Vrátili ste sa po rodičovskej dovolenke k práci čašníčky?

pavla_z
24. jún 2022

Chcela by som sa opýtať mamičiek čo pred materskou a rodičovskou pracovali ako čašníčky, či sa vrátili k tejto profesií alebo hľadali niečo iné a ak áno kde sa im nakoniec poradilo zamestnať. Mám síce ešte necelý rok rodičovskej pred sebou ale už začínam rozmýšľať čo potom a som takmer na isto rozhodnutá sa už na takúto pozíciu nevrátiť. Podľa mňa je tá pracovná doba, práca krátky dlhý týždeň a aj fyzická náročnosť dosť neskĺbitelná s malým dieťaťom. Lenže dosť sa obávam toho ako budem hľadať novú prácu keď som pred tým robila čašníčku a školu mám tiež vyštudovanú hotelovú akadémiu a prax mám len v gastronómii.
Ďakujem

natalienka12
25. jún 2022

@pavla_z Manazerku a riadit 100 ludi? Ty nemozes riadit ani 2 ludi, ty mozes robit len pracu podriadenej, nie nadriadenej. Ako som ti pisala, uplatnit sa mozes ako operatorka vyroby, predavacka, upratovacka, eventualne ak dobre vyzeras ako recepcna v hoteli. Ale tam sa robia aj nocne, co ty asi nie si ochotna.

pavla_z
autor
25. jún 2022

@natalienka12 ja naozaj neviem kde som napísala, že chcem alebo mám momentálne ambície robiť manažérku? Práveže som napísala, že je úplne jasné, že to robiť nemôžem a ani také ponuky nehľadám. Ja si veľmi dobre uvedomujem a viem že v určitých oblastiach treba dovzdelanie ak by som sa vôbec o takú pozíciu chcela uchádzať. Opakujem že má zaujímali len skúsenosti ostatných mamičiek v rovnakej situácií.

natalienka12
25. jún 2022

@pavla_z V diskusiach som postrehla, ze napr. Lidl berie aj na kratsi pracovny cas napr. 30 hodin tyzdenne, co by sa ti dalo skombinovat s dietatom. Ale netreba sa vyhovarat na dieta, ved o dieta sa ma starat aj muz rovnym dielom, pokial ho nemas v praci v zahranici alebo nechodi na pracovne cesty. Netreba v tomto smere chlapa “chranit” aj on ma byt doma s chorym dietatom, aj on ma dieta davat a vyzdvihovat zo skolky, aj on ma dietatu urobit veceru. Chlapi na sudoch bojuju o “striedavku”, ale ked ziju so zenou, tak sa starostlivosti o decko strania, vsak ty sprosta zenska staraj sa, ja som chlap, kto je viac? Ako si ho naucis tak budes mat. Nevravim, ked je zena doma na RD, tak sa stara o dieta ona, ale akonahle uz pracuje, treba ho do vsetkeho zapajat a ukolovat.

drzaopica
25. jún 2022

@amelie2017 vladzes s energiou?opatrovatelka ma obidve deti?

pavla_z
autor
25. jún 2022

@natalienka12 samozrejme, že muž ráta s tým, že sa budeme na všetkom podieľať spoločne keď už budem pracovať. Len ako som už písala má svoju firmu takže sú obdobia keď si to vie zariadiť aby sa prispôsobil a ale zase je obdobie kedy aj nie napríklad keď ma zákazku, kde je tlačený termínom a chodí domov keď mala spí. A samozrejme svokra tiež nemá problém pomôcť keď bude treba . Ale práca v gastre kde by bol krátky dlhý týždeň a ešte smena na 12 alebo 16 hodín ako som mala v poslednom hoteli mi už naozaj nepríde veľmi vhodné pri malom dieťati aj keď k dispozícii otec alebo starý rodičia.

natalienka12
25. jún 2022

@pavla_z V tomto s tebou absolutne suhlasim. Naozaj to uz vhodne nie je. Ale zalezi aj kde zijes. Bratislava?

drzaopica
25. jún 2022

@natalienka12 preco by nemohla byt prevadzkarka a riadit restauraciu?Tolko opovrhovania som dlho necitala liecis si tym nejaky komplex?Moja rodina s hotelovkou sedi v sukromnej skole a ma na starosti prihlasky a inu administrativu dobra prac.doba a aj plat.Moze robit kdekolvek v administrative, administrativa nie su len korporaty
Aky by si jej navrhovala kurz ci dovzdelanie daj jej konkretnu radu.

natalienka12
25. jún 2022

@drzaopica ona hlada nieco mimo gastra a prevadzkarku by mohla robit ak pozna niekoho po znamosti. Ty by si si dala do tvojej resturacie za prevadzkarku cudziu osobu po RD, bez skusenosti?

pavla_z
autor
25. jún 2022

@natalienka12 áno V Bratislave

natalienka12
25. jún 2022

@pavla_z Tam mas tych moznosti vela. Mozno aj do tej statnej sluzby, ak chces administrativnu pracu.

