Zastupujem kolegyňu na materskej a teraz pôjdem na materskú aj ja

luci219
26. jan 2024

Ahojte,

Som v 3. mesiaci tehotenstva, v práci som to ešte neoznamovala, tak som tam toto ešte nemala možnosť riešiť. No chcem sa opýtať na jednu vec.
Nastúpila som do práce pred vyše 2 rokmi ako zástup kolegyne, ktorá šla na materskú. Takže mám zmluvu na dobu určitú, teda na čas trvania jej materskej/rodičovskej dovolenky. Teraz som však otehotnela aj ja a v čase, keď budem už ja na materskej, by sa mala kolegyňa vracať do práce. Čo sa deje v takomto prípade? Na jednej strane, keď zamestnankyňu na materskej zamestnávateľ nesmie vyhodiť, no na druhej strane mi počas materskej skončí doba určitá. V takomto prípade môžem čakať, že so mnou zamestnávateľ skončí pracovný pomer aj keď budem na materskej?

Ďakujem za odpovede

lenvam
26. jan 2024

@luci219 áno. Ja som mala zmluvu počas zástupu trvania PN. Otehotnela som. Mala som mať dovolenku ešte som nechcela skoncit a ta co išla zastupovať moju dovolenku tak tu si nechali a so mnou rozviazali pracovnú zmluvu keďže,, našli,, ďalšiu na zástup tej na PN

olivia_c
26. jan 2024

@luci219 ano, skonci ti prac.pomer ked sa kolegyna vrati pokial nemaju pre teba vytvorene ine miesto.

kris_tin257
26. jan 2024

Máš dobu určitú na 3 roky? Nie je to zo zákona tak že doba určitá môže byť max 2 roky?

hipuska
26. jan 2024

@luci219 ak je zmluva na dobu určitú to neplatí. Rozviazu s tebou normálne pracovný pomer

mamina7070
26. jan 2024

pracovny pomer ti skonci ked sa ta co ju zastupujes vrati do prace aj keby len cerpala dovolenku napr tym sa tvoj pracovny pomer skonci bez odstupneho atd
ziaden tvoj suhlas nepotrebuju len ta informuju
bez ohladu na PN tehotenstvo atd

sasa1310
26. jan 2024

oni ťa nevyhodia. Tebe skončí pracovný pomer

petamich
26. jan 2024

@kris_tin257 ona ma zastup - cize zmluva konci navratom osoby, ktoru zastupovala

petamich
26. jan 2024

ano pocas materskej si chranena avsak nevztahuje sa to na zmluvy, ktore su uzatvorene na dobu urcitu, tie skratka koncia dnom uvedenym v zmluve, v tomto pripade, ked sa kolegyna vrati z materskej/rodicovskej

lilianka28
26. jan 2024

@luci219 Oni s tebou nerozviažu pracovný pomer. Pracovný pomerne ti skončí uplynutím doby určitej. To že si tehotná, v tomto prípade nemá vplyv na skončenie PP.

deedol
26. jan 2024

bola som v tej istej situacii. normalne ti skonci pracovny pomer, na to sa ochrana pocas tehotenstva nevztahuje.

januska12323
26. jan 2024

Pracovný pomer skončí návratom osoby, ktorú zastupuješ, alebo skončením tvojej zmluvy. Zamestnávateľ nič nezkončuje.

11mirka22
26. jan 2024

@luci219 ku všetkým komentárom pridám len že nárok na materské ti môže vzniknúť

mogaa
27. jan 2024

@luci219 tebe sa samozrejme po vrátení kolegyne z RD skončí PP, rovnako by to bolo v prípade že robíš na dobu určitú a si tehotná.....to, že ťa ako tehotnú nemôžu prepustiť platí len pri zmluve na dobu neurčitú a aj to až po skončení skúšobnej doby