Výpoveď po rodičovskej

coldplay2204
11. nov 2013

Ahojte,

o 2 dni sa mi konci rodicovska, na ktorej som 5 rokov (2 deti za sebou). Kedze som pred tehotenstvom pracovala v Bratislave a kvoli rodinke sme sa prestahovali na vychod, po skonceni rodicovskej (13.11.2013) dostavam v praci vypoved.

Uz mesiace sa snazim zistit kolko dni dovolenky si mam vybrat pre vypocet podpory v nezamestnanosti. Skusala som osobne zistit v Socialnej poistovni, volat do viacerych Socialnych poistovni, Urad prace - vsade vsak rovnaka odpoved - nikto nevie.

Z viacerych zdrojom som vsak pocula, rozne informacie ako postupovat:

1. niektori radia vybrat IBA 1 den dovolenky!

2. ini, vybrat si celu dovolenku

Vedeli by ste mi prosim urgentne poradit?

Dakujem

Ivana

zalka
7. feb 2014

@smejka330 no a si dohodnutá zo zamestnávateľom? poslala si im pred mesiacom list s d átumom nástupu do práce? chod dnes ... ak budú súhlasiť tak ti dajú dohodu o skončení PP, podpísať dovolenkový lístok a také veci

smejka330
7. feb 2014

@gapa,@zalka,@evita68, rano mi zavolala personalistka s tym,ze maju pre mna robotu v zmysle Pz ,riadne mam prist v pond.do roboty.
My sme sa ale uz s manzelom rozhodli,ze tam koncim a do sept.budem dpma s detmi.
Takze so mmou krasne vypiekol :O lebo robotu mi ponukol!

Tak mam len jednu moznost-skoncit tam podla par.60.
Plati aj teraz predosle-ziadat 2dni dov.vycerpat a skoncit pp v utorok??mam si navrh dohody napisat sama?
Dieccence,bez odstupneho mozem na max.podporu zabudnut,ze :O takisto mi povedala,ze mam narok len na 25 dni dovolenky.
Ake papiere musim dostat???
Babenky,prosim vas,pomozte,ak ste tu,musim tam volat naspat...

zalka
7. feb 2014

@smejka330 aj s 25 dnami dovolenky môžeš mať max. podporu ... žiadaj čerpať 2 dni dovolenky a skonč PP 11.2.14

VEC : Žiadosť o skončenie PP dohodou.
Ja dole podpísaná .... nar. ... bytom .... Vás týmto žiadam o skončenie PP dohodou podľa § 60 k dňu 11.2.2014, a zároveň žiadam preplatiť zostávajúcu dovolenku o výmere 23 dní.
S pozdravom

xxx

smejka330
7. feb 2014

Ako zistim,ci mam vz t

smejka330
7. feb 2014

Ako,zistim,ci mam vz tych 220e?? Bude to na nejakom papieri,ktory dostanem do ruky?
O chvilocku tam bezimist podpisat dovol.listok,uctovnicka sa mi videla celkom mila,neviem,co vsetko sa mam pytat..

zalka
7. feb 2014

@smejka330 ked bude vyrátaná výplata tak zistíš akú máš mzdu ... resp. akú máš hrubú mzdu v zamestnaní? aj s toho sa dá vyrátať bajočko

angelika_2
7. feb 2014

@zalka ahojček mne poslali vypoved a som len rok na RP, je to možné?

zalka
7. feb 2014

@angelika_2 mala si PZ na dobu určitú alebo neurčitú?

angelika_2
7. feb 2014

@zalka neurčitú, napísali mi že som pre nich nadbytočná a že mi vyplatia aj odstupné, no neviem aké mám práva

zalka
7. feb 2014

@angelika_2 podpisovala si niečo? sťahuje sa firma preč? ruší sa časť firmy kde si pracovala?

smejka330
7. feb 2014

Angelika,si stastna zena

zalka
7. feb 2014

@smejka330 never tomu, nie je ... firma asi porušila zákon, bude musieť ísť za právnikom pravdepodobne. @angelika_2

smejka330
7. feb 2014

Verim,ze prac.miesto je len fiktivne,lebo vedel,ze nemame kam dat malu a povedala som to uplne jasne naposledy,takze tymto sa krasn3 vyhol nadbytocnosti,zhodlisme sa s manzelom,ani on ho vtedy nedosral,a to tam tobil odzaciatku a patril k najlepsim pracovnikom

smejka330
7. feb 2014

Aha ja somto myslela tak,ze jej dali nad byt

angelika_2
7. feb 2014

@zalka firma sa dostala do konkurzu, kvoli dlznictvu, tak ju prebrala ina firma tak sa stal zamestnavatelom novy sef a ten moze dat vypoved?

