icon

Čo užívať na doplnenie železa?

avatar
ojojoj
7. máj 2026

Ahojte, dnes mi vyšli výsledky hemoglobín hraničný 119 a feritin 15. Predpísali mi železo tardyferon. Zistili aj nízke množstvo kyseliny listovej. Čo ste brali účinné na doplnenie železa?

avatar
dixitka
8. máj 2026

Mne teraz super zabral Sorbifer, až som bola prekvapená. Za 3 týždne hemoglobín zo 111 na 124, aj červené krvinky sa upravili. A to som si ho ani nedávala úplne každý deň, ale mala som občas každých pár dní pauzu, keď trávenie protestovalo (najprv ma preháňal, potom zapekal).

avatar
ojojoj
autor
8. máj 2026
@dixitka

Mne teraz super zabral Sorbifer, až som bola prekvapená. Za 3 týždne hemoglobín zo 111 na 124, aj červené krvinky sa upravili. A to som si ho ani nedávala úplne každý deň, ale mala som občas každých pár dní pauzu, keď trávenie protestovalo (najprv ma preháňal, potom zapekal).

@dixitka tiež je na predpis ?

avatar
dixitka
8. máj 2026
@ojojoj

@dixitka tiež je na predpis ?

@ojojoj áno

anonym_5d81e6
8. máj 2026

Aby sa ti vstrebavalo železo potrebuješ prijimať vitamin C..citrusy, bolulovite ovocie, kysla kapusta...železo je v tekvicovych semienkach, červenej repe, šošovici...Inak neviem čo vlastne ješ keď neješ mäso , zeleninu a ovocie veď to je zaklad z muky mať železo nebudeš ....obmedz kavu, calciove preparaty, mliečne vyrobky tiež môžu vyrazne znižiť vstrebavanie....ako som prešla na bezlaktozovu stravu železo mám v norme...začala som cvičiť teda rok cvičim a už nemam tachykardiu .Normalne z pulzu 115 mam 65 ..Máme tu prameň kde vyviera taka železita voda inak nič neuživam. ...Raz mi bolo zle pulz 140 mala som pocit že sa neviem.nadýchnuť a to som.išla na nočnu a kedže som sestra na JIS tak hneď odbery, EKG, a že anemia...ale kedže som nechcela ostať u tbl prešla som zmenou😄....

anonym_caea59
8. máj 2026

Mne zabral Sideral Forte. Veľmi dobre som ho tolerovala.

anonym_72bc4d
8. máj 2026
@ojojoj

@katrin21 ďakujem vyskúšam aj melasu

@ojojoj výsledky nie sú tak zle.Moze za to silný menzes.Ja beriem Maltofer dlhodobo z iných má bolel žalúdok, plus kyselinu listovú a céčko všetko spolu.Cecko zvyšuje vstrebatelnost železa.Melasu som nedokázala vypiť.Vela ľudí čo má problém so žalúdkom, črevami celiakia má nižšie železo.Ja som mala hemogl.95 a to už bolo veľmi cítiť stále som bola unavená.Uziva sa min 3 min aj celoročne.

avatar
michaela329
8. máj 2026

Mne zaberá jedine sorbifer - nič iné mi nezdvihne železo, kyselinu listovú si kúp metylfolat - kvôli vstrebávaniu. A pozor na magnézium a mliečne výrobky - musí byť odstup.

avatar
ojojoj
autor
8. máj 2026
@anonym_72bc4d

@ojojoj výsledky nie sú tak zle.Moze za to silný menzes.Ja beriem Maltofer dlhodobo z iných má bolel žalúdok, plus kyselinu listovú a céčko všetko spolu.Cecko zvyšuje vstrebatelnost železa.Melasu som nedokázala vypiť.Vela ľudí čo má problém so žalúdkom, črevami celiakia má nižšie železo.Ja som mala hemogl.95 a to už bolo veľmi cítiť stále som bola unavená.Uziva sa min 3 min aj celoročne.

@anonym_72bc4d mňa prekvapil ten feritin že je taký nízky

avatar
ojojoj
autor
8. máj 2026
@michaela329

Mne zaberá jedine sorbifer - nič iné mi nezdvihne železo, kyselinu listovú si kúp metylfolat - kvôli vstrebávaniu. A pozor na magnézium a mliečne výrobky - musí byť odstup.

@michaela329 kyslelinu listovú mám riadne na predpis acidum folicum

avatar
michaela329
8. máj 2026
@ojojoj

@michaela329 kyslelinu listovú mám riadne na predpis acidum folicum

@anonym_de9aa4 ja jem veľa zeleniny celoročne a mávam problém.
@ojojoj to je latinský názov 🙂 Železo nejaké rovno nenapísal? Lebo mne ho rovno predpísal Dr. aj s dávkou a tú potom po kontrole upravoval až kým som sa nedostala do normy.

anonym_84d546
8. máj 2026
@anonym_941461

@anonym_84d546 ak ma sibo fermentovane potraviny jej môžu uškodiť pretože kŕmia premnožené baktérie v tenkom creve.

