Mám 26 rokov a výrazné vrásky
Ahojte, prosim vas vedel by mi tu niekto poradit co by mi mohlo pomoct na vyrazne vrasky v 26? Tento tyzden mi uz 5 ludi hadalo vek na priblizne 35 rokov. Som nestastna, lebo moja plet je porovita, mastna ale zaroven velmi vraskava. Co vam prosim pomohlo? Stravujem sa velmi zdravo, vacsinu dna jem ovocie a zeleninku, dodrziavam pitny rezim, sportujem. Na tvar pouzivam oleje (olivovy, konopny, dnes som si objednala nimbovy) a miesam ich s ruzovou vodou. Snazim sa plet hydratovat, ale mne sa zda ze sa to kazdym mesiacom len zhorsuje. Prosim pomozte mi niekto co s tym mam robit :(
Stručné zhrnutie
- Predčasné výrazné vrásky u 20–30 ročných riešia tri hlavné cesty: konzervatívna dermokozmetika (hydratačné gély, retinoidy, SPF), vnútorná výživa (kolagénové doplnky, vitamíny A,C,E, Q10) a estetické zákroky (botox, výplne kyselinou hyalurónovou, laser, mikrodermabrázia, chemické peelingy).
- Pre mastnú a pórovitú pleť diskusia odporučila nemastné vysoko-hydratačné gély (príklady: MISSHA Aloe Soothing Gel, Bioderma Sebium, Vichy Normaderm) a dôsledné čistenie pleti pred aplikáciou akýchkoľvek olejov alebo sérov.
- Injekčné procedúry majú rýchly a merateľný efekt, ale diskusia upozorňuje na cenu a trvácnosť: jedno ošetrenie botoxom sa uvádzalo min. 100 € a výplň kyselinou hyalurónovou príkladne okolo 250 € na jednú oblasť.
Najčastejšie otázky
Q: Aké dermatologické a estetické zákroky sú dostupné na vyplnenie alebo zjemnenie vrások u mladých žien?
A: V diskusii sa menovali botox, výplne kyselinou hyalurónovou, Aquamid, laserové ošetrenia, fotorejuvenizácia, mikrodermabrázia a chemické peelingy; používateľky uvádzali cenu botoxu minimálne 100 € za ošetrenie a výplne kyselinou hyalurónovou napr. 250 € za oblasť.
Q: Ktoré voľnopredajné dermokozmetické značky a produkty odporúčajú pre mastnú, pórovitú a dehydratovanú pleť?
A: V diskusii boli odporúčané La Roche-Posay (čistiaci gél), Bioderma Sebium (rádiofrekvencia v lekárňach), Vichy Normaderm (sérum, peelingy), MISSHA (Aloe Soothing Gel, Time Revolution sérum), Biotherm Aquasource CC gel, Himalaya Neem Foaming Face Wash a micelárna voda Biopha.
Q: Pomáhajú oleje na pleť s mastným a pórovitým typom pleti?
A: Názory sa líšia: niektoré príspevky varovali, že kokosový, olivový a konopný olej upchávajú póry; iné odporúčali argánový olej ako ľahší a tamanu olej s pokynom riediť 1:1 s pupalkovým olejom.
Q: Aké interné doplnky alebo stravovacie zmeny môžu pomôcť pri strate elasticity pleti?
A: Používatelia spomínali kolagénové doplnky (príklady: „Kolagén (90%) extra zlato“ na Naturonline, doplnky značky Rejuvenated), zvýšený príjem kvalitných tukov (olivový, rybí, pupalkový olej) a vitamíny A, C, E, D a Q10; jedna používateľka uviedla viditeľné zlepšenie po užívaní kolagénu.
Q: Ktoré lokálne aktívne látky odporúčajú pre prevenciu a zlepšenie jemných vrások?
