Rovnaký plat pre všetkých

moni73
18. nov 2014

ja nad tym uz dlhsie rozmyslam a vidim len same plusy (resp. nie plusy ale spravodlivost), ale kazdy komu to poviem sa chyta za hlavu a nikomu sa to nepaci. uspokojivu odpoved na otazku preco nie som
zatial nedostala. viem, ze je to totalne nerealne, tak skusme aspon ludi platenych z rozpoctu (od postarov, cez rusnovodicov, uradnikov, ucitelov po lekarov, ministrov, prezidenta - neviem, kto vsetko je v sucasnosti plateny zo statneho).
za podla mna hovori
- mensie rozdiely v zivotnej urovni
- vsetky zamestnania su rovnako potrebne (viackrat spominane, keby nebolo elektrikara ani lekar by neoperoval; keby nebolo polnohospodarov, neviem co by jedli ludia, ktori nemaju ziadnu podu a pod.)
- ludia by svoju pracu vykonavali s vacsou laskou, lebo by si ju nevyberali podla vysky platu.
argument, ktory som si zvycajne vypocula bol ten, ze praca lekara je ovela zodpovednejsia ako napr. teraz to schvalne prezeniem praca smetiara (ktora je podla mna velmi dolezita) a kto by potom tu medicinu studoval. podla mna kazdy, ktory by ju chcel robit. pochybujem, ze by si lekari vybrali radsej pracu smetiara. a teraz k tym, ktori nemaju na to, aby studovali. cely zivot su trestani a robia pracu, ktora je fyzicky narocna, "spinava" a ich plat je len zlomkom platu napr. lekara. nestaci uz to, ze nikdy nemozu vykonavat pracu, ktoru by chceli?

sem sa s minusmi. otvorte mi oci, preco to takto nemoze fungovat....

tilly
19. nov 2014

@moni73 co ty vlastne robis?

moni73
autor
19. nov 2014

@cecil36 ...mi trvalo, kym mi zaplo 🙂 , asi som svojim vnutornym zalozenim komunista 😉, aj ked to nejak specialne neriesim. zvlastne je, ze sa to v tejto debate rovna slovu primitiv.
predstav si, ze mas dceru, je jednoduchsia. nech sa jej budes venovat kolko chces, viac to skratka nevyda... bude moct by len tou spomenutou upratovackou, bude pracovita, ochotna a zodpovedna, ale viac ako tych 300-400€ to neda...

jaron
19. nov 2014

@tilly rozumiem - to znamená, že z upratovačky sa stane podnikateľka 🙂

ale to je zase to, čo som písal, dokáže to len máloktorá a zároveň, aj keď je to dobré pre jednotlivca, pre spoločnosť je to nežiadúce, tá potrebuje obyčajné, poctivo pracujúce upratovačky (a nielen tie), aj tá upratovačka založiaca si firmu s upratovačkami bude potrebovať len tie obyčajné upratovačky, ktoré jednoducho upratujú a nezakladajú firmy s upratovačkami 🙂

vravel som o teórii, že aj tá obyčajná upratovačka, ktorá poctivo odrobí 8 hodín, dostane primeraný plat (čo nie je 300 €), aby nemusela živoriť, i keď nezarobí ako napr. manažér a pod.
píšeš trochu o niečom inom ako ja

tilly
19. nov 2014

@jaron jezisi o tom pisem, ked chces zarobit a mat sa dobre, musis makat... nestaci len robit, ak nieco chces, musis zmenit zivot...

moni73
autor
19. nov 2014

@tilly uz som to tu spominala. administrativa, plat v slovenskom hospodarstve nadpriemerny. sen pracovat v skolstve, potrebna vyssia kvalifikacia. sen zostane snom, pretoze financie nepustia ☹

hanka_april
19. nov 2014

citala som len uvod, ale blbost.....

tilly
19. nov 2014

@moni73 este si neodpovedala, co vlastne robis? A ano, o tom je zivot, jednoduchi ziju jednoducho...

jaron
19. nov 2014

@moni73 podľa mňa s tým jedným platom to je predsa len (aj teoretický) trochu problém, ale možno rozumiem, o čo ti ide, aspoň teoreticky (inak to ani možné nie je) sa zamyslieť nad spravodlivejším systémom, ako je teraz

inak nevime, možno sa mýlim, ale idea komunizmu tuším nebola v rovnakom plate, ale skôr v tom, že každý má, čo potrebuje (primeraný byt, zdravé jedlo, možnosť ísť na dovolenku, cestovať k rodine na návštevu... )

takže ak by som to mal previesť do dnešnej doby - nemusia mať všetci rovnako, ale aj ten najobyčajnejší robotník, by mal mať bez stresu a strachu (stačí mimoriadnosť - pokazené zuby a rozpočet je spadnutý...) plat, umožňujúci slušné (nie prepychové) bývanie, cestovať (nie do USA...), ísť na dovolenku aspoň do Chorvátska... a tí ostatní (riaditelia, manažéri, stavebný inžinieri...) by mali mať ešte viac (prepychovejší byt, drahšia dovolenka...)...