@anonym_941461 preto treba jesť fermentované potraviny pre prevenciu SIBO. Btw, bavíme sa všeobecne a autorka SIBO nespomenula.
@ojojoj tiež pridávam melasu kam sa dá do pečenia, omáčok, marinád, do pohánkovej kaše miesto medu... veľmi mi pomohlo obmedzenie lepku, môže znižovať vstrebávanie železa a živín.

avatar
ojojoj
autor
8. máj 2026
@michaela329

@anonym_de9aa4 ja jem veľa zeleniny celoročne a mávam problém.
@ojojoj to je latinský názov 🙂 Železo nejaké rovno nenapísal? Lebo mne ho rovno predpísal Dr. aj s dávkou a tú potom po kontrole upravoval až kým som sa nedostala do normy.

@michaela329 netuším 🙂 áno železo mam hore som pisala tardifen

avatar
michaela329
8. máj 2026
@ojojoj

@michaela329 netuším 🙂 áno železo mam hore som pisala tardifen

@ojojoj tak uvidíš ako sa to pohne na kontrole. U mňa je na príčine silné menštruačné krvácanie, borim sa s tým od puberty, keď mi začnú padať vlasy a som "nemrdom" tak už viem, že treba železo 😅

anonym_941461
8. máj 2026
@anonym_84d546

@anonym_941461 preto treba jesť fermentované potraviny pre prevenciu SIBO. Btw, bavíme sa všeobecne a autorka SIBO nespomenula.
@ojojoj tiež pridávam melasu kam sa dá do pečenia, omáčok, marinád, do pohánkovej kaše miesto medu... veľmi mi pomohlo obmedzenie lepku, môže znižovať vstrebávanie železa a živín.

@anonym_84d546 samozrejme, vravim z vlastnej skúsenosti, ze mne fermentovane potraviny nepomohli a ani by nepomohli, lebo som mala/ mam sibo. Nie je dôkaz, ze by fermentovane potraviny predchádzali sibo. Pri SIBO ide o nadmerné množstvo baktérií v tenkom čreve, často kvôli zhoršenej motilite čreva, anatomickým zmenám, niektorým liekom (napr. dlhodobé PPI ako omeprazol co sa dava na kyselinu), diabetu alebo iným tráviacim ochoreniam. Ochorenie štítnej žľazy napr môže spomaľovať trávenie. Samozrejme su prospešné u zdravých ludi, môžu zlepšiť trávenie aj preukázateľne zvyšujú diverzitu mikrobiomu. No u časti ludi môžu zhoršiť prejavy. Vela ludi nevie, ze ma histamínovú intoleranciu, sibo, celiakiu,… takze všeobecne mas pravdu v tom, ze treba jest fermentovane potraviny 🙂 len kazdy si musi prihliadať na svoj zdravotný stav a idealne to riesit s lekarom

anonym_941461
8. máj 2026
@anonym_5d81e6

Aby sa ti vstrebavalo železo potrebuješ prijimať vitamin C..citrusy, bolulovite ovocie, kysla kapusta...železo je v tekvicovych semienkach, červenej repe, šošovici...Inak neviem čo vlastne ješ keď neješ mäso , zeleninu a ovocie veď to je zaklad z muky mať železo nebudeš ....obmedz kavu, calciove preparaty, mliečne vyrobky tiež môžu vyrazne znižiť vstrebavanie....ako som prešla na bezlaktozovu stravu železo mám v norme...začala som cvičiť teda rok cvičim a už nemam tachykardiu .Normalne z pulzu 115 mam 65 ..Máme tu prameň kde vyviera taka železita voda inak nič neuživam. ...Raz mi bolo zle pulz 140 mala som pocit že sa neviem.nadýchnuť a to som.išla na nočnu a kedže som sestra na JIS tak hneď odbery, EKG, a že anemia...ale kedže som nechcela ostať u tbl prešla som zmenou😄....

