Bolesť svalov celého tela
Ahojte,nikdy by mi nenapadlo,že aj ja budem zakladať diskusiu,ale už som zúfalá..4a pol mesiaca ma bolia svaly celého tela a som veľmi unavená. Vystriedala som dvoch neurologov,bola som na MRI,emg svalov,odberoch krvi- serologia,ck, zápalové faktory = všetko ok. Vyskočila akurát krčna chrbtica a kríže. Ešte ma čakajú rehabilitácie. Prosím vás,stretol sa s tým už niekto? Aké vyšetrenia ešte absolvovať? ...obvodacka na mňa pozerá ako na blázna 😫..a ja musím fungovať pri dvoch deťoch
Stručné zhrnutie
- U pacientok s difúznou bolesťou svalov sa často vykonali vyšetrenia MRI, EMG a odbery krvi vrátane serológie, CK a zápalových markerov, pričom tieto základné testy boli u viacerých ľudí normálne.
- Diskusia vymenovala možné príčiny bolestí vrátane fibromyalgie, chronického únavového syndrómu, autoimunitných ochorení (pozitívne ANA), boreliózy, histamínovej intolerancie (HIT) a hemochromatózy.
- V diskusii sa ako použiteľné postupy a liečby spomínali reumatologické a imunologické vyšetrenia, lumbálna punkcia pri podozrení na SM, doplnky magnézia (Magnerot, Magne B6, Magnosolv), Milgamma/Milgamma N, infúzie vitamínu C, akupunktúra (Mudr. Kukuca, Noveho Mesta nad Vahom), rehabilitácia a fyzioterapia.
Najčastejšie otázky
Q: Aké vyšetrenia robiť pri pretrvávajúcich rozšírených bolestiach svalov, keď základné testy sú negatívne?
A: V diskusii odporúčali MRI, EMG a odbery krvi vrátane serológie, CK a zápalových faktorov; pri podozrení na CNS alebo SM sa odporúčalo urobiť lumbálnu punkciu (odber likvoru) a špecifické testy na infekcie (borelióza, EBV, toxoplazmóza, Yersinia).
Q: Ktorí špecialisti sú vhodní pri nejasných migrujúcich svalových bolestiach?
A: Odporúčané ambulancie sú neurológ, reumatológ, imunológ a kožná ambulancia pri kožných príznakoch; pre podozrenie na boreliózu boli v diskusii menovaní Dr Durovska (Bratislava) a Dr Klubal (Praha).
Q: Znamená pozitívne ANA automaticky lupus a čo ďalej?
A: Pozitívne ANA bolo v diskusii považované za dôvod na preskúmanie u reumatológa; užívatelia upozorňovali, že samotné pozitívne ANA nelogicky nepotvrdzuje lupus a vyžaduje ďalšie špecifické krvné testy a klinické hodnotenie.
Q: Ktoré formy magnézia sú v diskusii odporúčané pri svalových bolestiach?
A: Spomínané formy boli Magnerot (kyselina orotová) ako dobre vstrebateľné magnézium, Magne B6 a Magnosolv; niekoľko účastníčok hlásilo zlepšenie po nasadení magnézia.
Q: Pomáha akupunktúra alebo infúzie vitamínu C pri difúznych svalových bolestiach?
A: Viaceré osoby uviedli ústup ťažkostí po akupunktúre a jedna osoba opisovala pravidelné infúzie vitamínu C (napr. päť opakovaní) ako súčasť zlepšenia; konkrétny poskytovateľ akupunktúry menovaný v diskusii bol Mudr. Kukuca v Noveho Mesta nad Vahom.
Q: Ako postupovať pri podozrení na hemochromatózu?
A: Diskutujúci odporúčali najprv vyšetriť sérové železo, feritín a saturáciu transferrínu; pri hodnotách blízkych alebo nad normou treba požiadať hepatológa o genetické testy hemochromatózy.
Závery z diskusie
Zhoda
- Mnohé osoby mali rozsiahle neurologické a laboratórne vyšetrenia (MRI, EMG, serológia, CK, zápalové markery) s negatívnymi výsledkami.
- Pri pozitívnych ANA alebo kožných prejavoch sa odporúčalo obrátiť sa na reumatológiu, imunológiu a kožnú ambulanciu.
