Pracovná vyčerpanosť - vyhorenie

owecka
24. jan 2017

Ahojte dámy,

potrebujem poradiť. Už dlhšie pociťujem u seba syndróm vyhorenia z práce, ktorá ma nenapĺňa.
Prejavuje sa to tým, že sa vyhýbam povinnostiam, nevládzem existovať v práci, stále myslím na prácu.
Moja práca je dosť psychicky náročná až tvorivá a ja to skrátka nezvládam. Bortím sa s tým, že manžel moc nezarába a preto nemôžem dať výpoveď.
Som v akomsi bludnom kruhu a mám pocit, že nie je cesty späť. Žiaľ, mám vyštudovanú takú VŠ akú mám (elekričková škola kvôli tomu, že som si neverila, že môžem doštudovať aj poriadnu VŠ) a nechcem v odbore pracovať vôbec. Mám pocit, že som total neschopná a vyhoretá, unavená.
Stretli ste sa napríklad aj so štúdiom inej VŠ (napríklad prírodné vedy, technika - fyzika či farmácia/medicína).

Stretla sa niektorá z Vás s takýmito stavmi a ak áno, ako ste to riešili? Deti zatiaľ nemáme. Ďakujem za rady.

dai
24. jan 2017

@owecka treba odist z prace a najst si novu, dat si hlavu do poriadku... aktualne by som si na tvojom mieste brala dovolenku a porozmyslala co vlastne chcem - kariera a dobra praca pokial nechces robit lekarku ci advokatku so skolou az tak vela spolocne nema - mam v svojom okoli ludi so strednou skolou ktori sa vypracovali len vdaka svojej voli a schopnostiam - nikto ich nespochybnuje a nebrani v dalsom postupe...

owecka
autor
24. jan 2017

@dai len ja som total vyčerpaná..mám pocit, že som lenivá--- nič sa mi nechce, nechcem nikam chodiť - najmä do práce nie. Čo viem, mám na 100 % syndróm vyhorenia. Snažím sa športovať - no som smutná, lebo som sa nenašla v živote

maminuska
24. jan 2017

@owecka už si tu asi písala že ? To sa nič odvtedy nezmenilo?

owecka
autor
24. jan 2017

fúú to bolo tak 2 roky dozadu/tri a bolo to trošku v inej veci aj keď to malo súvis? Zmenilo- chcela by som skúsiť iné VŠ štúdium - toho čo ma skutočne baví...tak čakám na výsledky prijímačiek..ak to nevyjde - neviem čo budem robiť - jedine v Tescu dokladačku s mojou električkovou školou

janinah
24. jan 2017

Dievča,mne si normálne dvihla tlak...máš školu,muža,robotu,zdravie,mladosť!..a si ideš vyhorievať? na to si počkaj,keď budeš mať 50+,choroby na krku,starých rodičov,čo ich treba doopatrovať,možno ešte dieťa v puberte,debilného šéfa,malý plat aj po 30tich rokoch roboty.....to mám ja a nevyhorievam.....
a teraz vážne- čo tu chceš počuť? každý sám je kováčom svojho šťastia...daj vý poveď, nájdi si brigádu,ak to manžel finančne nezvláda,začni s inou školou,nemusí to ani byť vs ak máš nejakú strednú, s ktorou sa dá niečo robiť.....nemusí byť každá lekárka ani farmaceutka,aj šikovná kaderníčka vie urobiť karieru a biznis....ale hlavne sa neľutuj a rozhýb sa

owecka
autor
24. jan 2017

@janinah ďakujem za príspevok.

maminuska
24. jan 2017

@janinah a som vyhorela v 33 rokoch ....nikdy viac by som nechcela aby sa to zopakovalo.

mima4
24. jan 2017

@owecka

urcite nie si leniva, vyhorenie je zavazny psychicky stav a treba to riesit.
Na zaciatok by ti pomohla PNka, aj tri mesiace, nema zmysel to zhorsovat... potrebujes sa upokojit a pomaly zacat rozmyslat ako veci zmenit, lebo takto to bude este horsie.

najprv skus zanalyzovat co chces robit, kde sa vidis, co ta bavi a tym smerom sa uberaj.

v ziadnom pripade nerob pracu, ktora ta nenaplna, frustruje... skodi to nielen tebe, ale aj tvojej rodine.

mima4
24. jan 2017

@janinah
vyhorenie nie je o veku....

