Sú tehotné ženy chránené proti výpovedi?

dahlia23
27. aug 2006

Chcela by som sa spýtať, ako to je s nami, tehotnými ženami? Sme nejakým spôsobom chránené pri výpovedi zo strany zamestnávateľa?
Do práce som nastúpila 1.6.2006, plynie mi 3-mesašná skúšobná doba. Od 6.8.2006 som PN a tehotná. PN budem min. do 25.9.2006. Viem, že skúšobná doba sa predlžuje o čas PNky. Len by som chcela vedieť, či po nástupe do práce môže so mnou zamestnávateľ rozviazať pracovný pomer v skúšobnej dobe.

snilko7
27. aug 2006

No ja môžem prispieť len z vlastnej skúsenosti. Ja som mala bývalú kolegyňu tehotnú v skúšobnej dobe a jednoducho jej v posledný deň skúšobnej doby oznámila šéfová, že už nemusí zajtra prísť. Takže podľa tohoto by sa teoreticky mohol rozviazať, ale neviem podľa Zákonníka či je to správne.

dahlia23
autor
27. aug 2006

Podľa zákonníka je to tak, že zamestnávateľ nemôže dať zamestnancovi výpoveď v dobe, keď je zamestnankyňa tehotná, keď je zamestnankyňa na materskej dovolenke alebo keď je zamestnankyňa a zamestnanec na rodičovskej dovolenke, našla som to na http://www.porada.sk/t16148-zakonnik-prace.html#64 . Ak by mi tú výpoveď mali dať, tak radšej na tej PNke ostanem až do nástupu na MD. 😒

snilko7
27. aug 2006

Dahlia toto poznám aj ja, len neviem či skúšobná doba je považovaná už za normálny pracovný pomer, lebo kde prepustili tú kolegyňu tak to bol štátny podnik a podľa mňa tam by nemali postupovať protiprávne, ale dúfam, že ti ju nedajú...lebo poznám aj prípady, keď normálne pokračovali baby po skúš. dobe v práci, veď na materskú odchádzaš až podstatne neskôr.

nevesta
27. aug 2006

Dahlia, aby sa na teba ten paragraf vztahoval, musis zamestnavatelovi pisomnou formou oznamit, ze si tehotna. Tak to radsej aj posli doporucene postou, este pred nastupom z PN, len treba preverit tu skusobnu dobu...

dahlia23
autor
27. aug 2006

Nad tým, že to pošlem doporučene, som premýšľala. Ale komu? My sme dosť veľká firma a neviem, či to stačí anšemu říďovi alebo regionálnemu alebo komu... ☹

nevesta
27. aug 2006

Tak asi najlepsie tvojmu nadriadenemu, teda ridovi 😉 a este jeden na personalne...

snilko7
27. aug 2006

Dahlia jednoznačne tomu, kto ti podpisoval pracovnú zmluvu. To je tvoj priamy nadriadený, on to už potom postúpi tomu, kto je "nad ním".

dahlia23
autor
27. aug 2006

No a čo mu tam mám ako napísať? My sme sa už o tom rozprávali....

snilko7
27. aug 2006

No ja som pisala asi takto: Vážený pán riaditeľ, dovoľujem si Vám oznámiť, že som tehotná. Predpokladaný termín nástupu na MD je....S pozdravom,
Ak tvoj šéf už vie že si tehotná, nepovedal ti čo zamýšľa?

dahlia23
autor
27. aug 2006

Nepovedal...
V pondelok tam chcem ísť, to je vlastne zajtra, tak by som bela aj k lekárke pre lekárske potvrdenie. Údajne by to malo byť tak , že s tehotnou zamestnankyńou, ktorá písomne theotenstvo oznámila a doložila to lekárskou správou, pracovný pomer rozviazať nemôžu. Ešte si to preverím. Inak, dobrá stránka na takéto všeličo je porada.sk.

dahlia23
autor
27. aug 2006

A ďakujem... 😉

snilko7
27. aug 2006

Ahoj dahlia tak toto som našla v jednej právnej poradni, asi ťa to moc nepoteší:
"Ochrana, poskytovaná zákonníkom práce tehotným zamestnankyniam, nezahŕňa zákaz rozviazania pracovného pomeru v skúšobnej dobe. V skúšobnej dobe môže tak zamestnávateľ, ako aj zamestnanec skončiť pracovný pomer písomne z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu. Písomné oznámenie o skončení pracovného pomeru sa má doručiť druhému účastníkovi spravidla aspoň tri dni pred dňom, keď sa má pracovný pomer skončiť. "

zuz11
27. aug 2006

Moj text, a adresovala som ho na riaditelku personalneho kedze sme tiez velka firma a sefovi som ukazala iba druhu kopiu, ktoru mi riaditelka personalneho podpisala ze prevzala.... 😉 davala som to v 13tt

V súlade s ustanovením § 40 /6/ Zákonníka Práce, Vám týmto oznamujem, že som tehotná.

