AB0 inkompatibilita

lovesab
26. jan 2018

Dobrý deň. Má niekto skúsenosť s týmto stavom a odvážil sa na viac ako 2 deti? Ako to dopadlo? Ďakujem za každú odpoveď.

zlotazla
26. jan 2018

Mam Rh - a v stredu ma caka ockovanie.inak po porode a dava injekcia aby telo matky v buducnosti nebojovalo proti plodu v pripade dalsieho tehotenstva.

silvid
26. jan 2018

@renab ja som 0+ a problem bol...tu nejde o ten problem ako pri faktoroch RH-...aj zakladatelna priamo spomina problem s RH 0+...tie injekcie sa pichaju len pri RH-...tento "nas" problem sa takto riesit neda. Ja som bola vzdy v tom, ze moja krvna skupina 0+ sa "kamarati" so vsetkymi, zial nie je to tak...

renab
26. jan 2018

@littleslovak kopec matiek s 0 má deti a nemá partnera s 0. Podľa toho, čo som čítala, pri tejto kombinácii žiadne vážne komplikácie nehrozia. Horšie to je pri inkompatibilite Rh faktorov.

zapka21
26. jan 2018

@littleslovak tvoj partner je bud "BB" alebo "B0", ty ako nulka si len "00", vase dietatko moze byt bud B alebo 0, a ano, B s vyssou pravdepodobnostou, ak nevieme ci je homozygot ci heterozygot 🙂 Ak by bol homozygot, dietatko bude 100% B, ak by bol heterozygot, je to 50/50 🙂

renab
26. jan 2018

@silvid zabudla som tam napísať, že žiadne závažné problémy....
Ak je problémom žltačka, tú majú novorodenci bežne a v nemocniciach vedia reagovať.

littleslovak
26. jan 2018

@zapka21 chapem, asi sa povypytujem jeho maminy pri najblizsej navsteve ake krvne skupiny su ona a jeho otec 🙂

mirka17
26. jan 2018

@medovka14 zapka 21 to vysvetlila, tak potom dobre 🙂

silvid
26. jan 2018

@renab toto nie je bezna zltacka riesi sa to velakrat transfuziou krvi a minim.2 tyzdnovym pobytom v nemocnici. Ty spominas uplny iny pripad ked je zena RH-a picha sa jej injekcia tu sa to neda riesit nijako

lovesab
autor
26. jan 2018

@renab @mirka17 Žienky, chápem ak ste o tejto problematike zatiaľ nepočuli, možno to nieje tak na pretrase a známe ako zlá kombinácia Rh faktorov... Ale existuje to, sme živý príklad a nieje to sranda.. Ako píše @silvid - nieje to bežná novorodenecká žltačka. Mám 0+, moje deti A+, tým pádom ich moje telo rozpoznalo ako niečo "cudzie", čo treba zničiť. A tým vznikne taký stav bábätka po pôrode, že niekedy musia aj komplet krv vymeniť :(

zuzana_v1
27. jan 2018

@lovesab prave si tym prechadzame. Pri prvych dvoch dcerkach ma nik na to neupozornil, obe mali zltacku, no lahky priebeh, pod lampou max 24hod. Teraz, pri tretej, sa to prejavilo. Zlta bola ani nie 12hodin po porode, pod lampou 72hodin a po dalsich 36hodinach zas zacala zltnut. Pustili nas sice domov, no ak sa to nezlepsi, ideme spat. Ja som si myslela, ze je to tym,ze zaroven so zltackou jej zistili zapal pluc a hned dostala dvojo antibiotik. Az potom mi to dr vysvetlila.

