Ako na trombózu?

zuzanahc1
10. mar 2016

Ahojte. Zacala som uzivat Horm. antikoncepciu a za 6 dni m zacalo boliet lytko. Zistili mi trombozu a dali injekcie domov na pichanie do brucha.. Chcela by som nejake rady a postupy ako sa toho conajskor uspesne zbavit a akym potravinam sa vyhybat.. Za kazdu skusenost dakujem.. 😒

maslenka47
16. mar 2016

@zuzanahc1 anopyrin v tehotenstve len v specialne odovodnenych pripadoch po konzultacii s lekarom a v co najnizsej davke. V tretom trimestri je kontraindikovany uplne, nakolko preukazatelne poskodzuje plod.

zuzanahc1
autor
16. mar 2016

@maminee Tak potom ten anopyrin nie.. jedna maminka pise ze lekar musi specialne schvalit, lebo poskodzuje plod... Najlepsie s lekarom

maminee
16. mar 2016

@zuzanahc1 jasne ja sa poradim s lekarom 🙂 to len informacne som sa pytala keby naaahodou niekto vdedel a mal s tym skusenosť.

italy2
15. jún 2016

Ahojte všetky,ako čítam všetky ste dostali lieky.Mne vznikla tromboza na lytku dôsledkom dlhého letu(12.5)-antikoncepciu neberiem,inak zdravá.Dostala som pokyny len nosiť pancuchu,veľa piť a kontrola na cievnom o mesiac.Každý sa mi čuduje,že nemám lieky.Lytko odpuchlo,občas bolí,ale bez liekov...max.si mám mazat lioton gel.Píšete ,že to je doživotné!Vďaka za info.

janickadr
15. jún 2016

@italy2 Ja robim medicinu 15 rokov, ale este som nevidela pacienta s cievnou trombozou a pritom bez liecby...

maria1989
15. jún 2016

@italy2 skús iného lekára. Ak máš teda skutočne trombózu.

tomasko27
15. jún 2016

@italy2 Ja som raz dosla na cievne lytko a clenok opuchnuty bolelo to a dr spravil sono a zistil zacinajucu trombozu pod kolenom a hned mi dal injekcie si pichat a potom lieky

italy2
15. jún 2016

dakujem za info,doktorka mi povedala,že som ešte mladá to by sa mohlo samo "vstrebať",počkáme a uvidíme sa o mesiac. Na začiatku som nevedela ani len stúpiť na nohu ,opuch len 1,5 cm.....ten už nie je.Podla lek.správy je postihnutý len krátky úsek-0,5 cm,až v prípade nového opuchu nasadíme Fraxiparín na 3mesiace. Tak potom je tam tromboza či nie?? 😒

italy2
15. jún 2016

@janickadr ....tiež som sa čudovala,ale mudr nie som......ale v správe sa píše že tromboza dakujem za info

italy2
15. jún 2016

@tomasko27 to sono mi robili 2x,že rovnaký stav......tak uvidím teray o týždeň mám dalšie....si pripadám ako ešte ušetríme a potom uvidíme? 😖 a lieky doživotne?

italy2
15. jún 2016

@maria1989 v lek.správe píšu tromboza....tak hádam doktorka vie čo píše,alebo?? podla veku to medička nebola 😀 ,

janickadr
15. jún 2016

@italy2 Ja ti odpoviem takto. Aj maly infarkt je infarkt. A aj mala tromboza je tromboza (hoci detekovat 0,5cm dlhu trombozu, to mi pride dost divne, to by snad musela pouzit mikroskop (a to je totalna kravina) alebo co... Ocakavat od trombozy, ze sa spontanne rekanalizuje, cize postupne vymizne, je zo strany lekara extremne riskantne a absolutne nie podla tzv.guidelines, teda podla pravidiel a odporucani, podla ktorych sa v danej situacii konkrentne postupuje. Tromboza sa totiz moze behom par desiatok minut rozsirit tak, ze ohrozi zivot pacienta (spravidla plucnou emboliou). Preto, ak sa co i len predpoklada, ze trombozu clovek ma, tak sa lieci, akoby ju clovek mal, lebo riziko (ze sa nieco zavazne stane), ked sa lieci a nie je tam, je podstatne vyssie, ako ked sa nelieci (a napokon tam nie je, teda sa to definitivne nepotvrdi)...

