Druhýkrát som potratila. Ako to mám prežiť?

nini011
13. jan 2014

Ahojte baby,potrebujem sa niekomu vyrozprávať, lebo mám pocit, že mi pukne srdce a zároveň aspoň malé povzbudenie. Nemám ešte ani jedno dieťatko, a už som bola 2x tehotná. Dnes je deň, kedy som potratila po druhýkrát 😢 . Už dlho si s drahým prajeme bábätko. Prvé tehotenstvo mi potvrdil test minulý rok po 9 mesačnom snažení. Boli sme veľmi šťastní, keď sme to zistili.Nemala som žiadne problémy, aj srdiečko bilo už v 6tt. Až som sa zobudila jedného rána na hnedé špinenie. Hneď som sa ocitla v nemocnici, kde mi pichali injekcie s prísnym režimom - ležať!!! Po dvoch dňoch to malinké vzdalo ☹ a 30.3. som v 7tt potratila vo veľkých kŕčoch. Samozrejme nikto nič nezistil prečo.Vraj:,, To sa stáva.´´...
Nie je deň, kedy by som na to nemyslela,veľmi ma to bolí. Vedela som, že liek na túto bolesť bude len ďalšie tehotenstvo. A minulý týždeň som si po ďalších 9-mesačných pokusoch našla konečne na teste //.Dr.ma aj nechal na PN, aby som oddychovala.Fakt som si dávala pozor na všetko. No dnes som opäť potratila. Bol to ešte len 5tt, mňa to ale veľmi bolí. Tentokrát ma nemuseli ani čistiť, lebo sa to vyplavilo samé 😢.Kde sa stala chyba?.Neviem sa s tým zmieriť, stále si to vyčítam.. Už znova. Ja už nevládzem ani dýchať ako ma to strašne bolí v srdci 😢 . Ako to mám prežiť?

klodyka76
13. jan 2014

Najlepší recept nerobiť si hned tehotenský test keď mešká menzes možno 2-3 dni. Možno sa to ľahko hovorí, ale mám svoje roky aj skúsenosti. V tom 5 týždni ani nemôžete vedieť, či tam bol plod. Ja som takto bola sledovaná...v 10 týždni som začala krvácať a nakoniec zistili, že tam ani plod nebol, len obaly. Jednoducho to tak príroda zariadila.......a ja som to tak aj brala. Žiadny stres ani náreky...život ide ďalej a stávajú sa oveľa horšie veci. Bábo sa mi podarilo v 35 rokoch......zdravé a krásne 🙂

maslenka47
13. jan 2014

Ano.. vraj "to sa stava". Priroda ma nastastie od "rodiciek" svoju hlavu, a snazi sa nedovolit, aby sa narodilo postihnute (zivotu neschopne) dieta. A to napriek tomu, ze "mamicka" chce dieta za kazdu cenu. Keby si si o tom trosicka nastudovala, tak sa odhaduje, podotykam ODHADUJE, ze zhruba kazde tretie oplodnene vajicko skonci spontannym potratom v prvom primestri. Prave preto, ze sa nestretlo vhodne vajicko s vhodnou spermiou.

Kedysi zeny nevedeli, ze su tehotne, az kym "im nenarastlo brucho" - to je tak 3-4 MESIAC. To, co ty prezivas, nie je trauma zo straty "buduceho potomka" ale sklamanie z "nesplneneho ciela". Holt, neostava ti insie, ako sa zmierit s tym, ze "sa to stava" a nepripustat si nejaku vsugerovanu vinu.