lovesab
autor
27. jan 2018

@zuzana_v1 Ahoj, konečne niekto s tromi detičkami 😊 Držím palce, nech je malá čím skôr fit. Vyzerá, že prvé dve to zvládli celkom ľahko. Verím že aj tretia. Škoda že je takéto počasie, nedá sa slniť. Ale denné svetlo pomáha tiež. A veľa tekutín. Počula som aj o čiernom uhlí, no nemám to overené. U nás už prvé bolo na 7dní v pôrodnici, druhé na 10 s hrozbou infúzie, preto sa bojím čo do tretice... Túžba je silná, ale aj strach..
Zápal pľúc vaša dostala z akého dôvodu?? Nevysvetlili?

vroni
27. jan 2018

Tento problem sa objavuje v pravdepodobnosti 1:100000 (len u matiek, ktore su 0+ a dieta ma inu krvnu skupinu), takze alebo sem prispievaju same medicinske vynimky alebo sa zase raz slovenski doktori nanovo objavili teplu vodu. Ja mam dve A+ deti a ja som 0+ (muz je homozygot A, takze aj tretie, piate ci osemnaste by bolo stale A) a jedine, v com bolo teoretickym problemom bol domaci porod (nemala som zaujem ani omylom). Ano, pri silnej (a hlavne silne zriedkavej) reakcie je treba vymenit krv, co sice nie je prijemne, ale ani nejaka hroza. V nemocnici bezna vec. Ak sa vobec nieco deje, staci lampa a mozno par dni navyse v porodnici.

zuzana_v1
27. jan 2018

@vroni ty si lekarka? Ako mozes sudit, ked osobne niekoho nepoznas? Moja dcera bola pod lampou 3dni a po necelych dvoch dnoch jej bilirubin klesol zas nad 200. Takze asi je fakt medicinska vynimka, akobsi to nazvala. Bud rada, ze tvoje deti nezareagovali na tvoju krv takto, lebo tu neistotu po tom vsetkom, co si moja mala prezila hned v prvy tyzden zivota neprajem nikomu. A ono to nekonci, ale stale sa nam to nabaluje.
@lovesab zapal si doniesla z bruska, pravdepodobne nejaky virus, kt.sa mne v krvi neprejavil.

lovesab
autor
27. jan 2018

@vroni Hmm...zaujímavý názor. Možno som jedna z tých výnimiek, ale pochop moje obavy. Dieťa s hladinou bilirubínu, akú v nemocnici nezažili 20rokov (podľa ich slov) a túžba po ďalšom dieťati.. Jednoducho zbieram informácie, reálne skúsenosti. A dúfam v zázrak, že by sa to mohlo podariť zvládnuť bez väčších problémov.

@zuzana_v1 to ma mrzí :( a aby málo nebolo, tak do toho ešte aj tá prekliata žltačka.

vroni
27. jan 2018

@zuzana_v1, a co, ze nikoho takeho osobne nepoznam? Nakolko sa ma to osobne mohlo tykat, pytala som sa na tento problem viacerych lekarov. Zaujimave, ze vsetci mali nazor, ze je to velmi zriedkave (statistiku som nasla na nete, nie je z mojej hlavy) a pri porode v nemocnici nie zivotu nebezpecne. Ano, zltacka dokaze narobit paseku, ale to sa stava aj pri detoch bez problemu zmiesanej krvi. Ine vedlajsie ucinky (mimo nutnosti vymenit krv) neboli zname nikomu (z lekarov), takze netusim, co sa vam moze nabalovat (okrem nasledkov zltacky, ktore primarne nesuvisia s touto vecou)
@lovesab, chapem, aj ja by som sa bala. Ale skor nez na osobne skusenosti by som sa spolahla na hematologa, idealne dvoch ci troch, ten ti povie viac a presnejsie. Lebo ak ti tu tisic zien aj povie, chod do toho, nie je problem (alebo naopak), tvoju krv nema ani jedna a osobna skusenost je neprenosna....

silvid
27. jan 2018

@vroni nebola som pri pc, ale neda mi nereagovat...