maria1989
15. jún 2016

@italy2 nemyslela som to zle 🙂 ja som tiež mala angiologičku, ktorá mi napr. nechcela už dať lieky, lebo som sa liečila UŽ 3 roky. tak som sa objednala k hematologičke, ktorá povedala, že lieky musím a bodka. A nech si poisťovňa trhne nohou. V tom zmysle. Určite to konzultuj aj s inou lekárkou, sama kvôli sebe 🙂

janickadr
15. jún 2016

@italy2 No, trochu som sa v tych zaporoch na konci stratila a napokon aj pomylila.. Cize, radsej sa clovek lieci, ze ma trombozu, lebo liecba nizkomolekul.heparinom je aj dlhodbejsie pomerne bezpecna.. A ked sa definitivne potvrdi, ze trombozu nema, tak sa liek vysadi a hotovo, lebo kvazi "zbytocne" uzivanie lieku velke zlo nenarobi.. Ale ked sa liecba neda, zlo sa narobit moze, clovek moze zomriet (spravidla na tu emboliu, ako som uz pisala vyssie).. Snad je to uz teraz jasnejsie. 🙂 A snad to teda tvoj pripad nebude... 🙂

janickadr
15. jún 2016

@italy2 Tiez mi to pride tak, ze dr.chce na tebe setrit, lebo predpisovanie nizkomolekul.heparinu je relativne nakladne a niekedy poistovne (najma sukromnym lekarom) pindaju.. Ale ako dr.by som sa na pindanie poistovne vykaslala (a neraz som tak robila) a liecila som pacienta tak, ako sa liecit malo, a nie tak, aby to bolo co najlacnejsie...

italy2
15. jún 2016

@maria1989 aj ja som to myslela žartom,nebudem znevažovat lekárske vzdelanie......ale vyhladam nového lekára...stat sa može čokolvek...vdaka

maria1989
15. jún 2016

@janickadr a keby sa jej niečo stalo, veď predsa lekárka je za to zodpovedná... či nestane sa tej lekárke za to nič?

italy2
15. jún 2016

@janickadr velmi pekne dakujem za rady...určite vyhladám iného lekára..... opuchom síce už netrpím,ale v tej lýtkovej časti to "nie je ono"-a zvačša prechádza bolest do stehna....taký pocit tažkej nohy spojenej so svalovicou......Niekedy mám vážne dojem,že sa skúša sila a odolnosť obyčajných ludí...že ešte kolko vydrží. 😒 😒

janickadr
15. jún 2016

@italy2 Ak mas napisane v naleze slovo tromboza, malo by sa to naozaj ako tromboza liecit. Skus si teda najst ineho angiologa, hoci teda na Slovensku ich az tak vela nie je a nechce sa mi ani verit, ze by niekto takto riskatne postupoval a nedal adekvatnu liecbu. Pripadne, ak by si mala moznost skor navstivit hematologa, tak chod za hematologom a ukaz mu nalez a povie ti,co si o tom vsetkom mysli.. Inak, ta liecba potom nie je samozrejme automaticky dozivotna, v pripade, ze sa jedna o prvu epizodu a pod., liecba trva spravidla 3max.6 mesiacov...

italy2
15. jún 2016

@janickadr ešte raz dakujem,idem si dohodnut termín.
Dakujem všetkým za info a prajem pekný deň

janickadr
15. jún 2016

@maria1989 Keby sa jej nieco stalo, samozrejme, ze je dr.za to zodpovedna, lebo liecba nie je tzv.lege artis, cize podla platnych pravidiel (v pripade trombozy). Cize ak by niekto dal podnet na UDZS, velmi pravdepodobne by uspeli a dr.by mohla dostat (podla nasledkov pacientky) nejaku pokutu pripadne, ak by sa jej stalo nebodaj nieco vaznejsie (to snad ale nie, lebo samotna lokalita lytka je z hladiska trombu na embolizaciu do pluc relativne vzacna, ale zas, tromboza sa moze rychlo pri neadekvatnej liecbe rozsirit a potom je zle...), mohlo by byt na nu podane trestne oznamenie a dalej by to uz potom v spolupraci so sudnymi znalcami riesil sud...