Ak sa ti "to stava" opakovane, tak bude pravdepodobne na pricine zdravotny problem jedneho z partnerov a treba vyhladat centrum asistovanej reprodukcie.

nini011
autor
13. jan 2014

Ďakujem za odpoveď. Testík som si robila na 42DC. Akurát, že som mala ovulku neskôr. Strach mám hlavne z toho, že to bude takto znova a znova.A že na nič sa nepríde..Ďakujem naozaj za príspevok.Som rada, že si ma ,,vypočuje´´ aj niekto iný.

evkag
13. jan 2014

@nini011 nastastie nemam taku skusenost a modlim sa, aby som ani nikdy v zivote nemala, no mam dve kamaratky, ktore si tym presli. obe dva krat. prva uz ma 4 rocneho syna a vydupkala si u lekarky geneticke vysetrenie a tam sa zistilo, ze manzel ma nejaku geneticku vadu a ona ma nieco s krvou, cize po tomto zisteni fungovala cele teheotenstvo na injekciach a vravim maly ma uz 4 roky o chvilku. Druhu kamaratku neposlali na ziadne vysetrenie, ma problemy s krvou uz dlhsie,a le brali to obe velmi tazko. Nie ti co zavidiet, len verit a mozno skus zajst za odbornikom........ine ti asi nepomoze

noname26
13. jan 2014

najprv pockaj, kym sa z toho dostanete a potom absolvujte vysetrenia. vsetky, aj tie co neporadia. ja som potratila 5x, kym to vyslo. my sme uz boli pripad, na ktory nemali lekari odpoved a jeden ma upozornil, nech si dam skontrolovat bunkovu imunitu, v prahe, viac k tomu nevedel, mali sme hladat na webe. isli sme tam a nasla sa pricina. a teraz mame krasnu 10mesacnu dcerku. nevzdavajte to a hladajte odpovede na svoje otazky. drzim palce a hlavu hore, verte a raz to vyjde. ale chodte za tym,pomoz si a aj pan boh ti pomoze.

ewisam
13. jan 2014

@nini011 ja len povzbudim, kamoska prisla o babo 5x a dnes ma dve zdrave krasne deti, takze vela sil a stastia

mimake
13. jan 2014

Prezila som nieco podobne, hoc len raz ale prisla som hned o dve deticky. S manzelom sme sa snazili 2roky. Bolo to hrozne obdobie, plne depiek a bolesti. Zanevrela som na deti a prisahala si ze ziadne mat nebudem. Presli dva roky a nejako som zmenila nazor ( ale preboliet to nepreboli) Otehotnela som na prvy pokus. Strasne som sa baka ako to dopadne a stale som to v hlave rozoberala, az mi manzel dohovoril a zacali sme rozmyslat a zit tak ako keby som tehotna nebola. A velmi mi to pomohlo. Teraz mame zdravu krasnu dcerku. Ale uvediem priklad mojej mamky ktora medzi mnou a sestrou potratila samovolne 9 x. No po desiatich rokoch snazenia som sa nakoniec narodila ja 😉

ematko29
13. jan 2014

@nini011 Ahoj najlepšie by bolo kedže si 2x potratila,ísť ku hematologičke aby ti zistila či nemáš náhodou problém so zrážanlivostou krvy,Poznám prípady,ked si mamička musí pichať iniekcie kôli tomu,že inak by potratila.Drž sa

my_angel20
13. jan 2014

nini011 - ahoj, ja si viem veľmi dobre predstaviť, čo práve v týchto chvíľach prežívaš. Bohužiaľ aj my s manželom sme sa snažili o bábätko a dvakrát náš anjelik odišiel do nebíčka. prvýkrát to bolo v októbri 2012 a poviem Ti, že NIKDY som sa s tým nezmierila a bolesť v srdci ostala a pretrváva ďalej.nemohla som tehotnú ani len zďaleka vidieť..a potom to prišlo v júni 2013 a ja som bola tehotná-hneď na PN-ku..ale naša radosť trvala krtko,zase len 10tt..keď som to zistila, zosypala som sa psychicky, ale keď som prišla z nemocnice, nikdy som sa o tom s nikým nerozprávala..strašne ma to trápi, bolí ma srdce, ale nedokážem to nikomu povedať, ani manželovi.veľmi to bolí hoci je to už 6 mesiacov...prišla séria vyšetrení, genetika, hematológia, zoozóny, endokrinológia...všetko v poriadku..nebudem klamať, že to bude v poriadku, lebo nebude a nikdy to neprebolí..treba si nájsť vlastnú cestu tak, aby si sa stým vyrovnala, aby to tak nebolelo..treba trošku času...držím Ti palce, viem, čo cítiš a preto si u mňa ďalšia, ktorú pridám k mojím modlitbám!!!

