Endometrióza a otehotnenie

gagirl
24. sep 2013

Ahojte kocky..Tie co ste mali zistenu endometriozu podarilo sa vam prirodzene otehotniet,alebo len umele oplodnenie..diki

babatenko77
7. okt 2013

ahojte. Keď vás tu tak čítam, tak som rada, že aj zázraky sa dejú, že aj napriek endometrióze sa vám niektorým podarilo mať vytúžené bábo. Ja mám endo už asi 5 rokov. Nedarí sa nám mať bábenko, tak sme už aj navštivili iscare v Martine. Dr. mi hneď odporučil IVF, vraj už nemám na čo čakať 😒 Neviem či ísť do toho. Pijem čaj na endometriozu, dávam si kvapky vitex jahnaci, snažím sa zdravo stravovať a stále dúfam, že sa stane zázrak ☹

jaja9891
7. okt 2013

@babatenko77 prosim ta a kolko mas rokov?mna posiela moj dr. na IVF,ale este sme sa ani nepokusili a zrazu endo :( laparotomia,zrasty.... :( tiez neviem co robit? preco ti odporucaju jedine IVF?

babatenko77
8. okt 2013

@jaja9891 IVF mi odporúčajú kôli endometrioze a tomu, že sa nám nedarí normálnym spôsobom mať bábo. Mám 28 a najvyšší čas mať dieťatko. Dohodli sme sa, že do toho ideme. Prejde ešte nejaký čas, kým sa všetko povybavuje a ak sa dovtedy nepodarí, pôjdem na IVF ☹

hallie
8. okt 2013

Ahoj, mne zistili endometriozu v roku 2009, aj ma vtedy operovali. Mala som endo cystu, odstranili mi ju laparkou, vzali mi aj kusocek vajecnika a znicili loziska. Pol roka som brala HAK, potom uz len prirodna liecba - Femigard, Gynex. V decembri 2012 sme prvykrat skusali otehotniet, od aprila tak intenzivnejsie. Zacala som behavat, v maji som zmenila stravu a zacala brat Estrozin. V juni sme otehotneli 🙂 Takze nam sa podarilo, a relativne rychlo.

hallie
8. okt 2013

A baby, ešte jedna vec. Možno ma budete považovať za cvoka, ale keď to tu čítam, musím to napísať: som presvedčená, že každá choroba vzniká a živí sa v hlave... Viaceré knihy a liečitelia mi nezávisle od seba povedali presne to isté - čo mi endometriózu spustilo. Takže som si v prvom rade dávala do poriadku hlavu. To vám neporadí skoro žiadny pán doktor. Keď som čítala prvý príspevok v téme, až mi stúpol tlak! Nie je to rakovina, ale väčšia pliaga... by som sa dnes pána lekára opýtala, či sa na endo umiera. Všemocní páni lekári, ktorí vás už pri vyslovení diagnózy presvedčia o tom, že ste prakticky neplodné a majú pasiu v tom, že úbohé ženy vystrašia! Baby, nepočúvajte ich! Mne zistili endo, keď som mala 28. Počúvala som zo všetkých strán, ako mám mať OKAMŽITE dieťa, pretože potom už nebude šanca. Bola som v panike, s priateľom sme sa milovali, ale ani jeden z nás ešte dieťatko neplánoval, nemali sme nič, bývali sme v podnájme, svadba v nedohľadne... Cítili sme sa obaja ako nevďační blbci, že mi plodnosť visí na vlásku a my otáľame. Jediný, kto ma upokojoval, bol práve môj úžasný gynekológ. Povedal mi hneď: "Neberte sa ako chorá. Ste mladá, zdravá žena a budete mať deti. Majte dieťa vtedy, keď ho budete naozaj chcieť, nie preto, že teraz podľahnete panike." Upokojoval ma, počúval o mojich obavách a vyvracal ich tak dlho, až som mu uverila. Zaťala som sa a povedala som si, že som MALA endometriózu - ale je preč. Otehotnela som ako 31 ročná. Známa má dcéru, má už dve detičky, mala fakt zlú endometriózu s ložiskami a otehotnela radšej krátko po opke. Obe deti splodili prirodzene, tehotenstvo bolo bez problémov a drobci sú zdraví a krásni. Keď som zostala tehotná, pýtala som sa môjho skvelého lekára, či sa mám báť, keď mám endo. Povedal mi, že na tehotenstvo nemá endo vplyv! A to si denne opakujem, keď sa modlím, aby som moje bábätko bez problémov donosila a aby sa narodilo zdravé a v poriadku.
Možno si poviete, že sa mi ľahko hovorí, ale naozaj vždy budem tvrdiť - strašne dôležitá je tá hlava. Poznám ženu, ktorej nie pre endo, ale pre rakovinu vzali vaječník, prežila dvakrát zamlčaný potrat a už neverili, že budú mať dieťa - dnes majú dvojvaječné dvojčatá! S jedným vaječníkom a prirodzene. Otehotnela práve vtedy, keď si povedala, že vypína hlavu a nebude sa trápiť, našla si iné ciele a radosti v živote. Zázraky sa dejú - a nie sú to ani zázraky. Je to niečo, čo si vieme privodiť sami 🙂

