Amenorhea. Zažila niektorá z vás takúto chorobu?

iwusa
7. mar 2008

ahojte babenky,

potrebovala by som sa trošku posťažovať, porozprávať a zistiť či niekto tiež zažil niečo podobné. Takže, dlhodobo asi 4-5 rokov som brala antikoncepciu, keď sme však začali plánovať svadbu, nejako sme chceli ešte s priateľom aj bábatko. Takže v decembri min. roku som vysadila tabletky, poslednú menštruáciu som mala 12.12.2007, následne som v januári stále nedostávala, už som myslela, že mám v brušku malú fazuľku, robila som si 5 testov, pričom na 3 som mala veľmi slabučku čiarku potvrdzujúcu tehotenstvo. ale keď som bola 1.2. u gynekológa, všetko tehotenstvo vyvrátil, vraj mám suchú sliznicu a k tomu aj nízko položenú maternicu. takže mi nasadil duphaston, brala som ich 10 dní, ďalších 10 som čakala na to, či dostanem alebo nie, keďže nie, tak som opat šla k doktorovi. Robil mi vyšetrenie, nezapamatala som si názov, ale začínalo sa to na poly... potom mi nasadil lieky - provera, tie už pomaly dojedám a ja už strácam nádej, že to dostanem. Poviem vám, psychicky som na tom dost zle, lebo už 3 mesiace som to nemala, neovulujem, nemám chuť na sex, ak aj náhodou, tak sa to ani moc nedá, lebo prežívam neskutočné bolesti... no proste necítim sa ako žena. Doktor mi vravel, že už je to naozaj dlho, bude mi robiť testy na hormóny v krvi...

Zažila niektorá z vás takúto situáciu? ako sa to riešilo, testovalo, liečilo???

Ďakujem vám veľmi pekne!

bosorkajarka
12. jún 2008

No to ja si myslim taky :( Chci k jinemu doktorovi ale problem je ze k ni jsem se prihlasila teprve pred mesicem a k novemu se muzu az za tri mesice takze ted piju Femigard a rikam si ze se to treba zlepsi samo ze se to telo s tim srovna samo 😒

zuzuza
12. jún 2008

Jo tak to je problém, až po třech měsících se může k jinému, ale tak ty dva měsíce už vydržíš a pak to bude na pohodu a půjdeš jinam!

bosorkajarka
12. jún 2008

Jeste jsem si rikala ze bych zkusila neco alternativniho homeopatii nebo akupunkturu, neskousela si neco?

zuzuza
12. jún 2008

bosorko, nene ja nic takoveho nezkoušwla, já na to prostě moc nevěřím, jako podpůrnou léčbu k hormonální ano ale na samotnou přírodníá bych moc nevsázela,a le je to jen můj názor, já už to mám s tou plodností těžší, než jen nepravidelná ms...

bosorkajarka
12. jún 2008

s cim mas jeste problemy? no ja zatim nevim jestli je vse ok protoze utz mi nikdo nedelal a v detstvi jsem mela hodne zanetu tak uvidime

ivomal
12. jún 2008

Bosor, tak to ti můžu poradit pouze jedno, změň doktora, jak to jen půjde. Tohle co ti řekla je blbost, vysoký testosteron se určo neléčí další antokonco, zvlášť když chceš být těhu. To by mě zajímalo, ja by to chtěla udělat. Namočí tě akorát do kolotoče. Měla jsem úúúplně stejný problém, doktorka to kdysi taky tak řešila, ale já se naštvala a vyměnla jsem ji za jiného doktora. Tehdy jsem nechtěla být těhu, ale chtěla jsem fungovat normálně a bez antiko. Doktor mi udělal hormon. obraz a poslal na šťítnou žlázu, tu mám sice v pohodě, ale stejně jsem delší dobu byla sledována endokrinologem i medikována a chodila s výsledky na gyndu. Teď prý mám testosteron docela dobrý. Ale stejně jsem měla v zimě výpadek a ten mě vyděsil. Před dvěma lety po vysazení antiko mě " nastartovala " Provera na 30 - 35 d. cykly. Ale snažíme se teprve 3 měsíc.

