Výpoveď počas rodičovskej dovolenky

marsys
9. mar 2013

PROSIM PORADTE MI......Zamestnavatel mi volal,ze si mam prist podpisat vypoved. No ja som este stale na rodicovskej dovolenke. niekde som citala ze je ZAKAZ VYPOVEDE pocas rodicovskej dovolenky.reagovala som,ze nepodpisem. zamestnavatel mi povedal,ze vypoved dostali vsetky zeny zo strediska,v ktorom som pracovala. SOM chranena zakazom vypovede??? podnik neskoncil a ja som zamestnancom firmy.... nie len strediska(bufet) ktore zrusili.

marieta1
14. júl 2013

@zumza ďakujem za odpoveď. Funguje to presne ako píšeš - šefe mi dal "lukratívnu ponuku", ktorá je pre mňa absolutne nevýhodná (manžel je na inval.dôchodku a ja si nemôžem dovoliť pracovať za 300 € brutto - pritom viem, že by som musela stíhať svoju pôvodnú prácu za 4 hod. (predtým som stíhala len tak tak za 6 hod.) + ešte prácu navyše. Rozumná reč u nás nefunguje - nepáči sa ti, dovi - dopo. Takže stavať sa na zadné asi nemá zmysel (viem ako odchádzali zamestnanci predo mnou :( .
Ak som Ťa ďalej správne pochopila, v prípade, že si nájdem novú prácu ešte pred riadnym skončením RD, prídem za ním a ja DÁM čo - VÝPOVEĎ ale DOHODU o skončení prac.pomeru - s tým, že v podstate nemám nárok na žiadne odstupné. Dohodu o "odmene" - o tom môžem len snívať. NEDÁ MI JU!

Ešte jedna verzia. Ak by som si našla novú prácu -pracovala by som v nej na "DOHODU o vykonaní práce" až do riadneho skončenia RD, musím to oznámiť svojmu pôvodnému zamestnávateľovi, ktorý akože na mňa "čaká" pokiaľ sa vrátim z RD. Následne keď mi skončí RD, prídem do práce s tým, že chcem riadne nastúpiť, na čo on mi dá samozrejme výpoveď - ale teraz už by mi musel dať to ODSTUPNÉ, áno? Poviem to na tvrdo - za 7 rokov práce, a po tom čo na mňa teraz vymyslel, by som ho o to odstupné chcela veru ošklbať 🙂))

Ďakujem za odpoveď, veľmi si to cením. Ak by si to nechcela prezentovať verejne, kľudne to môžeš dať do IP.

zumza
14. júl 2013

@marieta1 no ak by si si nasla nejaku pracu, ktoru by si robila na dohodu, potrebujes suhlas svojho zamestnavatela, ak by sa jednalo o pracu, ktora by mala k predmetu cinnosti zamestnavatela konkurencny charakter.
z hladiska odstuoneho je jedno, ci das vypvoed, alebo uzavriete dohodu o skonceni, pretoze ani v jednom pripade nemas narok na odstupne. Mozes poziadat o skoncenie pracovneho pomeru dohodu, zametsnavtel by sa mal vyjadrit, ci s tym suhlasi alebo nie a potom sa dohdonete na konkretnom datume, ku ktoremu ma pracovny pomer skoncit. Ak by si dala vypvoed, k tomu suhlas zamestnavatela nepotrebujes, len mu ju dorucis v pisomnej podobe (bud osobne oproi podpisu alebo postou doporucene s dorucenkou), v takomto priapde ti ale plynie vypovedna doba od prveho dna mesiaca nasledujuceho po doruceni vypvoede, pocas ktorej by si mala este chodit do prace. Vypovedna doba, ak si tam robila 7 rokov je 2 mesiace.
Ja by som ale asi nechala nech zamestnavtel nieco urobi, prijat inu pracu nemusis, ale on ti musi umoznit nastupit do prace po RD, ak neprijmes inu novu pracu, on by ti mal dat vypoved, a to z dovodu organizacnych zmien a vtedy mas narok na odstupne. aj ked nebudes mat robotu, aspon dostanes nejake prachy. Ale zas niektory su ozaj ch.... a na zamestnnaca dost tlacia az sa potom na to vykasle, ze mu to za tie nervy nestoji a poda vypvoed on. vies, oni tiez skusaju, aby nemuseli vyplatit ani euro naviac.