A: V diskusii sa odporúčali retinoidy/Retin‑A (tretinoín), retinol, kyselina hyalurónová v sérach (príklad: Etani čistá kyselina hyalurónová 30 ml), vitamín C, AHA/BHA kyseliny a dôsledné používanie SPF celoročne.
Q: Kde hľadať odbornú pomoc v Bratislave alebo okolí?
A: V diskusii sa spomínalo vyhľadať dermatológa alebo dermato‑kozmetické centrum, konkrétne odporúčanie bolo ULK a vymenovaná MUDr. Pallová; používateľky tiež navrhovali nájsť kvalitné kozmetické štúdio alebo špecializované centrum v Bratislave a Pezinku.
Závery z diskusie
Zhoda
- Genetika je častým vysvetlením predčasných vrások a mnohé príspevky označujú návštevu dermatológa ako prvý krok.
- Pre mastnú, ale dehydratovanú pleť je odporúčané dôsledné čistenie, tonizovanie, nemastné hydratačné gély a celoročné používanie SPF.
- Injekčné metódy (botox, kyselina hyalurónová) a profesionálne procedúry (laser, mikrodermabrázia, chemický peeling) sú v diskusii považované za efektívne na zjemnenie viditeľných vrások.
Sporné názory
- Olejovanie pleti: niektoré príspevky tvrdia, že oleje upchávajú póry a zhoršujú stav, zatiaľ čo iné odporúčajú argánový alebo tamanu olej s konkrétnymi spôsobmi aplikácie.
- Estetické zákroky: niektoré príspevky odporúčajú botox ako prevenciu a rýchle riešenie, iné varujú pred krátkodobosťou, vedľajšími účinkami a pravidelnou dlhodobou aplikáciou.
- Domáce doplnky vs. odborné zákroky: časť príspevkov zdôrazňuje účinok kolagénu a vitamínov zvnútra, iné tvrdia, že seriózne zmeny urobia len dermatologické zákroky.
Otvorené otázky
- Aký je dlhodobý efekt opakovaných aplikácií botoxu a výplní u pacientok v 20. rokoch?
- Má predchádzajúca liečba isotretinoinom (Roaccutane) trvalý vplyv na skoré starnutie pleti?
- Ktoré konkrétne dermato‑kozmetické centrá alebo odborníci v Bratislave majú najlepšie výsledky pre kombinovaný problém mastnej, pórovitej a vráskavej pleti?
Spomenuté značky a firmy
La Roche-Posay,Bioderma,Vichy,Himalaya,Biopha,Missha,Estée Lauder,Biotherm,Nafigate,Mizon,Soaphoria,Etani,Notino,Fann,Superfood-eshop,Naturonline,Rejuvenated,Aquamid,ULK,MUDr. Pallová,Havlíčkova apotéka,eBay
Spomenuté produkty a metódy
botox,kyselina hyaluronová (výplne),Aquamid,laserové ošetrenia,fotorejuvenizácia,mikrodermabrázia,chemické peelingy,Retin‑A (tretinoín)/retinol,kyseliny AHA/BHA,vitamín C sérum,SPF,kolagénové doplnky (kolagén „extra zlato“,Rejuvenated),Etani čistá kyselina hyalurónová 30 ml,Nafigate kyselina hyalurónová,Missha Time Revolution sérum,Estée Lauder Advanced Night Repair,Missha BB krémy,Biotherm Aquasource CC gel,Bioderma Sebium,La Roche-Posay čistiaci gél,Himalaya Neem Foaming Face Wash,Biopha micelárna voda,Nivea Men After Shave Balm,argánový olej,tamanu olej,pupalkový olej,kokosový olej,olivový olej,bentonitový íl,tvárová gymnastika,massáže tváre,odličovanie,tonikum,čistiace kefky,liftingové pero,SPF celoročne
Miesta a osoby
Bratislava,Pezinok,Seoul,ULK,MUDr. Pallová,Jozef Surina,Boris Kollár
@viera27 minas vela - to je diskutabilne. ja si sice kupim drahsi mejkap aj ine veci, ale netestujem niekolko x pripravkov...mam jednu kazetu s tienmi, kym to neminiem, ine si nekupim, detto ruz - mam tri farby (rovnaka znacka a typ), ziadne ine netestujem, ine nekupujem...spirala detto. viem, ktora mi vyhovuje, tak nemusim vyskusat tri a viac, kym natrafim na dobru...
