icon

Bolesť svalov celého tela

avatar
bapsi123
13. aug 2018

Ahojte,nikdy by mi nenapadlo,že aj ja budem zakladať diskusiu,ale už som zúfalá..4a pol mesiaca ma bolia svaly celého tela a som veľmi unavená. Vystriedala som dvoch neurologov,bola som na MRI,emg svalov,odberoch krvi- serologia,ck, zápalové faktory = všetko ok. Vyskočila akurát krčna chrbtica a kríže. Ešte ma čakajú rehabilitácie. Prosím vás,stretol sa s tým už niekto? Aké vyšetrenia ešte absolvovať? ...obvodacka na mňa pozerá ako na blázna 😫..a ja musím fungovať pri dvoch deťoch

Zhrnutie diskusie
Automatický súhrn diskusie generovaný umelou inteligenciou · 9. jún 2026 · 124 príspevkov

Stručné zhrnutie

  • U pacientok s difúznou bolesťou svalov sa často vykonali vyšetrenia MRI, EMG a odbery krvi vrátane serológie, CK a zápalových markerov, pričom tieto základné testy boli u viacerých ľudí normálne.
  • Diskusia vymenovala možné príčiny bolestí vrátane fibromyalgie, chronického únavového syndrómu, autoimunitných ochorení (pozitívne ANA), boreliózy, histamínovej intolerancie (HIT) a hemochromatózy.
  • V diskusii sa ako použiteľné postupy a liečby spomínali reumatologické a imunologické vyšetrenia, lumbálna punkcia pri podozrení na SM, doplnky magnézia (Magnerot, Magne B6, Magnosolv), Milgamma/Milgamma N, infúzie vitamínu C, akupunktúra (Mudr. Kukuca, Noveho Mesta nad Vahom), rehabilitácia a fyzioterapia.


Najčastejšie otázky

Q: Aké vyšetrenia robiť pri pretrvávajúcich rozšírených bolestiach svalov, keď základné testy sú negatívne?
A: V diskusii odporúčali MRI, EMG a odbery krvi vrátane serológie, CK a zápalových faktorov; pri podozrení na CNS alebo SM sa odporúčalo urobiť lumbálnu punkciu (odber likvoru) a špecifické testy na infekcie (borelióza, EBV, toxoplazmóza, Yersinia).

Q: Ktorí špecialisti sú vhodní pri nejasných migrujúcich svalových bolestiach?
A: Odporúčané ambulancie sú neurológ, reumatológ, imunológ a kožná ambulancia pri kožných príznakoch; pre podozrenie na boreliózu boli v diskusii menovaní Dr Durovska (Bratislava) a Dr Klubal (Praha).

Q: Znamená pozitívne ANA automaticky lupus a čo ďalej?
A: Pozitívne ANA bolo v diskusii považované za dôvod na preskúmanie u reumatológa; užívatelia upozorňovali, že samotné pozitívne ANA nelogicky nepotvrdzuje lupus a vyžaduje ďalšie špecifické krvné testy a klinické hodnotenie.

Q: Ktoré formy magnézia sú v diskusii odporúčané pri svalových bolestiach?
A: Spomínané formy boli Magnerot (kyselina orotová) ako dobre vstrebateľné magnézium, Magne B6 a Magnosolv; niekoľko účastníčok hlásilo zlepšenie po nasadení magnézia.

Q: Pomáha akupunktúra alebo infúzie vitamínu C pri difúznych svalových bolestiach?
A: Viaceré osoby uviedli ústup ťažkostí po akupunktúre a jedna osoba opisovala pravidelné infúzie vitamínu C (napr. päť opakovaní) ako súčasť zlepšenia; konkrétny poskytovateľ akupunktúry menovaný v diskusii bol Mudr. Kukuca v Noveho Mesta nad Vahom.

Q: Ako postupovať pri podozrení na hemochromatózu?
A: Diskutujúci odporúčali najprv vyšetriť sérové železo, feritín a saturáciu transferrínu; pri hodnotách blízkych alebo nad normou treba požiadať hepatológa o genetické testy hemochromatózy.

