Tehotenstvo a práca cez personálnu agentúru

lenz
11. nov 2014

Ahojte Zienky chcem sa opytat vcera mi potvrdili ze som tehotna a pracujem vo fabrike cez agenturu index noslus zmluvu mam do aprila 2015 a neviem ci musim povedat ze som v tom praca je dost tazka casto dvyham cca 15kg tazke veci a su tu aj kadejake chemikalie co skodia dych. cestam a pod. A stale sa krcim a zohynam a najhorsie ze je tam Olovo s cim pracujem.... newiem na co mam narok ako agenturny zamestnanec mozu ma vyhodit ? Alebo ma prehodia niekde inde ? Som chranena zakonom ze ma nemozu vyhodit ...newiem nic a nemam nikoho s kym sa o tom porozpravat dakujem za objasnenie 🙂

maxe38
11. nov 2014

Pokial mas potvrdenie o tom, ze si tehotna urcite to treba povedat a hlavne ak sa namahas a pracujes s chemikaliami.v tomto pripade nemozes urcite takuto robotu vykonavat a podla spravnosti by ti mali dat nahradnu a lahsiu robotu.ja som tiez dvihala bremena a pracovala s chemikaliami a okamzite ma preradili na lahsiu a sedavu robotu.pokial nechces ublizit sebe a babatku mala by si ist za niekym, kto ta ma na starosti nakolko pracujes cez agenturu a porozpravat sa o tom.

luna11
11. nov 2014

Nemas povinnost povedat, ze si tehotna, ale na druhu stranu mas pravo, aby ta preradili na pracu, ktora neskodi tebe ani dietatu a to bez ohladu na to, ci si agenturny zamestnanec. Cize v tvojom pripade by som to urcite povedala. Ak by nemali pracu vhodnu, mas narok na platene volno.

lenz
autor
11. nov 2014

@maxe38
@luna11 ...baby a maju pravo ma vyhodit asi nie ze az po uplynuti doby urcitej ci ?

maxe38
11. nov 2014

@lenz mozu ale az po uplynuti doby urcitej.a pokial by ta aj chceli prepustit tak s tym musis suhlasit nakolko si ako tehotna chranena teraz.

lenz
autor
11. nov 2014

@maxe38 dakujem za info ;)

majusqa77
11. nov 2014

zamestnavanie cez personalnu agenturu je jeden velky zmätok. obavam sa, ze si najdu nieco, na zaklade coho ta prepustia (ak sa nehodis PN)

lenz
autor
11. nov 2014

@majusqa77 len ked ja sa bojim toho ze ma vyhodia aj potom co z pn pridem ci mam potiahnut pnku az ako sa bude dat ?

adawada
11. nov 2014
Používateľ adawada je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od adawada.

Ak si tehotna nemozu ta vyhodit. Si v ochrannej lehote. Idealne je napislat zamestnavatelovi (agenture) list v ktorom oznamis ze si tehu, uvedies datum porodu a planovany odchod na matersku + kopiu tehu knizky. V liste poziadaj o preradenie na take pracovisko kde sa nepracuje s nebezpecnymi chem a nedvihaju sa tazke bremena. List zanes na perso a nechaj si ho podpisat a opeciatkovat od osoby ktora ho preberala. Potom Ti uz nemozu nic. Iba Ta preradit na poziciu, ktora neohrozuje zdravie teba a dietata. Vela stastia

petrouchka
11. nov 2014

@lenz
@majusqa77
Personalna agentura, ak je slusna, je firma ako kazda ina a tiez sa musi riadit zakonikom prace
ak mas zmluvu na dobu urcitu, tak plati do daneho terminu, bez ohladu na to, ci si tehotna alebo nie
moze sa vsak stat, ze mas v zmluve taku klauzulu, ze ak uzivatelsky zamestnavatel (cize firma, ktora si Ta pozicala od pers. agentury) nema pre Teba pracu, mozu sa zmluva rozviazat predcasne - to si musis nastudovat, ci tam nieco take nemas, lebo potom by to mohli teoreticky na Teba vytiahnut, ze Ta uz nepotrebuju...a tu neviem, nakolko Ta chrani to, ze si tehotna

liz_lemon
11. nov 2014

@lenz pokial mas zmluvu na dobu urcitu, tak ta sa konci dohodnutym dnom, bez ohladu na to ci si alebo nie si tehotna

lenz
autor
11. nov 2014

@petrouchka mam taky dodatok v zmluve ked sa skonci zakazka a dalej nebude co robit moze moj prac pomer skoncit takze newem co do ritky

petrouchka
11. nov 2014

@lenz ak je vas viac, co robia to iste cez agenturu a mas v zmluve nejak definovanu tu pracu, ze co presne to je a naozaj ta praca bude aj nadalej, tak nemyslim, ze sa Ta mohli zbavit tak lahko
Zalezi hlavne od toho, nakolko seriozna je ta firma, to sa musis naozaj poradit s nejakym skusenym personalistom, pripadne pravnikom
Skus forum na profesia.sk, tam odpoveda jedna personalistka, co sa dost vyzna v zakonoch a ta by Ti mohla poradit

lenz
autor
11. nov 2014

@petrouchka ...dakujem za radu ;) idem to hned kuknut

mima4
11. nov 2014

@lenz
len ty si zamestnankynou index noslusu, nie?
velmi dobre si prestuduj s nimi uzavretu zmluvu, lebo ty mas zmluvu z noslusom, nie s firmou, kde robis robotnicku, ta firma si ta "prenajala" a ona ta nezamestnava a tu to to nebude jednoduche. Agenturni pracovnici to maju vzdy na houby... Skus to prejednat s niekym fundovanym, kto dobre rozumie agenturnemu zamestnavaniu, lebo ty si firme, kde vykonavas cinnost "prenajata", ona ta nezamestnava a preto nie je povinna ta riesit.