Výpoveď po ukončení rodičovskej dovolenky

marcela91
7. feb 2012

V praci som bola od 4/2006 , od 11/2008 som bola na MD s dcerkou 3 roky,
2 mes. pred ukoncenim rodicovskej som pisala zamestnavatelovi,
z prace mi oznamil telefonickyi, ze mi z organiz, dovodov zrusili miesto,
ze mam narok na 3 mes. odstupne , takze vlastne 22.1.2012 som na zaklade tohto
uz nenastupila do prace, dostala som dohodu o ukonceni prac. pomeru par. 60
s tym, ze mi v januari vyplatia mimoriadnu odmenu /akoze to 3 mes. odstupne/...
teraz som dostala od nich potvrdenie pre soc. poist. - vymeriavacie zaklady,
dali mi tam za rok 2009, 2010, 2011 vsetko suma 0 /ten cas, co som bola na MD prave/
je to spravne? kamoska dostala krasnu podporu, rovnaky pripad ako ja,
neplatila si nic do FZ, mne tam nenapisali ziadne sumy, ani to odstupne za rok 1/ 2012,ktore mi ma byt vyplatene,
ako to mam chapat? nemaju tam nahodou uviest vysku zarobkov dvoch poslednych rokov,
pred nastupom na MD + to odstupne, alebo odmenu, co mi teraz priznali?
Nerada by som sa dala oklamat a skoncila na minimalnej podpore, ako ti , co nepracovali...Prosim poradte. Dakujem

liz_lemon
8. feb 2012

@marcela91 ja len k tomu odstupnemu, mas ho uvedene v dohode o ukonceni PP? lebo ak nie, tak ti asi ziadne nedaju...

kaktusik007
8. feb 2012

@marcela91 co je psano, to je dano... zalezi, co presne mas uvedene v tom co si podpisala....

marcela91
autor
8. feb 2012

@liz_lemon
@kaktusik007
v dohode o ukonceni PP mam uvedenu mimoriadnu odmenu vyplatenu v januari /vo vyske odstupneho/,
neviem preco mi tam jednoducho neuviedli odstupne a preco mi dali ukoncenie dohodou par. 60,
ked vlastne mi zrusili miesto...ale to je asi jedno, mne len ide o to, aby som napriek strate zamestnania dostala aspon nejaku normalnu podporu a teda ze ako sa robi v mojom pripade ten vypocet, z akych obdobi sa rata vymeriavaci zaklad...

kaktusik007
8. feb 2012

@marcela91 ak je to takto, tak potom zle vyplnili tlacivo... pretoze tam ti mali uviest aj vymeriavaci zaklad z roku 2012 - ten ale budu mat najskor az tento mesiac ako robia mzdy... daj si to opravit, podla toho co mas potvrdene, by si mala len minimalnu podporu

liliana363
8. feb 2012

suhlasim s kaktusik007, treba aby ti to prepisali, musia pockat na vyplatu v jan. a podla nej ti vypisat potvrdenie o prijme.

marcela91
autor
8. feb 2012

@liliana363
@kaktusik007
dakujem kocky, dakujem vam za rady, dnes som volala na 4 rozne socialne urady, vsade povedali cosi ine,
vsetkym som povedala vzniknutu situaciu, 2 povedali, ze mi musia dat do vymeriavacieho zakladu 2 posledne roky pred MD kedy som pracovala, lebo kedze som v januari uz nebola v praci ani jeden den nemam narok nato, aby mi ratali odmenu do vymeriavacieho zakladu, lebo to by som musela odpracovat aspon jeden den po ukonceni rodicovskeho a platit si do FZ...nasa personalistka v praci povedala, ze sa mi to bude ratat, lebo z tej odmeny sa predsa odvadza do FZ, ze iba ta odmena sa mi bude ratat do vymeriavaceho v ziadosti o podporu, ze mi ju tam doplnia, len tlacivo mi robili, kym este nemali vyplaty za januar, ako vy hovorite, preto mi to nedoplnili......nakoniec som este volala na iny soc. urad a az ta pani mi myslim podala najlepsie vysvetlenie, rodicovsky som poberala do sobory 21.1. /v tento den dcerka dosiahla 3 roky/, prac. pomer mi konci dna 22.1. /nedela/, na urad som sa zahlasila od 23.1., takze v podstate mi tam vznikol, resp. vytvorili jeden den /nedela/ aby mi mohli z prace vyplatit tu uvedenu odmenu - odstupne, takze mala by som mat narok na vypocet podpory v nezamestnanosti v podstate na zaklade tej januarovej odmeny, nie predchadzajucich dvoch rokov pred MD, lebo to by som mala ovela mensiu podporu ako keby sa mi ratala z tejto odmeny vo vyske 3-mes. odstupneho, tusim je to 50 alebo 55% z hrubej priemernej mzdy, dufam len , ze to tak bude, lebo som uz z toho vynervovana, je rozdiel mat podporu pol roka 350-400 eur, alebo 1000 eur.....rada by som si aspon na chvilu nejak prilepsila, ked som uz prisla o pracu , ktoru som mala rada a tazko taku zozeniem a cely cas na materskej zivorila z 200 eur mesacne....

