Čistenie maternice po samovoľnom potrate. Áno či nie?

janie80
17. jan 2011

Ahojte, chcela by som sa opýtať na váš názor na čistenie maternice po samovoľnom potrate.

Ja som potratila v 6tt tehotenstva. Keďže som krvácala už tretí deň a moja doki mi povedala, že maternica je čistá, tak ma pre istotu poslala do nemocnice, aby vylúčila podozrenie na mimomaternicové tehu. Aj v nemocnici mi povedali, že maternica je čistá, ale nechajú si ma na pozorovanie HCG. To bolo v pondelok. Všetko išlo OK, HCG klesalo, takže sa potvrdil samovoľný potrat. Krvácanie samo ustupovalo. Lekári sa ale rozhodli, že ma vo štvrtok budú silou-mocou čistiť. V pondelok mi dvaja lekári povedali, že maternica je čistá a vo štvrtok sa na základe pondelkového ultrazvuku rozhodli, že ma budú čistiť. Tak som sa pýtala, či to je nutné, keďže mi už pred štyrmi dňami povedali, že všetko je čisté. Až na základe toho, že som "vymýšľala" (to som sa dozvedela na nemocničných chodbách) ma primár poslal na opätovný ultrazvuk, kde samozrejme zistil, že všetko je čisté a poslal ma domov.

Aké máte skúsenosti, príp. názor vy? Je potrebný aj v takom prípade zákrok? Čítala som, že u nás sa to robí stále, vraj "pre istotu" a v zahraničí radšej nechajú organizmus, nech sa vyčistí sám. Samozrejme, ak je predpoklad, že to zvládne.

emilia25
27. jún 2013

ahojte ja som potratila teraz v pondelok alebo v nedelu to presne neviem lebo v nedelu tam bol este 4mm gestacny vak ale v pondelok mi doktor povedal ze maternica je cista a ze keby nedonesiem papier z pohotovosti tak by mi povedal ze som ani tehu nebola.no krvacala som velmi slabucko a to v nedelu,pondelok,utorok uz iba uplne minimum.je mozne ze doktor mal slabsi ultrazvuk a preto tam nic nevidel?lebo na potrat sami to zda velmi slabucke a velmi kratke.zevraj som bola nejaky 5 tyzden.

mia551
25. júl 2013

@emilia25 ahoj, ako si nakoniec dopadla Ty...? bol to potrat..? lebo ja som teraz v uplne rovnakej situacii... 2-3 dni krvacanie, no na potrat sa mi to zda slabe... na treti den velka fyzicka ulava, velky prival energie... tak fakt neviem... dakujem pekne

emilia25
26. júl 2013

@mia551 no bol to potrat a aj teraz v utorok mi vysiel slaby pozitivny test a vcera som zas zacala krvacat tak zas to iste.ale tak zivot ide dalej a kedze sme sa vobec nesnazili tak to mohlo byt velmi slabe preto to proste islo samo prec ale v decembri chceme ist uz na plno tak verim tomu ze zvitazi ta najsilnejsia a najrychlesia a uz bude vsetko tak ako ma byt.

janie80
autor
27. júl 2013

@emilia25 mne vtedy dokonca zastupujuca doktorka mojej doktorky povedala, ze to ani tehotenstvo nebolo... 😠 ale ja s myskim, ze urcite bolo, kedze test bol pozitivny, hcg v krvi bolo a mrcha meskala 3 tyzdne... Co ine to podla nej mohlo byt, netusim... 😕

emilia25
27. júl 2013

@janie80 tak tri tyzdne je uz dlha doba mne meskali akurat tyzden a doktorka tam uz videla 4mm gestacny vacok ale doktor na druhy den uz nic a maternica bola uplne normalna ani trosicku zvecsena a keby mu nedonesiem tie papiere z pohotovosti tiez by mi ani neveril.A ked som potratila prvi krat to bolo uz asi 2 mesiaci a stale tam nic nebolo vidno ani naznak tak pichol urychlovacku a na 9 den som sla opet tak mi zobral krv a tam som uz bola tehotna a na druhy den som mala ist do nemocnice kde mi zas brali krv tak hcg uplne malicko sa zvysilo a na dalsi den som uz rano krvacala.a silne bolesti tak sme sli do nemocnice a tam ma museli cistit a este bolo podozrenie ze je mimomaternice.tak som musela zostat dlhsie na pozorovani.

sasanka1979
1. mar 2014

ja som potratila v 8 t.t..potrat som mala prirodzeny,vsetko islo tak ako malo,ale v stars.bolestiach..momentalne je tyzden od potratu a tvari sa mi vyhodili male cervene fliaciky,ktore velmi svrbia..moze to mat nejaky nasledok z portatu?..