babatenko77
8. okt 2013

@hallie ja môžem s kľudom povedať, že u mňa nejde o to, že to mám v hlave. Ja som sa dozvedela cca 2 mesiace dozadu, že mám endometriózu. Prvý krát som mala cystu na vaječníku. Mala som skvelého lekára, ten mi urobil laparku, vybral cystu, nasadil mi liečbu, pretože vtedy sme mali s priateľom ťažké obdobie a bábo som síce chcela, ale nevedela som čo bude ďalej vo vzťahu, tak som išla do liečby Lucrinom. Zaujímavé je, že vtedy som neriešila, prečo práve táto liečba. Lekár mi o endo nepovedal nič. Dodnes mám pocit, že ma tým nechcel strašiť. Po liečbe a ukončení vzťahu som brala antikoncepciu a našla si skvelého chlapa 🙂 Obidvaja túžime po bábetku, tak som vysadila tabletky a povedali sme si, že čo sa má stať, stane sa. No mesiace ubiehali a stále nič. Jeden mesiac mi meškala mrcha skoro mesiac a po negatívnych tehu testoch som šla na prehliadku. Tam mi lekárka (ten môj lekár bohužiaľ ťažko ochorel a už neordinuje) s kľudom angličana zapotila, že veď vy máte ZASE endo cystu. Pozerala som na ňu ako mucha puk a nechápala som. Hneď ma poslala do Martina, lebo som vraj neplodná 😲 Tak po hodinovom revaní som sadla za net a začala študovať, čo to tá endometrióza je...Nakoniec sme ale boli aj v CARe v Martine, doktor bol strašne fain. povysvetľoval, poradil, do ničoho nás netlačil...A ako som už písala, pijem bylinkové čaje, vitex jahňací, každý večer pred spaním pestrec. Začala som zdravo jesť, chudnúť, hýbať sa. Jediná vec je tá, že aj keď človek nie je priamo sústredný, len na to, že túži po dieťatku, v tej hlave to aj napriek všetkému stále je a trápi ho to...

hatapkagb
8. okt 2013

Ahojte.Mala som 27augusta laparoskopiu,pretoze uz vyse 9mesiacov trpim v bolestiach nonstop.Zistili mi endometriozu,zobrali mi vzorku a minuli tyzden uz boli vysledky,ze endometriozu nemam,ale doktorka stale opakovala ze ma podozrenie ze endometriozu mam.Je mozne,stalo sa ze mate enodmetriozu a z labaku prisli vysledky ok?Povedala ze ju mozem mat,chceme dietatko cize ak teraz otehotniem a mam enodmetriozu tie bolesti hned zmiznu.Mavam bolesti velke picha ma v obovh vajecnikoch,silne tlaky do celeho brucha akokeby kontrakciu som mala,az dychat som nemohla pohnut sa o cm z nohami som tiez nemohla.Chcela mi nasadit liecbu,ale my chceme dieta este jedno.tak ak neotehotniem do januara mam prist za dr.a uvidime co dalej.Pretoze preslo 5 rokov od prvej dcerky a este som neotehotnela.Na prvu dcerku sme sice cakali a snazili sa vyse 7 rokov,preto aj teraz mi nasadili lieky na ovulaciu a uz cakam ci sa podarilo ci nie.Len som sa chcela opytat ci naozaj je mozne ze mam endometriozu a testy to nepotvrdili,aj ked dr.ma podozrenie ze ju mam.

