Práca v Rakúsku

28. jan 2023

Ahojte žienky , idem sa s Vami poradiť...... Manžel robí v mieste bydliska na TPP, je z práce nešťastný pretože málo zarobí, s mojou výplatou nám to stačí na prežitie ale žiadny luxus... Kým sme sa nepoznali robil v zahraničí potom keď sme už boli spolu ešte pár rokov ťahal zahraničie, nakoniec sme sa usadili,zaobstarali si bývanie a pracujeme v mieste bydliska. Teraz prišiel za mnou, že dostal ponuku robiť do Viedne za slušné peniaze ale na živnosť, čiže videli by sme sa raz za 2 týždne na víkend s tým, žeby tam robil 10h denne plus cesta do práce od ubytovania cca 1 h. Som z toho nešťastná a vydesená, ja ho totiž už nikde nechcem pustiť, chcem aby ostal so mnou doma aby sme boli spolu,..... myslela som , že už obdobie,, práce zahraničia,, je za nami. Pamätám, si ešte kým som študovala sme sa nevideli aj 3 mesiace. Zarobil áno, vďaka tomu máme bývanie ake za akú cenu...
Deti ešte nemáme,

Má zdravotné problémy ( špeciálna strava) problémy, s chrbticou, kĺbami...ja mám jednoducho o neho strach. No on je v tedajšej robote nešťastný skrz peniaze.

viem, že veľa takto manželov funguje a maželky sú doma s detmi samé no ja si to neviem predstaviť :(

vevesh
29. jan 2023

@vroni
@guiseppinka ale oni to nemaju odkial vediet, ze v at sa to neda. Napr. V nemecku sa to normalne da a nie je to obmedzene. Za danove priznanie a vybavovacky je zodpovedny sam zivnostnik a nie firma, ktora od neho pracu/produkt etc. prevzala.

guiseppinka
29. jan 2023

@vevesh no ved ano, to chapem... Len uz z tych skusenosti, ktore som pocula, precitala a aj vdaka @vroni, tak uz sa mam veeeeeelmi na pozore... Predsa aj muz sam o sebe je v at dlho, ja uz som tu tiez nejaky ten piatok a sama som si presla aj lizingovkami...

vroni
29. jan 2023

@vevesh to je na tom to svinstvo. Nikto o tom oficiálne neinformuje, len zrazu mas na krku paragrafy... A mýliš sa, aj v Nemecku tieto obmedzenia existujú, aj keď sú nepomerne velkorysejsie nez v Rakúsku. A koncept sprostredkovanej fingovanej živnosti (co je presne tento konstrukt, co tu pisu) nepostihuju.

vevesh
29. jan 2023

@vroni nie celkom, zalezi od zmluv, fakturacie a produktu. Bud je zamestnanec alebo zivnostnik (zalezi, co dodava a ako firme), taketo naokolo neexistuje, ze zivnostnik spolu s dalsim a faktura cez fakturu. Celkovo ta praca, co ma dany pan zalubom, je v nemecku jednoducho klasicky zamestnanec bez ohladu, co ma na sk nahlasene a nikoho to nezaujima.🙈🙉 i ked slovaci o tom nevedia a potom su len prekvapeni, ked klope nemecky danovy urad 🙃

vroni
29. jan 2023

@vevesh, ono hlavne na stavbách s potešením naberu zahraničné firmy, ktoré nemajú zamestnancov ale "zivnostnikov", domáca firma fakturuje zahraničnému dodávateľovi a ten ma vramci slovenských zákonov len obchodných partnerov a nie zamestnancov. Slovenskí "zivnostnici" zaplatia na sk dane a odvody, spokojní, kolko zarobili, zarobí domáca firma, zarobí sprostredkovateľ. Len stat nezarobi a preto napríklad Rakusania idú po takýchto praktikách ako po udenom. A samozrejme najľahšie je vyhlásiť za páchateľa toho najmensieho zivnostnika, ten sa bude najmenej brániť. Toto maju Nemci inak, oni skúmajú rovno domáce firmy a zmluvy, "male ryby", teda živnostníkov na konci chvosta sa nepovažujú za vinne. Aj keď dane si doplatit nechajú.

