Rovnaký plat pre všetkých

moni73
18. nov 2014

ja nad tym uz dlhsie rozmyslam a vidim len same plusy (resp. nie plusy ale spravodlivost), ale kazdy komu to poviem sa chyta za hlavu a nikomu sa to nepaci. uspokojivu odpoved na otazku preco nie som
zatial nedostala. viem, ze je to totalne nerealne, tak skusme aspon ludi platenych z rozpoctu (od postarov, cez rusnovodicov, uradnikov, ucitelov po lekarov, ministrov, prezidenta - neviem, kto vsetko je v sucasnosti plateny zo statneho).
za podla mna hovori
- mensie rozdiely v zivotnej urovni
- vsetky zamestnania su rovnako potrebne (viackrat spominane, keby nebolo elektrikara ani lekar by neoperoval; keby nebolo polnohospodarov, neviem co by jedli ludia, ktori nemaju ziadnu podu a pod.)
- ludia by svoju pracu vykonavali s vacsou laskou, lebo by si ju nevyberali podla vysky platu.
argument, ktory som si zvycajne vypocula bol ten, ze praca lekara je ovela zodpovednejsia ako napr. teraz to schvalne prezeniem praca smetiara (ktora je podla mna velmi dolezita) a kto by potom tu medicinu studoval. podla mna kazdy, ktory by ju chcel robit. pochybujem, ze by si lekari vybrali radsej pracu smetiara. a teraz k tym, ktori nemaju na to, aby studovali. cely zivot su trestani a robia pracu, ktora je fyzicky narocna, "spinava" a ich plat je len zlomkom platu napr. lekara. nestaci uz to, ze nikdy nemozu vykonavat pracu, ktoru by chceli?

sem sa s minusmi. otvorte mi oci, preco to takto nemoze fungovat....

moni73
autor
18. nov 2014

@zuzkaanicka mne to fakt pripada spravodlive, preto som polozila otazku... no tak som asi divna, ale kazdy sme nejaky. ked si predstavim cloveka, ktory 8 hodin poctivo co ja viem, vyklada tie vagony a porovnam ho s clovekom, ktory povedzme 8 hodin robi poctivo korektury v texte....(a mozno, ze zrovna tito 2 aj maju rovnaky plat) - tak dajme tomu text v aj

moni73
autor
18. nov 2014

@cannella obraz mas zrejme o mne vytvoreny, tak skusim... z australie? 😉

zuzkaanicka
18. nov 2014

@moni73 no, ja len znovu zopakujem, ze spravodlive nie je dat kazdemu rovnako, ale podla vykonu ... toto, co popisujes Ty, to je pseudospravodlivost, ktora by akurat slusnych ludi poriadne znechutila.

olifcek
18. nov 2014

LOL tema... 😀

zitaje
18. nov 2014

@moni73 no problem je v tom, ze sa to takto moc neda porovnavat. Kto urci, ktory clovek poctivo vyklada tovar, a ktory sa ulieva? Lebo ved dobre vieme, ze nie vsetci su usilovni, poctivi a dokonca ani psychicky vyrovnani a stastni 😀 Kto skontroluje a ako, ktory je naozaj pomalsi a ktory zas lenivsi? Toto nie je objektivne meratelny vykon.
Ale inak ja ta chapem - proste ked niekto so slabsimi schopnostami naplno maka, a iny zas talentovany naplno maka, tak ten talentovanejsi ma mat vyssi plat len kvoli tomu, ze sa narodil s lepsou genetickou vybavou? Ale je to tak - svet nie je celkom spravodlivy...

cannella
18. nov 2014

@moni73 A cudujes sa mi?

