Pocit cudzieho telesa v krku
Ahojte, takže cca 3tyzdne do zadu som cítila, že ma skriabe v hrdle k večeru to začalo byť také silnejšie. Skočila som na pohotovost tam Dr povedal ze mam zapálené hrdlo dal mi ATB penicillin... Dobrala som ho ale stále som mala pocit bolesti v krku nie v hrdle.... Tak som šla k Dr samozrejme ten spravil krvné testy spravil stery... A poslal na na orl... Tam som prišla pozrel do krku nejakým prístrojom a jeho odpoveď bola že nič tam nie je. Bola som šokovaná lebo naozaj cítim ze mam niečo v krku skoro v tej jamke... Krvné testy výsledky prišli podľa môjho Dr ukážkové... Ze všetko čo pozeral v krvi je OK hladina crp 1.4 stitna vraj tiež OK... Poslali ma domov s liekmi na uvoľnenie... Ze sa nemám čoho báť nič nemám.... Ešte orl ma ubezpečil ze žiadny tumor tam nie je ze ukážkové hrdlo ako z knižky. Myslite ze to mam nechať tak alebo riešiť niečo iné? Fakt mam pocit ze niečo v krku mam zabudnuté... Ale v noci ako som sa prebudila ten pocit nebol taký prišlo mi ze je už všetko OK a dnes ráno zas prišiel... Snažím sa na to nemyslieť 🙁 mate niekto skúsenosť? Ďakujem za radu
Stručné zhrnutie
- Pocit cudzieho telesa v krku často pretrváva napriek normálnemu ORL vyšetreniu vrátane videoendoskopie a vyžaduje ďalšie vyšetrenia ako gastroskopiu s hadičkou, sonografiu štítnej žľazy alebo MR krčnej chrbtice.
- V diskusii sa opakovane uvádzali hlavné príčiny: reflux (žalúdočná kyselina/zahlienenie), poruchy krčnej chrbtice (blokády/kŕče), psychosomatika/úzkosť a ochorenia štítnej žľazy; riešenia sú gastroenterologické vyšetrenie, rehabilitácia/fyzioterapia a psychoterapia alebo doplnky.
- Pacienti uvádzali konkrétne lieky a pomôcky, ktoré im pomohli alebo ich vyskúšali: Tantum Verde (sprej), Panthenol cmulacie tablety, guajacuran (svalový relaxant), Helicid (pri Helicobacter pylori), Magne B6 / Milgamu (magnezium/B6), Halls a lokálne kloktadlá; účinnosť je v diskusii variabilná.
Q: Aké vyšetrenia treba pri pocite cudzieho telesa v krku?
A: Najčastejšie spomenuté vyšetrenia sú ORL vyšetrenie vrátane videoendoskopie, stery z hrdla, odbery krvi (CRP, ASLO), hormonálne testy štítnej žľazy a protilátky, ultrazvuk (sono) štítnej žľazy, gastroskopia s hadičkou, MR krčnej chrbtice, RTG a prípadne bronchoskopia alebo punkcia/biopsia.
Q: Kedy posielajú na gastro a čo sa tam robí?
A: Gastroenterológia sa odporúča pri podozrení na reflux alebo pri opakovaných príznakoch po negatívnom ORL náleze; štandardné postupy sú gastroskopia s hadičkou, odber vzoriek/biopsií, testovanie na Helicobacter pylori a prípadne dychový test na SIBO.
Q: Ako sa vyšetruje štítna žľaza pri tomto symptóme?
A: Vyšetrenie zahŕňa odbery hormónov štítnej žľazy (TSH a pod.), vyšetrenie protilátok a ultrazvuk (sono) štítnej žľazy; pri nálezoch sa môže indikovať sledovanie uzlíkov alebo punkcia.
Q: Môže byť príčina v krčnej chrbtici a ako sa rieši?
A: Áno, diskusia uvádza blokády a zablokovanie krčnej chrbtice ako možnú príčinu; odporúčané riešenia sú rehabilitácia, fyzioterapia, „odblokovanie“, cvičenia, plávanie a MR krčnej chrbtice na zobrazenie štruktúr.
Q: Ako zistia, či nejde o nádor a čo by ukázali krvné testy?
A: Pri podozrení na nádor sa v diskusii spomínajú zvýšená sedimentácia, vysoké leukocyty alebo CRP ako prvé ukazovatele zápalu; onkomarkery sa neberú bežne, definitívne nález potvrdia zobrazovacie metódy (sono, MRI, CT, PET) a punkcia/biopsia.
Q: Ktoré lieky a lokálne prípravky môžu priniesť úľavu?
A: V diskusii pacienti uvádzali Tantum Verde (sprej), Panthenol cmulacie tablety, guajacuran (svalové uvoľnenie), Helicid na H. pylori, Magne B6 alebo Milgamu na úzkosť, Halls pastilky a kloktadlá; niektorí hlásili subjektívnu úľavu, iným nepomohli.