autor
29. jan 2023

@vroni @vevesh žienky strácam sa v tých vašich informáciách. Nemajte mi to za zlé ale ja vôbec neviem ako to v AT funguje tak isto manžel, preto Vám budem vďačná za podnety načo si dať pozor. Nemyslíme, že sa jedná o podvod. Zo strany kamaráta. Ten kamarát takto v AT pracuje roky ide o to, že on z nejakej AT firmy dostane zákazku (samozrejme cez papiere) a on sprostredkuje pracovníkov ktorý to urobia v tomto prípade (kamarát plus môj manžel) samozrejme, že jemu AT firma za danú prácu zaplatí viac ako keby to sam riešil manžel verzus AT firma. Ten kamarát od manžela chce len vybaviť papiere A1. Ako som spomenula bývali by v BA v byte. Odtiaľ by každé ráno dochádzali na stavbu do Viedne... Manzel by po vykonanej práci mesačne vystavoval faktúru tomu kamarátovi, ktorý by mu to vyplatil na účet. Takýto by mal byť scenár. Ak mi viete poradiť načo si dat pozor, samozrejme budem vďačná. Až som sa z hrozila, keď ste tu začali písať o nejakej finančnej polícii. A podobne. Manžel platí dane ako živnostník tu na SK. Je skúsený elektrikár (túto prácu by aj mal vykonávať v AT. Na SK pracuje na TPP plus má živnosť na elektriku (je to jeho hobby) papiere na elektriku má paragraf 23.
Srdečne ďakujem za podnety. Ja ho tam nechcem pustiť :(mam o neho strach.

vroni
29. jan 2023

Dievča zlaté, nikam ho nepusti. Elektrikár je koncesovana živnosť v at, musel by mať (rakuske) skúšky plus prax, slovenská živnosť mu je platná ako mrtvemu kabát. Dokazat danovy únik je na dlhé lakte, ale porušenie živnostenského zakona mu dokáže prvá kontrola obratom ruky a skasiruje 3600 euro pokutu. Ako varovanie. Na prvý krat.
Netusim, aký je to kamarát, či len naivný alebo naozaj skodna, ale tento kšeft smrdí. Strašne. Keď tak veľmi chce, o elektrikárov je tu bitka. Uplne oficiálne a na zamestnanecký pomer. Kde za ním môže prísť aj manželka.

autor
29. jan 2023

@vroni uff veľmi pekne ďakujem za odpoveď, ukázala som ju i manželovi. Čiže keď takto Slováci chodia do AT robiť po stavbách na živnosť vpodstate porušujú ich zákon a riskujú vysokú pokutu áno?

vroni
29. jan 2023

Z veľkej časti ano.

lusyyy36
29. jan 2023

@guiseppinka
@vroni môj brat q švagor robia takto po elej EÚ a dosť často v rakúsku a doteraz nemali s tým žiadne problémy. A to bývajú napr 3 týždne v at, potom idú na týždeň domov a zas do at. Normálne sú aj na buak nahlásenie, danove robia na sk

guiseppinka
29. jan 2023

@lusyyy36 ale nechodia cez slovenskeho kamarata, ktory sprostredkuvava pracu...

vroni
29. jan 2023

@lusyyy36, diabol sa skrýva v detailoch. Robia aj inde ako v at, bývajú tu počas zákazky a sú tu nahláseni. Uplne iná situácia.

lusyyy36
30. jan 2023

@guiseppinka robia pre inú sk firmu, ktorá im sprostredkúva pracu

lusyyy36
30. jan 2023

@vroni aha, ok, lebo mne to prišla taka situácia ako opisujete hore....ale oni tak fungujú XY rokov, ale tak asi to je v poriadku ,keď chodia aj inde ako do at

vroni
30. jan 2023

@lusyyy36, ano, to, že pracuješ na viacerých zákazkách na rôznych miestach je jeden zo základných predpokladov, ze tvoja živnosť nie je fingovana.