Ale naspat k tej skandinavii. Svagor tam uz nejaku dobu pracuje, vacsinou su vsetky podniky statne, pripadne s ucastou statu a hadaj co? On, ako kuchar zarobi tak cca 2500 EUR. Kolko zarobi kuchar, ktory nie je cudzinec? 4000 EUR. To je v ramci toho isteho zamestnania a jedneho hotela. Napr. robotnik na ropnej vezi 5000 EUR. Ucitelka 6000 EUR. To su priblizne rovnake platy?

fra
18. nov 2014

presneee, chcela som pohladať presne ten príklad, ktorý dávala mapa s tým profesorom ako vysvetloval socializmus ... toto jednoducho nemože fungovať, lebo ludia nie sú "uvedomelí" a nikdy ani nebudú- žiaľ, je to tak, všetky pokusy vychovať uvedomelejších ľudí totalne stroskotali lebo istá náklonnosť ku zlým veciam jednoducho je velmi hlboko v ludskej povahe .... a ak by bol garantovany rovnaky plat pre všetkych, velka vačšina by sa len lenivo "viezla" ... taký socialny experiment sme tu už pár desiatok rokov mali takže sme mali už možnosť zistiť, že to vobec nefunguje a spoločnosť ako celok sa tým rúti do záhuby lebo stagnuje a upadá kedže sa stráca dovod o niečo sa vobec snažiť - problem je jednoducho v tom, že ludia nie sú ideálni, vždy bude niekto závidieť, niekto nenávidieť, niekto bude lenivý, niekto neporiadny, niekto bude túžiť po tom mať viac ako niekto iný, niekto bude klamať, niekto ohovárať a niekto bude dobrosrdečný a pracovitý a ten to potom odmaká za ostatnych až padne a zomrie od unavy- aká je v tom spravodlivosť? žiadna 😖 - hlavne ak by to bolo všetko nanutene centrálne a zhora.... možnooo, ak by to bolo v malej komunite kde by to všetci ludia takto robili dobrovoľne malo by to istú malú šancu, aspon v prvej generácii, v dalších už určite nie (heslo kibuce)
ako študijnú literatúru odporúčam napríkla Žo Langerovú: Vtedy v Bratislave - skutočný príbeh o presvedčenom komunistovi, ktorý si pár rokov odsedel v base prakticky za nič- no a ani z toho sa nepoučil, že tieto komunistické ideály jednoducho v skutočnom svete nefungujú

moni73
autor
18. nov 2014

@fra dakujem, knihu pozriem - jezisko by mohol.... 🙂

moni73
autor
18. nov 2014

@zitaje presne o ods. 2 mi cely cas islo, este s tym dovetkom, ze ten so slabsimi schopnostami si v tej praci ani nemoze vyberat, takze podla mna je dokonca potrestany 2x.

moni73
autor
18. nov 2014

@cannella necitala som statistiky, sa ospravedlnujem, info sestra, cca 15 rokov svedsky statny obcan

ps strasne som sa v tejto debate bala hrubok 😀

cannella
18. nov 2014

@moni73 Akych hrubok?

moni73
autor
18. nov 2014

@cannella svojich pravopisnych 😉 , dobru noc

masinka
19. nov 2014

@moni73 myslim ze rozumiem, co si chcela svojou otazkou povedat, aj ked to vyznelo divne - hlavne ked niekto porovnava lekarov s vykladacmi tovaru. Najlepsie to tu asi vystihol @jaron - ze by stacilo , aby aj tie kvazi "podradnejsie" profesie mali platy, z ktorych by sa dalo slusne vyzit. Pritom niektore tie podradne profesie su v skutocnosti pre nas dolezitejsie ako tie vysoko cenene a dobre platene. Napriklad si porovnajte smetiarov a nejakeho konstruktera vesmirnych vozidiel. Platovo skratka nebe a dudy, ale bezny clovek potrebuje, aby mu niekto tie jeho smeti odviezol, ci pojde nejaka nova sonda na Mars mu moze byt srdecne jedno.....