babatenko77
8. okt 2013

@hatapkagb neviem ti povedať či to je možné. Ale podľa príznakov to na endometriózu vyzerá 😒 Držím Ti palce, aby sa to teraz po tej laparke podarilo 🙂

hatapkagb
8. okt 2013

@babatenko77 Dakujem,ved aj dr.povedala ze to ako opisujem bolesti ma podozrenie ze ju mam,ale co uz uvidime dalej.

babatenko77
8. okt 2013

Aspoň že už máte dcérku, držím ti palce, aby k nej pribudol aj súrodenec 🙂

hatapkagb
8. okt 2013

Dakujem velmi pekne,ano aspon ze mame dcerku ak by to uz nevyslo...Ale pyta surodenca,vypytuje sa dookola bambulka nasa. 🙂

maybee
8. okt 2013

Ahojte, aj ja mám diagnostikovanú endometriózu, 2x laparoskopia. Vždy sa mi krvavá cysta na vaječník vrátila. Hneď bez akýchkoľvek vyšetrení označená za neplodnú. Zle to padne... ale, ja som tak stále nejako verila. Pri prvej operácii mi ani nezistili priechodnosť vajcovodov, pri druhej zistili, že ich mám plne priechodné. Po druhej laparoskopii sa mi podarilo do 3 mesiacoch otehotnieť aj s endo cystou. Avšak v 6tt spontánny potrat. Nie kvôli endometrióze, ale kvôli dvom chybným chromozómom. Naposledy som bola na operácií v Martine, vysali mi iba obsah cysty, obal nechali. To akokeby som si vyfúkla balónik, ale znova ho môžem kedykoľvek naplniť. Vrátila sa mi cysta a momentálne má 12x7 cm...idú mi zastaviť cyklus na pol roka pomocou antikoncepčných tabletiek. Začala som chodiť na bio lampu, bolesti som nemávala vôbec žiadne, až teraz ju cítim, keď je už taká veľká. Chcem prejsť na surovú stravu, odšťavovať si zeleninu a ovocie. Púšťam sa do boja s ňou.

nelly3
8. okt 2013

@hatapkagb
ahoj, laparoskopiou ti museli urcit diagnozu a aj ci mas endometriozu 😉 inac sa ani na 100 percent neda zistiti len laparkou.

nelly3
8. okt 2013

@maybee
ja som na tom podobne ako ty, cystu mam po operacii, velkost cca do 5 cm, som rada, ze sa nezvacsuje, sleduje mi ju moj gyn. chodim do car, 3x mi ju uz odsali a vzdy sa naplnila spat. ked spominas bio lampu, manzelik mi ju kupil este v roku 2007 pod stromcek, skoro kazdy den som si podbrusko a ako mam vajecniky s nou ozarovala, vydrzala som to cca 3 roky a nic. tak ja uz neviem co, umele riesim uz 4 roky, prirodzene sme sa snazili tiez 4 roky, uz by to mohlo aj vyjst.

babatenko77
8. okt 2013

ja mám tiež znova cystu, mala 5cm a keď som bola v Martine, zmenšila sa mi zhruba na 1cm po menzese. ☹ Baby je to na prášky, tiež sa snažím bojovať, zdravo žiť..neviem 😖

avlv
8. okt 2013

@hatapkagb mne tiež prišli výsledky z histológie ktoré nepotvrdili endometriózu a keď mi o nej doktor stále hovoril tak som sa ho hneď pýtala a on mi vysvetlil že na histológiu posielajú len cysty a tie neboli endometrické ale folikulárne a endometriózu mám na maternici ztoho histológiu nerobia.