@zuzana_v1 to napisala uplne presne ako som chcela napisat aj ja. Ako nehnevaj sa, az ked by si si to prezila sama s tvojim dietatom, tak silne pochybujem,ze by si napisala co si napisala...ako nehnevaj sa spochybnujes v podstate to cim sme si v nemocnici presli, nie je to sranda, a tiez ma to odradza od dalsieho dietatka

tiez som to riesila s dr., vacsinou su potrebne 2-3 tyzdne v nemocnici, aspon teda pri tych vysokych hodnotach ake sme mali my... nastastie u nas nebola transfuzia potrebna

inac z oficialnych zdrojov si precitaj nieco o vymene krvi, a potom sa az vyjadri ked budes obraze, kedze si to nezazila a so svojim dietatom si si tym nepresla. Ten pohlad na prazdnu postielku svojho dietata, kym vsade naokolo su maminy s detmi v postielkach, na rukach neprajem ozaj nikomu...Dietatko ti donesu len na chvilku na dojcenie, hlavicku ma celu omotanu obvazmi, a potom hned zas vezmu a opat prazdna postielka...

Výmenná transfúzia krvi
Tento zásah prináša so sebou vážne riziká, ohrozujúce dieťa priamo na živote. Lekári sa preto k tejto možnosti utiekajú v skutočne výnimočných prípadoch. Výmenná transfúzia by sa mala použiť v prípade, že dieťa má skutočne extrémne vysoké hladiny bilirubínu (rozhodne nie do 342 µmol/l), ktoré sa neznižujú ani po zvýšení príjmu materského mlieka nápravou dojčenia a po fototerapii. Tento stav má takmer určite svoju patologickú príčinu (dieťa je vážne choré) a súčasťou terapie by malo byť intenzívne hľadanie tejto príčiny. Ak sa zistí a odstráni, mali by začať klesať aj hladiny bilirubínu.

kubobubo
27. jan 2018

@lovesab ja mam 0, moj muz ma AB, dcera ma A a syn ma B. Dcera normalna zltacka, syn ziadna.
Ale moja mama ma tiez 0+, otec A. Ja mam 0, moja mladsia sestra A a mala skaredu zltacku a hrozila jej vymena krvi (cize asi mala tuto reakciu ako citam). Najmladsi brat (treti v poradi) ma rovnako ako ja 0 a nic. Vtedy sa o tom asi nevedelo.

lovesab
autor
27. jan 2018

@vroni V dobrom ti závidím, že si sa vyhla týmto komplikáciám a nemusíš sa tým zaťažovať. Každopádne ďakujem za informácie.

@silvid to o tej transfúzii som asi ani nemala čítať 😣

@kubobubo Ďakujem za skúsenosť, kiežby bola šanca, že tretie by zdedilo krvnú skupinu po mne..

vroni
27. jan 2018

@silvid, nespochybnujem nic. Len tvrdim (alebo mne lekari trvdili), ze taketo komplikacie su zriedkave, vynimocne, exoticke. A ze (technicky, nie psychicky) vymena krvi nie je problem. Nehovorim o psychickej zatazi pre matku.

wind123
27. jan 2018

Ja som A muz je A, obaja pozitivny heterozygoty...syn je tiez pozitivny, no 0....asi to nie je celkomaz tento pripad innkompatibility ako myslite...ale tak zltacku mal ...bilirubin okolo 300, z porodnice sme sli rovno do detskej nemocnice, polezali sme si 15 dni, domov sme sli asi s hodnotou 200, davali len glukozu a fototerapiu...ale tak zasa z tej zltacky netreba robit takeho strasiaka..hodnoty do tych 300 su uplne v pohode co sa tyka nejakych negativnych dosledkov, ono to prosne casom klesne..su ovela horsie veci ako novoredenecka zltacka, chce to len niekolko mesiacov aby to samo kleslo...