jaron
19. nov 2014

@tilly stále nechápeš 🙂, čo som písal, ale nevadí

moni73
autor
19. nov 2014

@tilly po 3krat odpovedam: pracujem v administrative, oblast ekonomika, pravo

jaron
19. nov 2014

@moni73 @tilly
ja som SZČO, keď už by na tom záležalo (nie som upratovačka 🙂 )

zuzkaanicka
19. nov 2014

@moni73 rovnake platy, to je asi taka spravodlivost, ako keby monterky mali stat presne tolko isto ako hodvabne svadobne saty 😉 ... to by sa Ti zdalo normalne?

miskap2111
19. nov 2014

@jaron napríklad taká upratovačka v Belgicku zarába minimálne 9 EUR na hodinu. Viem to veľmi presne, lebo jednu takú si s manželom platíme na upratovanie domu, ktorý máme v Belgicku - je to štandardná cena.. A možem povedať, že sa ani veľmi nepretrhne- ani riady nedá do umývačky, ak jej to vyslovene nepoviem. Proste jej to "nenapadne", takže jej musíme vždy presne špecifikovať, čo má urobiť - mozog určite nepoužíva a napriek tomu zarába lepšie ako lekár na Slovensku... Takˇze problěm bude asi niekde inde- asi v tom, že v niektorých krajinách (nemusíme ísť ani ďaleko), aj obyčajne profesie vedia slušne zarobiť. A prečo je to tak? Presne preto lebo Slovensko bolo dlhé roky tou "spravdlivou" komunistickou krajinou.

moni73
autor
19. nov 2014

@zuzkaanicka ak vychadzam z predpokladu, ze kazda praca je pre fungovanie spolocnosti rovnako potrebna, nasledne aj monterky a svadobne saty musia byt rovnako potrebne 😉

zuzkaanicka
19. nov 2014

@moni73 a uz to len doplnim ... k monterkam aj svadobnym satam potrebujes latky, nite, navrhara, krajcira, predavaca ... vsetci budu mat rovnaky plat ... nutne potom aj cena vyrobku musi byt rovnaka.

zuzkaanicka
19. nov 2014

@moni73 a to sa Ti zda normalne??? 😕 Pisali sme naraz ... celkom zhoda, akurat, ze Tebe to asi pripada normalne a mne teda absolutne nie ... vyskusaj si usit svadobne saty a monterky, alebo vyrobit hodvab a monterkovinu.

moni73
autor
19. nov 2014

@miskap2111 komunizmus nebol dosiahnuty v ziadnej krajine. je pravdepodobne, ze dosiahnutelny ani nie je. nazyvat to, co tu bolo do 89teho komunizmom je chyba.

maslenka47
19. nov 2014

@moni73 aka by mala byt motivacia ludi PRACOVAT, ked by mali podla teba vsetci zaruceny rovnaky plat? Ci uz ten, co pracuje poriadne, alebo ten, co cely den sedi na modrom konikovi a vymysla kraviny... V konecnom dosledku by nikto nic neurobil, lebo za nicnerobenie by bol plateny rovnako, ako za pracu.

Vies, robotnik, ktory cely den lopatuje, sa sice namaka, ale tak isto na jeho miesto cakaju v rade 20tky dalsich, ktori by si s nim radi vymenili poziciu. Pretoze kvalifikaciu maju len na to lopatovanie a inde po nich pes nestekne. Ked sa robotnikovi nepaci, tak ho vymenia za ineho, lahky proces.

Kluc k "bohatstvu" je robit nieco, za co mi je niekto ochotny vela zaplatit. Tj nie praca, ktoru robi kazdy druhy.

