Závidím aj chorobu - vyveďte ma z omylu

15. dec 2023

Hovori sa, ze niektori ludia druhym aj chorobu zavidia. Chcela by som, aby ste ma vyviedli z omylu, lebo si myslim, ze naozaj moze mat niekedy chory clovek lepsi zivot, ako ten zdravy. Upresnim. Vezmime si priklad, 2 zeny, jedna zdrava, druha chora.

1. Zdrava zena nie je zdrava na 100%, ma problem s migrenami atd., ale dokaze chodit do prace. Cas a mentalnu kapacitu ktoru ma, venuje len praci a povinnostiam. Nema cas a energiu zit, nema energiu na precitanie si knihy ci stretnutie s kamaratkou, vsetok cas kedy dokaze fungovat venuje praci, na viac nema energiu. Na zitie zivota, cas s kamaratkou na kavu atd si dokaze najst 4 hodiny mesacne, lebo aj ked je zdrava, nie je zdrava na 100% a je vkuse vycerpana.

2. Chora zena. Ma naozaj zdravotne problemy, uzkosti, depresie. Je chora, ale nie na 100%. Ma aj lepsie dni, na zitie zivota, knihu, konicky, stretnutie s kamaratkou, si najde aj 100-150 hodin mesacne. Zivot zije ovela plnohodnotnejsie ako "zdrava" zena, ktora len preziva a to malo energie co ma, stravi v praci.

Tym chcem povedat, ze nie je vsetko cierno-biele, a praceschopny clovek nie je vzdy zdravy na 100%, a praceneschopny clovek nie je vzdy chory na 100%.

Uvedomila som si to, ked som bola doma na PN a boli to moje najkrajsie dni roka 2023, mala som cas aj na knihu, aj na konicky, aj ked som bola malatna a slaba.

A tak mi napadlo, ze sa necudujem tomu, ked niekto zavidi druhym chorobu, Ti ludia podla mna skor zavidia, ze chory clovek si najde viac casu na zitie zivota, a nepreziva len zo dna na den a netravi vsetok cas v praci.

Samozrejme je to ine ked je clovek naozaj zdravy a vladze aj konicky aj pracu, je to 100x lepsie ako clovek, ktory je vazne chory a cele dni prelezi. To samozrejme nepopieram.

Co si o tom myslite?

katka700
15. dec 2023

Zaujímavá úvaha. Každý má v živote nejaké problémy a je len na ňom ako sa s nimi vyrovná. To že niekto sa nesťažuje, nefnuka aký je život nefér neznamená že sa má dobre.
Ľudia čo závidia (a nemyslím tú akože závisť že kamarátka ide na dovolenku tam kde by si chcela ísť tak jej povieš že zavidis ale tešíš sa kôli nej lebo vieš že dovolenku potrebuje) sú veľmi nepríjemni a vyžarujú negatívnu energiu.

majlo1234
15. dec 2023

Ani tazko postihnuti ludia s neviditelnym postihom(napriklad autoimunitne postihnutia) nemusia byt okolim brani ako chori, a nikdy nikdy by som s nimi nwmenila. Zdravie je vsetko, ostatok je uz len tvoja volba.
Ja mam obcas migreny, sekne ma v chrbte, teraz byvam casto chora, ale som vdacna, ze to nie je nic vazne. Financne na tom nie sme najlepsie oproti inym rokom, ale aj tak zijeme pohodlne. Vzdy sa najdu ludia, ktorym mozem zavidiet, ale naco mrhat energiou?

majlo1234
15. dec 2023

Teraz som si precitala tvoje problemy. Rozumiem, ze v tom stave nezvladas zivot dobre. Treba to riesit s odbornikom. Pretoze pokial by si to neriesila, a dajme tomu prestala chodit do prace(z coho budes ale zit?) lwpsie ti nebude. Budes mat len viac casu utapat sa v tom stave

zuzana76
15. dec 2023

som zena so zdravotnymi problemami, dost vaznymi a chodim do prace, nezavidim, nechcela by som byt na tom az tak zle, ze by som nemohla pracovat, najdem si cas aj na konicky, ucim sa jazyky, cestujem, mozno by si mala robit na skrateny uvazok

hylary
15. dec 2023

@anjelicek26 nechcem ťa uraziť ale už mi nedá nereagovať... Ako môžeš byť v úplne každej diskusii, denne, všímam si to už dlho... Reagujes na úplne všetko a nie sú to jednoslovne komentáre ale siahodlhé, ktoré, aby si ich napísala, si vyžadujú naozaj veľa času... A zároveň píšeš že pracuješ 8-10h a ešte máš aj 4 deti, piate na ceste + domácnosť... Neexistuje aby jedna žena bola 20 hodín na modrom koňovi a tvrdila že vykonáva prácu v zamestnaní plus všetko okolo toho čo som napísala... Niečo mi tu nesedí... A myslím že nie som jediná ktorá si všimla že si úplne všade zapojená a to denne, nie že raz za čas... Ja už normalne začínam mať pocit že ťa zamestnáva a platí modrý koník, bez urazky.

