Zníženie platu počas tehotenstva

3. nov 2023

Sef ma dnes zavolal, ze mi musi znizit plat, nakolko nemame dost novych zakaziek, klienti nam poodchadzali a pod. proste uz tak dost nizky plat mi este znizil. Najradsej by som dala vypoved, ale problem je ze som v 5 tt a ja som nastvana, lebo kto ma teraz zamestna tehotnu? Nie je zakon, ze pocas tehotenstva sa nemoze vyhodit, tak ani znizit plat? Podla mna to aj spravil naschval, nech sa po materskej nechcem vratit a nemusi mi drzat miesto.

sima234
3. nov 2023

A on už vie, že si tehotná?

sisa_s
3. nov 2023

Nie som odbornik, ale neplati, ze akekolvek zmeny pocas aktualne platnej zmluvy musis ty ako zamestnanec odsuhlasit? Inak to neplati...
Skus toto precitat: https://ficek.sk/svojvolne-znizovanie-platu-17147

kkovacovak
3. nov 2023

Ty si v 5tt a zamestnávateľ už vie že si tehotná? Nemyslela si v 5 mesiaci? Veď to si ešte ani u doktora nebola

bluka2
3. nov 2023

Radšej nech sa vyjadrí právnik, ale ja by som isla na to tak, že nesúhlasím, ako tehotnú ta aj tak nemôže vyhodiť (takže oznámiť) a potom by som si po materskej hľadala iného zamestnávateľa. Takého, u ktorého plat skôr ma tendenciu stúpať ako klesať

autor
3. nov 2023

@kkovacovak ano pardon 5 mesiac, 21 tt

autor
3. nov 2023

@sima234 ano

bluka2
3. nov 2023

Však v pracovnej zmluve máš napísané, aký máš plat nie? Aby sa znížil, musíš nejaký dodatok podpísať alebo teda nemusíš

sima234
3. nov 2023

Mňa zaskočil ten 5tt preto som sa spýtala.

kkovacovak
3. nov 2023

Tak v tom prípade tak ako ti tu píšu. Nemôže ti ho len tak znížiť ako sa mu zachce. Musí k tvojej pracovnej zmluve vypracovať dodatok s ktorým musíš súhlasiť a podpísať ho jak ty tak zamestnávateľ. Ale hľadala by som si po materskej asi novú prácu

melanta
3. nov 2023

So znížením mzdy musíš súhlasiť a musíš podpísať dodatok. Povinná súhlasiť nie si. Takže odmietneš a plat ti ostane. Povedz, že nesúhlasíš a zníženie nepodpíšeš a že nie je potrebné, aby ste o tom viac diskutovali, pretože stanovisko nezmeníš.

ikisaka999
3. nov 2023

Plati co pisu vyssie a okrem ineho, uz len to, ze mu to napadlo- znizit ti plat v obdobi, ktore je klucove pre vypocet materskej znamena, ze je chrapun. Alebo mate proste zle vztahy 🤷‍♂️