Endometrióza 2

janemari
11. jún 2009

Tak dievcata pokracujeme v dvojke.Vitam vsetky nove zienky ktorym zistili endometriozu a chcem ich zaroven povzbudit,aby sa nepoddali smutku a strachu ci niekedy budu mat babetko a co ich caka s touto chorobou.Vela zien ktore boli v endo 1 su uz tehotne,alebo maju uz deticky ci uz prirodzenou cestou alebo im dopomohli lekari.Hlavne sa nevzdavat.Sme tu jedna pre druhu,aby sme si poradili a podrzali sa v tazkych chvilach.Nebojte sa pytat na to co vas zaujima alebo este neviete o tejto chorobe a boji s nou 😉

martinkatinka
11. jan 2012

@daji tvrddá hrč, to budú zrasty po cisárskom... ja som inak počula aj teóriu "zanesenia" endometria... takže ťažko povedať, možno aj pri CS sa to mohlo stať... diagnostikovali ti ju histologicky?

mabumi
11. jan 2012

@daji mne povedal doktor, ktory ma naposledy operoval v Prahe, ze endometrioza je uplne ako rakovina, akurat ze to nie je zhubne ochorenie, nezomries na to, ale inak je to velmi podobne. takze myslim si, ze aj keby ti "zaniesli" endometrium do brusnej dutiny, tak mozno ti vznikla nejaka jedna cysta endometriozna, ale neviem, ci by z toho mohla vzniknut cela tato choroba... vraj su to bunky, ktore môzu byt hocikde aj tam, kde ich nevidno a vacsinou pri tychto tazkych stupnoch ako mam napr. ja je to vsade, vo vajecnikoch, maternici,.. vsade. aj ked tam nie su priamo cysty ale tie zle bunky podobne ako pri rakovine tam su 😒
ale z coho to vznikne a ci to mohlo byt spôsobene CR, tak to neviem a myslim si, ze ani sami lekari to nevedia 🙄

daji
11. jan 2012

mabumi
ja od porodu som citila na pravej strane bolest taku ako ked ti ma prist menzes..vravela som to aj gyn a ona sa len cudovala ze to mam citlive na pravej a nie na lavej strane a to som porodila 18.marca 2009 a potom ma operovali 14.06.2011 ked som zakaslala a zabolelo ma to. vraj som tam mala aj nejaku infekciu...mozno tam aj nieco zabudli...proste neviem nic lebo mi nikto nic v nemocnici nepovedal mozem povedat ze sa mi vyhybali....a ked ti ju zistili odvtedy stale chodis na nejake vysetrenia? lebo ja som odvtedy nikde nebola lebo ma neposielaju...

daji
11. jan 2012

co su to skratky IVF a CAR?

yukki
11. jan 2012

@daji mne aj doktori, aj homeopatka, aj po internete povedal, že po operáciách je bežné, že sa v operovanom mieste usadí endometióza...alebo zvnútra na operačnej rane, nemusí tam nikto nič zabudnúť...ja ju mám tiež na strane kde ma predtým operovali, po operácii sa vo vnútri deje kadečo, kým sa to tam zacelí...

daji
11. jan 2012

@yukki a vyoperovali ti to?...a odkial ta infekcia a ta hrca co mi narastla behom dvoch dni..netvrdim ze zabudli ale mohli...chapem kym sa zaceli to hej...operovali ma ako 10rocnu na pruh na obe strany tam dole 🙂 , potom cisarsky v marci a v novembri ten isty rok pod pazuchou ze vraj ako keby mi tam narastol treti prsnik lebo mne to piod pazuchou opuchlo po porode ale dali mi tam len nejaku masticku a hotovo a potom endo po cisarskom....ja len ze odkedy som po porode mi je vsetko...a chcem vediet ako sa ju da zistit sama odseba ze ju mam....dakujem 🙂

yukki
11. jan 2012

@daji no ta...vyoperovali.....to sa nedá len tak vyoperovať, už dva razy mi to vyrezali a zas je to tam, už tie bolesti presne poznám, aj som v októbri šla rovno k dr s tým že zas...a veru áno, zas, dve cysty, väčšia zatiaľ 3,9cm...predtým ako dosiahli 6-7 cm tak som už vedela...teda druhýkrát som už presne vedela, je to späť... Prvý krát jak ma sklátili tie bolesti som šla na gastroendo....v domnení že dačo mám v hrubom čreve bo mám zomreť od bolesti...a ono to bolo síce ale NA hrubom čreve a vaječníku... ta sama to nezistíš, veď choď ku gynekológovi urobí ti sono, niekedy už na základe echogenity tej cysty povedia že pravdepodobne endometrióza...alebo ak sú zrasty, tak laparoskopicky kuknú do brucha, čo sa dá odstránia...