- Viaceré účastníčky hlásili subjektívne zlepšenie po magnéziu (Magnerot, Magne B6, Magnosolv), vitamínoch (C, D, B), akupunktúre a rehabilitácii.
Sporné názory
- Niektorí odporúčali obmedziť alebo vylúčiť mäso kvôli údajnej úlohe kyseliny močovej na svaly, zatiaľ čo iní tvrdili, že abstinencia od mäsa neodstránila ich symptómy.
- Jeden prístup zdôrazňoval psychoterapiu a psychiatrické vyšetrenie pri fibromyalgii alebo psychosomatickej zložke, zatiaľ čo iní považovali bolesti za prevažne fyzické a odporúčali ďalšiu medicínsku diagnostiku.
- Niektorí odporúčali alternatívne postupy (akupunktúra, biorezonancia BICOM, nízke dávky naltrexonu), zatiaľ čo účinnosť týchto metód zostáva nedefinovaná a nekonzistentne hlásená.
Otvorené otázky
- Čo spôsobuje dlhodobé generalizované migrujúce svalové bolesti, keď sú neurologické vyšetrenia (MRI, EMG) a základné krvné testy normálne?
- Aký klinický význam má pretrvávajúce pozitívne ANA bez ďalších špecifických laboratórnych či klinických príznakov?
- Ktorá z uvádzaných liečebných stratégií (magnesium v konkrétnej forme, infúzie vitamínu C, akupunktúra, nízke dávky naltrexonu) má najlepší dôkaz účinnosti pri chronických migráciách svalovej bolesti?
Spomenuté značky a firmy
Neurologické oddelenie NsP Spišská Nová Ves, Modrykonik, BICOM, histaminovakasulka.com
Spomenuté produkty a metódy
Magnerot, Magne B6, Magnosolv, Milgamma, Milgamma N, Flektor, koenzým Q10, vitamín C infúzie, vitamíny C, D, B, probiotiká, akupunktúra, rehabilitácia, fyzioterapia, strečing, nízke dávky Naltrexonu, biorezonancia BICOM, diéta pri HIT, testy ANA, MRI, EMG, lumbálna punkcia (odber likvoru), testy na boreliózu, testy na EBV, testy na toxoplazmózu, testy na Yersinia, HLA B27, ASLO, vyšetrenie železa/feritínu a saturácie transferrínu, genetické testy hemochromatózy
Miesta a osoby
MUDr. Martin Šimo, MUDr. Miloslav Dvorák, NsP Spišská Nová Ves, Mudr. Kukuca, Noveho Mesta nad Vahom, Dr Durovska, Dr Klubal, Bratislava, Praha, B.Bystrici
@bapsi123 Ahoj ja to mávam tiež,doktorka mi dala Milgammu a beriem Magne B6 plus trpim panickou poruchou
@bapsi123 ja tiež mala bolesti svalov ,tiež nevedeli z čoho ,inak ja beriem lieky na cholesterol ,dr zmenil lieky a svalové bolesti prestali ,potom zas prišli a sami od seba odišli...tiež som bola z toho zúfalá ,nik nevedel poradiť...pila som aj čaj zazvorovy ,ale z koreňa a ten mi pomohol...tiež beriem magnezium...tak dúfam,že sa už nevrátia...tiež ma bolel celý človek ako teba...
@kinderkooo nasadila som magnezko.. Milgamma som brala pri zápale nervu a doktor mi povedal,že nesmiem to užívať nepretržite,lebo sa môže stať,že bude veľa vitamínu,tak neviem 🙄.. a ako sa prejavuje panicka porucha?
ahoj ako si dopadla prisli ti nakonic na nieco ? ja zacinam patrat lebo mam velmi podobne priznaky a mam obavu ze je to lupus.