bosorkajarka
12. jún 2008

No se stitnou zlazou mam mam problemi beru na ni prasky , ale to by s tim nemelo souviset, no nic asi budu muset vydrzet a zmenit doktora.
Nevite nahodou jestli neexistuje nejaka klicka jakzmenit doktora driv nez za tri mesice po posledni zmene??

ivomal
13. jún 2008

Jee, tak to já nevím, s tím nemám zkušenosti. Jenom pár lety jsem se stěhovala přes půlku republiky a tzn. změnit veškeré doktory. Šla jsem tedy k místnímu dr., kterého si mé kolegyně pochvalovaly. Jenomže on záhy těžce onemocněl (to mohlo být tak 2 - 3 měsíce už si to nepamatuji) a místo něj tam dali něco příšernýho...stará baba před důchodem, která se nevešla do dvou křesel, s rukama jak hrábě a jednáním řeznického psa. Mě hned tak něco nerozhodí, ale tehdy jsem návštěvu u ní obrečela, byla až sprostá. Takže za týden jsem tam přišla si vyžádat kartu..proběhlo to ve dveřích a byla dooost nepříjemná, o to víc potom já. Bývalý přítel mi dohodil dobrého gynekologa (se znali přes práci) a s tím jsem spokojená. Já vůbec mám velmi špatné zkušenosti s gynekoložkami, tohle byla moje druhá nepříjemná zkušenost. Vždy už jen chlapa. 🙂

ivomal
19. jún 2008

co je holky?

iwusa
autor
14. aug 2008

ahojte kocky, viem, ze som tu dllllllllho nebola ale kym som nemala nove veci, tak som ani nemala co pisat. takze od vtedy ako som bola naposledy u doktora: dostala som recept na antikoncepciu s tym, ze som ju musela zacat znova uzivat. doktor vravel, ze moje telo tak zlenivelo, ze mozno po prvom douzivani ani nedostanem mrchu... ale ja som dostalaaaaaaa, hned po prvom baleni, juchuuuu 🙂 aj ked to boli len 3 dni ale u mna sa strasne strasne ratali! bol to moj najlepsi predsvadobny dar 😀 potom som douzivala aj 2 aj 3 balenie, pokazde boli kramiky a este silnejsie. teraz mam vlastne tie 3. (od decembra 2007 su to moje 3 mrchy, aka som stastna, aj ked su umelo vyvolane) no a v pondelok pojdem na odberi krvi, dufam, ze nastalo zlepsenie a uvidime, co na to povie doktor. tak zatial len tolko, potom pridam dalsie infosky, papa 😉

runa
16. aug 2008

ahojte,

problem s amenoreou riesim uz treti rok. od jesene roku 2005 mam problemy s vynechavanim cyklu, v najhorsich obdobiach som menstruaciu nedostala aj 6 mesiacov po sebe. vzhladom k tomu, ze som v tom obdobi zila sama a nesnazila som sa o otehotnenie, lekarka mi predpisovala noretistheron, po nom som menstruaciu dostala vzdy jeden mesiac, no nastratovat dlhodobejsie sa to nepodarilo. vysledky hormonalneho profilu v tom case hovorili o takom nedostatku estrogenu, aky vykazuju zeny v prechode.

zazrak sa stal, ked som sa zoznamila s mojim sucasnym priatelom. v den, ked sa ma po prvykrat dotkol a vyznal mi lasku, som zacala spontanne menstuovat a cyklus (sice trochu rozhadzany) krasne pokracoval 6 mesiacov. dodnes to povazujem za fenomenalny ukaz. lekar mi potvrdil, ze psychosomaticke zavislosti su v tychto pripadoch velmi silne. hoci som to zo zaciatku nevnimala ako zasadne, nakoniec sa potvrdilo, ze dovodom straty menstruacie v roku 2005 bol emocionalny stres. prave v tom case som sa totiz rozisla s priatelom a prezivala som to mimoriadne silno, dramaticky, tragicky.