anjelicek26
15. dec 2023

@hylary pobavilo😅Ano som tu casto,lebo sem chodim rada a na to najdem cas a ano pisem rychlo a vela😅🤣Uplny zazrak taka klavesnica a pisanie desat prstami🤣🤣🤣Denne mam siahodlhe neproduktivne porady cez teams,ktorym sa nevyhnem,tak preklikam kona pomedzi to🤣 Kym som ja v praci, o deti sa stara muz,to iste domacnost. Varim rano alebo vecer. V ich veku moje deti uz taky bordel tiez nerobia a vecer zapnut umyvacku,pracku,susicku,robota na dlazku je otazka par minut pomedzi,zasa to nie je nic na hodiny denne😏 Nic dramatickeho a nezvladnutelneho za tym nie je.

autor
15. dec 2023

@hylary zapojim sa aj ja, taki ludia ako @anjelicek26 skratka existuju. Zopar ludi takych poznam, su proste sikovni a maju vela energie. Tiez nerozumiem, ja by som nedavala ani polovicu z toho co dava anjelicek, ale tak je to sikovna zena. Urcite poznas takych ludi aj v sukromnom zivote, su rychli, sikovni a stihaju toho velmi vela, nic ich neunavi. To je taka povaha, veci robia rychlo a stihaju 3x viac ako priemerny clovek.

hylary
15. dec 2023

@anjelicek26 však ja som to nemyslela v zlom len naozaj si všade... To by som aj ja chcela takú robotu že celý deň môžem byť na nete a prispievat do všetkých diskusií.. ale asi by ma to ani nebavilo 🤔

simca06022011
15. dec 2023

Chapem co chces tymto prispevkom povedat, ale... ty nezavidis chorobu, ale volny cas.. cize treba zmenit nieco v zivote (lahko sa hovori, tiez to neviem) a nebudes musit... :D chorobu urcite nezavidis :D
By ma cisto teoreticky zaujimalo, ci nie je nejaka praca, ktora by ti vyhovovala viac. Nejaka ktora by ta naplnala a nemala si tam nervy...nespavost je cato nasledok toho pracovneho "zivota". KEby si vecer mala cas na prechadzku, posedenie, alebo sport,a lebo aj tu knihu v posteli... tak by sa ti aj lepsie spalo...

lienka.7
15. dec 2023

@anjelicek26 no ešte tu z teba nakoniec spravia aj plateného trola 🙈🤣👌

lienka.7
15. dec 2023

@hylary nenapadlo ta, ze si napr.vie efektivne zorganizovať cas? Ze nie je na všetko sama a do rodinného života sa "zapaja" aj ten "privesok mnohých zien" muz?

hylary
15. dec 2023

@lienka.7 a píšem o robote nie o čase doma. Tak čítaj lepšie 🤔 píšem, že je denne v každej diskusii od rána do noci a zároveň je v zamestnaní

denithestrange1993
15. dec 2023

Neporovnavaj svoj zivot s nikym inym,ty nevies co ten druhy citi,ake ma obavy,radosti,starosti. Sustred sa na seba a na to ako zlepsit svoju kvalitu zivota.

zuzitko74
15. dec 2023

Chápem, že sa asi cítiš ako škrečok v koliesku, stále niekam bežíš, ale v podstate stojíš na mieste a už si z toho vážne unavená. Úprimne, tiež už čakám na koncoročnú dovolenku ako na vykúpenie z pekla, u nás v robote je už veľmi veľa ľudí chorých, my ostatní to ťaháme aj za nich a fakt už nevládzeme.
S vážne chorým človekom by som však nemenila, som rada, že sa vládzem starať o seba aj o rodinu, nechcela by som byť odkázaná na niečiu pomoc. Za takých okolností by mi ani tá káva nechutila a knižky by ma prestali baviť.

culienka
15. dec 2023

Ja chápem ako si ti myslela. Je to o tom ze niekto je ciastocne chorý nesnazi sa liecit sam ale dá sa hneď vypísať a vôbec sa netrápi tým ze ho zivia platitelia sociálneho poistenia a este si to aj relativne uziva a snazi sa to natiahnut na co najdlhsie. Kdezto druhy sa snaží aj v nie úplne 100 percentom stave pracovať a nenechať sa živiť kvázi cudzími ľuďmi .

lavender94
15. dec 2023

Chápem ako sa cítiš, ale to sa dá riešiť. Toto nemusí byt tvoja celoživotná realita. Mne takto začali depresie, doma som neurobila nič, potom som prestala chodiť medzu ľudí a časom som už ani v tej práci nezvládla podať výkon. Nasadila sa mi liečba a som odvtedy ako znovuzrodená. Keby s tým nič nerobím, určite by som dopadla ako ta žena na pnke ak by ma skor nezmohli samovražedné myšlienky. Proste chod za psychiatrom a budeš čumieť ako sa ta beznádej môže zmeniť

mimirka32
15. dec 2023

a ty si tie depresie liecis? Ved ked len prezivas robotu a nevladzes, vybav si aj ty invalidny dochodok, uzivaj si volno a snad budes stastna s 300 eurami mesacne...

