Praca na dohodu a príplatky

16. feb 2024

Zdravim dievcata bola som na jednom pohovore a bolo mi povedane ze sa pracuje aj vikendy aj nocne ale ze priplatky nebudem poberat ....Zmluva by bola na dohodu ,cize priplatky sa beru ak som iba na tpp ?prosim poradte lebo ja som pracovala iba na tpp tak sa v tom nevyznam ...Dakujem

salome123
16. feb 2024

Asi.mysleli príplatky za nadčas...to majú pravdu. Na príplatky za víkendy, prácu v noci máš nárok.

katica06
16. feb 2024

Ale má o kopu nevýhod

autor
16. feb 2024

@salome123 Povedali mi ze budem brat iba mzdu ktora je na hodinu nic viac

autor
16. feb 2024

@katica06 mozem poprosiť o info ake nevyhody?ďakujem

alenah31
16. feb 2024

@salome123 dohodár má nárok na to isté ako zamestnanec v TPP okrem sviatku - dohodár nemá 100% priemerneho zárobku, ale štátom určenú sumu.
@autorka Ak pracuješ na dohodu o vykonaní práce alebo o pracovnej činnosti príplatky za prácu cez sobotu, nedeľu a v noci sa na teba vzťahujú v rovnakej výške ako na zamestnancov pracujúcich v pracovnom pomere.
Ak pracuješ ako dohodár cez sviatok, od 1. 6. 2023 sa dohodárom zvyšuje príplatok za prácu cez sviatok aspoň o sumu minimálnej mzdy za hodinu.
Dohodár nemá nárok na péčka, dovolenku, stravné.

autor
16. feb 2024

@alenah31 velmi pekne ďakujem a platili by za mna odvody uz pochybujem o vsetkom

katica06
16. feb 2024

Je iba na 300hod za rok. Nemáš nárok.na stravné, na dovolenku, na tzv. Péčko či už na seba alebo na rodinného príslušníka(sprevádzanie rodinného príslušníka do zdravotného zariadenia, vlastná svadba zamestnanca, účasť na darovaní krvi, preventívne lekárske prehliadky, účasť na pohrebe rodinného príslušníka atď), na odstupné možno som si na všetky ani nespomenula

alenah31
16. feb 2024

Pri dohode s pravidelnym prijmom bude platit vsetky odvody - mas narok na PN, OCR, zapocitava sa ti napr. pre narok na tehotenske, materske. @katica06 na DoPV moze pracovat 40 hod. mesacne, to je 480 hod. rocne, pri Dohode o vykonani prace 350 hod. rocne. Nechapem kde si vzala tych 300 hodin rocne.

nelca84
16. feb 2024

@autorka a kolko by si mala na tu dohodu mesacne odpracovat?

tiika
16. feb 2024

Pokial ti povedali toto, evidentne sa chystajú porušovať svoje zákonne povinnosti a tvoje práva.
Na príplatky, ktoré spomínaš nárok máš, odvody sa platia do SP štandardne z celej mzdy za tie dni, ktoré pracuješ i ZP.
Ale či to tak všetko naozaj bude, keď už teraz ti narovinu povedali niečo iné? Nechceš radšej pracovať inde, ak to ma byt robota cez víkendy a v noci? Budeš sa potom s nimi naťahovať, súdiť, riešiť inšpektorát prace alebo sa necháš využívať?

autor
16. feb 2024

@nelca84 157,5 hodin mam odpracovat mesacne

autor
16. feb 2024

@tiika ano samozrejme ze budem hladat nieco ine

nelca84
16. feb 2024

tak to zakon nepripusta, pravdepodobne ti chcu oficialne platit 40 hodin a zvysok na ruku, co je nelegalne a navyse pre teba aj nevyhodne, pretoze odvody ti pojdu len z tych 40 hodin... hladaj dalej

autor
16. feb 2024

@nelca84 fuu tak toto nie ,myslela som si ze to je cele divne ...Budem hladat nieco ine samozrejme