posledne tri mesiace, od juna t.r., mam s menstruaciou opat problem. opat sa ukazalo, ze moje telo tymto sposobom reaguje na stres - tentokrat nie emocialny, ale pracovny (zijem tak, ze sa mi o praci, konfliktoch a povinnostiach pravidelne sniva...). pre vsetky zeny, ktore s tymto problemom bojuju, mozem preto odporucit okrem medicinskej liecby najma snahu dostat sa do vnutornej harmonie a pohody. stratu menstruacie vnimam ako zdvihnuty prst mojho tela, ako vnutorny hlas, ktory hovori, ze za takychto psychickych okolnosti telo odmieta fungovat ako zena, odmieta sa rozmnozovat a rozsirovat rod 🙂. Hovori, ze sa mam uvolnit, zacat ziarit a vytvorit tak podmienky, v ktorych sa buducemu dietatu bude darit. Takze vsetkym bojovnickam na tomto poli zelam hlavne pocit pohody a stastia 😵

iwusa
autor
22. aug 2008

baby, co je s vami? co sa deje? ja viem, ze toto vsetko co prezivame a liecime je strasne dlhodoby proces, ale nam so to podari, nebojte sa! dajte o sebe vediet, nech viem, ze som v tom neni sama.

ozaja ako take male spestrenie:

http://www.mojasvadba.sk/album/album.php?vAlbum...

moj stastny den, tak si pozrite a teraz cakam na ten dalsi stastny - ked zistim, ze som tehotna, len to bude troska trvat, ale zvladneme to 😉

bodzlomu
23. aug 2008

iwusa - krasne fotecky....

chcela by som pridat aj moj "pribeh"....

s HAK som zacala vo svojich 18 rokoch, ked som uz chcela s priatelom aj pohlavne zit...po 4rokoch sme sa rozisli, ja som z toho vsetkeho upadla do anorexie...HAK som brala dalej,nevidela som v tom problem...
potom som odisla ako au-pair,do nemecka a tam som pribrala pekne 10 kg a dostala som sa aj psychicky z toho hlbokeho dna 🙂
ked som zacala studovat na VS vysadila som HAK tak na pol roka - chcela som menstruaciu prirodzenou cestou..... po pol roku sa to nejak nerozbiehalo..priznaky, pobolievanie a par kvapiek spinenia bolo tak po dvoch mesiacoch a potom nic...doki na to reagoval tak,ze mi zase nasadil HAK 😖 tak som dalsie 3 roky brala HAK a v septembri 2007 som HAK vysadila uplne,lebo som si chcela zregenerovat telo,aby som po dokonceni VS mohla otehotniet.... lenze mrcha neprisla vyse 2 mesiacov,tak som isla za dokim a ten mi predpisal Duphaston...mrcha chodi po nom ako hodinky...po 6 mesiacoch brania D mi doki povedal,ze to nechame na prirodu,ale kedze som mala na zaciatku juna statnice-stresy ako hrom, mrcha neprisla znova zo 2 mesiace...takze zase beriem D - uz tretie balenie ☹ a zatial som neotehotnela...
neviem ci vymenit doktora - do teraz mi nerobil ziadne testy, nikdy som nedostala ani vyvolavacku 😖 ziadne hormonalne merania...vzdy len vysetrenie-stery, pripadne ultrazvuk ..... 🙄

ale ako pise iwusa...zatial som velka optimistka a verim,ze to vsetko krasne nas vsetky teraz caka a ze aj mi budeme onedlho drzat v naruci krasne zdrave mimi 😵

iwusa
autor
23. aug 2008

baby mna to tak stve! tolkymi liekmi sa musime napchavat, ved to je aka zataz na nasu pecienku! preco to nemoze ist same od seba?