liliana363
8. feb 2012

@marcela91 , ja som mala tiez podobny pripad, ale odpracovala som tyzden, a tiez cakam ako mi to v praci narataju. inak max. podpora je 1500e, a na nu treba mat maximalny mesacny vym. zaklad co je 3000e, ale na 1den to je 100e. osobne si myslim a nech ma niekto opravy ak nie, ze ak ty budes mat VZ na ten jeden den odstupne a myslim ze urcite ti to presiahne 100e, tak by si mohla mat maximalnu podporu. vyhodou je velky vym. zaklad na malo dni.Mas stastie ze ti ukoncili prac. pomer az na dalsi den po skonceni RD.

marcela91
autor
8. feb 2012

@liliana363 ahoj, dufam teda, ze to tak bude a dostanem aspon dobru podporu, ked ma smradi odpisali po troch rokoch materskej dovolenky...kamoska mala toto v jeseni, neprijala vypoved, lebo jej prisla este par dni pred ukoncenim rodicovskej, v den, kedy mala nastupit normalne dosla do prace akoze pracovat, povedali jej, ze ju tam nechcu, nemaju pre nu pracu, dohodla sa s nimi, ze jej doplatia 10 dni do konca mesiaca, co zostavalo ako keby tam bola a poslali ju domov. do vymeriavaceho sa jej teda pocitalo 3 mes. odstupne a ten plat za 10 dni a ma podporu 1100 eur...najdolezitejsie je, ako som zistila pri tomto odstupnom alebo odmene za kazdu cenu sa dohodnut aby clovek "odpracoval " jeden den po ukonceni MD kym sa zahlasi na urad, inak sa mu to asi nezarata.. sama som zvedava, ked dostanem vyrozumenie, ci teda budem mat aj ja narok 😉 😉 😉

liliana363
8. feb 2012

@marcela91 no uvidime ako nam to narataju. ja som sa este na 2 dni prihlasila na dobrovolne postenie v nezamestnanosti, pred ukoncenim pp. no som zvedava kolko to bude.

marcela91
autor
8. feb 2012

@liliana363 este som sa docitala, ze ak nemaju pre cloveka nijake pracovne miesto, teda risi sa to dohodou o ukonceni prac. pomeru, ale ze v ziadnom pripade nesuhlasit s par. 60 akoze ukoncenie bez udania dovodu, lebo v tom pripade nema narok na odpstupne, ale par. 63 zrusenie prac. miesta z org. dovodov, tam vznika narok na odstupne...mne teda uvidli par.60 akoze dohodou, 3 mes. odstupne sa tam spomina ako mimoriadna odmena a je tam uvedena aj jej vyska, na socialke mi povedali, ze odmena a odstupne, ze je to jedno, ako sa to uvedie, ze v podstate od minuleho roku sa to rata do vymeriavaceho, dovtedy sa to neratalo. tak cakam z prace na prerobeny doklad pre socialku s opravenym vymeriavacim.....

marcela91
autor
8. feb 2012

@liliana363 no mozno dostanes to maximum, som aj ja zvedava...kamoska je este na rodicovskej a plati si to tiez, lebo sa snazi otehotniet a keby tento rok otehotnela, potom by dostavala matersku okolo 800 eur vravela, v opacnom pripade, keby si tych 50 eur mes. neplatila, dostala by to minimum, lebo bola pred materskou chvilu bez prace...

tanitta
8. feb 2012

@liliana363 podpora v nezamestnanosti je najviac vo výške 73,4302(max denny VZ) eura z toho 50%. Maximálna suma dávky v mesiaci, ktorý má 31 dní, je teda 1138,20 eura a v mesiaci, ktorý má 30 dní, je 1 101,50 eura. takto pisu na SP...