Q: Kedy sa má uvažovať o psychosomatickej príčine a aká liečba?
A: Po vylúčení organických príčin (normálne ORL, krvné testy, sono) odporúčajú diskusie zvážiť psychosomatiku; navrhované postupy sú relaxačné techniky, lieky na ukľudnenie, doplnky ako Magne B6, psychoterapia, joga a zmeny životného štýlu.
Q: Ak ORL nič nenájde, aké ďalšie špeciality obvykle nasledujú?
A: Ďalšie smery sú gastroenterológia (gastroskopia), endokrinológia (sono štítnej, hormóny), neurológia/rehabilitácia (krčná chrbtica), imunológia (alergie, prick testy, testy na intoleranciu) a prípadne psychológ/psychiater.
Závery z diskusie
Zhoda
- ORL vyšetrenia (vrátane videoendoskopie) často neodhalia patologický nález pri pocite cudzieho telesa v krku.
- Hlavné vyšetrovacie smery po negatívnom ORL sú gastroenterológia (gastroskopia s hadičkou), vyšetrenie štítnej žľazy (hormóny, protilátky, sono) a neurológia/rehabilitácia pre krčnú chrbticu.
- Symptomatická liečba v diskusii zahŕňala Tantum Verde, Panthenol cmulacie tablety, svalové relaxanty (guajacuran), lieky na H. pylori (Helicid) a doplnky ako Magne B6 alebo Milgamu.
Sporné názory
- Príčina je psychosomatická (úzkosť/stres) verzus organická príčina (reflux/hlieny, krčná chrbtica, štítna žľaza, alergia).
- Mali by rutinné krvné testy (CRP, leukocyty, ASLO) indikovať rakovinu, alebo sú tieto testy pri nádoroch často normálne; diskusia uvádza obe možnosti.
Otvorené otázky
- Ktorý postup je najefektívnejší pri pretrvávajúcich príznakoch po normálnom ORL: priorita gastroskopie, MR krčnej chrbtice alebo rehabilitácie?
- Aký je optimálny rad vyšetrení pre pacienta s negatívnym ORL nálezom, aby sa čo najrýchlejšie identifikovala liečiteľná príčina?
- Aký konkrétny dopad majú ATB (penicilín) a predchádzajúce liečby na flóru hrdla a na vznik pretrvávajúcich ťažkostí?
Spomenuté značky a firmy
Procare
Spomenuté produkty a metódy
Tantum Verde, Panthenol cmulacie tablety, Halls, guajacuran, kuvirtovo (kluvirtovo), Helicid, Euthyrox, Magne B6, Milgamu, tryptofan, helmobakter / Helicobacter pylori testy, gastroskopia s hadičkou, videoendoskopia, endoskopia, bronchoskopia, ultrazvuk (sono), magnetická rezonancia (MR), RTG, biopsia/punkcia, CRP, ASLO, onkomarkery, protilátky štítnej žľazy, prick testy (alergia), testy na intoleranciu laktózy, dychový SIBO test, rehabilitácia/ fyzioterapia, akupunktúra, plávanie, sauna, kloktadlá
Miesta a osoby
Trenčín, Košice, Procare
@koniarova ďakujem.....budem sa asi musieť zamestnať nech nehľadám nič čo mi je.... No sak áno išla som hneď k Dr zas nie som taká ze najprv sa pýtam tu a ptm idem... Najprv idem a sem tam sa tu poradím ci niekto mal niečo podobné... Sak každá rada môže byť zlata... A aj slová povzbudenia veľa robia ďakujem 😊😊 a máš pravdu som v strese z toho hrdla hrozne
@23lenka je to zo stresu mala som niečo podobné. Odkedy som dala výpoveď v práci všetko prestalo 👍
@rory267 nie nerobili... Štítnu hneď vylúčil lebo ze z krvi bola ok
@ariannazara ja ale nepracujem som doma... A mam moc času na rozmýšľanie nad somarinamy to tak vyzerá 🙁 a stereotyp stále v jednom kuse riešim deti všetky tri
Ja mam nieco podobne, pocit, ze mam nieco v hrdle, prip. niekedy mam pocit opuchnuteho hrdla. Pochodila som vela lekarov a nakoniec to je intolerancia laktozy.
Mam podobny problém bolia ma v hrdle a orl mi povedala že to môžem mať s teraz antibiotík čo som bral na heliobaktera pylori a dal mi cmulacie tabletky panthenol tal uvidím či mi to pomôže
Ja som mala tiez podobny problém pred rokmi a vysvitlo, ze to su úzkostné stavy. Vsetko zlé prezité alebo hektické obdobie sa môze na tele objavit ako psychosomatické ťažkosti. Mne zabralo dlhodobé užívanie Magne B6. Potom sa to upravilo, ale do krku si od tej doby neviem dat žiadnu retiazku.