Pokial si ludia nezacnu vazit sami seba, investovat do svojej buducnosti a robit nieco prospesne pre spolocnost /tj nie vyklikavat reklamy akoze "praca popri materskej"/, tak budu zit tak, ako teraz ziju. Pretoze jednoduchsie je zavidiet tym, co maju, ako skusit svojpomocne svoju situaciu zlepsit.

moni73
autor
19. nov 2014

@zuzkaanicka nie je to pre mna rovnake, je to pre mna neporovnatelne... vybrala si monterky (predstavuju jednoduchost) a hodvabne svadobne saty (predstavuju luxus), ja vychadzam z toho, ze vsetky pracovne pozicie predstavuju pre spolocnost potrebu

zuzkaanicka
19. nov 2014

@moni73 ale je to porovnatelne ... tie svadobne saty predstavuju ovela viac prace a ovela kvalifikovanejsej ... teda logicky musia byt drahsie ... a tento jednoduchy priklad ukazuje prave to, ze ten Tvoj napad s rovnakymi platmi je blbost a neobstoji ... mozno tu najdes par ludi, ktori Tvoj nazor budu tiez zdielat ... mozno 😝

izabelkas
19. nov 2014

A ja chcem zrušiť peniaze, chcem späť výmenný tovar. 😀 Ovečku za orechy, jablka za hrusky... 😀

miskap2111
19. nov 2014

@moni73 mne je tu jedno ako sa to nazývalo. Faktom ale zostáva, že po druhej svetovej vojne sme mali rovnakú životnú úroveň a podmienky ako Rakúsko a niekoľko ďalších vtedajších západoeuropskych krajín. A v 89 sme boli asi na desatine (ak nie menej) ich životnej úrovne. Prečo asi? Je veľké, veľmi veľke šťastie, že tvoja absurdná teória je nerealizovateľná a ak by sa ju na Slovensku ešte niekedy niekto pokúsil opäť nastoliť, tak nikto z mojej rodiny na Slovesnku už nezostane - sama ich všetkých odtiaľ transportujem.

ianitka
19. nov 2014

Vcera som to tu citala, ale nechcelo sa mi cez mobil tukat... Ak by bola cena prace rovnaka, tak to tie peniaze mozeme zrusit rovno - ved naco, vsetko je spolocne...kazda praca je potrebna (aj ked teda o niektorých mozeme polemizovat), tak podme na barter - Ty mi transplantujes srdce, ja Ti spravim manikuru 😉

cecil36
19. nov 2014

@moni73 mam dceru, nastastie sa dobre uci, ale.... Ma 15 a uz brigaduje. Chodi strazit deti. Nesedi na prdeli a necaka, ze mamicka kupi. V podstate je praca, na ktoru nepotrebuje IQ 150. Takze si myslim, ze ak by naozaj bola taka, ze zvladne len ucnovku, tak vyberieme taku, ktoru zvladne a zaroven ju dokaze uzivit. Idealne ju bude aj bavit. Nemusi skoncit ako upratovacka, pokojne moze robit nieco co ju uzivi lepsie (sikovna kadernicka, kozmeticka, krajcirka, moze vyrabat sperky, mat vlastny e-shop.... moznosti milion, len treba byt sikovny vo vybranej oblasti).

simik22
19. nov 2014

Dzizs , teraz lekar, ktory makal a maka cely zivot, vzdelava sa, robi si rozne atestacie, sa musi za hlavu chytat 😊😊😊😊😃😃😃

bianca
19. nov 2014

@moni73 uplne by stacilo keby mali rovnake profesie podobne platy.Nieje realne aby dojicka mala vyssiu mzdu i ked vykonava fyzicky narocnejsiu pracu ako neaka sekretarka toboz riaditel.Tu su priepastne rozdiely uz vramci jednej profesie.Od okresu k okresu,od podnikatela k statnej sprave.....

katarinamarkova
19. nov 2014

@moni73 nikde som netvrdila ze vysoka skola ti zaruci dobru pracu, ak precitas este raz, tak prides na to, ze pisem, ze dobry plat si zarucis jedine svojou sikovnostou.
a co ti brani specialnu pedagogiku vystudovat, zobrat sa, spravit si vlastnu sukromnu skolu, skolku pre taketo deticky, resp. odist pracovat do zahranicia, tam by ta chytali vsetkymi desiatimi. alebo si pocas prvych rokov prace zvysovat svoju kvalifikaciu, spravit par projektov napr. pocas toho sa trosku rozkukat ako to funguje na tych vyssich miestach v statnom sektore a o par r. sa dostat na miesto, kde budes robit dohlad nad specialnym skolstvom v SR.
co ti v tom brani, robit to co ta bavi a brat za to pekne peniaze? kto chce si sposob najde.

co ti brani napr. v tom externe studovat popri tej tvojej nenavidenej praci v kancli spec. pedagogiku a popri hlavnej praci pracovat mozno na par hodin aj v praci co ta bavi.?
nic.

