Práca a dilema v nej

14. jan 2022

Pisem ohladom dilemy v práci v nasom hlavnom mieste. Podmienky v praci a samotna praca mi uz dlhsie nevyhovuju, a tak skusam hladat inu pracu, cez znamych aj web. Dávno nie som absolvent. Avšak pomaly zistujem, ze ine ponuky nie su tiez nic moc a ten prístup na pohovoroch ani nehovorim. Rozmyslam teda nad Prahou. Akí su ludia tam? A moznosti prace v kancelárii pre cloveka s beznou officovou praxou a VS, aktivnou AJ? Nepíšem detaily zamerne, lebo skor ma zaujima vas nazor, ci je to tam ok po platovej ale aj ludskej stránke. Skratka, rada by som vedela, ci sa tam celkovo lepšie zije a funguje v pracovnom prostredí ako takom. Lebo tu mam pocit, ze v BA je to skoro vsade v robotach jeden binec, prava ruka nevie co robi lava, robi sa na kolene, sikana, nízke platy apod. A zvysok Slovenska je hladova dolina. Nemám technicke vzdelanie a zial, musim sebakriticky zhodnotit, ani predpoklady na dovzdelanie sa v tomto smere. V tom, co robim, sa dat na živnosť nechcem, vraj sa to neoplati absolútne a v tomto období ani neutiahnem naklady.
Uz neviem, ake riesenia vymysliet, v robote driem ako kon a stale je nieco zle. Prácu si nosievam aj domov. Strasne to frustruje, nemam motivaciu takto dalej. Mam pocit, ze v tejto krajine sa ma dobre len ITeckar alebo niekto, kto vie vy***bkat so systemom. Ako poctivo a slusne zarobiť a byt spokojný, ak nie som ekonom, pravnik, doktor a iteckar? Mam dojem, ze v BA to nedávam a stále chodia 20-rocni ludia z malych regionov, šťastní za 900btto za exekutivnu kancelársku prácu 😤 Samozrejme nic proti nikomu a ja to aj chápem. Preto pokukujem po tej Prahe, iné krajiny zatial nie, predsa len mam určite hranice, aj v srdci, aj v hlave, čiže aj na mape. Ďakujem za všetky rady...

luccija
14. jan 2022

Skôr by som hľadala tu v Ba.Trh práce sa pokazil veľa ľudí prikývne na nižšiu sumu len nech majú prácu.Vo väčšine firiem sa platy a výhody znižovali česť výnimkám.U muža v práci išli o 20 percent dole pritom oni cez pandémiu ešte lepšie prosperovali a vzali im aj iné výhody, ktoré mu spravili cca 100 eur mesačne.Lebo všetci znižujú stavy zamestnancov a znižujú platy budeme aj my🙂
Ja by som momentálne do Prahy nešla.Alebo sleduješ si ponuky práce?
Zarobis viac, viac minies na podnájom....

diewcatqoo
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
bubbinaa
14. jan 2022

Či je to tam lepšie po pracovnej stránke, platovej to neviem, mám kamarátku ktorá robí v známej firme, ale žeby teda zarábala super to povedať nemôžem. Ale teda keď pred známymi spomenie, kde pracuje tak všetci, že super ty sa máš a neviem čo. Pritom keď sme samé tak priznala, že neni to bohviečo. Ono je to ťažko v dnešnej dobe.

diewcatqoo
14. jan 2022

Prepac, prvy komentar som odoslala omylom skor, nez som ho dopisala. Radsej som to vymazala a pisem znovu 🙂
A co Brno? Za hodku a pol si v Bratislave... ja som v Brne uz dlhsiu dobu a neviem, mne su ti moravaci nejako blizsi. Prahu milujem a vzdy, ked mam prilezitost, tak tam rada zajdem, ale len na vylet. Max par dni a dost. Zit tam a riesit kazdodenne starosti by som asi nechcela.
Brno mi pride omnoho komornejsie a co sa tyka pracovneho trhu, tak uplatnenie sa tu da najst velmi rychlo. Samozrejme, na blby kolektiv sa da narazit aj tu, avsak musim zaklopat, ze odkedy som tu, som na blby kolektiv nenarazila. Nikdy som ani nepocitila nejake poznamky na to, ze som slovenka a pod.
Neviem, aku presne poziciu hladas a aky plat si predstavujes, ale urcite sa tu da nieco najst.

lindous
14. jan 2022

Neviem ako je to v sfére officovej práce.. Ale v iných oblastiach, na základe toho čo viem od kamarátov, ktorí žijú v Prahe, tak ono sa to len zdá, že u susedov je tráva zelenšia, ale inak je to o tom istom... Ale mesto je to krásne, za skúšku nič nedáš, vždy sa môžeš vrátiť 😅 ale vždy to bude záležať od konkrétnej firmy a kolektívu, ja napríklad nemám s prácou v BA tak negatívne skúsenosti, čo sa týka ľudskej stránky, práve naopak... Asi som mala na toto šťastie

katuska19
14. jan 2022

ahoj a neuvazujes nad zmenou prace tu v BA? my hladame na ekonomicke, teda neviem co si robila doteraz a myslim, ze je to u nas fajn, aj ked roboty je dost to je fakt. Ale celkom dost vyhod a mlady kolektiv, pekny office, moznost HO.

lucik194
14. jan 2022

kolko hladas pracu v BA? lebo za posledny rok praveze aj v mojom okoli vymenilo pracu vela ludi.....
a teda nemali problemy ju vymenit, myslim, ze v BA sa ten trh docela hybe a nemal by byt problem nieco najst.
Predpokladam, ze na linkedin profil mas..... mas ponastavovane, ze hladas pracu, ,....mas pozvania na pohovory?

no a Praha..... mas tam niekoho, lebo prestahovat sa bez prace, momentalne nie je jednoduche, len tak na 1-3 mesiace ked budes hladat pracu......

mpg
14. jan 2022

S takýmto zameraním by som do Prahy nešla, tam sa skôr dobre uplatnia zdravotníci, technici a pod.

autor
14. jan 2022

Mne ale nejde o neviemaky super zarobok. A viem ze v CR je drahsie napr byvanie resp teda v Prahe. Skor riesim pristup zamestnavatela, kolektiv, podmienky celkovo...
Aby som nemusela domov chodit s vyplazenou hubou, skratka povestny "work life balance", ale mnohe firmy tu asi nevedia, co to je a potom preco maju taku fluktuaciu aku maju. O plat sa az tak nebojim, zarobit viem a nie som ani rozhadzovacny typ a je korona, moc sa ani neda minat 🤭 Ten napad s Brnom sa mi pozdava, mozno skusim aj tam. Nie som vsak ekonom ani nemam technicku skolu a viem, ze som na okraji zaujmov na pracovnom trhu, ale uz to nezmenim. Skor skusam stastie, pracovat viem a chcem.

autor
14. jan 2022

@lindous nie je to len o praci, ale aj zivote celkovo tu a tam.. nemam idealy o ludoch tam, len mi pride, ze to je tam cele akesi volnejsie a otvorenejsie, viac moznosti realizacie a vacsia sloboda v prejave, v komunikacii a pod. To je super ze mas dobry kolektiv, ja mam tiez dobry, len ma niekedy vytacaju iste veci, ktore ale nezmenim ani ja ani oni 🤭😀