@23lenka toto iste riešim ja.Bola som pri svojej lekarke,brala mi krv na aslo a hormon štítnej žľazy a poslala ma na ORL.Tam mi tiež pozerala nejakým prístrojom a tiež povedala že nic tam nieje ,že odporúča vyšetrenie na gastro,že to môže byť zaludocnou kyselinou.Na budúci týždeň idem k svojej o výsledky tak uvidím čo mima povie
@23lenka chirurg mi povedal aj ked som bol prelieceny na heliobaktera tak ja jar a jeseň sa ta môže but vrátiť alebo pod, a ORL mi nechcela dávať teraz antibiotika tak mi dala ten panthenol a o týžden sa jej mam ukázať ci budem mat ešte ťažkosti v hrdle, podľa orl mi antibiotika mohly poškodiť flóru v krku a rozdrazdit sliznicu a neviem ty poradiť že či to môže byť aj s penicilinu :/
Necitala som diskusiu, tak prepac ak sa opakujem. Moj muz mal rovnake pocity, bol na gastro s rovnakym problemom a zistili mu na gastro nejake problemy s nejakou "zaludkovou-priklopkou". Bral lieky, teraz uplne v poho. Ale tiez to moze byt "len" psychosomaticke. V beznom zivote vsetko ok? Drzim palce.
23lenka, mne vysetrenie na intoleranciu odporucila plucna doktorka, ktora asi jedina brala moje problemy vazne. Ja som totiz, postupne ako sa to zhorsovalo, mala pocit, ze sa mi aj tazko dycha. Mne poradila testy na inoleranciu a naozaj mi ju aj potvrdili. Ak to prezeniem z mliecnymi vyrobkami, tento stav sa stale opakuje.
@andisko no v bežnom živote sa teraz trosku konal stres u nás.. Prešli sme zmenou deti škôlka ťažko to brali... A jeden z dvojčiat mava častu akútnu bronchitídu a ja vtedy trpnem nenormálne 🙁 ale inak nič iné doma nemáme ja iba Brutal znasam tie detské choroby veľmi to prežívam
@23lenka Niekoľko rokov dozadu som mala pocit praskania v hrdle pri hltaní slín. Bola som s tým na pľúcnom, robili mi bronchoskopiu, ale ma davilo, tak to nedokončili. Teraz mám znovu, ale rovnako ak ty, občasný pocit cudzieho telesa v hrdle. Niekedy musím bežnú tabletku zajesť jablkom, lebo mám pocit, že mi nezišla dole. Pripisujem to psychike, žijem stresový život 🙂 Aj u teba to tak bude. My, ženy, máme toho veľa a väčšina z nás si veci veľmi pripúšťa. Niekde sa to prejaviť musí.
Aj my to máme dosť stresove,deti škola,mladšia 1.ročník,synček nástup do škôlky a k tomu jeho nočný des a nočné mory.Manžel od rána do cca 17.-18. v robote takže všetko na mne,takže aj u mňa to môže byť aj tym
@oli18 no to som nemala... Len ten pocit v hrdle... A dokonca ja si myslím že môj Dr to nejak vážne nevidí... A ja som sa teraz zobudila s tým že mám pocit sťaženého dýchania.... Intoleranciu ti robili. Na gastre? Budem sa tam pýtať sak to nie je normálne takto sa veci neriešia ze ma pošlú domov s tabletkami na uzkostne stavy... A včera mi dokonca po tej tabletke nebolo dobre tlak v ušiach ťahanie sánky a únava... Tak som si ju večer už nedala radšej
@23lenka možno si sa v minulom živote prave v tomto čase niečím udusila a preto máš taký pocit 🙂
@23lenka vieš ono veľa ľudí neverí, že psychika, tlak, stres toto všetko čo píšeš spôsobuje...potom začne kolecko u lekárov a aj tak sa zistí, že človek je zdravý, len sa necíti dobre.Zavraty, búšenie srdca, hrča v krku, nespavosť každý to má inac.Ak si celý deň v napätí a taká povaha, že citlivá a príliš riešiš si adept NR.1 máš to v svojej hlave ty vieš čo Ťa tlačí, čo stresuje ja si myslím, že to je toto a nie iný zdroj.problem
Ja som mala toto ist a nejaky cas som sa citila zle....casom sa k tomu pridalo tazke dychanie a bolest do lavej ruky....tak som sa rozhodla vysadit HAK a odvtedy vsetko ok ani raz som to nemala....

@zibi práveže tep mam OK ako vždy medzi 60 max 65 len keď sa rozrusim mam vyšší co je normálne.... A nepotim sa vôbec... Len tak.... Len keď cvicim.... No nervózna som veru z tohto stavu.... A už sa vystriekala do hrdla cele tantum Verde...... Asi sa budem musieť zvolnit... Isto by ma Dr neposlal s takým úsmevom akým ma poslal ze nic to nie je...