Závidím aj chorobu - vyveďte ma z omylu

15. dec 2023

Hovori sa, ze niektori ludia druhym aj chorobu zavidia. Chcela by som, aby ste ma vyviedli z omylu, lebo si myslim, ze naozaj moze mat niekedy chory clovek lepsi zivot, ako ten zdravy. Upresnim. Vezmime si priklad, 2 zeny, jedna zdrava, druha chora.

1. Zdrava zena nie je zdrava na 100%, ma problem s migrenami atd., ale dokaze chodit do prace. Cas a mentalnu kapacitu ktoru ma, venuje len praci a povinnostiam. Nema cas a energiu zit, nema energiu na precitanie si knihy ci stretnutie s kamaratkou, vsetok cas kedy dokaze fungovat venuje praci, na viac nema energiu. Na zitie zivota, cas s kamaratkou na kavu atd si dokaze najst 4 hodiny mesacne, lebo aj ked je zdrava, nie je zdrava na 100% a je vkuse vycerpana.

2. Chora zena. Ma naozaj zdravotne problemy, uzkosti, depresie. Je chora, ale nie na 100%. Ma aj lepsie dni, na zitie zivota, knihu, konicky, stretnutie s kamaratkou, si najde aj 100-150 hodin mesacne. Zivot zije ovela plnohodnotnejsie ako "zdrava" zena, ktora len preziva a to malo energie co ma, stravi v praci.

Tym chcem povedat, ze nie je vsetko cierno-biele, a praceschopny clovek nie je vzdy zdravy na 100%, a praceneschopny clovek nie je vzdy chory na 100%.

Uvedomila som si to, ked som bola doma na PN a boli to moje najkrajsie dni roka 2023, mala som cas aj na knihu, aj na konicky, aj ked som bola malatna a slaba.

A tak mi napadlo, ze sa necudujem tomu, ked niekto zavidi druhym chorobu, Ti ludia podla mna skor zavidia, ze chory clovek si najde viac casu na zitie zivota, a nepreziva len zo dna na den a netravi vsetok cas v praci.

Samozrejme je to ine ked je clovek naozaj zdravy a vladze aj konicky aj pracu, je to 100x lepsie ako clovek, ktory je vazne chory a cele dni prelezi. To samozrejme nepopieram.

Co si o tom myslite?

autor
15. dec 2023

Inak dakujem za vsetky odpovede, ked som si precitala po sebe ten prvy priklad tak ta zdrava zena znie naozaj zdravo, rozumiem tym padom vasim reakciam. Svoj stav som opisala v prispevku vyssie, ja nie som zdrava zena s migrenami, ja som "zdrava" zena s psychickymi problemami, ktora akukolvek zivotnu silu ktoru ma venuje praci, ale mam uzkosti, depresie a problemy s nespavostou a so stresu mam dohryzenu vnutornu stranu sanky do krvi, lebo akoby zatinam zuby ked sa to neda vydrzat. Ale vzdy nejako pracu prezijem, len iz na nic ine nemam energiu ani chut a silu zit.

lindous
15. dec 2023

Tak potom chodiť do prace úplne nezvládaš, to že ju prežiješ, neznamená, že to zvládaš a že to je okej… v tvojom prípade by som určite riešila pauzu, zmenu prace, možno skrátený úväzok, zmenu liečby, čokoľvek, čo by ti mohlo pomôcť cítiť sa lepšie… držím prsty… a teda k tomu, že mať podobné problémy ako ty a nemať prácu je lepšie - no neviem, teba oberá o energiu práca, je tam teda nejaké riešenie, nemať tu životnú energiu vôbec a cítiť sa takto, aj keď do práce nechodíš neznie ako výhra + ako som už naznačila, u mňa by sa k tomu pridal v takomto prípade ešte aj stres z nedostatku financií, pokiaľ tam nie je partner, ktorý to utiahne

1andrea111
15. dec 2023

Autorka rozumiem Ti, mám to podobne, ak chces napíš ss, pokecáme

ibatanecnica
15. dec 2023

autorka - tak to začni riešiť. Navštív odborníka, rozober si problém - práca? Zmeň prácu alebo rob na kratší úväzok. Ak máš psychické problémy, nespavosť, aj dr. ťa môže na nejaký čas vypísať. Daj sa dokopy . Takýmito úvahami a závidením nedosiahneš nič. Rieš problém. Čo ti v tom bráni?

