Endometrióza 2

janemari
11. jún 2009

Tak dievcata pokracujeme v dvojke.Vitam vsetky nove zienky ktorym zistili endometriozu a chcem ich zaroven povzbudit,aby sa nepoddali smutku a strachu ci niekedy budu mat babetko a co ich caka s touto chorobou.Vela zien ktore boli v endo 1 su uz tehotne,alebo maju uz deticky ci uz prirodzenou cestou alebo im dopomohli lekari.Hlavne sa nevzdavat.Sme tu jedna pre druhu,aby sme si poradili a podrzali sa v tazkych chvilach.Nebojte sa pytat na to co vas zaujima alebo este neviete o tejto chorobe a boji s nou 😉

raza
26. máj 2012

@maarja ahoj. prvú cystu som mala vo vnútri vaječníka, asi 4 cm, o rok na to na vaječníku, tiež asi 4 cm. teraz som čerstvo po laparke, ešte teda nemám výsledky z histológie, ale hneď po laparke mi bolo povdané, že to endo je. inak mne bolo povdané, že menzes nebudem mať vôbec, keď to budem brať.. ty si ale asi mala, ak som to dobre pochopila 😕 ja sa teda toho priberania bojím dosť 😒
a to na kontrole ťa asi len kuknú sonom a keď nebude cysta, tak zhodnotia, že endo je preč?
ešte som sa chcela spýtať, ak mi vie niekto odpovedať, pochopila som správne, že sú rôzne stupne endometiózy?? ak áno, to, o ktorý stupeň ide, sa dozviem asi len z histológie..

martinkatinka
27. máj 2012

@yukki ahoj, nečítam všetko dozadu, dlhšie som tu nebola, už sme s malým po operácii... chcem sa spýtať, že ako sa ti darí....

yukki
27. máj 2012

@martinkatinka vďaka za opýtanie, hej, viem jak to bolo s vašou operáciou a držím palce, aby už šlo všetko hladko....
No a som mnou...čo ja viem. Pred tými dvomi týždňami ma poslal rovno na oddelenie, kôli zase ycste na vaječníku, ale som nešla. Tento mesiac sú aj bolesti znesiteľnejšie. Iný doktor mi vysvetlil, že činnosť rozmnožovacích orgánov ovplyvňuje pečeň a slezina-v slezine zaniká aj nadbytočný estrogén, ktorého nadbytok v tele ženy spôsobuje-teda jedna z teórii hovorí-endometriózu. Ja slezinu nemám, tak možno na tom aj niečo je. ˇiže teraz cieľom je podporiť činnosť pečene, musí byť absolútne fit, keďže maká aj za slezinu-no a vo všetkom ju nezastúpi.
Čo sa týka tých onkologických vecí, kontrolu mám v auguste ak sa nič dovtedy neskomplikuje.

lizatko28
27. máj 2012

ahoojte baby chcela by som sa spytat.. ja maam tiez tu pliachuu a asii mesiac dozadu som doprala injekcie Diphereline S.R. 3,75 mala som ich pol roka.. a chcela by som sa spytat ze po akom case by sa mi mala dostaviiit menstuacia aleboo ake mate skusenostiiii dakujem za odpoved 🙂)

yukki
27. máj 2012

@lizatko28 mne po prvej takej horm.liečbe 99 dní od poslednej injekcie, po druhej liečbe takej cca 65 dní od poslednej injekcie.

gotana
27. máj 2012

@raza tak su 4 stupne endometriozy, ja som mala 2-3 stupen, mne to povedali hned po laparke, aj som to mala napisane v prepustacej sprave.

bobsent
29. máj 2012

dievčatá síce trochu od témy, ale mrcha mi prišla o 4 dni skôr, tak som ukončila štátnice 😀
aspom v tomto bol osud naklonený...ešte nech nemám menzes na promócie 😀
@yukki toto ma veľmi zaujalo...lebo mne endo prepukla po tom ako som mala po dlhom braní antibiotík zlé pečeňové testy... 😕 má to silnú logiku...

yukki
29. máj 2012

@bobsent no, asi áno, ten doktor je dobrý, už vo veľa veciach mi pomohol, celé by to sedelo aj na mňa. Tak už len podporujme pečeň, nech s tým vládze zabojovať.