zalka
7. feb 2014

@angelika_2 to je iné, v podstate zanikla firma tak ti výpoved dať môžu . :( ... ak si na RP .. prepíš RP na mng. a zaeviduj sa na UP a požiadaj o podporu v nezamestnanosti .

angelika_2
7. feb 2014

@zalka čo znamena mng? a mam ešte 2 roky do skončenia RP tak aj napriek tomu sa mam evidovat na UP?

zalka
7. feb 2014

@angelika_2 na manžela prepíš RP, chod na 6 mesiacov na UP, aby si dostala podporu bo po RD už podporu nedostaneš ....
a po 6 mesiacoch ked vyčerpeš podporu prepíšte RP z mng. na teba zase ...

gapa
7. feb 2014

@angelika_2 no ak je firma v konkurze, tak nie je velmi pravdepodobné, že ti niečo vyplatia, aj ked to záleží na majetku, kolko zostalo. Ja som nedostala nič. Ale môj správca konkurznej podstaty to naťahoval a dával výpovede až po ukončení RD (ja som požiadala skôr o ukončenie RP, lebo vtedy boli iné zákony, RD sa nerátala do doby poistenia v nezam.) a tiež absolútne nič nenahlasovali do úradov (soc.poist., zdr.poistovne), tj. chcela som to mať v poriadku, tak som si to sama dorobila po ukončení pp, on len podpisoval a pečiatkoval.
no tým chcem len povedať, že si požiadaj o dávku zo soc.poistovne potom (myslím pozor do 60dní od ukončenia pra.pomeru, či nie aj skôr???) ale záleží aj či s firmy urobia, čo majú. Ak sú väčšie firmy, mzdárky ostatné vybavia (okrem tvojej žiadosti), no ak menšie, tak je to môže byť dosť nepríjemné, niekedy sa na to vykašlú. lebo do SP treba určité doklady predložiť zo strany firmy (výpis z OR., potvrdenie o dlžnej mzde) a jeden je kritický (overená kopia návrhu na konkurz s pečiatkou doručenia na súd), ked som to sama vybavovala, toto bolo prvé, čo som hladala, či sa do toho dať, vybavovať cez soc.poistovnu. asi som ťa nepotešila, ale treba si viac prečítať o konkruze a dávke z garančného poistenia. Napr. niečo je na www. porada.sk (nemusí byť aktuálne a si to velmi už nepamätám) ale aj iné zdroje sú.

angelika_2
7. feb 2014

@gapa aj ja silne pochybujem, že mi bude vyplatené odstupné, keď nám bola z výplat stále niečo strhavané, lebo firma už išla dole - vodou rok-dva pred krachom, takže táto veta ma veľmi pobavila, je to veľká firma, tak dúfam, že potrebné papiere vybavia, ale musím od nich dostať ešte oficiálnu výpoveď. a čo sa týka tej podpory mám tam odpracované 4 roky tak by bola škoda to nevyužiť, len prečo po RD už nemám nárok na tu dávku?

gapa
7. feb 2014

@angelika_2 ty čerpáš rodičovskú dovolenku len v prípade, že ti trvá pracovný pomer, lebo RD je vlastne osporavedlnené volno v práci. Nezamestnaná nečerpá rodičovskú dovolenku, len poberá rodičovský príspevok počas starostlivosti o dieťa. Teda doba po ukončení pracovného pomeru, kedy už nečepáš rodič.dovolenku sa ti neráta do potrebných 730dní poistenia pre nárok na podporu..
A na nárok na podporu musíš byť poistená v nezamestnanosti aspon 730dní (365+365dní) v posledných 3rokoch pred zaevidovaním na úrad práce. Ak budeš nezamestnaná pred zaevidovaním dlhšie ako 1rok, tak tú podmienku nesplníš. Preto. Z toho dôvodu sa ti predpokladám neoplatí urýchlovať ukončenie prac.pomeru, aj ked v prípade, že ste velká firma, asi to neovplyvníš. A z dôvodu vybavenia dávky z garančného fondu zase je podstatné, aby si to vybavovala aj s inými ludmi, aby tam mzdárka ešte bola, tj. to je zase dôvod pre ukončenie spolu s ostatnými zamestnancami.

smejka330
9. feb 2014

@gapa / @zalka,ako by som mohla dokazat,ze firma voci mne nepostupovala spravne,ked minajskor nedala vycerpat,aj povinne,to neplat.volno,aja som prisla o 40 dni dovolenky??

