Môže zamestnávateľ odmietať platiť príplatky za prácu cez víkend a sviatky pri dohode o vykonaní činnosti?

Zodpovedané
5. nov 2022

Dobrý deň,

chcem sa poradiť ohľadom vyplácania príplatkov za víkendy a štátne sviatky. Zamestnávateľ ich odmieta vyplácať dohodárom o vykonaní práce a aj študentom pracujúcim na dohodu o brigádnickej práci študentov.

Má zamestnávateľ právo odmietnuť vyplatiť príplatky za prácu v sobotu, nedeľu a cez sviatky?

Ďakujem

Dobrý deň,

nárok a výšku príplatku za prácu vo sviatok, za prácu v sobotu a nedeľu upravuje § 122, § 122a, § 122b, § 123 Zákonníka práce.

Nárok na príplatok za prácu v sobotu, v nedeľu, príplatok za prácu v noci má zamestnanec pracujúci:

  • na základe trvalého pracovného pomeru - na základe pracovnej zmluvy,
  • na základe dohody o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru - na základe dohody o pracovnej činnosti, dohody o vykonaní práce a dohody o brigádnickej práci študentov.

Dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru §223:
Na pracovnoprávny vzťah založený dohodami o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru sa vzťahujú ustanovenia § 122a ods. 1 až 3, § 122b ods. 1 až 3, § 123 ods. 1 a 2, § 124.
Zamestnancom, ktorí vykonávajú prácu na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru patrí za každú hodinu práce vo sviatok dohodnutá odmena zvýšená najmenej o 3,58 eura.
Jedine nárok na príplatok za prácu nadčas má zamestnanec pracujúci na základe trvalého pracovného pomeru.

Ako postupovať vo veci nevyplatenia nárokov z pracovného pomeru - link:
https://www.ip.gov.sk/ako-postupovat-vo-veci-ne...

S prianím pekného dňa,
Lenka