bodzlomu - vdaka, ze si sa pridala! skus navrhnut doktorovi aby ti spravil odber krvi a rozbor na hormony, ze ako to vlastne vyzera...myslim, ze by proti niecomu takemuto nemal protestovat. a ked ano, tak by som hladala asi nejaky bocny kanal. ja som tak vyuzila moju svokru 😉 ona totiz pracuje v nemocnici a vybavila mi odber krvi s hormonalnym rozborom a hned sme vedeli, ze to nie je dobre! no a potom som tlacila na doktora aby mi spravil odbery a aby sme to uz dako riesili, ved predsa chcem babo!!! nie som nadsena, ze musim opat brat HA ale dufam, ze buduci tyzden budem mat dake nove vysvetlenie a riesenie mojho problemu!

bodzlomu
23. aug 2008

iwusa a dalo by sa take nieco zariadit aj u obvodnej lekarky? ona je hotovy poklad 🙂
hm.... a preco ti nedal Duphaston,alebo iny liek? vsak je teraz omnoho sirsia sklala liekov? 😖
a teraz uz vies,ktore hormony ti chybaju?
ja som po prvom vysadeni HAK brala luthenyl 😒

iwusa
autor
23. aug 2008

jáááááááááááj, uz som to mala cele napisane a neviem ako som si to vymazala 😀

no ale k teme: skus obvodnu, ak je taka fajn a prides za nou, ze by si chcela taky obraz krvi, myslim, ze by s tym nemal byt problem, ale naozaj to zalezi od pristupu.

ja moje problemy riesim od januara a doktor mi nasadil aj proveru, duphaston aj norethisteron a ani jeden z nich nedokazal vyvolat mrchu. potom sme brali krvicku a zistili, ze hypofyza pracuje ako besna (stavy ako v prechode - navaly tepla, potenie, zmeny nalad, priberanie a to som sa len pozerala na chladnicku) a na druhej strane neovulujem, moje vajicka nedozrievaju a k tomu nemam vobec prekrvenu sliznicu. povedal mi, ze ak by neprislo zlepsenie, mam uvazovat o darcovi vajicok... poviem ti, ani neviem ako som sa odtial dostala, pretoze sa mi brutal zatemnil mozog a soferovanie cez uslzene oci nie je bohvieco!!!

takze co, treba len a len cakat a to ma zabija!

mmmk
23. aug 2008

Holky, nezkousely jste hledat nekde na netu priznaky PCOS? Ja mam amenorheu (odjakziva) a precetla jsem si o tom na netu, ma 5 hlavnich priznaku - amenorhea, zvyseny testosteron, akne, cysty na vajecnicich a nadvaha. Jak mate aspon 3, jste jasny PCOS. Ja si uvedomila, ze mam podle horm. profilu zvyseny testosteron a chybejici menstruaci. Rikala jsem to tehdejsi doktorce a ta si div neklepala na celo. Pry abych mela PCOS, bych musela byt vousata a obezni! Sice mela v ruce hormonalni profil, ale tvrdila, ze to pozna! Dalsi doktorka totez! Uz jsem se fakt vztekla. Protoze ony ty PCOS by u me vysvetlovaly vic veci. Kdyz jsem byla na delsi dobu v CR, zasla jsem si tam k normalnimu gynekologovi, nic mu nerekla a nechala se prohlidnout. Jen po zhlednuti vnitrnim utz mi rekl, ze mam cysty na vajecnicich. Rekla jsem, ze chci otehotnet a skoro dva roky se nedari. Tak me okamzite objednal do nemocnice na laparku. Tam zjistili pruchodnost vejcovodu (dobra), rozvrtali cysty. Po prestehovani jsem sla rovnou do CARu, kde mi rekli, ze s PCOS jsem mela prijit rovnou. Mam za sebou 3. cyklus stimulace clomhexalem (3.-7. den) a utrogestan (od ovulace dal). Az ve tretim cyklu naskocila ovulace. Uvidime, jak to bude dal. Nicmene mi doporucili HA, kdyz zrovna nebudu chtit otehotnet 😅