susi5
13. jan 2014

Ahoj. Tiez viem velmi dobre ako sa citis. Dnes som bola na kyretazi nakolko som samovolne potratila v 10tt a tiez mi nikto nevie povedat ze preco. Proste sa to stava. Som z toho velmi smutna nakolko sme sa na druhe babatko velmi tesili. Mna pri optimizme drzi to ze uz mame krasneho a zdraveho trojrocneho chlapca a pevne dufam, ze uz coskoro k nemu pribudne dalsi surodenec. Budem ti drzat palce a neboj aj vam sa to isto podari 🙂

nunka166
14. jan 2014

aj ja sa pridam. v july 2013 som prisla o dvojcata.jedno v 9tt a druhe v 12tt... nevedeli mi povedat preco... a v decembri som prisla o dalsie babo... nazvladala som to psychicky vobec, ale rodina a hlavne moj manzel mi pomohli sa postavit na nohy.. a teraz behame po vysetreniach preco sa to stalo? za rok prist o 3 deti a pritom som mlada baba, to neni len tak.. nieco v tom bude.. teraz cakame co sa dozvieme z vysetreni. Mame obaja strach. Ale treba verit tomu ze vsetko bude ok.Aj ked priroda je nevyspitatelna. Nikdy nevieme,aky uder nam nasadi.

leria
14. jan 2014

Ahoj, ja som potratila za posledné 2 roky 3krát. Teraz som opäť tehotná a zajtra ma čaká kontrola kedy by som mala dostať tehotenská knižku. Teraz som 9tt+3 a pred dvoma týždňami bola uz akcia srdiečka. Som veľmi nervózna co zajtra bude, vymizli mi všetky príznaky a dnes som mala aj blbé sny. Takto prebehlo aj pri tých troch potratoch.Velmi dobre viem co prežívas. No mne jediné co pomohlo, ze som si povedala, ze vyššia moc to tak chcela. A radšej to prežiť takto ako v neskoršom štádiu. V minulosti bolo fakt dobré ked zeny neboli natoľko informované ako my teraz, príliš skoro sa tehotenstvom traumatizujeme. Príroda vždy vie co robí, netreba to siliť ani sa obviňovať, len to prijať.Mne zistili vyššiu zrážanlivosti krvi, takze si pichám fraxiparín, beriem lieky na podporu a udržanie tehotenstva. Lenže si myslím, ze je to celé na figu, lebo po poslednom potrate som nahnala partnera na spermiogram, ktorý bol dosť zlý- teratozoospermia-len 4% dobrých spermií.... Co sa týka množstva, tak ich má dosť aj sú rýchle a ja nemam problém otehotnieť, len je to lotéria ci to je tá správna. Ak nie, tak je to celé zle od začiatku.Rozhodla som sa tieto rizika podstúpiť, pokial sa bude dariť otehotnieť. Mám strach ako to zajtra dopadne, pretože po bábätku veľmi túžim a mam neuveriteľnú zlosť na seba ze neviem posledné dni myslieť pozitívne. Ja uz v podvedomí som pripravená na to najhoršie a na to ako si s tým poradí moja psychika a pripraví na další boj.Jediné co mi ostáva je viera a nádej. Ber to z tej strany, ze mnohé zeny nedokážu otehotnieť vôbec. Predtým než ty podstúpis kopec vyšetrení, pošli najprv svojho partnera na spermiogram. A nestrácaj nádej, ja budem mat tento rok 40 a bojujem stále.Je to tažké, no ber to z tej pozitívnej stránky.... V živote sa stanu veci, ktore nemôžeme pitvat a týrat sa nimi, aj ked to vo vnútri veľmi bolí a pochopí len ten kto to zažil. Mam rada ten citát, ze nic sa nedeje náhodne a vsetko má svoj zmysel. Veľmi Ti držím palce aby si sa stym co najskôr vyrovnala, ja som vždy pomutila najviac 2 dni a rýchlo hodila za hlavu, našla som si nejakú činnosť aby som zamestnala myseľ, ináč by som sa utyrala.