@anonym_5d81e6 v tehotenstve som mala pulzy okolo 150 a hrozne stavy. Mohlo to byt teda myslis zo sideropenickej anemie?

anonym_84d546
8. máj 2026
@anonym_941461

@anonym_84d546 samozrejme, vravim z vlastnej skúsenosti, ze mne fermentovane potraviny nepomohli a ani by nepomohli, lebo som mala/ mam sibo. Nie je dôkaz, ze by fermentovane potraviny predchádzali sibo. Pri SIBO ide o nadmerné množstvo baktérií v tenkom čreve, často kvôli zhoršenej motilite čreva, anatomickým zmenám, niektorým liekom (napr. dlhodobé PPI ako omeprazol co sa dava na kyselinu), diabetu alebo iným tráviacim ochoreniam. Ochorenie štítnej žľazy napr môže spomaľovať trávenie. Samozrejme su prospešné u zdravých ludi, môžu zlepšiť trávenie aj preukázateľne zvyšujú diverzitu mikrobiomu. No u časti ludi môžu zhoršiť prejavy. Vela ludi nevie, ze ma histamínovú intoleranciu, sibo, celiakiu,… takze všeobecne mas pravdu v tom, ze treba jest fermentovane potraviny 🙂 len kazdy si musi prihliadať na svoj zdravotný stav a idealne to riesit s lekarom

@anonym_941461 je to naopak, spomalené trávenie a nedostatok živín negatívne ovplyvňuje funkciu štítnej žľazy... Áno ide o nadmerné množstvo zlých baktérií, lebo jedlo miesto trávenia kvasí s pliesňami a hnije v črevách, pritom sa tvoria zápaly... fermentované potraviny sú odporúčané v rozumnom množstve, pretože sú už vykvasené obsahujú zdravé probiotika a tráviace enzýmy na lepšiu metabolizáciu potravín, vstrebávanie živín do tela, ozdravujú a čistia črevnú mikroflóru od zápalov, pliesní.... Samozrejme pri HIT, alebo ak ti spôsobujú nadúvanie tieto potraviny konzumovať nemôžeš, ale tu sa bavíme o niečom inom.

anonym_5d81e6
8. máj 2026
@anonym_941461

@anonym_5d81e6 v tehotenstve som mala pulzy okolo 150 a hrozne stavy. Mohlo to byt teda myslis zo sideropenickej anemie?

@anonym_941461 Je to možne ...a to ti nezobrali krv?

anonym_941461
8. máj 2026
@anonym_5d81e6

@anonym_941461 Je to možne ...a to ti nezobrali krv?

@anonym_5d81e6 vzali ale keďže som mala hemoglobin(tak ako aj teraz) na spodnej hranici ale stale v norme, ďalšie testy nerobili. Na krvnom obraze mam teraz MCV aj MCH pod limitom ale stale nie nejak drasticky. Moj obvodný to nepovažuje za problem, aj ked mam priznaky.

anonym_941461
8. máj 2026
@anonym_84d546

@anonym_941461 je to naopak, spomalené trávenie a nedostatok živín negatívne ovplyvňuje funkciu štítnej žľazy... Áno ide o nadmerné množstvo zlých baktérií, lebo jedlo miesto trávenia kvasí s pliesňami a hnije v črevách, pritom sa tvoria zápaly... fermentované potraviny sú odporúčané v rozumnom množstve, pretože sú už vykvasené obsahujú zdravé probiotika a tráviace enzýmy na lepšiu metabolizáciu potravín, vstrebávanie živín do tela, ozdravujú a čistia črevnú mikroflóru od zápalov, pliesní.... Samozrejme pri HIT, alebo ak ti spôsobujú nadúvanie tieto potraviny konzumovať nemôžeš, ale tu sa bavíme o niečom inom.

@anonym_84d546 hypofunkcia sz spomaľuje mobilitu čriev, nie naopak 🙂 s benefitmi fermentovanych potravín u zdravých ludi súhlasím, s ostatným nie ale ak nie je ani jedna z nas nutričny poradca prip lekár je uplne jedno co si myslíme. Na diaľku sa liečiť aj tak neda

anonym_84d546
8. máj 2026
@anonym_941461

@anonym_84d546 hypofunkcia sz spomaľuje mobilitu čriev, nie naopak 🙂 s benefitmi fermentovanych potravín u zdravých ludi súhlasím, s ostatným nie ale ak nie je ani jedna z nas nutričny poradca prip lekár je uplne jedno co si myslíme. Na diaľku sa liečiť aj tak neda

@anonym_941461 peristaltiku čriev si môžeš zvýšiť pohybom a stravou káva, kofeín, jablká, probiotika, viac vlákniny, viac tekutín... nie si v tomto prípade odkázaná na štítnu žľazu.

anonym_941461
8. máj 2026
@anonym_84d546

@anonym_941461 peristaltiku čriev si môžeš zvýšiť pohybom a stravou káva, kofeín, jablká, probiotika, viac vlákniny, viac tekutín... nie si v tomto prípade odkázaná na štítnu žľazu.