Predpokladaný termín pôrodu je určený na 14. decembra 2006.V súvislosti s termínom pôrodu je predpokladaný dátum odchodu na materskú dovolenku stanovený na 2. novembra 2006.

Zároveň Vás chcem poprosiť, aby mi bolo umožnené navštevovať lekára v termíne, ktorý mi určí.

dahlia23
autor
27. aug 2006

ďakujem, Zuzi... 🙂

dahlia23
autor
30. aug 2006

Tak som bola dnes v práci, šéf so mnou chcel hovoriť. A hádajte o čom? Chcel mi dať podpísať dohodu o rozviazaní pracovného pomeru. 😠 Tak som mu povedala, že som si nie celkom istá takýto postupom a že zatiaľ nič podpisovať nebudem. Samo, hneď po odchode som si to overovala a kým budem na PNke vraj mi môžu skočiť na hrb. 😎 Iba ak by som to ja podpísala a to by mi muselo fakť pekne šibať.... 😠

ninocka
30. aug 2006

no pockaj ale nie si nahodou v skusobnej dobe

alexandra
30. aug 2006

ninocka pocas skusobnej sa nepodpisuje dohoda o skonceni pomeru, ale oznamenie o skonceni prac pomeru v skusobnej dobe 😉

dahlia23
autor
30. aug 2006

som, ale muž sa na to v pondelok pýtal právničky a mamča v tejto oblasti pracuje, takže oni so mnou rozviazať pracovný pomer nemôžu ani počas skúšobnej doby, pokiaľ som na PNke. Môžu to urobiť v momente, keď skončím PNku a prídem do práce. Potom ma môžu vyhodiť hneď na mieste.
Tak teraz inak nechápem, čo sa podpisuje a kedy, lebo na stole mal pripravenu dohodu o skončení pracovného pomeru. Žiadne oznámenie..... 😒

ninocka
30. aug 2006

lenze mne sa zda,ze ak si v skusobnej dobe tak sa nieco menilo ak si dlho dobo pn mozu dat vypoved ale poriadne si to over kedy ti zacal pracovny pomer

dahlia23
autor
30. aug 2006

1.6.2006
A skúšobná doba sa predlžuje o čas prekážok na strane zamestnanca, to znamená o PNku.
Ja som s tým v takejto súvislosti vôbec nerátala, myslela som si, že počkajú, kým nastúpim a potom ma rovno vyhodia. Ale takto..... ☹

ninocka
30. aug 2006

no pockaj ale teraz si pn a sef si ta zavolal do prace?a dal ti vypoved?

dahlia23
autor
30. aug 2006

Ano, tak nejak.... Chcel to ukončiť dohodou. Ja som vlastne ani nevedela, o čo ide, keď som tam išla... Nepodpísala som mu to.

ninocka
30. aug 2006

no dobre ale co si spravila dufam, ze si to nepodpisala a odisla si a si momentalne pn

dorotka
30. aug 2006

dahlia doruc im este pocas pn oznamenie o tehotnosti a zasielkou do vlastnych ruk tak ta nemozu prepustit ani ked sa vratis

dahlia23
autor
30. aug 2006

no, nepodpisala, lebo viem, že keď som na PNke, tak jednoducho som na PNke. A bodka. Na PNke som min. do konca septembra, lekárka vravela, že pravdebodobne to bude už až do materskej, takže... Už to asi bude až do tej materskej. 🙂
Takže som dobre urobila, čo som urobila?

dorotka
30. aug 2006

ja si to este overim ale podla mna dobre nevsimla som si tu skusobnu ale skusim to najst v zakoniniku ci sa ochranne opatrenie tehotnosti vztahuju aj na skusobnu lehotu 😉

ninocka
30. aug 2006

no myslim,ze ano. ostatnes na pn az do nastupu materskej a pocas troch rokov ti to moze byt jedno a potom si najdes pracu.este si to over na stranke www.porada.sk

dahlia23
autor
30. aug 2006

teraz som to pozerala, aj som to tam dala ako otázku. Inak, to je super stránka. 🙂 A ďakujem.... 😉

evicska
6. sep 2006

a ako to je keď mi koncom februára končí zmluva - ročná a v tom čase by som niekedy mala nastúpiť aj na materskú...môžu ma potom prepustiť

dabon
6. sep 2006

evicska tak sme na tom nejak rovnako... mne konci zmluva v aprili, uz budem na MD, tak neviem ci mi len tak datumom ukoncenia zmluvy daju vypoved alebo ako to vlastne bude 😒