ach jo, zbrklá ja, neprecitam vsetko a reagujem. uz som sa dostala k odpovedi, odkial je Missha 🙂
@nyusika no to mas dobre. Ja som zberac 😀 . Napr. som abstinent. Ale ked niekto donesie trebars flasku whisky, tak k nej hned musim dokupit vzdialenych pribuznych v dalsich typoch flias a znaciek. Inak by sa mi zdala osamelaaa :D. Detto kozmetika a podobne veci. Mam toho do hruzy. Potom to raz za cas rozdam a zacnem zbierat odznova 😀. Uchylka, viem, je mi to jasne....
máme skvelé recenzie na naše produkty Anti-Age PURE ELEMENTS (ide o vysoko kvalitnú nemeckú bio kozmetiku s certifikáciou) treba vyskúšať. oleje skôr na telo ako na tvár ale to je len moja osobná skúsenosť a názor. Taktiež veľa spánku, vody a málo stresu ak sa dá (väčšine ľudí sa všetko hneď odrazí na tvári) a radšej niekedy na tvár menej a kvalitné 😉
@kllamarka veru...z vonku tá kozmetika robí podľa mňa len minimálny efekt. Ešte som sa nestretla s krémom (a to som poskúšala toho kvantum od najdrahších cez stredné po obyčajné al verde), ktorý by robil nejaké radikálne zmeny. Za mňa jednoznačne: veľa vody, organická strava, kvalitné tuky z vnútra, kvalitné oleje z vonku, spánok a minimum neprirodzených vecí v krémoch, telových prípravkoch a v jedle. A mentálne nastavenie a psychika pod kontrolou. Ak sa niekto umára tým, ako starne, tak starne dva krát tak rýchlo.
Na vrasky nieco zabera, ale na jemne, nie na hlbsie a hlavne posobi preventivne. Ide o retinol, resp,tretinoid, c vitamin a aha a bha kyseliny. A jedna vec,podla mna uplne najdolezitejsia- SPF. Cely rok a nie 15 v mejkape. A zvnutra to, co piuse alaguema. K tomu nejake doplnky vo vyssom veku ako selen, d vitamin- mame ho zufalo malo a hlavne pravidelnost v pouzivani . vsetko sa to nacitava. No a hladat zmysel zivota aj v inych veciacg😀. Inak aj rozne lasery a svetielka a pod., ale pri vraskach a padajucej tvari bohuzial skalpel.
@lubka916 ja ti radim urcite botox alebo aquamid (kremy ti nepomozu a kys. hyaluronova sa velmi rychlo vstrebe).
Ak to mas aj ovisnute (nie iba vrasky) tak najskor lifting a az potom pichnut vypln.
@kofa77 tak ja som robila popri VŠ modelku a poviem ti, ze ani jedna sa taka pekna nenarodila. 99% dokonalych prirodzenych lookov je vysledok fantastickych plastickych chirurgov.
@whitecat666 No to musím oponovať. Ja mám skúsenosti, že modelky robia práve veľmi na prvý pohľad obyčajné dievčatá, ani nevieš, že je modelka.