maarja
29. máj 2012

@raza no mne doki povedal, ze normalne by som mala mat menzes pocas liecby, aj som mala, ale slabucky, len intimku som mala a brucho len trochu bolelo, no a posledne 2 mesiace sa menzes nedostavil...no a co sa tyka tej cysty, velke nadeje si nerobim, zeby tam uz nebola, to by bol zazrak, mozno sa len zmensi, naposledy mala okolo 3,7cm 😕 velku doveru vkladam do toho, ze na tom druhom zdravom sa nevytvorila nova 😖 vsak uvidim, az vobec ten menzes dostanem, tu som citala ze niektorej babe museli vyvolat, ale to tusim nebrala Visanne, tak neviem no...tie stupne endo ma zaujimaju ale moj doki stale hovori za endo sa deli na tu co sa prejavuje na povrchu, napr, cysty na stene vajecnika, alebo na vnutornu...moja endo sa prejavuje zatial cystami na vajecnikoch, takze ziadny stupen som sa nedozvedela 😒

tesy
29. máj 2012

Ahojte babulky. Tiež mi lekár našiel endometriózu 2. stupňa - početné ložiská. Našla som hlavne na zahraničných stránkach, že pomáha Vitex jahňací. Skúšali ste ho niekto, pomohol Vám?

vevaaa
29. máj 2012

@raza ahoj, ja beriem visanne uz 3 mesiac, som po druhej laparke(naposledy som mala endocystu na vajecniku, kt. mi zobrali), lekarka mi po operacii nasadila visanne na pol roka,a mozem povedat ze ho znasam dobre.., ziadne vedlajsie ucinky az na to ze stale spinim(co je dost otravne),ale vraj je to normalne, pretoze ms odvtedy nemam a takto vraj postupne odchadza krv, kt. sa tam hromadi.
Za posledny mesiac som pribrala kilecko, ale nie je to nic strasne 🙂... Kazdy mesiac chodim na kontrolu, a vyzera to tam vraj dobre, nic sa zatial netvori, ms nemam, takze je to OK 🙂...
Tak drzim palce, ak sa rozhodnes pre uzivanie visanne, nech je vse OK 🙂!

raza
30. máj 2012

@vevaaa ďakujem moc, že si napísala a samozrejme aj ostatným 🙂
ja beriem visann od piatku, takže ešte len kratúčko, zajtra idem na vybratie štichov po laparke, ja sa stále nádejám, že po dobratí sa nám hádam zadarí.. ale neviem, či tomu môžem veriť.. inak, mne teraz po laparke jedna doktorka v nemocnici povedala, že by som mala lieky bať aspoň pol roka, potom mi tam lekár povedal, že 3 mesiace... zatiaľ mi môj lekár dal na mesiac, že ak ho budem znášať v pohode, tak budem pokračovať..

vevaaa
30. máj 2012

@raza v pohode, rado sa stalo 🙂... Ja tiez dufam, ze po dobrani visanne sa nam tiez podari miminko... Pred tyzdnom som sa vratila z kupelnej liecby, takze mozno by bolo fajn vyuzit aj tuto moznost 🙂...Dufam, ze aj po tom sa moj stav trosku zlepsi.. 🙂.

griska11
31. máj 2012

Zdravým všetky spolubojovníčky s endometriózou. Chcem Vám len dodať silu v ďalšom boji. Ja som bola pred dvoma rokmi na laparoskopii kde mi potvrdili polycystický pravý vaječník a endometriózu na druhom vaječníku. Po LPR som do dvoch mesiacoch mala cystu na ľavom vaječníku znova. Skúšala som rozne alternatívy kedže hormóny som odmietala brať, takže rozne čaje, cvičenia,vitamíny, zmena stravy, ale stále nič. Po tom ako mi v centre povedal doktor, že inak ako umelým oplodnením sa k dieťatu nedostanem, som dosť trpela, ale kedže som túto možnosť odmietla, možnosť prirodzeného oplodnenia bola pre mňa v nedohľadne.
Ale ako sa vraví, Božie cesty sú nevyspytateľné, po akceptácií toho, že teda asi nič, som ostala prirodzene tehotná. Pre nás a pre nášho doktora je to zázrak. Na vaječníku mám stále 4 cm cystu a v maternici rastie náš malý zázračik. Viete si predstaviť v akom príjemnom šoku sme ostali ja a manžel. Ešte máme dlhú cestu pred sebou, ale zatiaľ vyzerá všetko v poriadku.Aj tak osobne si myslím, že najviac mi pomohlo to, že som sa na to úplne prestala sústrediť a akceptovala som vzniknutú situáciu.
Držím Vám všetky palce určite všetko dobre dopadne- iné si proste netreba pripúšťať!
Zuzana

maarja
31. máj 2012

@vevaaa ahoj,a kde si bola v kupeloch a ake si mala procedury? aj ti povedali ze niektore nie su vhodne, ked mas endo?

