Som Róm a mám problém si nájsť prácu

pmajko07
28. aug 2023

Zdravim, možno tu to nepatrí, ale spoľahlivé diskusné fórum som nenašiel
Musím začať tým, že som Róm, mám plné stredné vzdelanie a aj ročnú pracovnú skúsenosť vo fabrike
Minule som sa stavil do jednej nemenovanej fabriky, som sa šiel opýtať, či vôbec moja žiadosť sa k nim vôbec dostala, a tá pani mi povedala, že tu sa zaujímajú o prácu s vyšším vzdelaním ako mám ja, to ako fakt, do výrobnej fabriky robia ľudia čo majú výšku? Zaujímavé je, že moja spolužiačka, ktorá ani nedokončila strednú tam pracuje, mi povedala, že ani týždeň neprešlo a hneď ju zobrali
Spoločnosť nám vraví, "cigáni pracujte a nezožierajte tento štát", ale keď chceme pracovať, tak nikde nás nechcú zamestnať, to ako my tí Rómovia, čo chceme pracovať a sa presadiť, tak máme trpieť kvôli ostatným čo sa nevedia spratať do kože? Vzdelanie nestačí, sebaprezentácia nestačí, čo máme ešte dokázať, aby nás spoločnosť brala inak?
Odmalička mi každý hovoril, študuj, ak budeš mať maturitu, neexistuje, že budeš robiť na stavbách a za pásom na 3 zmenách
No a pracujem na stavbách, podradná práca za podradné peniaze

wade
28. aug 2023

Velmi ma mrzi tvoja skusenost a bohuzial na slovensku budes este urcite ty aj tvoje deti vystaveny skrytemu (a niekedy aj otvorenemu) rasizmu. Ja, ak by som bol na tvojom mieste, odstahoval by som sa do krajiny, kde ta nebudu posudzovat podla farby pokozky.

citron25
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
lilizzachy
28. aug 2023

@pmajko07 neviem z akej si lokality...skús iný región alebo zahraničie. Držím palce. Je mi ľúto, že rómovia, ktorý chcú normálne žiť tak sú takto demotivovani a bez podpory majority, pritom ak ty budeš žiť normálne budú tak zit aj tvoje deti a jediné takato je cesta zo začarovaného kruhu rómskej problematiky. Držím palce, nech sa ti podarí nájsť prácu čím skôr, skús osloviť viacero firiem.

glorikarebeka
28. aug 2023

Tak aj veľa bielych má vysoké školy a pracujú vo fabrikách, obchodoch a aj za pásom
Ono je to troška aj o šťastí a treba sa vypracovať od pracovných príležitostí nikto ti nedá prácu, že hneď budeš riaditeľ firmy a to čo máš v hlave nieje na škodu a ako róm je úžasné, že si školy dokončil, to ti nikto nevezme
Držím palce aby si mal prácu snov

pmajko07
autor
28. aug 2023

@glorikarebeka práveže chcem pracovať za tým pásom aspoň

glorikarebeka
28. aug 2023

@pmajko07 tak hľadaj ďalej.....

pmajko07
autor
28. aug 2023

@citron25 a vtedy mi povedia, že z Oxfordskej univerzity sa tam uchádzajú o prácu

kacena4
28. aug 2023

a aku mas skolu? možno je problem tam, ze mas "nevhodnu" ine chces robit a 8be mas vystudovane.
a ano rasizmus tu stale funguje, avsak ak chcem pracovat s maturitou robim hocikde aj na stavbe ci na 3 smeny. je to normalna praca. a mozno by si hil prekvapeny, ale casto takyto ludia zarobia viac ako ja s vyskou. takze neviem kde je problem.
mozno v nárokoch

pmajko07
autor
28. aug 2023

@kacena4 práveže sa uchádzam o tú prácu za pásom

mb2021
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
mira0611
28. aug 2023

@pmajko07 ahoj, aku mas strednu skolu? Skusal si aj vacsie fabriky?
My sme zvykli brat romov, boli medzi nimi normalny ale aj problemovy, ale takyto isty problem bol aj s neromskymi zamestnancami 🙂
Ked tam ides obleceny cisto a nemas blbe reci, tak ta zoberu na vacsinu prac.miest.
Skus este sa vygooglit, ci v okoli nemas socialny podnik. Socialne podniky dostavaju podporu od statu ak beru romov, single mamicky, ztp....
Z akeho kraja si?