fra
19. nov 2014

@moni73 ako píšeš že si vnutornym založením komunistka a rozmýšľaš, že prečo je to skor ako nadavka- myslím si, že komunizmus je síce v niektorých ohľadoch vcelku pekná idea (existujú však aj ovela zmysluplnejšie pekné idey) ale v úplne všetkých krajinách, ktoré skúšali tento systém aplikovať to viedlo k totálnemu fiasku, chaosu, nespravodlivosti a hladu, lebo je to jednoducho absolutne nereálne kedže nerešpektuje ludskú povahu ... to nebude náhoda, že desattisíce ludí sa chceli dostať z krajín nastúpivších na cestu socializmu a komunizmu preč, ale dobrovoľne do nich zo západu prichádzalo len veľmi málo presvedčených komunistov... ktorí navyše ked videli ako to v skutočnosti funguje stratili všetky ideály... len smola, často už neboli pustení ani naspať a zomreli často opustení či vo vazení kam sa dostali často kvoli svojmu idealizmu
.
čosi si pamatam aj z tej komunistickej teorie ktorú nám roky vtlkali do hláv (hoci skúšku na vysokej škole z Dejín Komunistickej strany Československa a medzinárodného robotníckeho hnutia som už vdaka revolucii nestihla urobiť) a ver tomu že to neboli žiadne povzbudzujuce myšlienky-už len to, že teoretickým základom ako ho dosiahnuť bol triedny boj, bolo treba zničiť nepriateľov socializmu a štátneho zriadenia a tych, ktorí s tou myšlienkou nesúhlasili treba fyzicky zlikvidovať- (inak sa totiž súhlas všetkých ľudí s takou hlúposťou docieliť zjavne nedá 😝 )
.
na druhej strane na ten jaronov príklade so mzdami (8 robotníkov po 400€/1000€ a 2 manažeri po 8000/5600€) nie je zlý ale myslím že so socializmom či komunizmom nemá priveľa spoločné, hej, každý by za dostatočne prínosnú prácu pre zamestnavateľa mal dostať toľko, aby dokázal vyžiť ... ak by bolo dobrých robotníkov málo, verím, že každá firma by sa snažila si ich udržať tým, že by im ponukla adekvatnu mzdu, samozrejme ak by jej štát v tom neprekážal roznymi hlúpymi nariadeniami a predpismi...

natalym
19. nov 2014

@moni73 Je to nereálne. Nie je to prirodzené ľudskej povahe. Predstav si preteky, všetci by boli prví? Preto komunizmus nefunguje. Inak veľmi zaujímavá téma.

hefo
19. nov 2014

@bianca "uplne by stacilo keby mali rovnake profesie podobne platy." - ani to by nefungovalo. Veľmi rýchlo by došlo k tomu, že niekde by ľudí s nejakou profesiou bolo viac ako treba, zatiaľ čo inde by chýbali.

Ako by sme ich dotlačili k tomu, aby sa presťahovali?
No a to už máme ten istý problém, ako som popisoval na strane 2.

meluela
19. nov 2014

@moni73 problemom preco by to nefungovalo je ludska povaha. Cast ludi by pracovala rovnako dobre a kvalitne aj keby to neznamenalo mat vyssi plat, ale cast ludi by by fungovala na systeme "cierneho pasaziera", nerobili by nic a aj tak z toho mali rovnaky profit ako ti co by robili.
To vsak neznamena ze dnesny system je dobry a netreba hladat alternativy. Ja vsak vacsi problem nez v diferenciacii miezd vidim v tom, ako si korporacie podmanili cely svet, odcerpavaju velku cast vyprodukovanych hodnot a vedia sa velmi ucinne vyhnut zdaneniu (danove raje, vid nedavno odhalenie z machinacii v luxemburgu kde firma pricewaterhouse coopers radila stovkam velkych firiem vratane ikea a pod. ako sa celkom legalne vyhnut plateniu dani resp. zaplatit len ich zlomok.) Diferenciacia miezd podla mna nie je az tak problem, ak nie je prilis velka - kedysi pred 50 rokmi zarabal veduci manazer v usa 20 nasobok toho co radovy robotnik, dnes je to 200 nasobok .. to o niecom svedci. Je tiez dolezite aby tie horsie platy umoznovali dôstojny zivot, aby pracujuci ludia sa nemuseli bat ze nebudu mat kde byvat, mohli si kupit vyvyzenu stravu, nezavadne oblecenie a mali pristup ku kulture pre seba a svoje deti (knihy, divadlo, kino ..). Toto je myslim uz na slovensku dost problem. Pritom kebyze koporacie nevycucavaju a vracaju do systemu to co by mali a nekradne sa tu vo velkom od samosprav az po urad vlady, tak by sa vsetci mohli mat lepsie.