mirro
15. dec 2023

Aj tej zdravej žene by malo byť umožnené, aby žila aj mimo stereotypu. Sama si musí nájsť čas na aktivity ako káva, stretnutie mimo domu, kniha, tv... Inak by sa zbláznila.

tiezjedna
15. dec 2023

Postav sa pred zrkadlo a študuj napríklad "ľudí, ktorí si ani na špičku nosa nedovidia". Prípadne skús zabehnúť do lesa a trénovať "ako sa do hory volá, tak sa z nej ozýva". Do "kto druhému jamu kope, sám do nej spadne" by som sa radšej nepúšťala.... Brutálnu blbosť riešiš, fakt. Nuda pri pátku, čo? 😂

huginko
15. dec 2023

Ze závidieť úzkosti a depresie niekomu... To sa nedá komentovať ani!!

katka708
15. dec 2023

Nečítam všetky kométy ale dám ti iný príklad závisti.

Predstav si ze ŤZP osoba, s pohybovým hendikepom, zavretá väčšinu života doma dostane príspevok na auto. Rodina kúpi auto strednej triedy, žiadnu lacnú šunku lebo vedia ze musí vydržať aspoň 10-15 rokov.

A potom okolie vzdycha a jojka ako je tej rodine super ze majú nové auto a prispel im na to štát.

Mas pocit ze tato osoba co dostala príspevok na auto je v zavideniahodnej situácii??? Žije svoj život plnohodnotne? Chodí po kavickach keď je odkázaná aby jej niekto aj do toho auta pomohol nastúpiť?

ibatanecnica
15. dec 2023

@katka708 väčšinou majú taký príjem, že tým autom ide vtedy, keď ozaj potrebuje a nevozí sa na výlety, pretože na to nemá.

estellas
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
momoftwo
15. dec 2023

Zamyslas sa uplne zle a aj tvoj pohlad na svet je zly. Ty ries v prvom rade samu seba, svoj zdravotny stav a zivotne nastavenie. Cize smer psycholog/psychiater, daj si dokopy psychiku, zacni citat nejaku motivacnu literaturu trosku si narovnaj hodnoty a sebanastavenie a potom nebudes riesit kto je aky, co ma nema, stiha nestiha pretoze budes spokojna sama so sebou a ostatne ta zaujimat nebude snad aj zavist ta prejde.

maryetta
15. dec 2023

To co popisujes je takmer identicke. Ta prva sa extremne venuje praci. Ono niekde treba u rat aby sa mohla venovat aj sebe aj konickom.
Zase druha situacia-zalezi od choroby. Co ty pises ano je tam ista diagnoza s ktorou sa fungovat da. Ale su rozne diagnozy ktore cloveka polozia resp nie len jedneho ale aj zvysok rodiny.
Istotne nikdy bysom nezavidela choremu. Mam kamosku. Rakovina na mozgu. Davali jej 2tyzdne zivota. Robili mozne aj nemozne. Zbierky na liecbu. A ludia zavideli lebo sa podarilo vyzbierat na liecbu. Toto je zavist…. Samo o sebe Chora…

Ja som napr teraz v tehotenstve nevedela fungovat 5mesiacov mi bolo tak zle ze ani len na dvor som nevysla. Na poradne s kyblikom. Varenie ci upratovanie bolo pre mna nie o nemoze ☹ a to som mala “len” tehu nevolnosti. Ina si povie ze vaaaau. Mam cas. Idem to idem citat idem do prace. Ja som nevladala niekedy ani na wc prejst. A to je ozaj rozdiel.

mamina7070
15. dec 2023

cele divne co pises?

ta zena cislo 2 nepracuje? ma invalidny a kto ju zivi?

a je riadny rozdiel praceneschopny a invalidny lebo ti vacsinou aj robia

ja mam skusenost ze problem pracovat maju najma ludia s psychickymi chorobami (namiesto liecby si svoju chorobu pestuju) ale teda nemozem zovseobecnovat samozrejme

a ano ludia zavidia aj chorobu aj to ze clovek ma invalidny ztps a este aj robi atd uplne bezny jav u nas

hederamonstera
15. dec 2023

A preco teda neostanes doma? Asi kvoli peniazkom ze? Z coho zije v tvojom priklade ta chora zena, ktora ma este aj na hobby a kavicky?

