Rovnaký plat pre všetkých

moni73
18. nov 2014

ja nad tym uz dlhsie rozmyslam a vidim len same plusy (resp. nie plusy ale spravodlivost), ale kazdy komu to poviem sa chyta za hlavu a nikomu sa to nepaci. uspokojivu odpoved na otazku preco nie som
zatial nedostala. viem, ze je to totalne nerealne, tak skusme aspon ludi platenych z rozpoctu (od postarov, cez rusnovodicov, uradnikov, ucitelov po lekarov, ministrov, prezidenta - neviem, kto vsetko je v sucasnosti plateny zo statneho).
za podla mna hovori
- mensie rozdiely v zivotnej urovni
- vsetky zamestnania su rovnako potrebne (viackrat spominane, keby nebolo elektrikara ani lekar by neoperoval; keby nebolo polnohospodarov, neviem co by jedli ludia, ktori nemaju ziadnu podu a pod.)
- ludia by svoju pracu vykonavali s vacsou laskou, lebo by si ju nevyberali podla vysky platu.
argument, ktory som si zvycajne vypocula bol ten, ze praca lekara je ovela zodpovednejsia ako napr. teraz to schvalne prezeniem praca smetiara (ktora je podla mna velmi dolezita) a kto by potom tu medicinu studoval. podla mna kazdy, ktory by ju chcel robit. pochybujem, ze by si lekari vybrali radsej pracu smetiara. a teraz k tym, ktori nemaju na to, aby studovali. cely zivot su trestani a robia pracu, ktora je fyzicky narocna, "spinava" a ich plat je len zlomkom platu napr. lekara. nestaci uz to, ze nikdy nemozu vykonavat pracu, ktoru by chceli?

sem sa s minusmi. otvorte mi oci, preco to takto nemoze fungovat....

cecil36
23. nov 2014

@kimmie stale nechapem o akej neznej revolucii v roku 1993 hovoris. Tu v 1989 si pamätam velmi dobre, nemala som 5, bola som studentka.... Tak mi prosim vysvetli co je pre teba nezna revolucia v 1993.

bajana
23. nov 2014

@kimmie vo svojich prispevkoch vystupujes velmi emotivne, ale nedrzis sa faktov 😉

- komunisti prebrali moc pocas "vitazneho februara" uplne legalne, vid http://cs.wikipedia.org/wiki/Únor_1948 na konci linku je trojaky pohlad na februarove udalosti, nas na Katedre historie FF UKF viedli k prave tomuto druhemu nazoru

- v ziadnom pripade nikde neobhajujem to, co potom 40 rokov komunisti robili v CSSR, uz tu ale nie su 25 rokov a vysledok? neustale sa vyhovarame na to, co tu napachali, ale nie sme schopni nieco s tym urobit...znovu si nevieme utvorit vlastny nazor, uverili sme klamstvam politikov a dopustili vladu jednej strany, ktora si veselo rozkrada peniaze danovych poplatnikov...

- preco chodia Slovaci na zarobky do UK? kvoli vyssim platom, samozrejme...to sa ma nemusis pytat 😅

- pojem "nezna revolucia" je definovany velmi presne a rozhodne nie je totozny s "velvet divorce" takze sa nejedna o natahovanie o slovicka ale o dve rozdielne dejinne udalosti...rozpad CSFR de facto zorganizovany dvoma egomaniakmi sa rozhodne neda nazvat revoluciou

sharlotta
23. nov 2014

V prirode existuje tzv. prirodzeny vyber - kto je slaby, neprezije.... Vyska platu by sa mala odvijat od zodpovednosti. A nech mi nikto netvrdi, ze elektrikar ma rovnaku zodpovednost, ako lekar. Kazdy ma moznost vyberu skoly, aj profesie. Preco by clovek, ktory sedel na riti a cumel do knih, snazil sa, robi zodpovednu pracu mal mat rovnaky plat, ako ten, ktory nebol ochotny tolko obetovat a flakal skolu?