baby ja mam to iste som uz total zufala nebudem ani poisovat co osm vsetko bola a kde atd..teraz zase po roku cakam na reumu..mne sa teraz ukazalo praveze take kozne nieco..pravdupvoedia c som nato uple zabudla co sa tyka lupus az terza ma to napadlo..ja mam tiez strasnu unavu cchripkovu/aleb ez nadchy atd../ uz tretim alebo aj 4 tym rokom skoro..a plus vtedy mam teploty od 37-38 ,, hociekdy mi to pride a zmizne o tyzden , dva atd..uz nosim so sebou lekarnicku liekov..od vymyslu sveta som si pokupovala vsetko mozne aj nemozne..ja mam ale aj borelku, toxopl. .takze ste na nic aj tak neprisli?
plus mavam ajzimnice a v noci sa samozrejme potim /aj naschvál sa ale zakryjem lebo citim ze potrebujem sa vypotit/...mam jedno dieta..uz je vacsi 5 rokov ma skoro...a koli otmuto sa bojim mat druhe kedze neivem co to je a nechcem aby dieta trpelo koli mne ze sa "vyvijalo" nie v zdravom tele matky..takze bojujem s tym aj psychicky
Ešte reumatologii? Ci na boreliozu ti brali krv? Môže byť aj z chrbtice samozrejme
Ahojte. Ja mam nieco velmi velmi podobne ako autorka. Nikdy pred tym sa mi nic nikdy nestalo, a to sportujem a som aktivna cely zivot. V juni som mala kiahne a od augusta (po kiahniach) mavam bolesti ramena/paze a stehna, sedaci sval a hanstring, iba toto nic ine. Ale to su take bolesti, ze sa budievam o 3-4 rano od bolesti, tlacia sa mi slzy do oci, neviem ako si mam lahnut, zacalo ma boliet este aj zapastie potom. Rano ked mam vstat, tak sa hadam 10 minut pripravujem, ze idem vstat z postele lebo je to pre mna utrpenie cez tu bolest, mam totalne postahovane zadne stehna od toho sedacieho svalu a citim to aj v stoji, ramena nemam postahovane, len ma priserne bolia. Ked si lahnem do postele, tak uz len lezat, lebo bolesti su hrozne. Cez den na to menej myslim, da sa to prezit. Ale ked sedim viac ako 30-40 minut neobsedim, dostavam krce do stehien zo spodu. MR, lumbalna punkcia (likvor), krv, EMG ukazkove, podla cisel som zdrava. Mam prekonanu toxoplazmu, herpes simplex, herpes zoster, EBV (mononukleoza), Yersenia pozitivna, ale mam hranicne borelie, Este cakam na vysledky z alergo, a likvoru na infekcie a herpes a neuroboreliu, ze podla toho sa infelcna zariadi. Mam aj HiT v hodnote 6. Co Vam dievcata pomaha na zmiernenie vasho stavu ?
@michalka_27 neivem ale urcite by osm brala magnerot a zignorot ci tak nejak sa to vola...alebo magne B6 ale to asi beres
Mne ano vyslo mi IgM hranicne (IgM je to ci je to prave v tele). A IgG negativne. Co znamena ak to niekto ma pozitivne to igg, ze to prekonal a ma protilatky.
@zbruna dobrý deň, prosím prišli vam na to čo vam je lebo mám presne to iste ďakujem
@paulinafabryova
@paulinafabryova
@angelinja dobrý deň pomohlo vam niečo ? Lebo mám presne tie iste príznaky ďakujem
@bapsi123 pomôže ti psychiater, psychológ, úprava životosprávy, režimu... bohužiaľ pri FM, ale aj iných ochoreniach pohybového aparátu je súvis s autoimunitnou odpoveďou (LUPUS, sarkoidoza...) je úzky súvis so stresom, "neporiadkom" v živote, vo vzťahoch, v tlaku... Behanie po lekároch a hľadanie zázračnej pilulky je len strata času a chabé látanie dier 😕
Ak už, skús pozrieť liečbu nízkou dávkovaným Naltrexonom. Je to beh na dlhé trate, u nás to nie je oficiálna liečba, ale veľmi účinná. Ja som ju absolvovala kvôli PMS. https://www.modrykonik.sk/forum/zdravotne-problemy-a-lieky-pre-dospelych/nizke-davky-naltrexonu-liecba-predmenstruacneho-syndromu-a-depresii/

@monikamama veď práve... každý deň plačem kvôli tomu..a boli ťa aj chrbát? Lebo mňa neskutočne