elmivelmi
15. dec 2023

ach jaj radsej cas na ic ale byt zdrava a vo forme zvladnut vsetko aj ked si vyceroana ako mat vazne ochorenie ktore ti zneprijemnuje zivot bolestami,strachom a skracuje zivot.

rakywanda
15. dec 2023

Môj muž hovorí, že radšej by denne robil 12ky v bani ako mať chorobu akú má. A ver, že mu verím, nie je čo závidieť.

zefyra
15. dec 2023

Si asi robíš srandu, nie? Mala si niekedy ťažkú depresiu, úzkosti? Si to rada s tebou vymením.

mikadooo
15. dec 2023

Ahoj. No ja si na PN v nemocnici vždy fajn oddýchnem, aj knižku prečítam, aj do mobilu počučím. Naopak pn doma, to je kríza, pretože moje tri deti nejak moc nezaujíma, že mamička je k.o. takže u mňa záleží, aká pn by to presne bola 😁. A keďže do nemocnice ma len tak pre nič za nič nevypíšu si "poležkať", tak som si našla robotu, kde sa cítim dobre, aby som po robote mala dosť energie na tú svoju bandu doma 😉. PS: podľa mňa PN má byť hlavne o oddychu, ale závidieť dlhodobú pn by som nezávidela, v podstate prichádzaš o polovicu príjmu a ani pn ti nebudú vyplácať donekonečna... (Tuším len pol roka je platená). Jo a k tej depresii - NIKDY by som nevymenila depresiu za moje migrény, kde šupnem tbl, dobre sa vyspím a síce som rozbitá, ale fungujem. Mám silnú depresiu v blízkom okolí a akože ufff tam nie je naozaj čo závidieť...

babulkomale
15. dec 2023

@anjelicek26 a preco sa tam trepes? Akoze si hrdinka ci ako to myslis? Ved ked ti je zle, tak zostan doma. Vsade covid a kadejake hnusne kasle...

1andrea111
15. dec 2023

@lavender94 lieky nie sú všemocne a veľa ľuďom nepomáhajú a skúšajú všetko možné aby sa cítili lepšie. Bojujú niekedy celý život. Nebolo by toľko takýchto problémov keby stačilo ísť k psychiatrovi, brať lieky a všetko bude ok. Že to Tebe pomohlo, buď rada.

lavender94
15. dec 2023

@1andrea111 nepíšem, že lieky sú 100% účinne na všetko, ani že to je jediná možnosť, skôr to vnímam sko poslednú možnosť po zlyhaní terapeuta a nejakej vlastnej pomoci. Pokiaľ človek nemá príčinu toho, prečo sa cíti zle, tie lieky väčšinou pomôžu. Nemusia prvé, ani druhé, ale nepoznám osobne nikoho, komu by nepomohli, pokiaľ boli správne indikované. Ale jasne že to nie je len o tom, musí ten človek zmeniť životný štýl, chodiť na terapie. Nie je hanba chodiť ani do stacionára, či na skupinové terapie aspoň sa ta pnka využije zmysluplnou liečbou, nie len ležaním a ľutovanim sa. Pokiaľ má depresiu, určite by denne netravila na kávičkách s kamarátkami, či nejakým hobby, lebo by na to nemala silu

1andrea111
15. dec 2023

@lavender94 zato ze nepoznáš, neznamená že nie sú. Venujem sa dlhé roky tejto tematike. Súhlasím s tým čo píšeš ale proste nepomôže to vždy. Preto dávajú aj invalidný na depresie. Sú ľudia čo vyskúšali aj 20 druhov liekov, pravidelné hospitalizácie, elektrosoky, dlhoročné terapie rôznych terapeutov, snažia sa pracovať na sebe ale to nie je otázka vole, dokonca liečby ktoré ešte na Sk nie sú ako psychedelika a nič nepomáha alebo možno trochu občas. Tento problém je celosvetový a stále hľadajú čo by mohlo pomôcť. Len ten kto zažil skutočné depresie to vie pochopiť.

lavender94
15. dec 2023

@1andrea111 ja s tebou úplne súhlasím vo všetkom, ale je dosť nepravdepodobné, že autorka bude ten prípad. Zatiaľ dokáže fungovať relatívne v pohode, takže ten serotonín nebude úplne vytrieskaný. Priznám sa, neviem aká je prevalencia rezistentnej depresie, ale určite to nie je informácia, ktorú by mal vedieť clovek po prvom sedení s psychológom či psychiatrom aby v tom beznádejnom živote stratil aj posledné kúsky vízie na šťastnejší život. Pokiaľ sa pamätám správne, rezistentna depresia sa väčšinou vyskytuje u vážnejších foriem choroby a menej u tých stredne ťažkých, takže by som to s tým tak nehrotila, keď to ešte ani neskúsila

jasla
1. apr 2024

No, moj manzel bol dlhodobo na pn. Mlady 47 rocny muz. Na pn bol rok, potom musel z prace kvoli chorobe odist, po roku pn ostal leziaci a ledva dovrsil 50, tak zomrel. Verim, ze radsej by unaveny sedel v praci.