moni73
autor
23. nov 2014

....kam vy ste sa uz dostali... 😕

@sharlotta ja som zacala s porovnavanim, podla teba elektrikar a lekar, ale vobec nikde som nespomenula, ze zodpovednost je rovnaka, napriek tomu mi to stale vkladate do ust, nespomenul to ani NIKTO z diskutujucich

napisala si, ze vyska platu by sa mala odvijat od zodpovednosti... pocitam, ze myslis zodpovednosti profesie. vies, lekar je asi tou najzodpovednejsou profesiou ale nie kazdy lekar je rovnako zodpovedny. takze davat plat podla miery zodpovednosti profesie by tiez nebolo stastne (predpokladas vo svojej uvahe to, ze vsetci lekari by boli rovnako zodpovedni, co je nerealne). ja tiez vo svojej uvahe pocitam s tym, ze by sa nikto neflakal, tj nerealne.

ale dakujem za tvoju prvu vetu: prirodzeny vyber v prirode, slaby neprezije....
nehnevaj sa na mna, ale ja prave v tomto vidim TRAGEDIU!!!
clovek sa hrdi titulom PAN TVORSTVA, cely zivot sa od zvierat snazi odputat, jeho mozgova kapacita ho na to predurcuje napr. nevykonavame svoje potreby, kde sa nam zachce, snazime sa byt monogamni, .... ale slabeho zozerieme... ked by som to riadne, fakt riadne prehnala, tak mne to uz hranici s genocidou 😒

este k tej miere zodpovednosti, najzodpovednejsi clovek v state by asi mal byt velitel armady. lekar ma na stole vzdy len jedneho pacienta a omyl moze stat 1 ludsky zivot, pri podani zleho lieku, snad cele oddelenie... ☹ predstav si jedno osudovo zle rozhodnutie putina 😝 ak by sa plat teda odvijal od tohoto.....

moni73
autor
23. nov 2014

@sharlotta a este ma k tej zodpovednosti napadlo, lebo som nedavno pozerala "letecke katastrofy", clovek, ktory tankoval benzin do lietadla, clovek, ktory vymienal celne sklo (su to obycajni ludia, mozno sa dokonca v skole flakali...). verim, ze aj tito ludia sa snazia k praci pristupovat zodpovedne, ale jeden omyl tohto jednoduchsieho cloveka moze stat 100ky ludskych zivotov ☹

cecil36
23. nov 2014

@moni73 netreba rovnake platy, staci, aby vsetci ludia boli zodpovedni za svoju pracu a sankcionovani, ak urobia pruser, zle rozhodnutie, zakon, ktory sa musi o dva mesiace znovu novelizovat.....Ver, ze ludia, ktori by boli naozaj pokutovani z vlastneho vacku, by si rozmysleli, co a ako budu robit. V tomto state vsak vobec neexistuje zodpovednost jednotlivca.....

stanulienkat
23. nov 2014

Co su toto za komunisticke zvasty? Pozri kolko nezodpovednych ludi okolo nas chodi. Kolko debilov stretnes za den. Ja robim s ludmi a ver mi, ze niekedy si ani ten kachlickar nezasluzi plat. Ako mozes hadzat do jedneho vreca niekoho, kto na sebe cely zivot pracuje, vzdelava sa, je zodpovedny k praci ,v rodine s nejakym debilom, co ma 4 triedy ludovej, nechce sa mu pracovat, chodi si do roboty odpocinut a pod? Ja mam plat tesne pod priemerom a nestazujem sa. Viem, ze ked chcem viac, musim sa viac snazit a pracovat na sebe. A ked sa mi nechce, no holt mam smolu. Vediem svoje dieta k tomu, ze kazdy si je za svoje stastie a za svoj zivot zodpovedny sam. To, ze kazdy mal rovnako-to tu uz bolo a nedopadlo to slavne. A to aka je teraz doba-za to si mozme sami, ked volime takych debilov a zlodejov. Asi si nic lepsie nezasluzime. Ludom pripada normalne, ze maju vlaky zadarmo (naozaj?). Je to normalne? Mame prehodene priority a zdravy rozum. Potom Fickovi napadne, ze ludia by mali mat zadarmo aj chlieb a potom nam budu pekari zadarmo piect? Sa zobudte.