marieta1
15. júl 2013

@zumza ďakujem. Presne takto polopatisticky som to potrebovala vedieť. Si strašne zlatá, že si vieš nájsť čas a poradiť. Prajem všetko dobré 🙂

zumza
16. júl 2013

@marieta1 rado sa stalo 🙂

tun1ska
26. feb 2014

Prosím o radu. Som do 09/2014 na RD ale plánujem od 1.4. nastúpiť do zamestanaia, i ked len na dohodu a iba na 1 mesiac, v máji plánujem prepísať RP na manžela a ja sa chcem zaregistrovať na ÚP- budem mať nárok na podporu, ak som od 06/2011 nastúpila na MD? Momentálne mám u zamestnávateľa zmluvu na dobu neurčit a asi 30 dní dovolenky- kedy mám poslať výpoved? Do pôvodného zamest.sa už nechcem vrátiť pre nevyhovujúce podmienky. Ďakujem 😉 Ďakujem

zalka
26. feb 2014

@tun1ska to zamestnanie na ten 1 mesiac sa nedá riešiť živnosťou? akú si mala hrubú mzdu pred nástupom na MD v roku 2011? akú hrubú mzdu budeš mať za ten 1 mesiac v zamestnaní na dohodu? pôjde o dohodu s pravidelným príjmom alebo nepravidelným príjmom?

tun1ska
26. feb 2014

@zalka živ nosťou asi nie..hrubá v r. 2011 cca 750 a teraz tiež tak.. je to práca v školstve, teraz v apríli idem len zastupovať od 08/2014 by ma mal nový zamestnávateľ- obec zobrať na zmluvu

zalka
26. feb 2014

@tun1ska zo zmluvy 750e budeš mať podporu 375 eur ....
ak pred začatím dohody skončíš PP u pôvodného zamestnávatela, s čerpaním 1 dna dovolenky a preplatením zvyška dovolenky .. tak dostaneš podporu 800 e ...

tun1ska
27. feb 2014

@zalka a je to na 100% ? dakujem 😉

tun1ska
27. feb 2014

@zalka Este dodám, že tú výpoved dám zamestnávateľovi k 1.4. ja, nie on...nemení to vec?

zalka
27. feb 2014

@tun1ska nič to nemení na veci či dáš výpoved ty alebo on tebe... dôležité je čerpať 1-2 dni dovolenky a zvyšok si nechať preplatiť.
Ak dáš výpoved ty tak nemáš nárok na odstupné.

tun1ska
27. feb 2014

@zalka a o tú dovolenku mám požiadať spolu s výpove´dou - pred alebo po termíne výpovede? Mám napísať žiadosť?

zalka
27. feb 2014

@tun1ska no musíš čerpať dovolenku, a po dovolenke ti skončí PP ...

sya
21. okt 2014

Som na RD a riesim skoncenie prac.pomer s firmou ktora je dlznikom krachuje a prevzala ju spravcovska firma ktora to ukoncila za zamestnavatela.nemam komu poslat papier od gynekologa lebo zamestnanec skoncil a ja som mala nastupit pred mesiacom na matersku.papier sa mi vratil spat a ja neviem co mam teraz hlasit ze len pokracujem v rodicovskej.co mam teraz nahlasit ako nezamestnana komu co.nemusim sa nahlasit na urade prace ked sod na rodicovskom?mam vtom bordel.26.2.2015mi konci rd s druhymdietatom som mala nastupit na matersku 27.9.2014.k akemu davmu mi maju dat teraz vypoved ten spravca chcel den pred nastupom nj matersku cize 26.9.2014 je to v poriadku moze mi dat s takymto starsim datumom?este mi stale neprisla ani som odhlasena neni.co mamteraz urobit stym ze uz som mala byt na materskej a stale nema socialka doklad ze mam nastupovat na matersku ked riesim vypoved.zatial som rodicovsky nestopla je to v poriadku?

zalka
21. okt 2014

@sya ja by som na tvojom mieste odniesla na SP žiadosť o MD, ak si stále prihlásená stále si zamestnanec a stále máš nárok na MD, ak by ti spätne skončili PP pred nástupom na MD tak nárok na MD by si nemala.
A SP nech si dožiada papiere od zanikajúcej spoločnosti, a ak nie tak zrejme budú od teba vyžadovať čestné prehlásenie ... ja by som to urobila takto ... poprípade napíš cez kontaktný formulár cez stránku SP a dotazuj sa na to čo máš robiť.

sya
21. okt 2014

@zalka tak som to aj chcela spravit ale matersku vyplaca zamestnavatel a ten moj skrachoval.aj tak by ma nemal kto vyplacat nie?

zalka
21. okt 2014

@sya a to máš skade? MD vypláca vždy SP ... nie zamestnávateľ.