jessx
15. dec 2023

Závisť je strašne zlá vlastnosť robí to človeka zlým keď o tom ostatní vedia a hlavne to zožiera toho kto závidí a bude sa mat ešte horšie. Tak ako si napísala nič nie je čiernobiele, nemôžeš vedieť či sa ma niekto lepšie len preto že si nájde čas na veci na ktoré ty nie. Nikdy nepochopím keď niekto závidí v takom zmysle že sa akoby hnevá na iného za niečo čo ma alebo Robí inak než on. Ja keď chodím do prace budem závidieť tým ktorí nechodia a majú viacej voľného času? No tak sa vymen skonči v práci, buď doma a nebudeš mat peniaze ale budeš mat čas. Deťom nezávidis prázdniny? Ty sa vlastne hneváš na nejakú ženu že to ma takto a ty nie. Možno tie migrény sú aj dôsledkom takéhoto rozmýšľania a negativity ktorú v sebe nosis tak nejakým spôsobom sa to odzrkadľuje. Nemyslím to v zlom len mne osobne sú strašne nesympaticke takéto úvahy a názory a nerada sa obklopujem takými ľudmi. Nemám rada ľudí ktorí si nehľadia svoje ale riešia iných.

Napríklad ja som vždy bola dobrá v škole, nemusela som sa učiť šlo to samé aj na výške mala som naj výsledky z triedy a bola som ten typ čo pokial som nemusela tak som do školy nešla, rada som sa ulievala a keď bol test či skúška vždy som to dala bez opakovania.mala som spolužiačku strašnú negativistickú nesympatickú ktorá si neminula ani povolené absencie bola tam varena pečená a skúšky robila zakaždým na 3 krát. Ja som ju neriešila vôbec ale ona mna áno, nemala ma rada a mala mi za zle že stále chybam vylievala si svoju zlosť za svoju neschopnosť na mne, pritom sme tam boli každý sám za seba, každý sme si žili svoje a mohli robiť ako sme uznali za vhodne. Načo takáto závisť? Mohla byt teda aj ona doma. Ja som sa ani učiteľom nevtierala ako ona a dala som to dobre😊 tým chcem povedať ona s tým svojim postojom a negativitou a riešením iných vždy nakiniec dopadla vo všetkom horšie a bola ten tyo človeka čo je smoliar pritom to bolo celé o nej

mamina7070
15. dec 2023

teraz som docitala diskusiu a liecis sa ? co hovori tvoj psychiater ? mas aj psychoterapiu?

stanielka17
15. dec 2023

Moja zlata, ak si v zivote nezazila depresiu a uzkosti, neopovazuj sa povedat, ze taky clovek zije plnohodnotny zivot. Strasne sa mylis. Len preto, ze niekto nevyplakava na verejnosti, neznamena, ze neumiera vovnutri. A taka uzkost s panickymi atakmi je ina smakocinka, to by som ti priala raz zazit, len aby si inak hovorila.

autor
15. dec 2023

@stanielka17 ja som svoju diagnozu upresnila neskor, uznavam, tie migreny a prva zena bola zly priklad. Mam psychicke problemy, velmi dobre viem co to je.

ibatanecnica
15. dec 2023

autorka - tak potom si protirečíš. Kde si sa vlastne zaradila - si akože zdravá žena s problémami? Prečo potom nejdeš na PN a budeš chorá žena a bude ti sveta žiť. Diagnozu pravdepodobne na to máš. A budeš mať času a času.
A nebudeš musieť závidieť

autor
15. dec 2023

@ibatanecnica ano chystam sa s tym k lekarovi len sa dlho odhodlavam, kvoli znizenemu prijmu. Ale zivot vobec nezijem, len prezivam.