cecil36
23. nov 2014

@stanulienkat milion lajkov za tvoj prispevok o 10.36 🙂

moni73
autor
23. nov 2014

@stanulienkat kedze mas 1 000 000 lajkov, tak sa k tomu vyjadrim... 🙂
ja s tebou viac-menej suhlasim. na 100% suhlasim s tym, ze mame prehodene priority. predstav si svoju mamu (nedajboze), ktora by mala narok len na minimalny dochodok, t.j. dnes 180e (nie ze by sa jej nechcelo pracovat, mozno bola potrebna doma, namakala sa, nikdy si poriadne neoddychla, nevyspala sa, bola priputana k bytu a poberala za to smiesny opatrovatelsky prispevok). dufam, ze, nie optimisticky, by jej 100% deti v ramci svojich moznosti pomahalo. predstav si matku, ktora nie je prilis idealna. je fluktuantka, obcas si vypije, ani doma sa odroboty velmi nepretrhne. dieta ma vsak rada a nijako ho "neohrozuje". myslim si, ze aj takejto matke by mozno 80% (tipujem aj viac) deti pomohlo. ta prva si za svoju situaciu nemoze, ta druha hej. napriek tomu si myslim, ze ani jednej by deti nedovolili "padnut na dno", to zn, ze v rodine to funguje. a prave rodina tvori zaklad spolocnosti.
porovnaj si dieta narodene v ciganskej osade s tvojim dietatom. ich startovacia pozicia je diametralne odlisna.

stanulienkat
23. nov 2014

Nechapem co tym myslis. Dieta v ciganskej osade a moje? To je prave ta socialna roznorodost. Pisem vyssie, ze kazdy si je strojcom svojho stastia a ma byt za SEBA ZODPOVEDNY. Nenatrtkam si 10 deti, ked neviem uzivit ani jedno. Mojmu dietatu sa preto venujem, poskytnem mu vzdelanie, vychovu. Co si to dieta z toho vezme, to je uz na nom. Prave preto si nemyslim, ze ciganska matka, ktora nikdy nepracovala , nedala ziadne hodnoty spolocnosti, statu a ani svojim detom NEMA PRAVO mat zivotny standard ako ostatni ludia ktori makaju. To je prave model, ktory ty zastavas-aby mali vsetci rovnako. VELKE HOVNO. Ja sa tiez nemam ako Rezes, Fico, Harabin napriek tomu, ze makam ako fretka a z dochodku budem zivorit, lebo nebude dosahovat ani priemer. Apropo tvoj socialny idol nas tak zadlzuje, ze dochodok uz vtedy ani nebude existovat. V zahranici si ludia zvyknu odkladat peniaze na dochodok uz pocas aktivneho pracovneho zivota, tak sa to snazim robit z mojho biedneho platu aj ja. Jedine, co si prajem, aby som bola dlho zdrava a mohla pracovat

stanulienkat
23. nov 2014

@moni73 este som chcela k tomu, ze keby moja matka nemohla-nechcela pracovat..... Vies dochodok nie su peniaze, ktore je ti stat povinny vyplacat, ked si nepracovala. Je to mozno krute. Ale to nefunguje tak, ze mas 60 rokov, tak MUSIS dostavat peniaze od statu. Ten dochodok su vlastne aj peniaze, ktore si z platu odvadzala do SP do dochod. fondu. Ked si NIC neodvadzala, preco by si mala dostavat? Znamena, ze hypot. by za zivot moja matka neodvadzala peniaze do zdravotnictva, neplatila by dane, neodvadzala do socialnej poist. Proste stat by z nej nemal ziadnu hodnotu.... Este naopak, stat by za nu platil zdravotnictvo atd.....PRECO by mala dostat nieco? Myslim, ze tu na SK to mame este dost socialne, lebo vzdy nieco ten dochodca dostane. Skor je smutne, ze dotavaju zobracenky ludia, ktori cely zivot makali.
Ine je keby bola zdravotne postihnuta a pod.a nemohla pracovat.

moni73
autor
23. nov 2014

zavazne opravujem svoju povodnu teoriu:

napriec profesiami MOZNOST dosiahnut rovnaky plat.
aby nebol znevyhodneny, ten kto sa rozhodne studovat, tak po ukonceni povinnej skolskej dochadzky by "plat" zacali poberat aj studujuci az po den prveho mozneho ukoncenia studia, ci uz ucnovky, strednej alebo vysokej skoly (zapracovany 1 argument, myslim @digysa)
pod moznostou si predstavujem, ze kazdy bude pracovat rovnako dlho, tj nech 8 hodin, praca nadcas bude hodnotena pomerne (pracujes o 20% dlhsie, prijem mas o 20%vyssi), ak chces pracovat na polovicny uvazok, aj tvoj prijem bude polovicny
pod moznostou si dalej predstavujem, ze ten, kto si svoje pracovne povinnosti plni na 100%, dostane aj 100%ny plat, ten, kto to flaka a robi na 50% bude mat aj 50%ny plat