smejka330
9. feb 2014

a 2.vec-este som nepusala tu ziadost,zatial som podpisala dovol.listok na pond. a ut.a povedala uctovnicka,ze datum ,ku ktoremu chcem rozviazat pp nieje pre nu rozhodujuci-ci dam ut,alebo str,-ze zo zakona mam narok na den volna pri vystupe.
Tak mi teda este niekto poradte s tymi datumami,ako by tam mali byt,aby som si nepokazila vyhliadky na tu max.podporu :-\ 🙂 prosim vas,babenky....

gapa
9. feb 2014

@smejka330 vzhladom na to, že máš myslím 20 albebo 25dní dovolenky, tak predpokladám, že tvoja hrubá mzda na den bude tých 53eur, čo je na max. podporu, ak skončila rd 7.2. a ak skončí prac.pomer dnom 11.2., (teda 4kalend.dni po rd do ukončenia pp) tak aby si mala aspon 4x53eur hrubú mzdu. Ak skončí pp dnom 12.2- v stredu, aby si mala aspon 5x53eur.

s tou starou dovolenkou ťažko, neviem, nemám skúsenost.

smejka330
9. feb 2014

@ gapa,ahoj,mam 25dni,mam 2,20e/h podla dodatku .myslis,ze to vyda?

smejka330
9. feb 2014

Ak dam skoncenie 11.2.??
ako by sa mi oplatilo dat 12.2.?
Aky je v tom rozdiej

zalka
9. feb 2014

@smejka330 ak dáš 12.2. skončenie máš další den za ktorý treba platiť ... teda dalšie peniaze čo treba mať ako hrubú mzdu .

@gapa kočka len tak zo zvedavosti, február je veľmi krátky mesiac .. ak vezmem VZ na max. podporu 1600 e .. a vydelím 28 dnami mesiaca februára .. tak dostanem DVZ 57,15 eur ... čo je dosť si myslím velký rozdiel oproti 53 e čo píšeš
čiže smejko podla mna ak ti skončí PP 12.2. tak sú to 5 dni od skončenia PP .. teda potrebuješ mzdu 57,15 x 5dní tj. 285,71 eur mzdu pre max. podporu.
ak skončíš PP 11.2. tak potrebuješ 228,57 eur hrubú mzdu.
Ak máš 2,20 e na hodinu v hrubom ... tak logicky 25 dní x 8 hodín x 2,20 = 440 eur hrubá mzda ...

smejka330
10. feb 2014

@zalka, @gapa, @evita68,.....vsertkym vam uprimne DAKUJEM za vycerpavajuce a obsirne radyktore mi velmi pomohli!!
Ospravedlnujem sa,ak boli moje otazky opakujuce sa,ci obtazujuce..
Nechcela som sa ziadnej z vas dotknut tym,ze som sa potrebovala uistit,co a ako..
Zvlast posledne prispevky mi vniesli najviac svetla do tmy O🙂
napisanu mam ziadost s datumom 11.2.
Dam vam vediet,ako to dopadlo.
Vsetkym vam zelam krasny den!!!

zalka
10. feb 2014

@smejka330 rado sa stalo ... držím palec

gapa
10. feb 2014

@zalka
Už to nie je ako kedysi, že bol max. mesačný vym.základ. Teraz je určený max. denný vym.základ.
vid:

Zákon o sociálnom poistení (skopírované zo stránok soc.poistovne)
§ 55 Denný vymeriavací základ na určenie výšky nemocenskej dávky

(2) Denný vymeriavací základ nesmie byť vyšší ako denný vymeriavací základ určený z 1,5-násobku všeobecného vymeriavacieho základu platného v kalendárom roku, ktorý dva roky predchádza kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky.

Skopírované zo stránok soc.poistovne:
http://www.socpoist.sk/davka-v-nezamestnanosti/...
Výška dávky

Druhý polrok 2013 a prvý polrok 2014
DVZmax = 2 x VVZ/365
DVZmax = 2 x 9 660/365
DVZmax = 52,9316 eura
Denný vymeriavací základ v druhom polroku roku 2013 a v prvom polroku 2014 je najviac vo výške 52,9316 eura. Maximálna suma dávky v mesiaci, ktorý má 31 dní, je teda 820,50 eura a v mesiaci, ktorý má 30 dní, je 794 eura. Pri výpočte na druhý polrok 2013 a prvý polrok 2014 sa použil všeobecný vymeriavací základ za rok 2012.
---------------
tj. max. denný vym.základ pre výpočet podpory teraz je 52,9316 ak postupujú ako by mali.