Závery z diskusie

Zhoda

  • Mnohé osoby mali rozsiahle neurologické a laboratórne vyšetrenia (MRI, EMG, serológia, CK, zápalové markery) s negatívnymi výsledkami.
  • Pri pozitívnych ANA alebo kožných prejavoch sa odporúčalo obrátiť sa na reumatológiu, imunológiu a kožnú ambulanciu.
  • Viaceré účastníčky hlásili subjektívne zlepšenie po magnéziu (Magnerot, Magne B6, Magnosolv), vitamínoch (C, D, B), akupunktúre a rehabilitácii.


Sporné názory

  • Niektorí odporúčali obmedziť alebo vylúčiť mäso kvôli údajnej úlohe kyseliny močovej na svaly, zatiaľ čo iní tvrdili, že abstinencia od mäsa neodstránila ich symptómy.
  • Jeden prístup zdôrazňoval psychoterapiu a psychiatrické vyšetrenie pri fibromyalgii alebo psychosomatickej zložke, zatiaľ čo iní považovali bolesti za prevažne fyzické a odporúčali ďalšiu medicínsku diagnostiku.
  • Niektorí odporúčali alternatívne postupy (akupunktúra, biorezonancia BICOM, nízke dávky naltrexonu), zatiaľ čo účinnosť týchto metód zostáva nedefinovaná a nekonzistentne hlásená.


Otvorené otázky

  • Čo spôsobuje dlhodobé generalizované migrujúce svalové bolesti, keď sú neurologické vyšetrenia (MRI, EMG) a základné krvné testy normálne?
  • Aký klinický význam má pretrvávajúce pozitívne ANA bez ďalších špecifických laboratórnych či klinických príznakov?
  • Ktorá z uvádzaných liečebných stratégií (magnesium v konkrétnej forme, infúzie vitamínu C, akupunktúra, nízke dávky naltrexonu) má najlepší dôkaz účinnosti pri chronických migráciách svalovej bolesti?


Spomenuté značky a firmy

Neurologické oddelenie NsP Spišská Nová Ves, Modrykonik, BICOM, histaminovakasulka.com

Spomenuté produkty a metódy

Magnerot, Magne B6, Magnosolv, Milgamma, Milgamma N, Flektor, koenzým Q10, vitamín C infúzie, vitamíny C, D, B, probiotiká, akupunktúra, rehabilitácia, fyzioterapia, strečing, nízke dávky Naltrexonu, biorezonancia BICOM, diéta pri HIT, testy ANA, MRI, EMG, lumbálna punkcia (odber likvoru), testy na boreliózu, testy na EBV, testy na toxoplazmózu, testy na Yersinia, HLA B27, ASLO, vyšetrenie železa/feritínu a saturácie transferrínu, genetické testy hemochromatózy

Miesta a osoby

MUDr. Martin Šimo, MUDr. Miloslav Dvorák, NsP Spišská Nová Ves, Mudr. Kukuca, Noveho Mesta nad Vahom, Dr Durovska, Dr Klubal, Bratislava, Praha, B.Bystrici

avatar
bapsi123
autor
15. aug 2018

@monikamama veď práve... každý deň plačem kvôli tomu..a boli ťa aj chrbát? Lebo mňa neskutočne

avatar
kinderkooo
15. aug 2018

@bapsi123 Ahoj ja to mávam tiež,doktorka mi dala Milgammu a beriem Magne B6 plus trpim panickou poruchou

avatar
adulikka
15. aug 2018

@bapsi123 ja tiež mala bolesti svalov ,tiež nevedeli z čoho ,inak ja beriem lieky na cholesterol ,dr zmenil lieky a svalové bolesti prestali ,potom zas prišli a sami od seba odišli...tiež som bola z toho zúfalá ,nik nevedel poradiť...pila som aj čaj zazvorovy ,ale z koreňa a ten mi pomohol...tiež beriem magnezium...tak dúfam,že sa už nevrátia...tiež ma bolel celý človek ako teba...