pracovne pozicie, ktore si vyzaduju vysoke, ci uz fyzicke alebo psychicke nasadenie by boli navyse odmenene napr. dlhsou dovolenkou a v prvom rade moznostou skorsieho odchodu do dochodku (ten by bol v ich pripade vo vyske priemeru ich platov, aby zase neboli diskriminovani, ze ostatni este zarabaju...) - zapracovany argument @hefo a este niekto, ale neviem dohladat...

lepsie?

sharlotta
23. nov 2014

@moni73
vec prva - prirodzeny vyber nema nic spolocne s genocidou, nie je to vedoma a cielavedoma cinnost. Priroda, resp. Boh(kto ako chce) vymyslel vsetko tak dokonale a logicky, ze to funguje najlepsie a funguje to same.
po druhe - letecki technici a ludia okolo letectva voooooobec nie su slabo plateni, to sa teda neboj. A ja s ich platmi suhlasim, nech su akekolvek.
a do tretice...niektori robotnici zarabaju minimalne o polovicu viac ak nie viec, ako napr. taki ucitelia, ktori musia mat vysoku skolu. Aj s tym suhlasim, ak ma niekto remeslo a vie to robit dobre, ludia si jeho robotu vazia, nech ma tolko, kolko si zasluzi.

sharlotta
23. nov 2014

A ja sa napr. svojim platom ani neopovazim konkurovat menezerovi, ktory ma na starosti 20-30 ludi, o jeho strese a takmer nulovom volnom case ani nehovoriac. Nechcem ani jeho peniaze a ani jeho pracu.

moni73
autor
23. nov 2014

@stanulienkat ciganska matka nema mat standard ako ty, ale ja porovnavam deti. ty si pre svoje dieta prikladom a tvoje dieta urcity standard ma, romske dieta nema ani standard ani priklad. je teda naivne ocakavat, ze ono bude zodpovedne a pracovite. cest vynimkam, ktorym sa to podarilo. sklanam sa pred dietatom z osady, ktore vystudovalo vysoku skolu, resp. aj pred tym, ktore pracuje a snazi sa svoje zivotne podmienky zlepsit (teda poctivo).
ty sa tiez nemas ako fico, rezes a harabin a pises, ze makas ako fretka. zda sa ti ten rozdiel ok?
stat podla mna nemoze nechat svojho obcana zomriet. je povinny postarat sa mu o strechu na hlavou (nie byt, nie izba) a o to, aby neumrel od hladu. a otazka bola: pomohla by si svojej matke?

stanulienkat
23. nov 2014

@moni73 lepsie

cecil36
23. nov 2014

@moni73 ja mam len par otazok. Kto by tych studentov po dovrseni skolskej dochadzky platil? Stat? Teda my z nasich dani? Aky plat by sa im priklepol? Boli by z neho odvadzane odvody? Ako by si zabezpecila, ze flakaci by dostali naozaj menej? Ja totiz poznam vela flakacov, ktori pracu fakt flakaju, ale dokazu to tak skvele zasifrovat, ze sef si mysli, ze makaju 😀 Ak by som mala fyzicky alebo psychicky narocnu pracu dlabem na dovolenku naviac alebo na to, ze pojdem skor do dochodku, ja chcem mat vyssi plat, aby som uzivila deti a utoahla hypoteku. Lebo stacia styri roky, pride nova vlada, vymysli nove pravidla a som v haji. Praca odrobena, slabo zaplatena a vyhody v nedohladne...

moni73
autor
23. nov 2014

@cecil36 stat-my z dani.
predpokladam, ze musim vychadzat z priemerneho platu , kt. je cca 850, ale kedze by sme ho davali aj studentom, tak by to mohlo byt niekde na urovni 600e. (toto je zalostne nizke, ospravedlnujem sa vsetkym, ktori maju menej)
zdanene by boli asi rovnako.
sikovni flakaci asi vzdy boli a budu 😠 .