wind123
27. jan 2018

A tak zas lezat v detskej nemocnici len s "novoroeneckou zltackou" je este vyhra...ked clovek vidi tie ostatne "naozaj" chore deti😕...inak maleho mi ziarili rovno na izbe, takze sme boli spolu stale...a tie infuzky v rukach, nohach, neviem az tak som to neprezivala, bola to len glukoza +potom nejake atb, ale som tak trochu zdravotnik, ... dalo sa to zvladnut...hovorim su ovela horsie veci a choroby...

senta_sofia
27. jan 2018

@lovesab moja mama bola AB negativ, sestra Bpozitiv, menili jej komplet krv, ale detaily sa nemam koho uz popytat a pevne verim, ze dnes je uz medicina trosku niekde inde ako v 1990tom. Ja som bola ok s rovnakou krvnou skupinou, druha sestra mala ine problemy, tato tretia to zlizla. Plus niekolko potratov vo vyssom stadiu tehotenstva.

zlaticko118
27. jan 2018

Ja mám druhé dieta 9dnoveho novorodenca, len včera nás pustili z nemocnice kvôli ABOinkompatibilite, tiez nám hrozili transfuziou. Bilirubin 350 :(
Pytala som sa doktorky na to ak by sme mali 3dieta či ten priebeh žltačky bude este horší a povedala ze nemusi byt, že každé dieťatko sa stym vyrovnáva inak, že to nie je ako pri RHinkompatibilite že tam sa to zhoršuje každým dietatom.... Tak ja neviem :/ raz povedia tak a raz onak

petrakvetinka
27. jan 2018

Ahoj,ja mám dve deti,ja krvná skupina 0,obe deti B...obe mali žltačku ale prvorodena zvládala horšie,resp.ju osvecovali, druhý ani nevedel,kontrolovali krv ale len jemne zvýšenie..takže sa to nezhorsuje počtom gravidity ale jednoducho každé dieťa inak zvládne..

jana005
27. jan 2018

@zlaticko118 ahoj,trosku tu zaspamujem mimo temu. Vsade tvrdia,ze pri rozdielnych RH faktoroch sa to kazdym dietatom zhorsuje. Ja som vynimka,mam styri deti a ani jedno nemalo taku silnu zltacku,aby sme museli ist pod lampu. Prve dve deti su 0+,potom 0- a posledne zase 0+.
Ale ako tu citam,tak ziadna vyhra,ze prave dievcata maju 0+

zlaticko118
28. jan 2018

@jana005 : a Ty si tiež 0+ ? Lebo podľa toho čo vravela lekarka tak tie deti čo majú 0+ su okej a to čo ma 0- keďže je len jedno tak tam po pôrode mali pichnúť protilatky nejake aby to neohrozili ďalšie dieťa. Ale ako neviem, nevyznám sa len na reske so mnou ležala mamička čo malý rozdielne rh a kedze babatko zdedilo jej krvnú skupinu tak vraveli ze nemusia dať protilatku :/

lovesab
autor
28. jan 2018

@petrakvetinka takže zrejme nieje pravidlom, že každým ďalším dieťaťom sa to zhoršuje. To je dobrá správa. 🙂

petrakvetinka
28. jan 2018

@lovesab nie,urcite nie,som dr😉..samozrejme môže sa stať,že každým dieťaťom to je horšie ale nie je to pre to ale jednoducho pre horšiu toleranciu samotného dieťaťa,nech to nie je prekážka..

lovesab
autor
28. jan 2018

@petrakvetinka veľmi pekne ďakujem za informáciu 😊

jana005
28. jan 2018

@zlaticko118 nie,ja som A-, manzel je 0+. A kedze mam negativny faktor,v tehotenstve mi sledovali protilatky. Stale bolo vsetko v poriadku. A injekciu po porode pichaju v pripade,ak ma dieta iny faktor ako ja, cize kedze tri deti mali +,vtedy mi pichli a po jednom,ktore malo po mne minus,mi pichat nemuseli