avatar
bapsi123
autor
15. aug 2018

@kinderkooo nasadila som magnezko.. Milgamma som brala pri zápale nervu a doktor mi povedal,že nesmiem to užívať nepretržite,lebo sa môže stať,že bude veľa vitamínu,tak neviem 🙄.. a ako sa prejavuje panicka porucha?

avatar
bapsi123
autor
15. aug 2018

@adulikka držím palce,nech sa nevrátia

avatar
ladia
15. sep 2019

ahoj ako si dopadla prisli ti nakonic na nieco ? ja zacinam patrat lebo mam velmi podobne priznaky a mam obavu ze je to lupus.

avatar
bapsi123
autor
15. sep 2019

@ladia ahoj, neprišli mi absolútne na nič, a to som mala vyšetrenia EMG, reumatologiu, MR mozgu, cievne... Poslala ma ešte na rtg krížov, tak patram ďalej... Ale musím klop klop, v júli som mala bolesti nôh naposledy... Doteraz sa cítim fajn klop, klop, klop

avatar
ladia
16. sep 2019

@bapsi123 fakt na nic? ja sa bojim ze ide o lupus mam len male fliacky na ruke a neskutocne ma bolia ruky ale patranie len zacalo . Prosim ta tebe lupus vylucili z krvi alebo ako ?

avatar
bapsi123
autor
16. sep 2019

@ladia no na reumatologii mi nevyšlo žiadne autoimunitne ochorenie, tak dúfam, že tam sa to vylúčilo

avatar
ladia
16. sep 2019

@bapsi123 super ze nevyslo tak som zvedava co vynde mne

avatar
angelinja
2. okt 2019

baby ja mam to iste som uz total zufala nebudem ani poisovat co osm vsetko bola a kde atd..teraz zase po roku cakam na reumu..mne sa teraz ukazalo praveze take kozne nieco..pravdupvoedia c som nato uple zabudla co sa tyka lupus az terza ma to napadlo..ja mam tiez strasnu unavu cchripkovu/aleb ez nadchy atd../ uz tretim alebo aj 4 tym rokom skoro..a plus vtedy mam teploty od 37-38 ,, hociekdy mi to pride a zmizne o tyzden , dva atd..uz nosim so sebou lekarnicku liekov..od vymyslu sveta som si pokupovala vsetko mozne aj nemozne..ja mam ale aj borelku, toxopl. .takze ste na nic aj tak neprisli?

avatar
angelinja
2. okt 2019

plus mavam ajzimnice a v noci sa samozrejme potim /aj naschvál sa ale zakryjem lebo citim ze potrebujem sa vypotit/...mam jedno dieta..uz je vacsi 5 rokov ma skoro...a koli otmuto sa bojim mat druhe kedze neivem co to je a nechcem aby dieta trpelo koli mne ze sa "vyvijalo" nie v zdravom tele matky..takze bojujem s tym aj psychicky

avatar
angelinja
2. okt 2019

@ladia co ti vyslo?

avatar
ladia
2. okt 2019

@angelinja az zajtra idem na krv . Lebo vseobecna povedala ze pockame dva tyzdne ci to prejde nepreslo, tak mi vezme krv a uvidime .

avatar
liv1
2. okt 2019

@angelinja tak ked mas borel, tam to je jasne...

avatar
angelinja
2. okt 2019

@liv1 mzslis? vies oni povedia ze mala som to preliecene a hotovo...a mam stale teda aspon som mala vzdy kusok nad normou ale stale aktivnu..nemam to v tej igg forme ..

avatar
zuzi0911
2. okt 2019

Ešte reumatologii? Ci na boreliozu ti brali krv? Môže byť aj z chrbtice samozrejme

avatar
liv1
2. okt 2019

@angelinja ja ti neviem, svoje vysledky si uz nepamatam. Ja ju mam chronicku. Ked bola akutna, prejavy neboli velmi silne takze nemam nic preliecene

avatar
angelinja
2. okt 2019

@zuzi0911 reumatologia, nie crbtica...mna najviac stvu tie teploty a unava inak ine nemam...a samoyrejme pritom bolest svalov no proste unava jak pri chorobe

avatar
zuzi0911
2. okt 2019

@angelinja no tak potom 3ste ta boreliozu a tu reamatologiu, neviem posúdiť ci áno či nie. A zobrať určite ešte krv na aslo a podobne. Neviem ci mávaš angíny a podobne, no môže byt aj chronické mandle a z toho toto...