autor
15. dec 2023

@ibatanecnica zaradila som sa ze som "zdrava" zena, lebo zvladam pracu, aj ked ju v podstate vobec nezvladam, len ju zvladam prezit, a okrem prace nemam energiu uz na nic ine

breznica
15. dec 2023

@katka708 mám dieťa s fyzickým aj mentálnym postihnutím. Od narodenia doživotne. V jeho 8 rokoch som kúpila auto z príspevku z upsvar a našli sa takí, čo závideli. A takí závidia aj to,že nemusím chodiť do práce, len som doma a dostávam peniaze od štátu. Len nevidia, že ja musím dieťa v tinedzerskom veku ráno zdvihnúť z postele,prebalit, prezliecť, odniesť do kuchyne,nakŕmiť ho,obliecť, odniesť do auta,zaviezt do školy až!!! na hodinu a pol,prísť preňho atď. Plus cvičiť, dochádzať desiatky až stovky km na rehabilitácie, terapie.skoro polovicu roka som preč z domu kvôli rehabilitacnym pobytom,bez ktorých by bol už skruteny jak paragraf, nevedel by už ani dýchať, ani jesť. A toto dokáže niekto závidieť, lebo si viem aj v tomto kolotoči nájsť čas a chuť vziať toto dieťa na výlet alebo do zoo. Ľudia sú zvlastni

autor
15. dec 2023

Zeny chcem sa este raz ospravedlnit, ten prvy priklad som velmi zle formulovala. Upresnila som to neskor, ja nie som zdrava zena, nemam migreny, mam psychicke problemy ale do prace chodim. zvladam pracu prezit, aj ked podla mojho stavu uz nie dlho a budem musiet ist tiez na PN alebo zmenit pracu.

lienka.7
15. dec 2023

@autorka ty sa musíš asi veľmi nudit👌
Namiesto toho, čo tu vypisujes tieto hovadiny si radšej precitaj tu knihu. Ver, že urobíš lepšie..

autor
15. dec 2023

Davam tu este raz prispevok ktory som uz pisala vyssie:
Uznavam, migreny su zly priklad, nemavam migreny, neviem ake to je. Trpim na depresie a uzkosti, do prace zvladam chodit, ale berie mi to vsetku zivotnu energiu a som vyhorena. Mam problemy s nespavostou a som uplne paralyzovana casto krat, zo stresu mam dohryzenu celu sanku do krvi, ale nevidno to, navonok vyzeram ako zdrava. akukolvek zivotnu silu co mam davam praci aj ked mam psychicke problemy. Preto som mala pocit, ze mat zdravotne problemy ale nemat pracu, nie je ovela horsie ako moj stav

ibatanecnica
15. dec 2023

autorka - tak sa daj vypísať, buď doma a budeš šťastná. Nebudeš musieť závidieť. Ak toto je tvojim životným cielom. Neviem prečo toto neriešiš s psychiatrom.

mamina7070
15. dec 2023

preco nechodis k psychiatrovi a neliecis sa lahsie by sa ti zilo

petronelag
15. dec 2023

Niekedy to býva aj tak, že niekto, kto rád chodí na kávičky a celkovo medzi ľudí, tak tam pôjde aj keď sa necíti celkom zdravo a niekto má ľudí už dosť na pracovisku a keď skončí nemá záujem ísť ešte niekde do kaviarne a pod.
To je každý na tom inak, netreba závidieť, ale vylepšovať si svoje podmienky.

kacena4
15. dec 2023

porovnavas neporovnateľne, ja som migrenik a teda 12 záchvatov mesacne t.j. 1/2 mesiaca som odpisana, nepouzitelna... takze za mna obe su chore, akurat 1 z nich vie lepsie zit svoj zivot ako druha...

cervenaruza123
15. dec 2023

No neviem, ale podla mna ked je clovek dostatocne chory na to, aby bol praceneschopny, tak je prilis chory na to, aby sa mohol stretavat s kamaratkami. Citat knizky, to uz skor, ale ked je clovek naozaj chory, tak ani tie knizky citat nevladze. Bola som neraz praceneschopna, aj s vaznymi diagnozami a vyuzivala som cas prijemne nakolko to bolo mozne, ale teda urcite to nebolo lepsie ako ked som bola zdrava a chodila do prace a mohla som si zadelit cas podla seba a nie podla choroby. Akurat ma mozno tie choroby naucili lepsie vyuzivat cas a neobetovat zdravie aj psychicku pohodu praci.