owecka
autor
24. jan 2017

@maminuska nevysvetľuj niekomu kto nemá o tom ani páru...škoda sa s ním hádať. sú ľudia čo majú pravdu 🙂 ako si to zvládala, koľko to trvalo kým sa to dalo do normálu? Ja zvažujem aj odchod mimo SVK len na prečistenie hlavy...prácu by som hľadala hocikde - len ja nie som dobrá na tie tvorivé činnosti a úradnícku prácu - to nejde dokopy... mne by stačil kľudne aj malý plat, len aby som bola spokojná

ikonica
24. jan 2017

som vyhorena po velmi narocnom pracovnom roku resp rokoch... popri kvante prace niekedy aj cez vikendy (tak 2 vikendy v mesiaci) musim este zaucat nove kolegyne a je to o drzku... tesim sa na matersku, ktoru som dlho odkladala prave kvoli praci.. ale uz stacilo.... uz je rad aj na mimopracovny zivot.... vyhorenie sa u mna prejavuje nechutou k praci, k vytvaraniu niecoho noveho, len si odbijem co musim a uz nedavam nic viac zo seba tak ako som to robila predtym...

owecka
autor
24. jan 2017

@mima4 vieš, keď ono to začalo po škole - bola som rada, že som to miesto dostala - no hneď prvý deň práci mobbing na pracovisku, taktiež šikana zo stany kolegov (mám na to fakt šťastie), vyhrážky...no ja som sa fakt snažila im dokázať, že na tú prácu mám. takto som držím už x- rokov. no prasklo to. Najhoršie na tom je, že kvôli tej práci som sa vzdala aj detí aj všetkého ☹ teraz to ľutujem, lebo mi život utiekol a nič z toho

simca06022011
24. jan 2017

V prvom rade nechapem co ta tolko fixuje vysoka skola... a preco sa na to upieras ako na modlu. Ak nieco chces robit vies to aj bez toho, motivovat sa ale treba aj "od seba", necakat impulzy len z prace, z okolia... lebo rovnako mozes vyhoriet aj v praci dalsej, aj clovek ktoreho jeho praca bavi vie vyhoriet. Pracu vymen za hocijaku co ta bude bavit, neviem aka.. ano tvoriva, ani uradnicka.. tak aka? Ja napr. pracujem v obore "kancelarskom", ale dobijat baterky som v stave nudze chodila do kaviarne k sestre, tam som si robenim kavy, pokecanim so zakaznikmi a umyvanim riadu vycistila hlavu vzdy :D a do prace som dopochodovala s usmevom... ale mna moja praca BAVI, roky rokuce... :D len mi ied sem tam na nervy, a mala som stavy ked som nechcela ani z postele vstat aby som tam sla :D

janinah
24. jan 2017

@mima4 neviem o tom,že by vyhorenie bolo diagnoza,možno je,ale pochybujem....riešiť to PN je podľa mňa útek,schovávanie hlavy do piesku...to akože bude doma a ešte viac rozmýšľať o tom ako "zlyhala"?
toto je nejaká moderná črta,dosť to vidím v okolí- dáky problém,tak sa hodím na marodku,kým to celé prehrmí a aj nejaká koruna príde...lenže zaberá pracovné miesto niekomu,kto by aj robil a aj rád aj tú robotu ,z ktorej ona vyhorela....no,už každý ako myslí,ale potom to aj tak vyzerá....☹

owecka
autor
24. jan 2017

@ikonica Ďakujem za odpoveď. Presne tak to mám aj ja. Uvažujeme aj nad materskou - ale nedarí sa nám - z toho môjho stresu ☹ hneď akoby som bola tehotná by som išla na PN...ale nejde to...potom je problém sa naspäť zamestnať - rozmýšľam štúdium popri -som aktívna.

mima4
24. jan 2017

@owecka netrap sa nad tym, co bolo, treba riesit tvoju buducnost. Rozpravaj sa o tom co prezivas so svojim manzelom a spolocne to rieste. Pokial si na tom psychicky zle, daj sa na PNku a skus hladat smer, ktory ta zaujima.

owecka
autor
24. jan 2017

@mima4 som unavená až tak, že nevládzem sa zobudiť. Dobíjam sa športom, ale zistila som, že sa veľmi rýchlo zadýcham 🙂 rozmýšľam aj nad tým, že rozpošlem životopisy - len keď ja inklinujem k prírodným vedám a tak a to je podľa mňa neuplatniteľné...nie som na tie kancelársko/úradnícke práce...

mima4
24. jan 2017

@janinah

prepac, ale aj napriek tomu, ze si zdravotnicky pracovnik, v tomto smere nemas dostatok informacii.
Vyhorenie nie je vecou môdy, trendov, je to realna diagnoza, ktora moze u cloveka viest az k smrti, ak sa neriesi a v danom pripade clovek musi zmenit svoj zivotny styl, prehodnotit priority, nastavit sa uplne inak, odpocinut si - realne potrebuje tu PN, lebo su pripady, kedy ludia nevladzu rano vstat do prace zo psychických dovodov. Tiez u mnohých sa nabaluju na to vseliujake depresie, zdravotne problemy, vztahove problemy...
Velmi vela ludi zaziva vyhorenie dnes, aj pracovnici v zdravotnictve, v skolstve...