Lecbu Duphastonem povazuju za naprosto zbytecnou, je to vlastne jen krvaceni ze spadu jako po HA, ovulaci to nevyvola. 😠

bodzlomu
23. aug 2008

iwusa.... si velmi silna, verim,ze ist po takej sprave domov, muselo byt hrozneeeeeee ☹
hlavne este nestracaj nadej!!!!! poznam baby,ktore cakali dlho veeelmi dlho, jedna dokonca 7 rokov a ma synceka 😉
aj ked viem,ze tak dlho asi cakat nechces!!!!
a co s manzelom ste sa o tom uz bavili? co by na to povedal on? vsak ak to mimi mozes donosit ty...hm?
ked citam ako si na tom az sa hanbim,ze sa "stazujem" ze sa nam tristvrteroka nedari 😖
drzim ti silnoooooooooooooooooo palceky!!!!!! 😵

bodzlomu
23. aug 2008

mmmk..hm tak to tiez si mala stastie na doktorov 😖
ale je fajn,ze sa ta ujal daky dobry a zacal s tym nieco robit!!! 😉 takze drzim palceky aby sa dalej darilo a coskoro aby si bola tehulka 😵
a Duphaston? no vies,ide o to,ze zene sice vyvolava len pseudokrvacanie,ale hodi sa ako liebca zenam,ktore maju prilis kratku druhu fazu cyklu a teda nie su schopne donosit dietatko,lebo zlte teliesko zanikne tak skoro,ze sa vajicko na sliznicu maternice neuchyti... totiz D napomaha zltemu teliesku, zvysuje sliznicu maternice... obsahuje hormon potrebny v druhej faze cyklu,ktory hypofyza nevytvara
ale ako hovoris na ovulko to vplyv nema.... takze zalezi od toho,komu ho doki naordinuje 🙂

mmmk
23. aug 2008

Bodzlomu, doktory jsem, az na toho posledniho a CAR, mela otresne 😖 Lecba podle me nespociva v cekani (urcite znate: Jste mlada, mate cas. Dejte tomu cas. Nemyslete na to!). V CARu hned zacali stimulovat (vysledky vysetreni jsem si prinesla z CR 😵). Rikali, ze 25 je na miminko uplne idealni a jsou pry velice radi, ze se snazim s tim neco delat, mam nacteno a hodne vim. 😉

Jo, ja verim, ze duphaston nebo utrogestan samotny pomuze zenam, co maji prilis kratkou lutealni fazi, jenze nema vyznam, pokud zena spontane neovuluje nebo aspon stimulovane neovuluje.

Ivi, zapomnela jsem ti napsat. Nic, ale fakt nic si z toho nedelej. Ja mela totez a dokazali mi vyvolat ovulaci! A kdyz to jde jednou, pujde to zase 😵 Ja uz taky ztracela nadeji, zvlaste pote, co mi prvni doktorka (ta velice "chytra", co mi tvrdila, ze PCO nemam) rekla po jedinem cyklu stimulace (clomhexal v 1-0-0 a nic k tomu), ze jsem nezareagovala a ze mam navstivit nejaky CAR v CR a "koupit" si nejaka vajicka. Ze se proste vlastnich deti nedockam 😖 Byla jsem na dne, opravdu na dne 😖 Pak mi ted cesky doktor po te laparce napsal clomhexal (3x1) a utrogestan (2x1). Pri druhem cyklu si me uz prevzal CAR a pri tretim se povedla i ovulka 😵 Spadl mi obrovsky kamen ze srdce. I kdybych mela jit na IVF, vim, ze je moje telo schopne tvorit vajicka a sliznice taky uz narusta dostatecne. Takze hlavu vzhuru a zmen doktora nebo jdi do CARu, to pomuze 😵 😵 😵

misule82
23. aug 2008

Ahoj holky, já po vysazení také nemám MS ani ovulaci, už je to 7 měsíců. Mám lehce zvýšený testosteron hodnota 2,6 a teď jsem brala clostil 1x denně a 12 DC na utz jsem měla zvětšený vaječníky, spoustu folikulu ale nejv. měl jen 8 mm, takže clostík nezabral.... Doktor říkal, že vaječniky vypadají polycysticky. Mám i akné a nadměrné ochlupení, nadváhu ne a vousy taky ne 😉 jak poznám na stopro, že mám PCO? Na vaječnících prý cysty nemám.... A co se bude dít dál? Předpokládám, že mi doktorka zvýší dávku clostilu, ale co pak? Mám se jí rovnou zeptat, jestli nemám chodit do CARu?
A taky by mě docela hodně zajímalo, jak je možné, že před HA jsem měla normální MS a teď mi to takhle blbne.... Za to může antikoncepce nebo jsem na to trpěla vždycky?