saxana000
25. jún 2022

Ano vratila ale nasla som super podnik s uzasnym sefom ktory mi vysiel v ustrety pracujem na skrateny uvazok 30h tyzdenne od 8.00 do 14.00 od pondelka do piatka mam na starosti dennu prevadzku kaviarne objednavanie tovaru zabezpecenie catteringu na oslavy.kazdy den ma vymeni studentka.soboty ak chcem mozem ist do roboty a vylepsit si vyplatu..kazdemu to vyhovuje lebo baby su doobeda v skole...cez prazdniny naopak robievam poobedne smeny aby sme sa s muzom cez den vymenili pri malej a nemuseli riesit strazenie a dievcata si zatial skocia na kupko alebo do mesta s kamoskami..
Ale toto bolo asi ozaj velke stastie lebo za 15 rokov v gastre som sa s podobym pristupom nikde nestretla..
Takze ano da sa to..ale urcite nie na kratky/dlhy tyzden

drzaopica
25. jún 2022

@pavla_z v Ba nemas problem v gastre.Ak mas zaujem viem Ti vybavit na vikend brigadu.Pozri Laksa bar na FB hladaju na vikend vypomoc co ty cez tyzden asi nechces.Je to kamarat potrebuje iba roznasat jedla, napoje.
@natalienka12 hned nie, ak je sikovna vypracuje sa

pavla_z
autor
25. jún 2022

@saxana000 tak to teda áno. Lebo ja tiež mám skúsenosti z gastra len také, že najlepšie je keď robí človek čo najviac hodín za jednu smenu ideálne ešte aj po ak chcú zákazníci sedieť a o chorobe ani počuť. Radšej prísť pomaly do roboty úplne chorá a nakaziť polovicu zákazníkov ako byť na PN. 🙈

pavla_z
autor
25. jún 2022

@drzaopica ďakujem za ponuku ale ja momentálne skôr hľadám iba informácie a skúsenosti druhých mamičiek ako to riešili po rodičovskej. Na prilepšenie teraz chodím upratovať popri RD. 🙂

amelie2017
25. jún 2022

@natalienka12 no ja som robila prevadzkarku restiky v Spanielsku 2 sezony. Po 3 mesiacoch ma dal sef na tuto poziciu. Mala som 27 rokov. Ked si sikovny, si sikovny. Aktualne som sa hlasila na miesto casnicky v 5* hoteli, tu prevadzkarku som do cv ani neuviedla, len ze som tam bola casnicka. Po absolvovani prveho pohovoru ma pozvali na pohovor na miesto supervisor. Dostala som ho. Riadim hotelovu restauraciu s 600 miestami, mam pod sebou cca 20 ludi plus extras. Kapacita hotela 1200. A to ani nemam vystudovanu hotelovku, ale ucitelstvo. Takze vsetko sa da.

pavla_z
autor
25. jún 2022

@amelie2017 tak to úprimne gratulujem k takému úspechu 🙂 takto je to podľa mňa správne keď sa na takú pozíciu dostane človek úsilím a z nejakej nižšej pozície. Nie ako poväčšine tu na SVK, že to ľudia robia po známosti a nemajú šajnu o práci v gastre. Lebo potom to tak aj vyzerá.

engynka
25. jún 2022

@pavla_z skus si pozriet pracu obchodneho zastupcu bud vo fmcg oblasti (rychloobratkovy tovar - napojove firmy, drogisticky tovar, curkovinky, mliecne) alebo mozno aj s nejakymi gastro zariadeniami, gastro tovarom. Takychto firiem a ponuk je velmi vela. Vies zacat aj v nejakej mensej a potom skusit vacsiu medzinarodnu firmu.
Praca je to 8 hod ale musis mat teda vodicak co za ten rok co ti zostava nie je problem urobit ak este nemas a este sa aj stihne vytrenovat v jazdeni, tiez treba mat zmysel pre pracu s ludmi, smaozrejme aj take prozakaznicke slusne spravanie, nejake obchodne a analyticke zrucnosti, zaklady anglictiny vacsinou

engynka
25. jún 2022

@pavla_z alebo ma este napada kedze pises v BA. U nas v business centre su vacsinou takto maminy v kantinach. Vydaj jedla, blokovanie, nachystanie prevadzky a o 3 uz idu domov. Alebo v takej kaviarni v business centre tie su tiez len cez tyzden otvorene. Niekedy su aj nejake obchodiky v BC alebo trafiky. Vsetko prevadzky co su iba cez tyzden od rana do poobedia a vikend zatvorene. Take mensie prevadzky si vies aj napriamo oslovit, rozniest CV alebo obtelefonovat.

amelie2017
25. jún 2022

@drzaopica no musim 😂😂 aj ked su noci, ked si aj poplacem. Hlavne ked idu malemu zuby a je 150krat za noc hore a ja mam budik na 4:50. Alebo ked si o 1. rano zmysli, ze sa mu nechce spat a sme 2 hod hore. Ale uz som tak nejak nabehla na tento rezim. Opatrovatelka je vacsinu casu len s malym, dcera chodi do skolky. Ju len zanesie. Plus teda vikendy. Zelezi, ako mam volno. Plus sem tam pomoze svokra, ze vezme malu na obed, pripadne muz ide neskor alebo skor, podla toho, aky mali den v praci pred tym.

dorotacka
18. aug 2022

@pavla_z ahoj práve mi končí rodicak a riešila som rovnakú vec. Ja osobne mám skvelú skúsenosť s návratom k pôvodnej práci pokojne mi napíš osobnú správu nech tu nespamujem. Poviem len toľko pre istotu si nechaj priestor na skúšanie (3 mesiace napr.), Treba mať jasno v tom či sa vracias či nevracias do odboru(či ťa to baví, napĺňa,vidíš v tom zmysel), treba mať sebavedomie a poznať svoju cenu(aj plat aj čas aj náplň práce) to sa však dá naučiť ja som to nemala, treba mať partnerove pochopenie pre skúšanie a možný neúspech hovoriť s ním otvorené,požiadať ho o pomoc a trpezlivosť
Kľudne mi napíš správu a rozkecam sa ešte viac