alenah31
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
janickadr
15. jún 2016

@alenah31 No, ty si sa veru druhy krat narodila.. 🙂 Ja som tiez take zazila, tiez do par tyzdnov po vysadeni liecby sa pacientke nahle dramaticky zhorsil stav.. A neprezila to.. ☹

alenah31
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
janickadr
15. jún 2016

@alenah31 Vobec neuvazuj nad tym, ze za to ciastocne mozes sama. A to ani nahodou. Lekar ma vediet, co ma robit a ako ma liecit, a nie pacient. A ked to nevie, co sa samozrejme moze stat, ma pacienta poslat k prislusnemu odbornikovi, v tvojom pripade to bolo k hematologovi, ktory mal sledovat vysadzovanie warfarinu, ci tam nahodou nedochadzalo k tzv.reaktivacii zrazacieho systemu v krvi, co zjavne dochadzalo. Lebo totiz pri vysadzani warfarinu sa prechodne este zhorsi (zvyrazni) zrazaniekrvi a moze to narobit taketo tazkosti... A co sa tyka z tvojho nasledneho stresu, ani sa ti necudujem, ze ho mas, ale ciastocne je aj zbytocny. Tie injekcie, ktore si pichas, su najbezpecnejsou formou ochrany pred zrazanim krvi, aku doteraz vymysleli, a zaroven formou, ktora je bezpecna aj pri samotnom krvacani v takom zmysle, ze to samotne krvacanie nie je az take intenzivne. Ked treba, ludi pri liecbe, ktoru teraz mas, bezne aj operuju, samozrejme, je idealne, ked sa injekcia da cca 12hod.pred operaciou prechodne vysadit, ale nie vzdy sa tak da urobit a uplne bezne to naozaj pacienti bez nejakych extra krvnych strat v pohode vsetko preziju.. Preto, vooobec nemusis brat ziadny ohlad na stravu pri pichani si injekcii, ani sa nemusis nejako extra bat pri krajani chleba ci pri nejakych sportoch (pokial teda nerobis box alebo nieco podobne).. A ze chodis s krabicou liekov na dovolenku, to nie si sama, to chodim aj ja, minimalne 4 druhy ATB a pod., spolu minimalne 30-40druhov liekov, ale to je uz trosku diagnoza, ale kazdy musi s niecim zit.. 🙂 A este ma napadlo, uz existuju aj tabletky na riedenie krvi ako liecba a prevencia embolizacie, ktore sa teda pouzivaju aj u nas, ale nie v tychto indikaciach, teda pri tychto diagnozach (u nas je to zatial pri inych dg), v zahranici je to uz ale bezne. U nas to zarial nie je schvalene kvoli financiam, lebo kedze su to nove lieky, su drahe. Mas teda aspon sancu, ze si nebudes musiet dozivotne pichat injekcie, ale budes moct prejst casom aj na nejake tabletky, ked uz warfarin nemozes (konkretne je to Pradaxa a Xarelto, mozno uz aj ine, kym som ja na MD). 🙂

alenah31
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
janickadr
15. jún 2016

@alenah31 Tie lieky su zatial u nas neni schvalene pre tvoju dg, ale urcite je to len otazka casu, mozno ti bude vediet povedat viac tvoj hematolog.. A, trosku je u teba asi aj panicka porucha, ale po tom vsetkom, co si prezila, sa ani nie je co cudovat.. Tak behavaj dalej a kludne oslavuj dvojo narodenin, mas ich totiz dvojo.. 🙂

italy2
15. jún 2016

@alenah31 dakujem za tvoj príbeh....skutočne chodiaci zázrak....tak už len vele a vela zdravia a štatstia