Prídem o odstupné, ak odmietnem inú prácu ako pred rodičovskou?

martuska75
16. sep 2013

Po skončení rodičovskej dovolenky nemá pre mňa zamestnávateľ pravdepodobne voľné miesto a ponúka mi prácu buď v inom meste ako mám v pracovnej zmluve, alebo na úplne inom miestne - a to podstatne horšie platenom, s nižšou potrebnou kvalifikáciou a s odlišou náplňou práce. V prípade, že odmietnem prídem o odstupné? Musím potom dať sama výpoveď? Ked ma prakticky vyhodia, nerada by som im to uľahčila a prišla o niečo na čo mám podľa zákoníka práce nárok. Poradíte mi prosím niekto? ďakujem

liz_lemon
16. sep 2013

@martuska75 zamestnavatel ta musi zobrat na to iste pracovne miesto, ako pred nastupom na MD, resp. na pracovne miesto podla pracovnej zmluvy
ak take miesto nema, moze ti ponuknut ine, ale ak ti to nevyhovuje, tak to samozrejme mozes odmietnut, a on by ti mal dat vypoved, a z toho ti samozrejme vyplyva narok na odstupne + ti bude plynut vypovedna doba, pocas ktorej ti musi zamestnavatel pridelovat pracu, a ak ti nema aku, tak budes doma, a bude ti vyplacat nahradu mzdy vo vyske tvojho priemerneho mesacneho zarobku
nenechaj sa zatlacit do toho, aby si dala vypoved!!! lebo vtedy nebudes mat narok na odstupne

martuska75
autor
16. sep 2013

@liz_lemon ďakujem za odpoved. Som sa bála že, ked náhradné miesto odmietnem, tak mu to len uľahčím a prídem o odstupné. Koľko mám nárok na odstupné a výpovednú dobu prosím? Tuším je to nejako podľa odpracovaných rokov, že? Pracovnú zmluvu mám od 1.1.2006, ale potom od 25.11.2010 som doma s malou (MD+ RD)

zara13
16. sep 2013

@martuska75
narok na odstupne sa nerusi tym ze odmietnes pracovne miesto, ktore ti nevyhovuje.
Ty len oznam (najlepsie pisomne alebo mailom), ze sa ku dnu x.y. vracias spat do prace. v principe sa vracias na to povodne miesto a zamestnavatel musi riesit co dalej. bez tvojho suhlasu (pisomneho) ta nemoze preradit na ine miesto.
takze ti bude musiet podat vypoved aj s odstupnym. resp. sa mozete dohodnut, ale stale budes mat pravo na odstupne.
kedze PP trva viac ako 5 rokov, mas narok na 3 mesacnu vypovednu dobu + 2 mesiace odstupne, resp. dohodu a 3 mesiace odstupne. to su samozrejme minimalne naroky 🙂
drz sa.

liz_lemon
16. sep 2013

@martuska75 vypovedna doba je min. 3-mesacna a odstupne je tiez min. 3-mesacne, podla ZP

martuska75
autor
16. sep 2013

@zara13
@liz_lemon Díky moc baby. Ešte by ma zaujímalo, že ak z nich vytresnem odstupné či sa môžem aj zahlásiť na úrad práce? Alebo ak mám odstupné tak až po tých 3 mesiacoch? Nemám s tým extra moc skúseností. Však dúfam že sa mi podarí zohnať asap prácu, ale s 2 deťmi to nemusí byť také rýchle 😒

liz_lemon
17. sep 2013

@martuska75 na UP sa mozes zaregistrovat az po skonceni PP, teda az po uplynuti vypovednej doby
este ti dam radu, aby si si pozorne pozrela, co ti daju podpisat, na vypovedi musi byt § 63 odsek 1 pismeno b)
ak by ti chceli dat podpisat dokument, kde bude § 60, tak vtedy ide o dohodu o skonceni PP, to nepodpis, kym v nej nebude pisomne uvedene, ze dostanes odstupne/odmenu vyssiu ako 6-mesacne odstupne, pri dohodo PP konci dohodnutym dnom

zara13
17. sep 2013

@liz_lemon - zial sumy ktore uvadzas uz neplatia, od.1.1.2013 platia nove sumy tak ako som uviedla
3 mesacna vypoved a 2 mesacne platy odstupneho alebo dohoda a 3 mesacne platy.