liliana363
9. feb 2012

@tanitta pozerala som to na sp. toto co pises, je vypocet , ktory sa robi zo všeobecneho vymeriavacieho základu z roku 2009, ktorý platil v kalendárnom roku dva roky predchádzajúcom kalendárnemu roku, v ktorom vznikol nárok na dávku v nezamestnanosti. Ale kedze ja aj marcela 91 mame ako vym. zaklad len januar 2012,nie predchadzajuce roky tak sa nam to bude ratat z vym. zakladu ktory sme dosiahli v 1/2012 a max.mesacny VZ v roku 2012 je 3076e. mam to overene aj na SP.

gapa
9. feb 2012

@marcela91
s tou dohodou je to ako píšeš, ak sa skončil pp dohodou podla § 60 :
- A) ale z dôvodu podla § 63 ods.1 písm. a) alebo b) ZP, vtedy je nárok na odstupné priamo zo zákona, nemusí to tam byť ani uvedené v dohode
- B) alebo bez uvedenia dôvodu príp. z dôvodu iného ako organizačného, tak nie je nárok na odstupné a teda sa dá len formou odmien len to vyplatiť. Ak by ti pri temto B) vyplatili odstupné, tak by si to nemohol dať zamestnávatel dať do danových nákladov ale by to bolo zo zisku, teda pre neho nevýhodné, preto dáva odmenu.

A ozaj máš šťastie, že prac.pomer skončil jeden den po ukončení čerpania Rd, že budeš mať predpokladám maximum za ten 1den. A sa čudujem, že ti mohla mzdárka vydať takéto potvrdenie a si neoverila tieto údaje. Asi predpokladala, že pp skončil posledný den čerpania Rd.

marcela91
autor
9. feb 2012

@gapa no vidis, ja som hned tusila, ze je to zrada, ked mi tam neuvidli par. 63 a odstupne, ale dohodu par. 60 a odmenu - suma zodpovedala 3 mes. vyplatam, zas len nejake setrenie bohatej velkej firmy.... 😒
ale ked mi pani na socialke povedala, ze im je jedno, ci je to odstupne, alebo odmena, zaratavaju to rovnako ako prijem, tak som to potom uz so zamestnavatelom neriesila....dam potom vediet, teda ked budem vediet, kolko mi priznali...

gapa
9. feb 2012

@marcela91
nie je v tom zrada. asi tomu velmi nerozumieš, čo je danový náklad a čo zo zisku. 🙂 tam nejde o šetrenie, ale o to aby si to mohli ako každú inú mzdu dať do nákladov (odrátať z príjmov pre danové účely), tj. by boli hlupáci, ak by to spravili inak. Šetrili by, ak by ti nedali ani odmenu, ale to by bolo aj o inom.

mima595
9. feb 2012

@liliana363 - nemas pravdu a over si to na SP este raz...totiž pre poistenie v nezamestnosti platia 2 sumy...jedna..to je tych 3076E, ktora je urcena ako maximum pre PLATENIE odvodov a druha, co je tych cca. 2400E a ktora je maximalna suma pre vypocet podpory.....

gapa
9. feb 2012

@mima595 @liliana363 súhlasím s mimou (aj ked sumy neovládam).

-Maximum PRE ODVODY na poistenie v nezam. je 4násobok jednej dvanástiny všeob. vym.základu dva roky dozdadu (teda roku 2010) pri výplate za 1/2012, ale
- maximum PRE výpočet DáVKy V NEZAMESTNANOSTI je len 3násobok jednej dvanástiny všeob. vym.základu z roku 2010 /pri zaevidovaní na up v r.2012).

marcela91
autor
10. feb 2012

@gapa dakujem za vysvetlenie, veru tomu nerozumiem, pracovala som v inom odbore, ale dobre vediet 😉

andrea7385
10. feb 2012

prosim o radu: pred materskou som bola riadne zamestnana, po troch mesiach po materskej mi dal zamestnavatel vypoved (podotykam ze bez toho, aby mi to oznamil). Teraz mi konci materska a pri nastupe do tej istej prace ma chcu zamestnat ale na dohodu. Dali mi papier: evidencny list dochodkoveho poistenia, kde je vym. zaklad prve 4 roky (este pred materskou) 0, je to v poriadku? Ako mam postupovat pri ich podmienke prace na dohodu? maju na to pravo? vdaka za radu