nini011
autor
14. jan 2014

@evkag ahoj, dnes som bola aj u dr. Myslela som si, že ma budú čakať aj nejaké vyšetrenia, kde sa bude pátrať po príčine, prečo sa to opakuje. No sklamaná som odchádzala, keď som zistila,že sa mi chystajú robiť testy len na toxoplazmózu ☹.Povedala som mu aj o zrážanlivosti, aj o ureaplazmach, mykoplazmach aj neviem čom. Vraj mi aj to spraví- ale neplánoval to.Vraj by som ani neotehotnela keby toto mám.
Ja neviem, čakala som možno väčší záujem, iné postavenie k tejto situácii....Vraj treba skúšať a skúšať. Nemám nič proti môjmu dr., stará sa, nepoviem. Ale zvažujem to, že pôjdem niekomu inému, koho bude viac zaujímať prečo sa to opakuje. Čo všade čítam, tak sa robia aj genetické testy a iné.... myslíš, že chcem veľa alebo existuje niekto,kto sa s tým bude zaoberať viac?
Nechcem ho však meniť zbytočne, keď ma má niekde inde čakať to isté ☹

nini011
autor
14. jan 2014

@noname26 ďakujem pekne. To mi je tiež ľúto, že si si tým musela prejsť toľko krát, aby si sa dopracovala k malinkej. Skúsim naozaj všetko. A vidím, že musím si ísť za tým sama.

nini011
autor
14. jan 2014

@ematko29 ahoj bude mi dr. robiť testy na to. Ale keby nepoviem, tak mi ani na to nespraví.

nini011
autor
14. jan 2014

@my_angel20,susi5,nunka166 je mi úprimne ľúto,že tiež patríte k ženám, ktoré si musia prejsť takouto bolestivou udalosťou. Niesom rada , že sa toto stalo aj iným, ale som rada, že niekto vie pochopiť ako sa cítim. Na to sa nedá zabudnúť.A bude to bolieť navždy. Môže mi hocikto hovoriť:,,neboj sa, znova budeš tehotná.Veď si ešte mladá.´´
Ale ja som nechcela znova - ale ešte stále. Najviac ma bolí pohľad na tehuľky, a stále sa pýtam prečo?Či som ja niekomu tak ublížila, že som potrestaná takýmto trestom. Pri prvom tehotenstve sme boli u svokrovcov, a bola tam aj švagrina, boli sme rovnako tehotné. Akurát, že my sme sa snažili skoro rok, a oni 1x. Ona fajčila aj v tehotenstve, ja som si tak dávala pozor na všetko a potratila som.
Najhoršie pre mňa bolo, keď sa jej malý narodil. Keď som si pomyslela, že aj ja by som ho už mala pri sebe.
Samozrejme neprajem nič zlé žiadnej tehuľke, len ľutujem, že ja to neviem dotiahnúť až do uspešného konca. Budem sa snažiť bojovať, a budem robiť všetko preto, aby zistili, čo so mnou je, lebo neviem, či som ja taká silná osobnosť a dokázala by som to prežiť znova.
my_angel20 ďakujem za modlitbičku 🙂

nini011
autor
14. jan 2014

@leria držím silno silno palčeky. Neboj všetko dobre dopadne. 9tt+3 to už predsa nejaký ten čas je miminko v brušku. Nejde to, nestresovať, ja viem. Veď to sa bez obáv ani nedá.
Na spermiogram som s pýtala dr. či by nám to aj doporučoval, takéto vyšetrenie. A on mi na to dnes povedal, že je to zbytočné, veď som otehotnela. Že slabé spermie sa ku vajíčku ani nedostanú. Tak som bola odbitá takouto odpoveďou. Odbitá preto - lebo viem o prípade, že žena potrácala asi 5x a zistili podľa spermiogramu , že muž má také slabé spermie, že síce oplodnia vajíčko, ale spermia rýchlo zahynie a vajíčko sa začne vyvíjať, ale rýchlo to aj skončí.
Neviem, či mám vymeniť doktora. Sklamala som sa v ňom trocha. Nerobí podľa mňa všetko pre to aby sa to zistilo,prečo sa to opakuje.A môže si myslím.
Neboj, u teba to dobre dopadne. Knižku dostaneš.Držím palčeky naozaj nech si šťastná a bábätko zdravučké.