@anonym_84d546 👍

avatar
luccija
8. máj 2026
@anonym_941461

@anonym_5d81e6 vzali ale keďže som mala hemoglobin(tak ako aj teraz) na spodnej hranici ale stale v norme, ďalšie testy nerobili. Na krvnom obraze mam teraz MCV aj MCH pod limitom ale stale nie nejak drasticky. Moj obvodný to nepovažuje za problem, aj ked mam priznaky.

@anonym_941461 to je strašne individuálne niekto má hbg nízky a vie fungovať.Ja som mala tesne pod hranicou a raz okolo 98 a to som sa nevedela dospat, mravcili mi nohy, lámavé nechty, vlasy mi padali a poobede som bola znova unavená.Mne to robí silný menzes teraz beriem 3/4 roka Maltofer a to je iný život, ale ja som aj zásoby železa ten iný parameter nízky. Ja mám aj tlak nízky a kombinácia anemia, a nízky tlak bola strašná.Hlavne pozor na kávu a jesť železo s odstupom.Zelenina a ovocie z toho málo načerpas železa na to sa nedá spoliehať.

anonym_de9aa4
8. máj 2026
@anonym_941461

@anonym_de9aa4 záleží ako sa cítiš. Niekedy naozaj stačí zamerať sa na stravu. Ak mas deficit železa kvoli nedostatku B12 musis doplniť aj to. Tiez treba urobit KO aby sa zistilo, ci mas cervene krvinky v norme lebo ja mam napriklad menšie a bledšie krvinky co je výsledok toho, ze nemaju co prenášať. Anemia môže byt aj z krvácania, silná dlhá menstruacia, krvácanie z tráviacej sústavy ako napr nejaký vred, helicobacter, možných príčin je vela.

Ano ja beriem kazdy druhý den dve tabletky vraj sa to lepsie vstrebe tak a odporúča sa brat spolu s vitaminomC. Treba dat súbežne pozor na veci co znižujú vstrebavanie železa ako kava zelený čaj atd

@anonym_941461 Ja som napriklad veľmi unavena vyčerpana, a ten krvy obraz mi spravi obvodna? Alebo na hematologii? Lebo obvodna mi už brala krv na preventivnej

anonym_941461
8. máj 2026
@luccija

@anonym_941461 to je strašne individuálne niekto má hbg nízky a vie fungovať.Ja som mala tesne pod hranicou a raz okolo 98 a to som sa nevedela dospat, mravcili mi nohy, lámavé nechty, vlasy mi padali a poobede som bola znova unavená.Mne to robí silný menzes teraz beriem 3/4 roka Maltofer a to je iný život, ale ja som aj zásoby železa ten iný parameter nízky. Ja mám aj tlak nízky a kombinácia anemia, a nízky tlak bola strašná.Hlavne pozor na kávu a jesť železo s odstupom.Zelenina a ovocie z toho málo načerpas železa na to sa nedá spoliehať.

@luccija no ja fungujem velmi ťažko. Liečila som sa na helicobactera po velmi dlhej dobe takze zápal zaludka som mala dlho ale gastroenterológ mi povedal, ze to s anémiou nema súvis. Ja cyklus nemam som rok po porode takze tam straty železa nie su

anonym_941461
8. máj 2026
@anonym_de9aa4

@anonym_941461 Ja som napriklad veľmi unavena vyčerpana, a ten krvy obraz mi spravi obvodna? Alebo na hematologii? Lebo obvodna mi už brala krv na preventivnej

@anonym_de9aa4 ano ale pýtaj si aj na anemiu, lebo krvný obraz mozes mat ok ale zasoby železa nízke. Aspon ja som feritin v KO nemala

anonym_fde190
11. máj 2026
@anonym_941461

@anonym_de9aa4 ano ale pýtaj si aj na anemiu, lebo krvný obraz mozes mat ok ale zasoby železa nízke. Aspon ja som feritin v KO nemala

@anonym_941461 veruze ja mam hemoglobin super, ale zelezo 4, dlhodobo a doslova padam od unavy a vycerpanosti, nevladzem robit

anonym_d314e4
11. máj 2026

Nám pomohlo pravidelné pitie Zamio 100 % ovocná šťava BIO.

anonym_d314e4
11. máj 2026

Zabudla som dopísať Zamio 100 % ovocná šťava ARÓNIA BIO.

avatar
katrin21
11. máj 2026
@anonym_941461

@luccija no ja fungujem velmi ťažko. Liečila som sa na helicobactera po velmi dlhej dobe takze zápal zaludka som mala dlho ale gastroenterológ mi povedal, ze to s anémiou nema súvis. Ja cyklus nemam som rok po porode takze tam straty železa nie su

@anonym_941461 ma to suvis
Bohuzial , 90% gastro by sa mali vratit do skoly .zabudli,co sa ucili.
Akykolvek zapal v tele znamena,ze telo obmedzuje zelezo...