cencula
19. apr 2014

baby prosím Vás mám jednu otázočku. Dňa 17.3.2014 som bola na čistení maternice - samovolný potrat. Histologia tehotenstvo nepotvrdila, ale doktorka povedala, že ked som krávacala skoro mesiac, tak hcg citologia nezistí - ale podla mna som samovolne potratila, menštruácia mi meskala vyše mesiaca.
Histologia ukázala, že v maternici boli cysti a polypy, ktoré môže viesť do rakovinotvorných buniek. Dnes je to 33 dní po čistení maternice a menštruácia sa nedostavila a nevyzerá že by sa mala dostaviť. Do toho mám cistu na vaječníku 4cm a ranku na krčku. Je tu niekto kto by mi vedel poradiť, kedy by mi mala prísť menštruácia? Má niekto podobný problém? dakujem

cencula
19. apr 2014

zabudla som napísať, že ja som krvácala od 28.2 a prestala som 18.3 den po čistení maternice

monique33
21. jún 2014

Dnes som stvrty den po samov.potrate...krvacam stale,dufam ze to co najskor prestane...ale chcela by som sa opytat kedy mam cakat mrchu...ideme na dovcu a nerada by som keby som ju dostala zrovna vtedy..

miska75
4. aug 2014

Ahojte, chcem sa poradiť, samovolne som potratila cca v 3 týždni, našťastie som sa sama vyčistila. Cca týždeň som špinila potom. Doktor mi odporučil počkať aspoň do prvého menzesu. Presne na 30 deň, som začala opäť špiniť, myslela som si, že sa spustí, ale nič, stále len špinenie asi týžden, sem tam náznak menzesu, ale nic moc. Bez bolesti, uplne všetko v pohode. Môžem to brať ako menzes? Prosím poradte, alebo ešte ďalej čakať? Ďakujem 🙂

demeterka
4. aug 2014

@miska75 a si si ista ze si naozaj potratila? mas to potvrdnee od doktora? lebo napr kamoske sa stalo ze tiez si to myslela a pritom stale bola tehotna a tiez takto spinila na zaciatku.

miska75
4. aug 2014

@demeterka Ano, bola som aj na sono, tiez z krvi to zistovali, a aj histologia to potvrdila, že to išlo preč :(

demeterka
4. aug 2014

@miska75 Tak organizmu chvilu trva nez sa da doporiadku a aj ten menzes moze byt kadejaky, niekto krvaca silno ze ma pocit ze vykrvaca a niekto slabo a pusti sa to neskor, tazko povedat, ale radsej sledovat aby sa nahodou daco nepritrafilo.

miska75
4. aug 2014

@demeterka ved to, najradšej by sme sa do toho pustili hneď, ale na druhej strane sa bojím :(

nika006
1. sep 2014

Baby ja som zial potratila v 8 tyzdni pred tyzdnom ,vobec som netusila ze som tehu kedze sme sa stahovali,stresy,nehoda,nervy,novy stat hlava inde..meskanie ms som pripisovala stresom a kedze testy 3 vysli negativne.Az som 10dni spinila som sa tesila ze ms a potom krvacala,az to krvacanie zaslo do stadia "vodovodny kohutik"doslova sa zo mna liala krv doslova uteraky som si davala tam dole a o krcoch ani nevravim vrešťala som na cely byt zufala,zachranari ma hned brali a dr.potvrdil na komplexn.vysetreniach a odberoch ze tehu som bola a ukoncene tehu potratom ☹ Som z toho velmi smutna..este mi na papiere napisal ze male by malo termin 4 aprila 2015..na kyret ma neposlal ze sa zo mna vyplavilo vsetko a este sa 2,3 dni zo mna valilo trosku krvi.takze natural cistenie +tabletky .

monulatrubka
29. okt 2014

Ahojte,chcela by som sa spitat ze kolko sa budem cistit po samovolnom potrate bez kyretaze??pred 8 dnami som zacala krvacat,bola som v 6tt :( a kedy by som mohla ocakavat mrchu??

trgypadl
29. okt 2014

@monulatrubka a na kontrolny uzv po krvacani bol aky?

monulatrubka
29. okt 2014

@trgypadl bola som v pondelok,povedala mi ze v maternici nic neni a iba krv mi brala,koli tej hodnote a klesala mi a o tyzdenna kontrolu

trgypadl
29. okt 2014

@monulatrubka no tak ak to bolo teraz ciste,tak to bude hadam aj nabuduce,dolezite je,aby hladina hcg klesala.a kym sa upravia hormonlne hladiny

monulatrubka
29. okt 2014

@trgypadl takze musim mat hcg na nule a potom dostanem normalne menstruaciu??chceli by sme sa poznazit co najskor aj o babatko,teda ak bude vsetko ok

trgypadl
29. okt 2014

@monulatrubka tak dolrzite je,aby klesalo....neviem ake mas hodnoty....je fajn aj trosku pockat