daji
11. jan 2012

vies ale ja to mam na okraji jazvy po cisarskom...keby som chcela druhe dieta tak povedali, ze mozem kludne mat ale len po cisarskom som musela cakat dva roky a narezali mi tu istu jazvu...neviem...to mam ist normalne ku gyn. a povedat nech mi urobi sono na endo? alebo?
mna hlavne boli ta jazva niekedy tak ze ani nohavicky nemozem mat na jazve a uplne ranu citim tak, ze viem ako mi to rezal tak neviem...mne vravela ze za 30 rokov praxe som jej prvy pripad...

mabumi
11. jan 2012

@daji no bud gynekologicka ti to môze uvidiet na sone ak je to cysta napr. na vajecniku, teda ak je na sone viditelna. lebo niekedy to aj nie je vidiet. a ak nie je vidiet, tak to zistia len pri laparoskopii.
a ak mas endometriozu, tak sa pokusajte mat dieta cim skôr. niekto nema problem otehotniet, ale vacsina z nas co sme tu s tym ma velky problem a trva to aj roky kym sa podari.
ak nie si spokojna s lekarkou, tak ju radsej vymen za taku, ktora to bude riesit a zaujimat sa, pretoze ide aj o cas 😖

bobsent
12. jan 2012

@chorucka tak to máš ešte relatívne krátke to snaženie...i keď verím,že sa ti to zdá dlho.
@mabumi a IVF ste skúšali? lebo to je prvá voľba pri nepriechodných. mne sa potom už nechcelo.
@daji určite to nie je z cisárskeho. ako písala @mabumi je to ako nezhubná rakovina, rovnako sa šíri aj bolí akurát sa na to nezomiera 😢 otrasne znižuje žene kvalitu života.
@yukki aj ja sa chystám na gastro.či to nemám na žalúdku. ale terz mám mrchu a 1x si nedávam brufénové prípravky (ibalgin,nurofén a tak)ale panadolové a žalúdok zatiaľ nebolí. žeby som si ozaj vyrobila liekmi vred? 😕

chorucka
12. jan 2012

@bobsent ahoj pre mna je dlho aj MS cyklus to cakanie je na nervy 2.1 som mala ovu teraz cakam ci nahodou sa nezadarilo Aj ked lekar raz povie tak potom zase onak Ja uz nicomu nechapem Ja ked mam bolesti tak uzivam algifenove kvapky urolog mi ich predpisuje Ta endometrioza sa nerobi len z vonkajsej strany zaludka moze sa aj dnu v zaludku urobit?

bobsent
12. jan 2012

@chorucka však toho sa bojím že to mám na žalúdku z vnútra 😒 môže to byť všade okrem sleziny a ja som to mala asi aj v nose na sliznici. algifen mi nezaberá lebo nemám kŕče ale iný typ bolesti.
viem ako sa mne dlho zdal každý mesiac ale po takých 5 rokoch už nie. furt som chodila na folikulometriu a tak, furt sme sa pokúšali, nervy som mala...

chorucka
12. jan 2012

@bobsent coze aj v nose? mne zatial algifen zabera ale davam si ho ked uz nemozem vydrzat niekedy aj 2tyzdne v kuse Ja ho beriem na ten mechur inac nemam bolesti zatial nikde inde Ja keby som uz mala 1babo ako ty tak by som si dala vsetko vybrat uz by som asi psychicky nevydrzala sledovat sa ze kde sa mi znova ta pliaga urobi

nelly3
12. jan 2012

baby to moze byt aj na zaludku? divne nie, lebo ja mam uz dost dlhu dobu so zaludkom, chodim aj ku gastroenterologovi, robil mi aj tu hadicu a nic nehovoril 😕 fuha a ja si myslim, ze aj tabletky napr. nurofen a pod. nerobia moc dobre na zaludok, ale co narobik ked mne len tie pomozu, algifen kvapky mna z nich boli zaludok, tie nemozem, ale to je individualne. A ako sa to zisti, ze je na zaludku?

mabumi
12. jan 2012

@bobsent uz sme boli na IVF, aj KET a teraz dalsie IVF. teda uvidime co povedia na tie nove cysty 😒

mabumi
12. jan 2012

@nelly3 ahoj, zistil by ti to gastroenterolog. keby si tam mala nejaku cystu, odobral by vzorku na histologiu a tam sa uvidi, ci je to endometrioza. ak ti nic nepovedal, asi si tam nic nemala 😉 . ale ak chodis na kontroly pravidelne, tak mu pred vysetrenim povedz, ze mas podozrenie ci sa to nerozsirilo aj tam nech sa na to zamera

chorucka
12. jan 2012

@mabumi prosim ta ake su postupy na IVF

daji
12. jan 2012

baby a moze vzniknut viackrat na tom istom mieste? ak to clovek zanedba tak ake mozu byt nasledky...urcite v tom mate skusenosti ja som zatial na zaciatku...drzim vsetkym palce..