A ja ja mám prirodzene krásne deti. 😉
@whitecat666 ja tomu verim, ale nemyslim, ze ide o lifting tvare. Vyuzivaju ine moznosti, lifting je pri padajucej tvari, nie primarne na vrasky. A 26 rocnej tvar nepada. Jedine co by som uznala, ked rychlo schudne, tak mozno vtedy. Vraj to ma spravene eva hercigova, ked schudla.
neostrata high potency krem cca 30 eur plus mínus,výsledky po dvoch mesiacoch uz začneš pomaly vidieť ,ďalej kvalitné oslovovanie,sú na trhu aj skvelé kefky ,ktoré zakupis aj v nay elektro až po internet,záleží koľko na to mas ,hodim kludne linky predavaju sa od 50 do 200 eur a potom mas uz uplne ze sánka dole ,ale teda na to neviem ktorá mamina ma .Dokonca mas masážne kefky na telo ,peelingove,proti striam,od vymyslu sveta.Ja som vyskúšala xy krémov aj tie nedostupné,drahšie a u mna veľký problém že mám aj citlivú pleť.Rozšírené póry.Preto milujem la roche posay,boze jediný make up ktorý mi nezvyraznuje póry a vrásky a pigmentové škvrny .Strava je dôležitá,pitný režim,spánok,oriesky ,oleje ja sa mazem kokosovym a niekedy arganovym ,no ale veľa kociek ma s olejmi problém upchávajú póry majú pupaciky ,treba sledovať ,každému vyhovuje niečo iné .Ze ako vyzerajú kocky so zákrokmi? Výborné! Nedaj sa odradiť,ja si k 40 tke doprajem hned niečo špeciálne na tvár aj na krk a dekolt.Mam známe ktoré majú botox od dvaciatky,pretože mali na čele hlboké vrásky ,niektoré okolo očí či pier a uznajte v 20 tke mať hlboké čiary ako 60 tky,žiadna sláva ;) a kým sa to nepreháňa,nedas si káčera na gambu ,tak je to v pohode .
Presne. A kto robi modelky? Ako fakt modelky,nie se predvadzaju plavky pred borisom kollarom u nas? Mladucke baby. Co by im padalo? Chem peeling, hyalurojnka na kruhy pod ocami, lasery, mikrodermabrazie... To ano.
Ja tu kefu mam, u nas este nechyrovali, tu originalnu a za mna skoda prachov. Tam kdesi v skrinke ju mam😀
A možno nemá vôbec výrazné vrásky, má len normálne vrásky a myslí si, že sú výrazné.
CHCELI BY SME FOTO!!!!!!!!!!!
@natalym
@kofa77
Vsetky deti su prirodzene pekne. 😉
A aj zeny existuju prirodzene pekne ale ked ma niekto problem v 26tich, ze vyzera na 35r. a neciti sa kvoli tomu dobre urcite to treba riesit. Lifting sa robi len pri ovisnutej tvari (a vacsinou od 45r.+), netusim ako vyzera zakladatelka (to som napisala iba ak je aj nejako atypicky ovisnuta).
Tak ja mam osobnu skusenost s profesionalnym modelingom v roznych krajinach a nestretla som sa ani s jednym dievcatom, ktore by nikdy nepodstupilo ziaden zakrok (samozrejme, ze verejne sa k tomu ani jedna nepriznava, no tu nejde o to, ze zo skraty sa stane kraska ale o snahu o dokonalost u uz aj tak peknych zien).
Ja mam vyplne pod ocami. A som spokojna, mala som dedicne olymp.kruhy.ale ja uz mam narok,som stara korcula😀
@whitecat666 suhlasim..az na to, ze vsetky deti su prirodzene pekne.
pre svoju mamu urcite, ale ja som uz naozaj videla aj nepekne dieta...vazne 🙂
@whitecat666 Tak ja mám trošku staršie deti a jedno z nich už pracuje ako modelka a má kolegyne zubaté, ušaté, rozhodne nie dokonalé a práve tie sú vysoko cenené, lebo sú prirodzené..........
Záleží či vyzerajú na foto dobre. 😉

@viera27 ja mam na leto Estée Lauder Double Wear All-Day Glow BB, mimo leta tiez od EL Perfectionalist.
ja som s touto znackou maximalne spokojna, odskusane mam uz toho vela.
ale hja som vekova kategoria 40+, takze preto taketo vypinacie veci linkujem 🙂