poohie
10. nov 2014

ahojte, vie mi niekto povedat, preco po samovolnom potrate staci cakat so snazenim do prvej ms a po kyretazi 3 mesiace resp. 6? vsetkym vam to tak povedali? a ako dlho odporucali cakat s pohl. stykom? mne vobec nic k tomu nepovedali. a este prosim vas, mali ste ovulaciu este pred prvou menstruaciou ci nie? alebo teda mali ste taky pocit? asi to bolo vsetko este rozhadzane... dakujem za odpoved.
@monulatrubka @nika006 @sasanka1979 @carmen3 @zuzka2251 @sabaka @conkulinka @nefertiti7 @borka82 @sunny15

borka82
10. nov 2014

@poohie ahoj, ja som bola na kyretazi a povedali nam aby sme cakali 3 mesiace, aby sa zahojila maternica a aby sa mi tam vsetko dalo do poriadku. No my sme otehotneli hned po druhej menstruacii a dnes mame dvojrocnu krasnu kocku 😉 Ja neviem ci som mala ovulaciu este pred prvou menstruaciou, 🙂

poohie
10. nov 2014

@borka82 dakujem. a blahozelam k dcerke. asi boli blbe reci, ze tak rychlo sa podarila, ale hlavne, ze je v poriadku a potrat sa nezopakoval 😉 a co ten styk? nepamatas si?

borka82
10. nov 2014

@poohie nepamatam si presne, ale myslim, ze sme zacali pohlavne zit po prvej menstruacii 😉 My sme prisli o babo v siedmom tyzdni, pani doktorka nam sice dohovorila do duse ked zistila, ze som tehotna, ale velmi pravidelne ma sledovala a tehotenstvo som mala uplne bez komplikacii

nika006
10. nov 2014

@poohie ahoj nejak som ovulku necitila ,na prvu ms som cakala 28 dni presne a doki v Rakusku mi povedal ze aspon do tej prvej ms pockat po samovolnom pre dobro mna aby sa maternica zahojila a zcelila,ja som krvacala po missed este dalsi tyzden ,no Kyret je trosku vacsi zasah do organizmu preto sa odporuca cakat dlhsie pre istotu..aspon tie tri mesiace.. 🙂

michala.s
10. nov 2014

@poohie ahoj, mne robili po MA aj kyretaz, nakolko bolo potrebne docistenie. O dieta som prisla v 14tt. Na prvej prehliadke u zenskeho som bola 6 tyzdnov po zakroku a povedal mi, ze ak chceme mozeme okamzite zacat pracovat na babatku

poohie
11. nov 2014

@borka82 @nika006 dakujem
@michala.s juuj 14.tt ☹ myslim, ze cim neskor, tym to musi byt tazsie. nech je tentoraz vsetko v poriadku! dakujem za odpoved

sunny15
11. nov 2014

@poohie ahoj,my sme o prve babo prišli v 8tt,bol to samovolny potrat a urobili mi kyret pre masivne krvacanie...potom som krvacala ci skor spinila este 10dni...s pohl.stykom sme zacali asi po 1.ms jednak som spinila 10dni,potom som sla na prehliadku a mala som aj silny zapal moč.ciest...cize to vyslo tak po mrche...ta dorazila presne na 28dc...odporucali pockat 3mes.pre zahojenie maternice po kyrete...ak jedna o potrat napr.v 4tt ci v 5tt a potrat prebehne bez kyretu napr.ako veeelmi silna mrcha, toto sa nam stalo po 2.krat...po potvrdeni tehu som zacala krvacat v5tt ale nebol potrebny kyret nakolko som dostala mrchu len bola veelmi silna...skratka sa babo neudrzalo a menzes dosiel...po takom skorom potrate netreba mat pauzu v snž. skratka k tehu došlo ale dosiel aj menzes a dalsi zasah nebol v organizme vykonany...cize v dalsom cykle opät prebehne ovulka a dalsie tehotenstvo je mozne...taketo potraty sa deju velmi casto a zena napr. ani nevie ze bola tehotna-hlavne ta ktora sa nesleduje ci tehu necaka,alebo ma vykyvy cyklu...no a dalsie tehu u nas uz prebehlo chvalabohu v poriadku a mame tiez krasneho 2rocneho synceka... 😀 😀 😀 no a este k tomu ze ci po potrate prebehne ovulka...myslim ze nie lebo nema kedy...skratka po kyrete krvacas, mas akoby 600nedelie...potom o par dni nato dostanes mrchu.-..myslim ze to bol nasilny cyklus cize vyvolany potratom tam telo prezilo sok...musi sa spamätat a najskor musi dojst k mrche a az potom bude ovulka...cize krvacanie vyvolane po kyrete neratame ako menzes-...cize ani ovulka nemoze nastať...

poohie
11. nov 2014

@sunny15 dakujem, no ty si si teda uzila, to je mi luto, dva razy po sebe. ale o to vacsiu radost teraz mate zo synceka. som rada, ze do tretice to vyslo. vdaka za obsiahly opis 😉 nech sa vam dari 😉