mabumi
12. jan 2012

@chorucka ked si vyberies do ktoreho centra chces ist, objednas sa na konzultaciu, vezmu ti krv aj manzelovi, pozru si vase diagnozy a porozpravate sa aky postup navrhuju. ak hned IVF, tak existuje bud dlhy alebo kratky protokol. dlhy ide cez dva cykly, v jednom zacnes brat lieky, potom od zaciatku druheho pichas injekcie na stimulaciu vajicok. potom ked su dostatocne zrele, odoberu ti ich v celkovej narkoze (trva to kratko) a po par hodinach ides domov. a potom tie odobrate vajicka oplodnia a ty cakas kolko sa polodnilo a ako sa vyvijaju. môzes mat predlzenu kultivaciu vtedy sa vklad robi po 5 - 6 dnoch a vkladaju sa blastocysty alebo bez PK po asi 3 dnoch a vtedy su to nejake 4 - 6 buknkove embrya, to je individualne. no a potom cakas, ci sa podarilo 😉

mabumi
12. jan 2012

@daji ahoj, ja som citala, ze aj stres pomaha tej pliage. ja viem, ze je to strach, ale skus byt co najviac kludna. co ti povedali lekari? na jednej strane sa to da riesit operaciou, na druhej strane caste zakroky na vajecnikoch neodporucaju... ja som sa radila s 3 lekarmi, skus aj ty poprosit o radu este niekoho dalsieho. napr. cez mail alebo v nejakej poradni. niektore centra takto radia pacientkam a to tam ani nemusis chodit

chorucka
12. jan 2012

@mabumi a ked tie vajka vkladaju tak to zenu tiez uspia?

mabumi
12. jan 2012

@chorucka nie, to je nieco ako vysetrenie u gynekologa. mna to sice trochu bolelo, ale to preto, ze mam tu maternicu zrastenu a tym padom pootocenu a museli mi ju tahat. ale ine baby sa nestazuju. a aj ja som to vydrzala 😉

chorucka
12. jan 2012

@mabumi v ktoromcentre si bola? Ak zistim kde su take centra lebo je to aj casovo narocne ze?

mabumi
12. jan 2012

@chorucka je to dost narocne. na vsetko. ja som bola v Iscare v Martine, ale odtial teraz odisiel docent, ktoreho vsetci mali radi. pravdu povediac, myslim si, ze az tak na tom nezalezi, ta uspesnost je vsade podobna. ide o to, ze niekde vraj idu az moc po peniazoch, niekde sa deju cudne veci. ja som sa teraz rozhodla pre prahu. je to daleko, neviem ako to vsetko zvladneme, ale bola som tam na operaciu a rozhodli sme sa vyskusat to. inak vela sloveniek chodi aj do Brna, aj ja som o tom rozmyslala

chorucka
13. jan 2012

@mabumi ahoj Je to dost daleko ale ked clovek tuzi pomiminku tak pre to urobi vsetko Uvydim co mi povie moj lekar uvazujem ze nebudem cakat a skusim to IVF Prosim ta ako je to z poistovnami preplatia nieco ci vsetko si hradim ja? Aky je to kratky protokol?Prepac ze takto vsetko vyzvedam ale pre mna je to lepsie pocut od nejakej zeny co ma skusenosti ako od sestricky z ambulancie.

mabumi
13. jan 2012

@chorucka no poistovna cosi preplaca, ale aj tak to stoji dost penazi. kratky protokol znamena, ze sa to vsetko stihne v jednom cykle - aj stimulacia, aj odber aj vklad. no a ta cena zalezi aj na tom, ci ti vajicka nechaju oplodnit spermiami len tak ze to daju do jednej "misky" alebo ci napichuju kazde vajicko vybranou spermiou (ICSI). to je dost drahe. potom si doplacas ak chces tu predlzenu kultivaciu, platis za mrazenie... to poistovna neplati. a doplacas si aj za lieky. nas to stalo asi 1200 €, ale mali sme aj ICSI aj predlzenu kulivaciu, aj mrazenie...
hlavne ze na schvalenie od poistovne sa caka zhruba mesiac 😖