@martuska75
na urad prace mozes ist ihned po skonceni PP. to ze si dostala odstupne nie je prekazka zahlasenia sa na urade a poberania podpory.
suhlasim s Liz v tom ze by som dohodu nepodpisovala pokial by to neposkutovala ekvivalentnu hodnotu odstupneho ako vypoved - cize v tomto pripade 5 platov.
drz sa.

liz_lemon
17. sep 2013

@zara13 ano, mas pravdu, sekla som sa

martuska75
autor
17. sep 2013

@zara13
@liz_lemon No zatial nemám nič definitívne, len som sa bola popýtať v predstihu ako to vidia, aby som potom nebola v decembri nemilo prekvapená. Budem musieť napísať tú oficiálnu žiadosť, aby som to zistila oficiálne. Len neviem, či je tam nejako určené koľko dopredu som povinná zahlásiť že chcem nastúpiť, aby som volačo neprešvihla? NO určite nevidím reálne aby mi ponúkali výpovednú lehotu, lebo si neviem predstaviť čo by som tam 3 mesiace robila s tým že odchádzam. To sa nedá určite ma nepustia k udajom o klientoch leda by boli padnutí na hlavu 😀 Tak dúfam že uhrám to odstupné. Ale určite to budú skúšať cez to iné miesto. Našťastie som pozerala a v pracovnej zmluve mám prácu aj miesto výkonu veľmi úzko a presne vyšpecifikované. Tak dúfam že podkutá vašimi radami to zvládnem. Ešte skúsim prezistiť kolektívnu zmluvu lebo aj tam si pamatám bolo niečo o odstupnom podľa počtu odpracovaných rokov.

zara13
17. sep 2013

@martuska75
kolektivku urcite pozri - tam moze byt dohodnute vyssie odstupne.
co sa tyka casu - je dobre dat vediet aspon mesiav vopred, ja odporucam aj dva.
co sa tyka tej vypovednej doby- existuje este specialna moznost, ze ti daju vypoved a nechaju ta doma, s tym ze budes poberat plat. ale to sa skor robi v inych pripadoch. asi pre obe strany bude zaujimavejsia dohoda.🙂

martuska75
autor
21. sep 2013

@liz_lemon
@zara13 Baby, zdá sa že sa v týchto veciach super orientujete, chcela som vás veľmi poprosiť či by ste mi nevedeli poradiť aj v trošku inej veci. Konkrétne ohľadom výpočtu dôchodku. Teda nie že by som sa ja chystala 😉 ale mamina práve ide a bola dosť nešťastná. Vraj jej vypočítali dosť nízky dôchodok a aj preto lebo jej vôbec nezapočítali nejaké mzdové alebo aké body za 2 roky, ked sa jej vraj menil zamestnávateľ (a preto nerobi vraj 365 dní u jedného). Pritom robí už 40 rokov na rovnakom mieste to iste. Robí v materskej škôlke a po revolúcií ked sa rušili tie kadejaké ONV ich dali pod nejakú "Školskú správu" (zase štátnu) a za pár rokov zase prešli pod obce. A jej sa vďaka tomu vraj v tom roku ako ich prebral nový úrad vôbec nepočíta, čo za celý rok zarobila do výpočtu na dôchodok (má za celý rok 0). No mne sa to nejako nezdá, prečo by sa jej to nemalo rátať ked robí furt na rovnakom mieste. Je to asi ťažká otázka ale netuším či to mám šancu niekde preveriť, alebo naštudovať, lebo je mi to španielska dedina. 😕

martuska75
autor
21. sep 2013

@zalka Môžem aj teba poprosiť o radu? Popísala som situáciu o príspevok vyššie, tak nech sa neopakujem. Viem že to nie je otázka extra zaujímavá na MK, kde sú samé mamičky na materskej, tak to nedávam ako samostatnú diskusiu, len skúšam či by mi niekto neporadil. Fakt je mamina veľmi nešťastná 😢 a neviem jej nijako pomôcť. 😖

zalka
21. sep 2013

@martuska75 milerada by som pomohla ale netuším, no podla mna by nemala byť 0 ak odpracovala daný rok, treba sa ísť pýtať na SP , a naháňať papiere od zamestnávateľov ...