masinka
19. nov 2014

@moni73 Inac s tym prikladom so specialnou pedagogikou- ja som si po strednej davala prihlasku na ekonomicku a specialnu pedagogiku - dokonca som tam musela nalepit tusim 500 Sk kolok..... kedze prijimacky boli v ten isty den, tak som nakoniec isla len na EU, ktoru som aj potom skoncila a teraz sedim v kancli za plat niekolkonasobne vyssi ako by som mala ako vychovavatelka v nejakom ustave, napriek tomu, ze si nemyslim, ze by tato praca bola narocnejsia, zodpovednejsia a ten plat zasluzenejsi . No ale aj jest treba, tak zbohom idealy, az raz budem bohata, tak to mozem ist robit aj zadarmo....

ferkos
19. nov 2014

Neviem ci bola otazka myslena v uplne teoretickej urovni ale aspon v urovni rozvinutej zapadoeuropskej krajiny ale si mala na mysli Slovensko. Pokial to tretie tak ti poviem len tolko ze tu je ovela konkretnejsich veci co by treba zrealizovat aby to tu ako tak fungovalo.
Co sa tyka takeho toho vseobecneho pohladu na vec.
Ludia su proste taki ktorym sa chce a takym ktorim sa nechce. Tym co sa chce tak maju aj zaujem v to co robia a zvacsa robia profesie ktore si vyzaduju tento zaujem (studium, samostudium, praca nad ramec, ochota spravit viac, snazit sa zlepsit), v teoretickej (a v zapadoeuropskych krajinach) tito ludia nemaju existencne problemy a teda ich hlavnou motivaciou peniaze nie su. Ich motivaciou je samorealizacia, autonomia etc.
Cloveku ktoremu sa nechce ide do prace z dovodu aby mal na pokrytie potrieb seba a svojej rodiny. Hlavnym hnacim motorom su u neho peniaze, ak budem robit viac proste viac zarobim a budem na nieco extra zivotneho standartu.
Z tychto dvoch skupin by bola idea rovneho platu skor aplikovatelna u tej prvej skupiny. U tej druhej kategorie si to neviem predstavit neviem vobec, ludia by sa pozabijali aby mohli byt autobusari a nemuseli ist bane napr. :D
A este aby sme sa tu vyhli nejakym narazkam na spomenuti bod studia. Kludne i smetiar ci skladnik moze spadat do tej prvej kategorie, a rovnako pravnik moze spadat do tej druhy skupiny. 🙂

fuska
19. nov 2014

Jasne, suhlasim. Len ci nas potom bude mat kto napr. liecit a ucit, ked vsetci si radsej pozametaju ulice a ked padla, pojdu v klude domov a na pracu a starosti v nej ani nepomyslia.

horana
19. nov 2014

Neviem ci rovnaky plat, ale idea zakladneho prijmu ktory by dostaval kazdy a nad jeho ramec by sa uz mohol specifikovat akoby chcel sa mi paci. Zastanci modelu vravia ze paradoxne ludia su motivovani viac sa zapojit do chodu spolocnosti nez ze by to podporovalo lenivcov. Ze prave ludia z okaja spolocnosti alebo taki snaziaci sa zmenit oblast kde posobia by prestali byt demotivovani a prestali mat nad sebou pomyselnu gilotinu a z nej posobiaci stres, mohli by sa vaic najist v tom na co maju a mnohi by zostali prekvapeni na co by az dosiahli. Ale na to by bolo treba rozvinutejsiu spolocnost s istym objemom volnych penazi, nie taku kde stale narasta dlh a potom zavistlivi slovaci by boli asi posledni kto by to susedovi doprial.
Spolocnost by bola ale zdravsia a stastnejsia keby sa odflitrovalo to ze vacsina ludi studuju tie tazsie odbory ci potazmo vobec VS ako taku nie preto ze by ich bavilo ale aby vinikli nad ostatnymi financne, to sa potom premieta do kvality odvedenej prace, boli by viac motivovani studovat co ich bavi, co by v spolocnosti mohlo priniest ine rozvrstvenie profesii ako je teraz - zda sa sice terajsie prirodzene ale nie je, je totalne umele.

horana
19. nov 2014

Ad argument ze by si kazdy vybral najlahsiu pracu - neverim, ja naopak by som si radsej vybrala aj nieco zodpovednjsie a narocnejsie tazsie nez teraz, kde trcim len preto ze mi mechaizmy nedovolia moc vyskakovat. A co pozorujem okolo seba, vidim ze to ma tak velmi vela ludi.