janka_pd
10. feb 2012

Ahojte. Zaujala ma vaša diskusia, lebo mne sa stalo to isté pred 2 rokmi. Dostala som padáka po rodičovskej, hoci ma pol roka držali v tom, že ma berú. A týždeň pred nástupom mi zavolali, že si to zvážili, prerátali, je kríza a dávajú mi výpoveď. Síce dali §63 zrušenie prac. miesta z org. dôvodov, ale 3-mes. odstupné si vyrátali podľa seba, iba zo základu, nie z priemernej mzdy. Vzdala som sa aj 3 mes. výp. lehoty, lebo som ich nemohla ani vidieť. Tak sa dodnes súdime o doplatenie odstupného. Hneď som si našla novú prácu, ale vydržala som tam len 1,5 roka a od októbra 2011 som nezamestnana. Keď som si dala vypísať papiere kvôi podpore v nezam. zamestnávateľovi, kt. mi dal tú výpoveď po RD, účtovníčka tam nedala to moje odstupné, iba mzdu za 10 dní - to som si dočerpala dovolenku. Mala som tam mať aj to odstupné? Berie sa to ako môj príjem za rok 2010?

Dúfam, že som to napísala zrozumiteľne. Ďakujem za každý názor.

marcela91
autor
10. feb 2012

@andrea7385 v nasom meste funguje gratis pravnik pre pracovno pravne vztahy, zdarma poradi, funguje na urade, kde je socialka aj urad prace...skus sa popytat, toto by som urcite skusila riesit s pravnikom, je to svinstvo, akosi sa mi to nepaci.... 😠 😠 😠

tatolu
10. feb 2012

@marcela91 No neviem s tými právnikmi... V DK ani v ZV mi nemohli, nechceli alebo nevedeli poradiť a v BB mi na moju žiadosť po telefóne (inšpektorát práce) poradili, nech beriem, čo dávajú ak sa s nimi nechcem súdiť 😝

marcela91
autor
10. feb 2012

@janka_pd aspon co som sa dozvedela tento tyzden na socialke a to som volala radsej trom nezavislym, odstupne aj odmena sa rata ako prijem, potvrdili vsetky, kedze si neskoncila v tej praci tak, ze jeden den by ti skoncila rodicovska a hned aj vypoved, cerpala si 10 dni dovolenku, urcite by si to mala mat zapisane vo vymeriavacom, skus im zavolat na urady, aspon to som tento tyzden zistila ja....

marcela91
autor
10. feb 2012

@tatolu a preco vypoved vlastne, ked maju pre teba pracu nadalej a tu istu? nedaj sa, pozistuj svoje prava, nenechaj sa od zamestnavatela oklamat, musi to byt spinavec, bud nech ta vyhodia a daju 3 mes. odstupne, alebo ta normalne nechaju zamestnanu, ved kto chce robit na dohodu, nemas ziadne istoty, este si to niekde prever...

marcela91
autor
10. feb 2012

@tatolu tu je akasi poradna, celkom dobre tam radia, nasla som to este cez tyzden, ale je to spoplatnene, tusim 3 eura, ale aspon adekvatne odpovedaju, pravnik je asi drahsi....
http://moje.hnonline.sk/node/2534

tatolu
10. feb 2012

@marcela91 marcelka, to asi patrilo @janka_pd alebo @andrea7385 Ja som iba napísala svoju skúsenosť 😔

janka_pd
10. feb 2012

Marcelka ďakujem za odpoveď. poobede som šmírovala po nete a dočítala som sa, že odvody z odstupného sa platia od 1.1.2011, dovtedy to nebolo. Takže v r. 2010 z môjho odstupného mi bola zrazená len daň, ale odvody nie.

marcela91
autor
13. feb 2012

kocky dnes mi prislo na ucet to odstupne, plus este nejakych 300 eur, to je nejaka dovolenka?
lebo ked som nastupovala na MD, vycerpala som si dovolenku do tla, pocas materskej este vznika
narok na dovolenku, kolko dni? inak ked som ratala to odstupne, teda mne to uviedli ako odmenu,
vychadzaju mi to 3 hrube mesacne platy...z toho sa neodvadza dan? ja som sa pytala nasej mzdarky
po telefone, len nato, ci sa z toho odvadza do FZ, povedala ze hej...celkom dobre tomu teraz nechapem...
akoze som rada ze mam vela penazi, ale myslela som, ze 3 hrube mesacne platy odstupne sa zdania a dostanem to v cistom....

liz_lemon
13. feb 2012

@marcela91 samozrejme, ze je to uz zdanene, a mas to v cistom