prahaxx
1. jún 2012

@griska11 blahozelam, drzte sa, nech je vsetko v poriadku 🙂

griska11
1. jún 2012

@prahaxx ďakujeme pekne🙂

21majka
4. jún 2012

Dobry den zienky,som tu nova a potrebovala by som sa s niekym poradit.Minuly tyzden v stredu som bola na laparke a zistili mi endom.,odstranovali zrasty,cokol.cystu,robili mi drilling ovarii...proste hroza ☹ Doktor co ma operoval mi navrhol liecbu tzv.umelo-navodenou menopauzou na pol roka.Citala som si spatne vase prispevky,vidim,ze s tym skusenosti mate,preto sa chcem opytat,ci vam tato liecba zabrala,ci sa ta pliaga endoska stratila alebo nie,alebo aspon zredukovala do takej miery,ze ste otehotneli prirodzenou cestou...lebo my uz 3ti rok s priatelom planujeme babatko,co sa nam nedari,zacali sme navstevovat aj CAR a teraz este aj toto do toho.Uz som dost zufala,pretoze cesta k nasemu dietatku sa stale predlzuje a mne roky pribudaju ☹ Dakujem za odpoved

ankik
4. jún 2012

ahojte kocky. sledujem tu vasu diskusiu, ale neda sa precitat 348 stran - za wau! chcem sa vas spytat, ja mam dost problemy nielen s ms ale aj traviace a nevedia mi uz dva roky zistit, co mi je. mavam bolesti pri ms, to je jasne, cystu mam na vajecniku, stale sa zvacsuje, uz ma 6cm, ale podla sono nie je to endocysta. je na lavom vajecniku. ale teraz sa mi zhorsili bolesti s ms, aj vela krvacam a kazdy ms ma bolia strasne nohy - asi tri cykly. co sa tyka travenia, odjakziva ma pri ms prehana, ale to sa da vydrzat, to nieje katastrofa... ja sa ale uz dva roky trapim s niecim, co nevedia co je, vsetko mam ok, raz mi nasli candidu a na tu drzim dietu- ziadne cukry, iba zelenina a maso a este k tomu celiaticka dieta. takze pestrofarebna strava 😉 ale ide mi o to, ze som stale nafuknuta, najviac pred ms a mavam bolesti v podbrusku, alebo tlaky alebo ako to mam nazvat...chcem sa vas preto spytat, ake bolesti mavate pri endo? musia byt iba pri ms, lebo ja ich mam aj pocas ovulacie aj pred ms, tak neviem...dr sice povedal, ze mam ist na laparo, ale kedze ja som úri tejto diete a problemoch strasne vela schudla, bojim sa laparo, lebo nebudem moct normalne jest tak ako jem a este viac schudnem...dr si mysli ze je to endo, ale aj nemusi, jasne ze to potvrdi az laparo...no ja bojim...dakujem za vsetky vase rady...

2xinicolette
4. jún 2012

@ankik robili ti testy na histamín, dcérke teraz zistili intoleranciu, máva veľké bolesti pri MS, hlavy a podobné ako ty aj prehánanie k tomu sa pridala aj laktózová intolerancia.Ale pôvod je tuná u nás to bolo 4-5 rokov, čo stále nevedeli , čo jej je.

vevaaa
4. jún 2012

@maarja ahoj, bola som v Luckach, co sa tyka procedur, tak vacsinou to boli cvicenia, bazen, plavanie, rozne vane aj masazne, masaze a pod....samozrejme pri vstupnej kontrole mi aj povedali ktore procedury nie su pre mna vhodne....Ide tam hlavne o tu vodu, ta lieci 🙂

tesy
4. jún 2012

@ankik ahoj, ja mávam tlaky a bolesti v podbrušku od ovulácie až v podstate do 3. dňa ms. Čiže žiadna výhra. Nechcem ti radiť, ale podľa mňa je lepšie absolvovať laparo a vedieť na čom si. Takto budeš len tápať a nakoniec to môže byť úplne niečo iné. Celkom dobrý článok, čo sa týka endo a upravenia stravy je tu: http://www.fertility.sk/special/search/prirodna...

vevaaa
4. jún 2012

@ankik ahoj, ja som pred tym nez mi zistili endometriozu mavala podobne priznaky pri ms ako pises ty...,zaciatkom roka som bola na laparke kvoli tomu, ze som presne ako ty mala na lavom vajecniku 8 cm cystu(bola to endocysta), no praskla a zdeformovala vajecnik,o ktory som zial prisla. Takze necakaj, a chod na tu laparoskopiu,kym nebude neskoro... Nie je to az take strasne, da sa to zvladnut 🙂.. Drzim palce!