mmmk
23. aug 2008

Misule, ja bych to u tebe na ty PCO videla. Ty cysty na vajecnikach ani nemusi byt moc patrne. Projevuje se to takovym jakoby porcelanovym povrchem. Ale to asi pozna jen odbornik. Asi si zavolej prvne do CARu a rekni, co mas za problem a myslim, ze nebude problem, ze se jeste nesnazite rok. Rok je to u zjevne zdravych paru, takze u tech "nezdravych" je to podstatne kratsi doba. A anovulace je teda u me dost zasadni problem. Bez ovulace se otehotnet fakt neda 😀

misule82
23. aug 2008

mmmk: já si teď slupnu opět duphaston, abych to dostala a dojdu si k doktorce, jak jsem psala, tak zkusíme nejspíš tu zvýšenou dávku clostilu a rovnou se s ní domluvím, že půjdu rovnou do CARu. Když se mnou minule mluvila, tak prý když nezareaguju na clostil, tak bysme zkusili laparoskopii. No nevím, mám z toho strach 🙂

mmmk
23. aug 2008

Misko, laparka celkem nic neni, 4 dny po operaci jsem o tom ani nevedela. A druhou noc po ope jsem spala na brise 😵 Ja zareagovala az na 3xdenne clostil. A to az 3. cyklus. Ta laparka je navic dobra v tom, ze ti najdou treba pripadne srusty, proplachnout ti vejcovody, pripadne zpruchodni a hlavne ti navrtaji vajecniky, takze ovulace na sebe neda cekat a po laparce je 3 mesice zvysena sance, coz neni malo 😉

bodzlomu
25. aug 2008

misule, vsak dokimu ani nemusis povedat uplnu pravdu kolko sa snazite, kamoska po 3 mesiacoch povedala,ze sa snazia rok a tak jej doktorka robila hormonalny profil, nasadila Duphaston a po mesiaci cakala mimi 😵
hlavne nesmies mat strach, vies preco to robis,pre to krasne malinke,ktore budes raz drzat v naruci 😉
mmk...hrooozne moc ti drzim palceky,aby sa vam to podarilo,aby si mala coskoro male mimi, preskakala si si toho dost!!!!

mmmk
25. aug 2008

Miso, jak pise Bod zlomu, jestli mimco opravdu chces, pretrpis i horsi veci nez je laparka (ktera teda hrozna rozhodne neni) 😵 At to brzo klapne 😉

Bodzlomu, drzim pesticky, at se taky brzo dockas 😵

bodzlomu
25. aug 2008

mmk..... dakujem... snad sa podari... 🙂 a merias si BT?

mmmk
25. aug 2008

Jasne 😉 Sice jsem nejakou dobu nemerila, ale ted merim. Docela mi to pomaha nic si nevsugerovavat 🙄

misule82
25. aug 2008

Jasně, vše pro mimi 🙂 Laparku taky zvládnu, sice se bojím jako asi každej, ale zvládnu to 😉 Akorát se asi přihlásím rovnou do CARu a bude to.

donnald
25. aug 2008

Ahojky děvčata,
chtěla jsem vás poprosit o radu. Po vysazení HA jsem měla hodně nepravidlený, dlouhý cyklus. Občas mi MS ani nepřišla a musela jsem na Agolutin - vyvolávací injekci a poté sjem to vždy dostala.
Chci se zeptat - pokud je anovulační cyklus - znamená to, že sliznice vůbec neroste???? Dnes jsem byla u dr. ten mi řekl, že sliznice hezky roste že má přes 8mm. A já teď nevím jestli se mám radovat (že někde ovu byla) nebo ne.