leria
14. jan 2014

@nini011 neviem co mam na toho doktora povedať..... aj ja som sa stretla veľakrát najprv so záujmom a ochotou a potom cim väčší problém tým viac ruky preč...... u niektorých lekárov je vsetko fajn kym je vsetko ukážkové akonáhle nastane problém tam ich odbornosť končí..... vela vecí som si musela pozistovat tu na nete, len treba tiez nájsť tu hranicu a nebrať všetky info veľmi vážne, lebo je to na zmagorenie..... pýtaj od gynekológa papier na spermiogram alebo pošli partnera za urologom, chlapi nemusia absolvovať toľko vyšetrení ako zeny a malo by sa to robiť tak ze najprv sa vylucí problém u neho....vela žien hľadá automaticky chybu u seba a nejdú na to postupne od začiatku-bičíka 🙂 no a pozor aby ste sa ako pár tiez nedostali do začarovaného kruhu, ked tehotenstvo začnete riešiť príliš a psychika sa zablokuje natoľko, ze možno aj ked vsetko bude o.k., práve kvôli tomu to nepojde......neviem odkiaľ pochádzas, no v Ke je tkaniva banka kde robia podrobný spermiogram a je tam aj veľmi ochotný personál......riešte to tak pozvoľne, ked tá bolest u teba trosku pominie, tak sa snažte hlavne tešiť zo života a veľmi upato to neriešiť..........možno ze ste obaja úplne v pohode a toto boli nevysvetliteľné náhody a na tretíkrát to vyjde..... v minulosti zeny možno potratili x-krát a veľakrát o tom nevedeli a to bolo dobre.... teraz sme take preinformované, ze možno aj ked je vsetko o.k., tak psychikou to vsetko dokafreme.....aká som múdra, ze? doobedu som bola tiez na prasky 🙂 uz je to lepsie.... Co bude to bude, nijak to neovplyvním.... možem sa len modliť.....ďakujem za podporu a ja Ti tiez veľmi držím palce aby si tu čoskoro riešila tehotenské trablíky 🙂

deisinka1
14. jan 2014

@leria drzim silno palceky nech je zajtrajsi den pre teba tym najkrajsim

pemasinika
14. jan 2014

Cítiť obrovskú radosť a potom už len prázdno v duši... Viem, že sú to pre teba veľmi ťažké chvíle. Ja som už jedno dieťatko mala, keď som prišla o druhé, ale tiež som to ťažko prežívala. To asi každá žena, ktorá o dieťatko príjde a pritom ho tak s láskou očakáva. Máš dvoch anjelikov v nebíčku a musíš veriť, že raz príjdu anjelikovia, z ktorých sa budeš tešiť tu na zemi. A možno ich ešte bude tak neúrekom ako u mňa. Veľmi držím prsty. Určite sa to podarí. 🙂

leria
14. jan 2014

@deisinka1 ďakujem pekne, tie palceky tesia 🙂

deisinka1
14. jan 2014

@leria viem aka je to radost,ked lekar potvrdi tehotenstvo a vsetko je v poriadku,preto to prajem sj inym zenam 🙂 je to 9 nadhernych mesiacov , drzte sa obaja a daj nam zajtra vediet ako ste dopadli,budem na vas mysliet

evkag
14. jan 2014

@nini011 no neviem, skus sa niekde poinformovat u nejakych kamaratoch ohladom lekarov, podla mna by si ho mala zmenit. Je to neprijemna zalezitost, ale myslim si, ze dva krat potratit a nevediet dovod, uz nieje len ze no tak stalo sa! Moju kamaratku tam poslala jej lekarka gynekologicka z Michaloviec a boli v Humennom. Ak by jej taketo testy nezrobili potratila by aj pri dalsom pokuse............ nech ti tovj doktor zrobi tie vysetrenia, ktore chce a povedz mu, ze chces aby ta poslal na geneticke testy, uvidis co povie. Ked bude mudrovat, ber kartu a necakaj.