moni73
autor
19. nov 2014

@ferkos bola to cista teoria myslena celosvetovo. tvoj argument, ze vsetci by chceli byt autobusari je presne to co som od tejto debaty chcela. uz tu tento argument padol, je jednoduchy a logicky.

briketa
19. nov 2014

nemusime vobec porovnavat dve rozne zamestnania. predstavme si, ze ma mas pracu, ktoru robis uz zodpovedne tridsat rokov a od teba zavisi aby cosi fungovalo denne celemu mestu. tu pride mlady studak, co akurat skoncil skolu a jeho pracou momentalne je len to, ze sa zauca a ma nulovu zodpovednost. zdalo by sa ti spravodlive, ze ma take iste ohodnotenie ako ty?

tilly
19. nov 2014

@moni73 preskakuje ti? ako mozu mat vsetci rovnaky plat??? ja tam nijake plusy nevidim, vsetci by sa flakali... tato doba je uplne super, clovek sa musi snazit a kazdy ma tak, ako si zasluzi, kazdy ma na vyber, ked sa ti tu nepaci, mozes ist do zahranicia, ked sa ti nepaci v zahranici, mozes ist domov, mozes robit co len chces a peniaze mas podla toho ako sa snazis...

baby, ked sa niekomu nahodou cnie za socikom, prosim pozrite si stare dokumenty, alebo uplne krasne to vykresluje serial vypravej (ma to v archive ceskatelevize.cz) a zobudte sa 😉 a ked sa niekomu nepaci kolko ma penazi, sup sup do prace makat a nesedte pri pocitaci a neplacte 🙄
to by ste vazne chceli zas dobu, ked si clovek nemohol slobodne povedat svoj nazor??? ked sa clovek bal na kazdom kroku? ked clovek nemohol nic vlastnit? ked bol clovek jednou nohou v base za hocico, stacilo, ze sa na niekoho skaredo pozrel, ten ho udal a uz bol problem? ked sa nedalo vycestovat nikam??? uz sa zobudte!!!

jaron
19. nov 2014

Predstavme si nejakú jednoduchšiu ženu zo sociálne slabšej rodiny. Pracuje ako upratovačka, je však veľmi svedomitá a pracovitá. Napriek tomu nemá ocenenie akoby si zaslúžila.

Môžeme povedať, že má sa viac snažiť, ísť študovať..., ale je to absurdné.
Okrem toho na individuálnej rovine jej života by to možno malo zmysel, ale z celospoločenského hľadiska to žiadúce nie je. Predstavme si, že by všetci boli iba právnici, lekári, manažéri... pre spoločnosť by to bolo negatívne. Preto pokladám za nesprávne označiť niekoho "jednoduchšieho", že "mal sa viac učiť". Spoločnosť potrebuje veľa tých "jednoduchších". A spravodlivé by bolo, aby boli aj patrične ocenený (nie 300 €). To nijako nevidím problém v tom, aby tie "zložitejšie" zamestnania boli ocenené ešte viac, nech pokojne sú.

Vravím to ako teóriu - ideál, pretože to nebude možné v ľudskej spoločnosti kvôli jednoduchej veci - ľudské ego.

jaron
19. nov 2014

je rozdiel:
8 ľudí zarobí po 400 € a 2 ľudia po 8000 €
alebo
8 ľudí zarobí po 1000 € a 2 ľudia po 5600 €
(napr. tí prví sú robotníci a druhí manažéri jednej firmy, ktorá je dlhodobo zisková)

tilly
19. nov 2014

@mapa perfektny clanok... to by malo byt povinne citanie pre vsetkych, ktori maju sialene napady!