libela
21. sep 2013

Ja som od 16. nezamestnaná a to mi 15 skončila materská. V práci mi tiež ponúkli iné prac. miesto, lebo moje bolo zrušené a ja som h odmietla. A prac. pomer sa mi ukončil dohodou. Podľa zákonník mi vyšlo odstup.za 3 mesiace a 1,5 mesiaca podľa kolektívnej zmluvy. Tak je to tak.

martuska75
autor
21. sep 2013

@zalka ďakujem za ochotu, viem že tu mamičky radia druhým na úkor svojho voľného času a z dobroty srdca

zalka
21. sep 2013

@martuska75 nech skúsi zavolať na infolinku o dôchodkoch
DÔCHODKY
0800 123 123
bezplatná linka
hádam tam jej pomôžu poradia ... 🙂

martuska75
autor
22. sep 2013

@zalka Poprosím ju o komplet podklady a určite tam zavolám. Díky.

zalka
22. sep 2013

@martuska75 rado sa stalo , hádam to pomôže ...

zara13
23. sep 2013

@martuska75
zial v dochodkoch sa tiez az tak nevyznam, viem len ze verejna a statna sprava a samosprava ma niekedy svoje vlastne pravidla. moja mama tiez ked prechadzala z jednej do druhej spravy, tak jej nechceli uznat odpracovane roky, lebo sa to nerata. pre mna to nema logiku, ale v nasom state je asi mozne vsetko.
na druhej strane si ale myslim ze do dochodku by sa to malo zapocitavat bez ohladu na to, ci to bola statna alebo verejna sprava, podstatne je ze pocas celeho obdobia platila odvody na dochodok.
este je mozne ze na nasej uzasnej socialnej poistovni stratili nejaky podklad (zial stretla som sa s tym, a este hadzali vinu na zamestnavatela, hoci ten poctivo platil) a teraz tvrdia ze nema narok. dolezite je zistit za ktore roky, a preco to tvrdia a dufat ze ma nejaky doklad ze v tom case naozaj odvody platlila.
drzte sa.

martuska75
autor
24. sep 2013

@zara13 No presne tak. Určite pracovala a odvody platila a aj zamestnávateľ. Ide o to, že školský rok nekorešponduje s kalendárnym a všetky zmeny sa u nich dejú ku koncu školského roka ( k 30.6) nie ku koncu kalendárneho roka a jej to teraz nechcú zarátať, čo je svinstvo, Okrem toho môže mať na výšku dôchodku vplyv aj to, že teraz sa berú do výšky aj príjmy ešte niekedy v prvohorách (za socializmu) a vždy sa berie na výpočet tuším pomer jej platu k priemernej mzde - ak som to správne pochopila lebo s tým vôbec nerobím. A vtedy obvykle na družstvách a "sústružníci zarábali x-násobne viac ako mamina v šklôlke, aj ked bola vždy angažovaná a robila aj vedúcu jedálne aj neviem čo všetko .... 😖 Ale v našom "socialnom" štáte ma už nič neprekvapuje. Ved si s otcom nejako poradia a ak by bola sama môže ísť ku mne. Ale čím ďalej som viac presvedčená že v tomto čase je asi najlepšie investovať do detí a dúfať že sa o nás niekedy ked budeme starí postarajú. 😝 To bolo trochu od témy.