avatar
michalka_27
Autor odpoveď zmazal
avatar
michalka_27
17. okt 2019

Ahojte. Ja mam nieco velmi velmi podobne ako autorka. Nikdy pred tym sa mi nic nikdy nestalo, a to sportujem a som aktivna cely zivot. V juni som mala kiahne a od augusta (po kiahniach) mavam bolesti ramena/paze a stehna, sedaci sval a hanstring, iba toto nic ine. Ale to su take bolesti, ze sa budievam o 3-4 rano od bolesti, tlacia sa mi slzy do oci, neviem ako si mam lahnut, zacalo ma boliet este aj zapastie potom. Rano ked mam vstat, tak sa hadam 10 minut pripravujem, ze idem vstat z postele lebo je to pre mna utrpenie cez tu bolest, mam totalne postahovane zadne stehna od toho sedacieho svalu a citim to aj v stoji, ramena nemam postahovane, len ma priserne bolia. Ked si lahnem do postele, tak uz len lezat, lebo bolesti su hrozne. Cez den na to menej myslim, da sa to prezit. Ale ked sedim viac ako 30-40 minut neobsedim, dostavam krce do stehien zo spodu. MR, lumbalna punkcia (likvor), krv, EMG ukazkove, podla cisel som zdrava. Mam prekonanu toxoplazmu, herpes simplex, herpes zoster, EBV (mononukleoza), Yersenia pozitivna, ale mam hranicne borelie, Este cakam na vysledky z alergo, a likvoru na infekcie a herpes a neuroboreliu, ze podla toho sa infelcna zariadi. Mam aj HiT v hodnote 6. Co Vam dievcata pomaha na zmiernenie vasho stavu ?

avatar
angelinja
18. okt 2019

@michalka_27 neivem ale urcite by osm brala magnerot a zignorot ci tak nejak sa to vola...alebo magne B6 ale to asi beres

avatar
sterea
18. okt 2019

Brali vám krv na boreliózu?

avatar
michalka_27
18. okt 2019

Mne ano vyslo mi IgM hranicne (IgM je to ci je to prave v tele). A IgG negativne. Co znamena ak to niekto ma pozitivne to igg, ze to prekonal a ma protilatky.

avatar
paulinafabryova
8. dec 2019

@zbruna dobrý deň, prosím prišli vam na to čo vam je lebo mám presne to iste ďakujem

avatar
paulinafabryova
8. dec 2019

@paulinafabryova
@paulinafabryova
@angelinja dobrý deň pomohlo vam niečo ? Lebo mám presne tie iste príznaky ďakujem

avatar
bruja
13. dec 2019

@bapsi123 prosim ktore svaly vas boleli? Ako to skončilo?

avatar
montemotherone
13. dec 2019

@bapsi123 pomôže ti psychiater, psychológ, úprava životosprávy, režimu... bohužiaľ pri FM, ale aj iných ochoreniach pohybového aparátu je súvis s autoimunitnou odpoveďou (LUPUS, sarkoidoza...) je úzky súvis so stresom, "neporiadkom" v živote, vo vzťahoch, v tlaku... Behanie po lekároch a hľadanie zázračnej pilulky je len strata času a chabé látanie dier 😕
Ak už, skús pozrieť liečbu nízkou dávkovaným Naltrexonom. Je to beh na dlhé trate, u nás to nie je oficiálna liečba, ale veľmi účinná. Ja som ju absolvovala kvôli PMS. https://www.modrykonik.sk/forum/zdravotne-problemy-a-lieky-pre-dospelych/nizke-davky-naltrexonu-liecba-predmenstruacneho-syndromu-a-depresii/

avatar
bapsi123
autor
15. dec 2019

@bruja boleli ma stehna, lýtka komplet.. A co to zlepšilo, neviem.. Brala som vápnik, C, D, koenzým a po roku a pol už dobre. Keď som viac unavená alebo chorá, tak ich cítim opäť