martinacunderlikova
24. okt 2014

Potrebujem súrne poradiť!
chcem sa informovať ako mám postupovať, ak firmu ktorej som zamestnancom /toho času som na materskej dovolenke 5.mesiac/, predali inej firme, ktorá skupuje krachujúce firmy, bez toho aby ma o tom informovali. Túto informáciu som sa dozvedela len náhodne. Teraz ma toho času už bývalý prokurista a konateľ tlačia do výpovede : rozviazanie prac. pomeru dohodou so spätným dátumom 30dní. Čo z toho pre mňa teraz plynie, keďže som na materskej? Budem mať nárok na materskú a čo úrad práce.Vo firme mám odpracovaných 7 rokov a v rukách nemám žiadne doklady -zápočtový list a všetky potrebné doklady.

zdobik
3. nov 2014

@zalka
@zumza Kocky, mozem Vas poprosit jednu info prosim?
Neviete nahodou ako je to s podporou v nezam. ak by som sa po ukonceni materskej /RD/ nechcela vratit na povodne miesto? Mam na nieco narok? Ak hej, z coho sa to rata? Dakujem.

zalka
3. nov 2014

@zdobik áno máš nárok, a rátať, z platu pred MD, alebo z príjmov počas RD, alebo z platu po RD ...

zalka
3. nov 2014

@zdobik ak si počas RD nerobila, tak stačí čerpať po RD 1-2 dni dovolenky, zvyšok si nechať preplatiť a bude vysoká podpora možno až maximálna. Ak si robila počas RD tak to potom sa ináč ráta.

zdobik
4. nov 2014

@zalka Nerobila som, akurat este na zaciatku MD mi prisla posledna vyplata.

zalka
4. nov 2014

@zdobik tak pre max. podporu treba čerpať 1-2 dni dovolenky po RD a skončiť PP .. spolu s preplatenou dovolenkou to spraví VZ pre vysokú podporu.

biene
4. nov 2014

@zalka Ahoj, mozes mi prosim poradit? Dostavam podporu v max. vyske ako to bude, v pripade, ze sa zamestnam a napr. v skusobnej dobe by som odisla, mala by som narok na zvysok podpory? Ratala by sa z toho nastupneho platu? dakujem

zalka
4. nov 2014

@biene mala by si po odchode z novej práce na doplatenie zvyšku podpory .. ak si vyčerpeš 4 mesiace, a nájdeš prácu a odídeš z nej po roku tak máš nárok na doplatenie tých 2 mesiacov ... ak z nej odídeš po dvoch rokoch tak ti vypočítajú novú podporu v nezamestnanosti už z tej práce kde si odpracovala dva roky

zdobik
5. nov 2014

@zalka viem si to predbezne nejako vyratat, aby som s podporou nedopadla este horsie ako keby som sa vratila do prace? Potrebujem vediet kolko je dovolenkovy priemer za den?

zalka
5. nov 2014

@zdobik čo chceš prerátať? ak máš mzdu po RD za každý den 55e v priemere tak podpora bude maximálna 800e mesačne... ak si počas RD nerobila alebo si neplatila DNP.

zdobik
5. nov 2014

@zalka Prepac, ze ta stale otravujem, ale nevyznam sa v tychto veciach 😒
Ja som len chcela vediet, ci si viem nejako dopredu vyratat, kolko by mi asi vysla podpora. Lebo v januari mi konci RD a neviem ci mam nastupit naspat do prace alebo sa mi oplati podpora.
Mam si teda u ekonomky zistit, kolko by bol dovolenkovy priemer za tych par dni, co mi vyplyva z MD? A podla toho si to budem vediet vyratat?

ella_joy
5. nov 2014

@zalka ahoj, citala som to tu, vies mi dat info, ked mam vypoved pocas RD z org.dovodov s odstupnym, a pocas rodicovskej som si vycerpala dovcu, sa mi oplati registrovat na UP ? Myslim tym, ci bude podpora vyssia ako je rodicak ( ktory na muza nemozem prepisat). Diky

zalka
5. nov 2014

@zdobik čomu nerozumieš?
skončí ti RD napr. 1.1.
tak 2.1. budeš čerpať dovolenku
2.1. skončíš PP
a 3.1. pôjdeš na UP
ak ti bude RD končiť v piatok tak potrebuješ čerpať 2 dni dovolenky a zvyšnú dať preplatiť ...

@ella_joy kedy ti skončil PP? do kedy si na RD? a prečo nemôžeš prepísať na muža RP?