PN nie je v tomto smere utek z reality, ale nutnost, aby cloveku nesiblo a aby jeho stav sa este viac nezhorsil....

owecka
autor
24. jan 2017

@simca06022011 pretože tú prácu kt. chcem robiť môžem robiť zrejme len s VŠ...prírodné vedy - plus je to ešte problém, že je tam ťažko zohnať nejakú prácu...kancelársku prácu moc nemusím :-/

natalym
24. jan 2017

@owecka Vyhorenie je diagnóza a stáva sa to ľudom, ktorý príliš veľa vkladajú do práce. Čo keby si to brala ako zdroj príjmu. Urobiť čo treba, vybaviť čo treba a zavrieť s dobrým pocitom dvere? Doma manžel. sex, koníčky, šport a ráno zase do práce, ktorá Ti prináša príjem a preto tam chodíš........
Hm?

loginexistuje
24. jan 2017

@owecka chod na PN ako ti tu riadia kocky .. oddychni si .. skus pripadne terapiu , a popri tom si ries co by ta bavilo a naplnalo ...

owecka
autor
24. jan 2017

@natalym to mi vravel aj manžel...ale tá šikana je neznesiteľná...plus neistota a vyhrážanie..je to otrava - ale beriem to tak...len ja nie som moc aktívna...plus mne vyhovuje stabilný prac. čas a nie flexibilný. Mne šéf telefonuje aj o 23.00 hod o práci :-/

mima4
24. jan 2017

@owecka čo chces robit v oblasti prírodných vied?

ikonica
24. jan 2017

@owecka my sme sa snazili cca od marca min roka a podarilo sa v decembri.. a na vine bol ten mega stres v praci a tiez priatelova turnusova praca.... v decembri asi konecne doslo k psychickemu uvolneniu u mna a mozno preto sa zadarilo... inac pracujem na tej istej pozicii asi 9 rokov ale ten minulorocny stres ako keby sa naakumuloval za tie predchadzajuce roky relativnej pohody.. proste mega vytazenie, clovek padal na drzku a ani nebol za to patricne oceneny.. kakat na to... aj ked este neviem, co je to mat dieta, tak sa tesim, ze vypadnem z tohto stresu... pak budem mat zasa iny.. prijemnejsi :D

janinah
24. jan 2017

@mima4 ani ako zdravotník nemôžem vedieť všetko o všetkých dg,to nevedia ani lekári...tak potom to autorka už dávno mala riešiť s psychologom,psychiatrom,ten určí,či depresia,sy vyhorenia alebo niečo iné....

natalym
24. jan 2017

@owecka No tak mu nezdvihni, alebo si vypni tel. Preboha čo chce riešiť o 11 tej v noci? Aj tak vyriešite hovno.

owecka
autor
24. jan 2017

@loginexistuje asi to tak spravím...lebo už sa necítim vôbec dobre..som mrzutá a stále lipnem na manželovi..ale mám jednu kolegyňu, ktorá je na tom ako ja - aspoň sa povdzbudzujeme...

owecka
autor
24. jan 2017

@mima4 mňa by bavilo - planetárium, kvetiny botanika - nie som moc spoločenský človek..niečo z geografiou, národné parky, ochrana, ekológia...fyzika, chémia...je toho veľa - no nemám diplom ☹ niečo praktické pre mňa...som komplikovaná - ja viem

owecka
autor
24. jan 2017

@ikonica gratulujem a držím palce - nech je bábätko zdravé 🙂 my sme tomu nechali voľný priebeh. Ja som posledné roky nemala chuť ani na manžela - zo stresu, len som plakala...ale som došla do štádia, kedy to potrebujem stopnúť...a ja som to stopla...ešte teraz som na pracovnej ceste asi mesiac...a som z toho už v depke...sama, v cudzom kraji, bez priateľov, pendlujem len z miesta na miesto - už nevládzem...aj uvažuješ po materskej čo dalej? či koľko plánuješ byť na materskej?

owecka
autor
24. jan 2017

@natalym je to len kontrola a psychopatizmus od šéfa a kolegov ☹ už nedvíham mobil...no vždy dostanem hobuvú polievku, že prečo nedvíham v nedeľu o 22.00 hod a tak a to si nerobím srandu