Výpoveď počas rodičovskej dovolenky

marsys
9. mar 2013

PROSIM PORADTE MI......Zamestnavatel mi volal,ze si mam prist podpisat vypoved. No ja som este stale na rodicovskej dovolenke. niekde som citala ze je ZAKAZ VYPOVEDE pocas rodicovskej dovolenky.reagovala som,ze nepodpisem. zamestnavatel mi povedal,ze vypoved dostali vsetky zeny zo strediska,v ktorom som pracovala. SOM chranena zakazom vypovede??? podnik neskoncil a ja som zamestnancom firmy.... nie len strediska(bufet) ktore zrusili.

ella_joy
5. nov 2014

@zalka skoncil pred 2mesiacmi a este som 10m na RD. Moj muz je cudzinec, nema tu pobyt a ani nepracuje v EU.

zalka
5. nov 2014

@ella_joy ešte otázočka ... nepíšeš presné dátumy ... sú veľmi dôležité ... lebo aj kvôli jednému dnu po RD nebude nárok na podporu. A teraz počas poberania RP ti podporu nepriznajú a vzdať sa RP nemôžeš len tak jedine prepísaním na mng. a to ty nemôžeš ... pracovala si pred skončením PP? a napíš presný dátum skončenia PP a tiež dátum kedy bude mať dieťa 3 roky.

ella_joy
6. nov 2014

@zalka podporu mi priznaju, da sa poberat len jedna davka, a aj rodicaku sa da vzdat a zas sa k nemu vratit aj pocas trvania RD, to mi potvrdili na socialke aj veduca UP mi to sama navrhla, ze sa to da. Len ci to ma vyznam a bude to viac ako ten rodicak. Ja som bola v PP velmi dlho az vlastne 1x som teraz v polke Septembra bez.

zalka
6. nov 2014

@ella_joy čerpala si dovolenku pred skončením PP? Ak áno tak podpora sa bude rátať z toho ak nie .. tak podporu ti vyrátajú z platu pred MD ... podpora je 50% z hrubej mzdy.

ella_joy
6. nov 2014

@zalka ano, medzi MD a RD som cerpala, tak asi z toho. Odstupne ma na to nejaky vplyv? Diky

zalka
6. nov 2014

@ella_joy ak si nedostala odstupné v čase ked si čerpala dovolenku tak odstupné na výšku podpory nemá žiaden vplyv.

ella_joy
6. nov 2014

@zalka OK, vdaka, tak uz budem len cakat, co tety vypocitaju. Dakujem za odpovede, pekny den.

zalka
6. nov 2014

@ella_joy rado sa stalo.
Možno by šlo poberať 1-2 mesiace podporu, a potom sa vrátiť na RD a po skončení RD dobrať zvyšné mesiace podporu. Neprišla by si o RP za celých 6 mesiacov ... ale len o 2RP napr.

gapa
6. nov 2014

@ella_joy alebo môžeš aj tak, že budeš súvisle evidovaná a najprv budeš poberať RP a po ukončení poberania RP začneš poberať podporu. Ale samozrejme to má nevýhodu byť k dispozícii úradu a preukazovať hladanie si práce.

zalka
6. nov 2014

@gapa no neviem @ella_joy nenapísala presné dátumy. A bez PP môže byť len rok, do roka sa nahlásiť na UP musí ak chce podporu .
Či myslíš, prihlásiť sa na UP poberať RP nadalej počas evidencie na UP a potom podporu? Dá sa to tak? Stačí včasná evidencia na UP? Netreba aj požiadať hned o podporu odo dna zaevidovania?

gapa
6. nov 2014

@zalka ona už sa zaevidovala. Ano dá sa poberať najprv RP a až po ukončení poberania (od 1vého v mesiaci) potom podporu. O podporu vždy žiadaš odo dna zaevidovania, aj keby si o nu žiadala napr. rok po zaevidovaní (dá sa tuším do 3rokov žiadať, no nie som si istá, či sa nezmenilo), tj. oni ti priznajú vznik nároku na podporu/dávku v nezam. odo dna zaevidovania, no hned príde aj papier niečo také, že ti nevznikol nárok na vyplácanie, z dôvodu poberania RP (už si nepamätám, ako to bolo formulované, čo baby písali tu na koníku). Jednej mamine to radila známa, že sa môže zaevidovať aj počas poberania RP, no tam nie je potom spätné zaevidovanie (to ani netreba, nemá to význam, ak poberá RP), myslím, v tom sa nič nezmenilo, len neviem, či teraz v evidencii uchádzačov to nie je prísnejšie, netuším (to preukazovanie hladania práce atd)

zalka
6. nov 2014

@gapa ale vôbec to v evidencii nie je prísne, raz za 2 mesiace odniesť papierik na UP... niekedy to bolo brutálnejšie, každé dva týždne sa chodilo ... to bolo choré.

gapa
6. nov 2014

@zalka aha a nechodí sa teraz na brigády?

zalka
6. nov 2014

@gapa to sa pýtaš n a poberanie dávok v hmotnej núdzi, kto ich nepoberá tak robiť nemusí .. 🙂

gapa
6. nov 2014

@zalka aha? to som nepostrehla, som myslela, že sa to viaže na podporu (aj ked oni nevedia, či nárok máš!) dík 🙂

zalka
6. nov 2014

@gapa aj ked nemáš nárok na podporu, tak o dávku v hmotnej núdzi si musíš požiadať a ked máš pracujúceho manžela tak ti aj tak nevýjde poväčšine... takže pracovať zadarmo vôbec nemusíš.
Len ten kto požiada o dávku v hmotnej núdzi, toho môžu poslať zametať ulice 32h v mesiaci.

evelina0918279
7. nov 2021

Ahojte stala sa my taká vec. Že my zamestnavatel dal výpoveď. Ono to bolo tak se som počas pracovnej doby zistila že som tehotna. Tak som to oznámila zamestnávateľovy a pracovala pokiaľ sa dalo. No potom som šla na marodku keďže nastali nejaké komplikácie. Na Marodke som bola dva mesiace, potom my povedali že je všetko v poriadku a môžem pracovať. Keďže sa ma už zamestnavatel pýtal kedy nastupim a ja som bola v poriadku tak som zrušila marodku s tym ze od 1. Novembra nastúpim. No nenastupila som preto že my povedal že ma plný stav. A dal my výpoveď. Je to v poriadku môže to urobiť?