capuletka
14. jan 2012

Ahojte. Už dlhšie vás tu čítam, no dlho som sa rozhodoval, či mám tiež napísať... pretože síce tiež mam endometriózu, ale neriešim ju preto, lebo by som snažilkovala... Už odkedy si pamätám som mala s menzesom strašné problémy, teda najmä veľké bolesti...tie mi vždy znepríjemňovali školu, prácu...všetko. V poslednom období okrem toho, že ma vaječníky bolievali aj mimo menzes, sa tie kŕče počas nej tak zhoršovali, že som až na pohotovosti na infuzke od bolesti skončila. No, aby som to skrátila...nasledovala laparoskopia, potvrdila sa endometrioza - sice len 1.stupen, ale pocas lp mi loziska doktor nevypaloval, lebo som ich mala roztrusene a vtedy to vraj nejde. Takže hneď mi zvolil liečbu injekciami na 6mes. Dostávam každý mesiac Diphereline, prvý mesiac som ešte mala aj mrchu ale neskor uz neprisla...teraz mam pred 4.injekciou. O tom, ake ste mali vy neziaduce ucinky, som si tu uz precitala dost...a sem smeruje aj moja otazka...Popri tych navaloch, nočnom potení a prehadzovaní, budení sa, vysmednutí a depkách, sa mi pridávajú stále ďalšie a ďalšie...býva mi zle, dokonca ma veľakrát ráno aj naťahuje ale nezvraciam, príde mi nevoľno, závrat, obleje ma studený pot...potom zas horúci... Okrem toho som začala asi po druhej inj aj krvácať z konečníka (bola som u liečiteľky a tá mi povedala, že tu endo mam aj v crevach), no u lekara mi len zistili ze su to obycajne hemoroidy...mam na to tabletky, vtedy je to lepsie...akonahle ich douzivam, krvacam opat...divne mi je, ze sa mi taketo krvacanie spustilo az teraz ked uzivam tie hormony hnusne... No a aby to nebolo vsetko, tak ma zacal bolievat strasne chrbat, krize, klby a ladviny ☹ Uz mam tej liecby po krk, ja psychicky je to len a len horsie, stale by som len plakala.... Uz som aj premyslala, ze by som to uz ukoncila, ked tu citam, ze nie vsetky ste to brali az 6 tyzdnov...ale vsetci mi radia, aby som to nevzdala a pekne dobrala 6 injekcii... liecitelka je naopak strasne proti tomu a vravi mi, ze moje telo sa proti tym hormonom takto brani...neviem, co mam spravit.... A teraz ked som vas aj citala,a zistujem ze ta endo sa niektorym z vas velmi rychlo vratila, som z toho zufala, bojim sa, ze cele to utrpenie je zbytocne, ja som verila v to, ze tych menst.bolestí sa zbavím...ale teraz už fakt neviem...

oknosmas
15. jan 2012

@capuletka ahoj, ja mam endo len miernu...nasli mi par lozisk na maternici a tie vypalili...ci sa vratila neviem...tiez mi nasadili liecbu...po prvej injekcii som ju odmietla.. viaceri ini lekari mi potom povedali,ze som urobila dobre..vraj by mi len zredli kosti a vsetky tie ucinky okolo toho...neviem..kazdy pripad je iny..ja som napriklad take bolesti nemavala. bolieva ma brucho..a aj vajecniky sem tam, ale nie je to take zle. skor sa mi robia folikularne cysty. takze asi preto ma bolievaju vajecniky. kazdopadne, ja by som tie injekcie asi nebrala. vraj sa to da liecit aj liekmi..antikoncepciou..povedal mi jeden lekar. ze dnes uz sa skor pripusta tato alternativa. ale zauzivane sposoby asi nepustia. kazdopadne, rozhodnutie je na tebe... ale ked uz si vydrzala tak dlho, mozno by si zvladla este tie dve..

yukki
15. jan 2012

@capuletka aj ja som mala také vedľajšie účinky. Ak chceš, ukonči ju, informuj sa o lieku Visanne, o hormonálnej antikoncepcii s prevahou tuším progesteronu resp. nejkej, ktroá sa berie vkuse pol roka-tým pádom sa vyblokuje menzes.... Tá hormonálna liečba injekciami - vyzerá to tak že väčšina lekárov, našich, ju uznáva ako jedinúú možnú pri endometrióze...môže a nemusí pomôcť, a takisto nemusí ale môže veľmi poškodiť.

pici
15. jan 2012

@capuletka daj si vypisat livial, alebo activelle, nieco pre zeny v klimakteriu, zmiernia tieto priznaky a lahsie to zvladnes. osoibne si tiez myslim ze tie injekcie dober. ja som ich brala 6 , menzes som nemala 8 mesiacov, okrem krvacania som mala tiez priznaky a toto mi pomohlo...