pmajko07
autor
28. aug 2023

@mira0611 z Prešovského, okres Kežmarok

mladena
28. aug 2023

tak ja neviem a ako sa živia ostatní? Veď na východe hlavne nie je žiadnym úkazom róm, úplne bežne. Mám kamaráta róma a v bratislave robí normálne v takom sklade so spotrebičmi, nemám pocit že by ho brali nejako divne.

tramtada31
28. aug 2023

A ako vidia, že si Róm? Máš v životopise fotku? Alebo podľa typicky rómskeho mena? Ako bohuzial medzi Rómami je kopec obabravacov, na základe mojich skusenosti, sa tomu ani necudujem

seahorse27
28. aug 2023

Velmi mi je luto vas Romov, ktori chcete zit inak a trpite kvoli tym neprisposobivym z vasej komunity a kazia vam meno. Moj manzel dal sancu niekolkym ako zamestnavatel, naozaj nemal predsudky, ale vsetci sa ukazali ako nespolahlivi, s nulovymi pracovnymi navykmi, klamari…Tak si povedal, ze s nimi koci, ked ma 100% negativnych skusenosti 🤷‍♀️ Necudujem sa mu, naozaj si robia velmi reklamu. Nefixuj sa na tvoj region, vycestuj kludne aj do zahranicia, tam mas vacsiu sancu dostat lepsiu pracu za viac penazi a nikoho nebude zaujimat, ci si Rom, Arab, Turek alebo Ind…

miusa00
28. aug 2023

@seahorse27 bohuzial mam rovnaku skusenost. Tiez ma to mrzi a dali sme bez predsudkov sancu a mali sme velmi velmi zlu skusenost. A uz nemam chut to znovu absolvovat, aj ked verim, ze by sa nasli vynimky.

rol76
28. aug 2023

@pmajko07 Je to smutné,ale ani "biely" to nemajú ľahšie.Podľa mňa ľudí berú podla výzoru,a tý čo vedia s prepáčením lízať zadky šéfov,majú vyhraté...Treba skúšať aj inde,odborníkov je už strašňe málo.Ja ako vodár,cez víkend zamýkám svoju bránu,a vypínám mob,aby ma neotravovali dedinčania.Lebo robotu chcú,aby som im spravil,čo najrýchlejšie,hlavňe ak nemajú vodu,ale ked končím,a pítám si honorár,tak,jaj,nemám toľko doma...mám na ich účťe...a môžem povedať že takto som už prišiel o stovky eú,ktoré už neuvidím.Preto už nefuškujem v dedine.jedine tým,ktorých dobre poznám,a verím im.

pmajko07
autor
28. aug 2023

@miusa00 Zaujímavé je, že takýto dostanú šancu, ale my tí slušní, čo si budú vážiť, že nerobia na stavbe podradnú prácu, tak šancu vôbec nedostávame

karolinakr
28. aug 2023

ja zas nesuhlasim, že vyrazne rasisticka krajina, samozrejme, kdekto narobi zle meno, ale ked si po škole toto je začiatok, hľadaj dalej..ber to ako prestupnu stanicu, posielaj životopisy atd nam rom maloval bytovku, celkom slušne si zarobil 15 000 za 3 tyždne

karolinakr
28. aug 2023

@rol76 pytaj peniaze dopredu, to čo je za fuška, že da si spravit vodovod a potom povie, že peniaze ma na účte..však za spravenú robotu ma zaplatiť, nie

sheila121
28. aug 2023

@pmajko07 a do Whirlpoolu si skúsil? Veď tam robia poväčšine rómovia.

karolinakr
28. aug 2023

Inak nechapem ako za komunistov všetci mali pracu, i romovia, teraz kde sa stala chyba, prečo to už nefunguje?

karolinakr
28. aug 2023

Teraz sa nebavíme sa o tych, čo 30 rokov nepracovali a nevidia sprachu, ako je rok dlhy, ale normalni, že prečo sa nemožu zamestnať

eternity24
28. aug 2023

@pmajko07 vo Whirlpool pracujú aj Romovia, tiež v Schule. Skus tam…

hladamematku
28. aug 2023

@pmajko07 vzdy som cítila diskrimináciu, bola som atraktívna blondínka, žena, VS, viac jazykov ver mi dali mi to vždy pocítiť. Hlavne ti sex narážkami aj šikanou že som len žena .zabojovala som prežila som, bojuj....

babulkomale
28. aug 2023

@karolinakr nemusia...to je to carovne slovo.

rol76
28. aug 2023

@karolinakr Som príliš dobrý človek...a nedokážem povedať nie...

karolinakr
28. aug 2023

@rol76 a s priatelkou už vam to klape lepšie?

medulienka81
28. aug 2023

@pmajko07 príď na západ, my berieme všetko ☺️