yukki
4. jún 2012

@tesy tie odporúčania sú dobré.

tesy
4. jún 2012

@yukki Díky 🙂 Tiež mám za sebou roky tápania a nakoniec som bola "rada", že viem konečne čo mi je. Odvtedy skúšam všetko možné prírodné, čo by mi mohlo pomôcť. Niekedy som nahnevaná, že lekári mohli všetky príznaky takto podceniť. Keby som nemala problém otehotnieť, asi sa trápim doteraz v nevedomosti 😠 ..

ankik
4. jún 2012

vdaka tesy, fakt dobre rady 🙂 ale neviem sa stale rozhodnut to bude asi dlhsie trvat kym sa rozhodnem 😖

tesy
5. jún 2012

@ankik Samozrejme laporoskopia je zasah do tela a tiez s tym suvisiaca narkoza. Taketo veci je naozaj dobre si poriadne premysliet. Zalezi od toho, ake velke mas priznaky a ci sa daju potlacit zmenou zivotospravy. Treba skusit. Co je ale pri endometrioze nevyhoda je fakt, ze cas hra proti tebe. Kazda dalsia ms zhorsuje stav endo. Ja nastastie nemam cysty, len loziska v malej panve, ale aj tak mi robi problemy. Neviem ci mas deti, alebo planujete, ale toto by som hlavne zvazila pri rozhodovani ako dalej...

ankik
5. jún 2012

@tesy pravdupovediac zmena zivotospravy je u mna teraz nepravdepodobna, kedze mam hlavne bielkovinovu dietu - podla mna je dost mozne, ze sa mi touto dietou aj endo nastartovala. kedze jem vela estrogenov. ale konecne mam pravidelny cyklus, odkedy mam tuto dietu. ano fakt je ten, ze pokial mi to neohrozuje zivot, tak to bude tazke rozhodovanie a aj preto, ze ja uz deti mam, bude zalezat asi na tom, ze ako to budem dalej znasat. ale musim povedat, ze kazdej dalsej ms sa bojim a hlavne aby som prve dva dni bola doma, inak mi je veeeeelmi tazko, ked nelezim. v podstate sa to prezit da, len ma to poriadne obmedzuje. neviem ci to moze byt tym, poradte...mavam snad od ovulacie pocit v podbrusku, akoby som mala dostat kazdu chvilu ms, niekedy to je az take silne, ze mam pocit, ze mi to vsetko vypadne, viem, ze pisem dost divne, ale taky mam pocit. a ja mam dost zle traviace tazkosti, to neviem, ci moze byt sposobene endo. ale v podstate asi aj ano, ak by tam boli zrasty...ja uz sa chytam vsetkeho co sa da...zatial mi nic nezistili. iba candidu pred 1,5 rokom, neviem ci s tymto mate niekto skusenosti...preto vlastne drzim tuto dietu...

yukki
5. jún 2012

@ankik pri laparoskopii nebudeš môcť normálne jesť? Mne len deň pred nedali večeru a v deň operácie som moc nejedla...ale potom už môžeš jesť.

tesy
5. jún 2012

@ankik A mozem sa spytat, preco mas bielkovinovu dietu? Nejak mi to nejde velmi dokopy s tou celiakiou. Tym upravenim stravy moze byt uz len pridanie viac ovocia a zeleniny do stravy- napr. brokolica je velmi prospesna. Pripadne konzumacia omega 3 a 6- mastnych kyselin- napr. losos, olivovy olej. A samozrejme aj bylinky vedia pomoct - dost sa v liecbe endo spomina napr. vitex jahňací, pestrec mariánsky, prípadne papat lanove semiacka. Toto su veci, ktore podla mna nemozu uskodit (ani pokial nemas diagnostikovanu endo), iba ak pomoct. A samozrejme sport. Suhlasim s @yukki , ze pri laparoskopii nejes len 24 hod. Ja som dokonca za tych par dni, co som bola doma pribrala 😀 Len som tym chcela povedat, ze neliecena endo vie narobit zle v tele. Takze velmi neriskuj, tie bolesti same neprejdu.
Pripadne sa skus s doktorom porozpravat o HAK. Tiez sa pouziva na utlmenie endo.
Co sa tyka tej candidy - nemyslim, ze je to katastrofa. Treba ju samozrejme tabletkami preliecit - seba aj partnera, jest laktobacily a posilnit imunitu.