cecil36
23. nov 2014

@moni73 a za co by ten student dostaval plat? za to, ze sedi v skole? Preco nedat plat potom uz od jasiel? 😀

moni73
autor
23. nov 2014

@cecil36 za to, ze studuje. aby nebol znevyhodneny za to, ze si vybral studium a nie pracu. znova musim spomenut to svedsko, studium bezplatne, studentske pozicky, nevratny prispevok (bol vo vyske cca 325e, priemerny cisty plat cca 2800e) - plat to zatial nie je...

vejula
24. nov 2014

@bajana to, že tu kominusti niesu 25 rokov síce pravda je... (no ako to vezmeme, ono vedenie sa až tak nezmenilo, len sa prevratili kabaty a na vrchných postoch môžme stále vidieť bývalých komunistov 😀 ) Jednoznačne myslenie ludí ešte nestihlo z toho prehodiť vyhybku 😉 Komunistické myslenie máme stále, najmä u tých 40 - 50. Ono je niečo iné zaštrngať klučikmi a potom viesť realny život. Komunisti nas opili rožkom, dali nam istotY (bývanie, prácu....) za cenu vnutornej slobody, ktorú sa snažili všemožne (psychicky i fyzicky) potlačiť. Toto sa jednoducho prejavuje teraz. Stále sa cítime obeťami systému, paradoxne dnes nostalgicky spomíname na tie časy komunistické, kedy stále mliečko 2KČS, každý mal prácu a bývanie. Zločiny spáchané na ludoch za toho režimu sa akosi zabudli (a to ich bolo viac ako počas fašizmu) a spomienkový optimizmus pracuje na plné gule. nEMYSLíM SI že je to chybou ludí, podla mna je to celkom očakavatelný vysledok. Nič neostane bez následkov a je naivné si myslieť, že padom komunizmu naše uzemie a všetkých na nom osvietilo a zrazu budeme na urovni Švajčiarska 🙂 Komunistický systém ešte stále vyberá svoju dan, preto naš systém nemôžme porovnávať so systémom Švedska atd.... My sa tu vyslovene držíme zubami nechtami všetkého zaužívaného, bojime sa zmien, ludia klasicky, ako za komunistov budu potichučky hundrať, ale sťažovať sa kompetentným sa boja, lebo aj ked na nich nadavaju, maju ich v hlavách zafixovaných ako autority, proti ktorým sa neoplatí stavať na zadné. JEdnoducho strach je v nás stále, ten v nás vzbudzuje znechutenie a napokon rezignaciu.

jaroe
30. nov 2014

necitala som diskusiu ale je to podla mna hlupost. Keby vsetci zarabali rovnako, nikto by sa nejako extra nesnazil, nebol by pokrok. Je k tomu aj jedna povedacka, ked sa profesor na skole rozhodol, ze to studentom objasni nasledovne: bude vsetkym davat 3ky. Jednotkari sa prestali ucit, lebo ved naco, ked budu mat aj tak 3 a ti najslabsi sa tiez prestali snazit lebo si bez namahy polepsili.

jaroe
30. nov 2014

ale inak ta obrovska priepast, ktora sa vytvara, ze velki bohaci, potom dlho dlho nic a chudoba, to je teda pru...er. S tym by sa malo nieco robit.

ivka225
30. nov 2014

Najako tak ako navrhuje zakladatelka to funguje v KLDR. Stastnu cestu.

zitaje
3. dec 2014

@moni73
@cecil36
ja zase o tom zakladnom prijme (toto nie je moj vymysel ale terminus technikus, koho to zaujima, google pomoze 😉 ) zakladny prijem patri kazdemu obcanovi, podla tej teorie co som citala, aj deti maju narok na nejaku znizenu sumu - teda samozrejme ich rodicia.
Dalsia vec - tym padom sa rusi cela socialna poistovna, kedze sa nevyplacaju nijake dochodky, materske, nemocenske davky a pod., dokonca ani detske pridavky.

@moni73 k prispevku 23. nov o 16:11 - myslim, ze najvacsi problem je s ohodnotenim - kto a ako urci, kto s akym nasadenim pracoval? teda ako splnil svoje pracovne povinnosti? Napr. v pripade ucitela? Dvaja oducili rovnaky pocet hodin, kto odmeria, ktory kolko vedomosti "nalial" detom do hlav?

annamalaga
7. jún 2021

Na tejto téme sa da dobre zasmiať aj po rokoch.