tilly
19. nov 2014

@jaron ja to nechapem, preco by mali byt vsetci studovani... nie len studovani dobre zarabaju... musis byt vo svojom odbore fakt dobri a potom zarobis aj ked si elektrikar, alebo murar... vies kolko maju prace murari, ktori dobre robia? nezozenies ich celu sezonu, narobia sa ako kone, ale zarobia a tak isto ten tvoj priklad s upratovackou, ak je fakt dobra a svedomita a vie pohnut rozumom, tak moze zarobit viac ako priemerna pravnicka...

tilly
19. nov 2014

fuha, ospravedlnujem sa za pravopisnu chybu, musis byt fakt dobry, povodne som chcela pisat v mnoznom cisle, tak mi uslo 😅

jaron
19. nov 2014

@tilly máš pravdu, že sú naozaj mnohí robotníci - hlavne remeslá - ktorí zarobia dosť
s tou upratovačkou je to však zložitejšie, pre mnohých je priam nemožné "pohnúť rozumom" a určite to nie je o lenivosti (otázka je, čo sa tým myslí? - má si založiť firmu na upratovanie alebo čo?) a snaženie v jej prípade obyčajne znamená, že si zoberie ešte jednu prácu, ale to sa mína podstate vecí, o ktorej som písal

moni73
autor
19. nov 2014

@tilly pre mna je neuveritelne, ze napises "...kazdy ma tak, ako si zasluzi..." toto sa ti zda na slovensku ako realita? a myslis, ze aj napr. v somalsku sa ma kazdy ako si zasluzi?

nepisala som nic o navrate totalitneho systemu. 😒

cecil36
19. nov 2014

@moni73 Vitaj Karl, dlho si tu nebol.... 😀 😀 😀 Ale vazne. Ja robim napriklad aj tie korektury a urcite by sa mi nezdalo spravodlive, ak by som mala mat rovnaky plat ako upratovacka. Pokojne nech ma upratovacka slusny plat, aby z toho vyzila, ale nie rovnaky ako lekar alebo stavebny inzinier....

tilly
19. nov 2014

@moni73 rovnaky plat pre kazdeho je myslienka sociku a z toho sa potom vyvinul totalitny rezim... a ano, na slovensku je to realita, o somalsku sa nebavime, tam nezijeme... tu je to tak, ako sa snazis, tak mas...

@jaron jasne, pohnut rozumom znamena zacat sa tahat hore, zobrat viac upratovania, zalozit si upratovaciu firmu, skratka makat na sebe...

jeden priklad, poznam chlapika, vyucil sa za elektrikara, maturu dorobil velmi tazko, na druhy krat v podstate len preto, ze predsednicke komisie vycistil ryny, bolo to este za sociku, resp. niekedy okolo 1989 zacal pracovat v nejakom statnom podniku, opravoval lokomotivy, neskutocne tazka a nebezpecna robota, ale potom zacal uvazovat, zacal chodit do rakuska nakupovat tovar, predaval to na mileticke, robil od nevidim do nevidim, zarobil, potom sem dosli super hypermarkety hobbymarkety, tak uz mu to neslo, tak zacal robit ine, potom to neslo, zacal taxikarcit, potom uz to nemalo vyznam, lebo do ba doslo milion cp taxikarov a zacali si navzajom brat robotu, zacal robit elektrikara, ma tolko roboty, ze sa nezastavi, dom s bazenom v bratislave, jeho zena nemusi pracovat, maju dve slusne auta, chodia na dovolenky, ziadne uvery, nic... tiez to bol clovek, ktory nevedel vystudovat, ale mal jednu zakladnu vec, vedel pohnut rozumom a maka, vzdy ho bavi robota, kde zarobi, to je zaklad...

ked som spominala taxikarov, jedna robota, jedno mesto, jedna taxisluzba, podobne auta, jeden zarobil mesacne 100tis korun (este vtedy) druhy nevedel zarobit 30tis.. preco??? jeden robil 6 noci v tyzdni, jazdil ako drak, niekedy si koledoval o bitku od starsich taxikarov, druhy robil 5 dni v tyzdni a cakal na stande...

tak kde je spravodlivost? preco by mali zarobit tak isto???