luci66
13. apr 2016

@liz_lemon Mozem Ta poprosit o radu i ked viem je to stara tema uz....ale v podstate idem pod lhej rodicovskej spat do prace.Ked mi ponuknu velmi podobnu poziciu a odmietnem, mam aj tak pravo na odstupne, ci je to len moj problem, ze som odmietla kedze oni si svoju ulohu splnili...Ide o to,ze je to IT firma a v zmluve mam moju pozciu velmi vseobecne pomenovanu,cize sa hodi aj na ine oddelenie,praca velmi podobna stale. Vdaka moc

liz_lemon
13. apr 2016

@luci66 aj ked odmietnes, stale mas pravo na odstupne

luci66
13. apr 2016

@liz_lemon ano? Ja v podstate nechcem nastupit len kvoli cestovaniu, neviem ako to sklbim s dvoma detmi sklkarmi...len teda co som sa pomimo informovala na internom HR tak, ze ak odmietnem tak jedine dohoda a nemam narok na odstupne, lebo som odmietla ja a oni si povinnost zo zakona splnili....tak neviem teda, ze ako to specifikovat,ze mam narok na odstupne i pri mojej vypovedi dodhodou a ako vcas im povedat,ze nesuhlasim s podmienkami a nenastupim...

liz_lemon
13. apr 2016

@luci66 nie, nie je to tak, ze to musis prijat, a ked odmietnes, stracas narok na odstupne
ak odmietnes, nech ti pekne daju vypoved a odstupne

luci66
13. apr 2016

@liz_lemon ok dakujem, no uz vidim tie tahanice 😒

janett2222
7. máj 2016

Ahojte je tu niekto kto mi vie v tomto poradit ?? som zamestnana konci mi rodicak 15,5,2016 moja firma zevraj podla uctovnicky neexistuje tak ze mam narok na 2m odstupne kedze som v aprili uz 6r zamestnana u nich ale vcera mi poslala tento mail a ja som si ho nasla az dnes .mail poslany o pol 1 poobede a o 1 mi volala ze moja firma udajne ktora uz nieje funkcna ponuka pracu nie u nich ale v neakych potravinach stym ze ta moja byvala firma by ma platila ja ze nie lebo nemam kde dt dcerku kedze skolka mi ju nezobrala a aj keby hej tak az od septembra by isla do nej ona ze ok ze zavola seovi ze co a ako ,v zapeti mi vola ze teda da vypoved dohodou s 1mesacnym odstupeeni ja ze ok teda zoberem jednomes a koniec vypoved dohodou suhlasila ze v pondelok mam prist podpisat. a teraz citam tento mail a nechapem co amm robit mozu somnu vybabrat neako alebo ,,, ?? lebo rada by som dostala moje odstupne vsetky kolegine co prepustil dostali odstupne prikladam mail Dobrý deň,

zabezpečili sme Vám prácu od 16.5.2016 – ostanete zamestnankyňou firmy EUROLATINA, ale budete
pracovať vo firme Potraviny DELIA. Prosím spojte sa s pánom :

Jozef Berko – tel.: 0903 655 261 a to do 31.7.2016 (keby sa Vám tam páčilo dohodnete si s týmto
pánom ďalší pracovný pomer).

Výpoveď
Dávame Vám oficiálne výpoveď k 31.5.2016 s dvojmesačnou výpovednou dobou a to podľa § 63.ods.1.
písmeno b) Zákonníka práce. Výpovedná doba začne plynúť od 1.6.2016 do 31.7.2016.
Po tejto dobe dostanete 1-mesačné odstupné.

Prosím o informáciu ako ste sa dohodli.

janulap
14. nov 2018

@liz_lemon
@zara13
Baby,neviem,ci ste tu,ale potrebovala by som poradit.V dedine mame dva obchody,ktore patria jednej spolocnosti.V jednom mensom pracuju dve predavacky,my vo vacsom sme styri.Mensi obchodik sa ide rusit a uz sme poculi take sumy,ze tie dve zamestnankyne pridu k nam a z nasho obchodu by dve preradili na prevadzku do okresneho mesta.Moze to zamestnavatel urobit?

liz_lemon
14. nov 2018

@janulap moze, ale len so suhlasom zamestnanca, formou dodatku k pracovnej zmluve, takze aj nebudes suhlasit, nemoze to urobit, ale to samozrejme neznamena, ze ta nemoze prepustit

janulap
14. nov 2018

@liz_lemon dakujem...ale co som citala,na preradenie zmestnanca musi byt vazny dovod...a ten u nas na predajni nie je.