noname26
14. jan 2014

@nini011 nevycitaj si, ze nedokazes dopriat radost inym. kolegyna otehotnela v tom istom case ako ja. ja som o babo prisla. nedokazala som sa absolutne s nou na tuto temu bavit. vzdy som videla, kde sme uz mohli byt. nedokazala som sa o jej dieta zaujimat. ale to je asi prirodzene. tiez som neznasala tehulky, take pysne s tehotenskou knizkou. ale preslo to a teraz som ja ta stastna, uvidis, budes aj ty. musi to preboliet. hlavne si nic nevycitaj, nic si neurobila zle (ja som si pri prvom vycitala pohar vina, co som vypila, ked som este nevedela, ze som tehotna, teraz viem, ze vtedy to nemohlo ublizit, este sme ani nemali spolocny krvny obeh). vytrap sa, preboliet to musi a potom, potom to bude ine. ver mi

noname26
14. jan 2014

@my_angel20 bunkovu imunitu ste preverovali? lebo mne tiez vraj urobili vsetko (tvrdili v centre) a nakoniec sa zistila prave ta imunita. na vysetreni v prahe. a napr. aj nezistena ci neliecena celiakia byva dovod na vcasne potraty. aj to mi kazali v prahe preverit a tu na svk to nik nespomenul

nini011
autor
15. jan 2014

@noname26 áno musí to prebolieť ☹ Na tu bunkovú imunitu by som chcela ísť aj ja, musím zistiť, čo sa deje.A keby aj nie, aspoň viem, že som urobila všetko čo sa dalo. To si hradím asi sama však? A musí mi dať odporúčanie dr. alebo ako to vlastne funguje?Iba sa objednám? Ďakujem

noname26
16. jan 2014

@nini011 v prahe sa to plati, my sme dali cca 200 eur, poistovne preplatili cca 50. odporucanie tam netreba. vraj to ale uz aj robia v nejakom centre v bratislave, nieco na M a ti to konzultuju s cechami. cesi maju ale dlhorocne skusenosti. robi to ustav pece o matku a dite v podoli. www.upmd.cz. tak sa popytaj. my sme tam boli pred 2 rokmi

nini011
autor
16. jan 2014

@noname26 Už viem Medirex. Jedna babena mi to už napísala. Ja to skúsim. Napíšem tam asi..ešte musím drahému vysvetliť, že odovzdanie spermií na testy nieje hamba.Už ho na to pripravujem.Ach tí chlapi...

noname26
16. jan 2014

@nini011 jooj tak to vas caka este vela vysetreni. isto aj hematologia, genetika, hormony, spermiciogram. joj este sa ich naodovzda. zacnite tym, co je u vas najpravdepodobnejsie (napr. ja mam ine ochorenia suvisiace s imunitou - astmu, ochorenie stitnej zlazy) alebo co byva najcastejsia pricina. objednajte sa na hematologiu, na tu sa napr. u nas caka aj 5 mesiacov. hod rec s lekarom, odkial zacat, ale radsej sa poobjednavajte na vsetko, aby ste pridlho necakali. drzim palce!

nini011
autor
17. jan 2014

@noname26 veď to je to, že neviem čo je najpravdepodobnejšie.Nič mi nieje. Takže všetky, všetky testy treba robiť...Až na to, že si to musím zisťovať sama, keďže môj gyn.má stanovisko k tomu: ,,to sa stáva.Mohlo sa to zle uchytiť. Treba skúšať.´´
A plánoval mi robiť testy len na toxoplazmózu.Keď som mu povedala, že by som chcela aj na zrážanlivosť, tak povedal, že to by som si všimla že mám s tým problém. Ale že keď chcem, tak mi spraví.
Určite sa poobjednávame na všetko. Nechceme aby sa to stalo zas.Ak je niekde niečo zle, musíme na to prísť.