hatapkagb
8. okt 2013

@avlv Vidis mne povedala ze som z gyneokologickej strany zdrava podla vsetkych vysledkov co mi robili od januara.Ale aj tak ma ona podozrenie na endometriozu.Kebyze nemam bolesti ako svina tak to vobec neriesim.

jaja9891
8. okt 2013

@babatenko77 No ja momentalne nemam prostriedky na IVF,takze este skusim co sa da prirodzene,aj ked lekari tvrdia,ze sa to neda a snad sa za cca rok stane zazrak a ak nie,pojdeme asi aj my do toho,ja mam 24 a je to na nervy....

jaja9891
8. okt 2013

Zienky,tie ktore ste mali polrocnu liecbu,tzv. umely prechod,pribrali ste?lebo ja strasne priberam :( uz neviem co s tym...konecne som sa zacala trochu hybat a uz to tak vsetko neboli,ale tazko sa hybe cloveku,ked za pol roka pribral vyse 10 kg :( aj som sa snazila pravidelne jest a veeeela zeleniny a nic,len to ide hore a hore... akoby to vsetko nestacilo,este aj toto... poradte ako to zhodit? diiiik 🙂

avlv
9. okt 2013

@jaja9891 Ja som pribrala po 4 mesačnej liečbe Decapeptylom 8 kíl a stále sa ma držia aj keď prešlo odvtedy 7 mesiacov. Nejem veľa ale pravdupovediac keď mám chuť na sladké tak si dám aj o polnoci. U mňa to až tak na škodu nebolo lebo som bola chudá. Hlavne nech sa endo tak skoro nevráti.

maybee
9. okt 2013

@nelly3 Aj my sme chodili do CAR Martin, ale potom sme sa na to vykašlali. Sú tam odborníci, ale nepovedali mi nič nové a ešte s tými výsledkami, kontrolami, a závermi len človeka vystrašia. Nerozumiem, prečo tie cysty iba odsávajú. Skúšam teraz študovať stravu, nejakú diétu, a takisto aj prísť na to, prečo vlastne tá choroba prišla. Čiže hlavu. Lebo každý rieši len dôsledky, ale príčinu nikto...

maybee
9. okt 2013

@nelly3 a ohľadom tej bio lampy... mne pomohla na bolesti. Ja som tú veľkú cystu začala už cítiť, bolelo ma v podbrušku stále až po menštruáciu, počas menštruácie žiadne bolesti, nič. A práve bio lampa mi pomohla. Dokonca ma to bolelo keď som išla na záchod na malú. Akokeby bola prirastená o močový mechúr, ale po tom nasviecovaní ma to prestalo bolieť...

avlv
9. okt 2013

@maybee No čo viem endo spôsobuje aj zrasty a preto máme tieto problémy. Ja som až po laparke zistila že som mala problém s vyprázdňovaním kvôli zrastom. Úplne inak som cítila črevá aj mechúr.
Bojím sa ale že sa mi to vracia lebo začínam mať zase podobné príznaky.Preto ja už idem riešiť CAR a nemôžem čakať na zázraky.
Na zrasty som nič nenašla. ☹

maybee
9. okt 2013

@avlv a mala si aj nasadenú nejakú liečbu po laparoskopií?

avlv
9. okt 2013

@maybee Decapeptyl Depot na 4 mesiace

maybee
9. okt 2013

@avlv takže injekcie? Ja som tieto injekcie po druhej laparoskopii odmietla, užívala som hneď po operácii Indonal, plus kvapky od doktora Jonáša a vtedy sa mi podarilo otehotnieť. A vám sa nepodarilo bábo ani hneď po laparke?

avlv
9. okt 2013

nie manžel nemá spermie ☹ musíme riešiť IVF a asi darcu ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ Sme taká blbá kombinácia ale čo už hlavne že sa Ľúbime.
Po liečbe mi primár hovoril že môžem otehotnieť prirodzene aj folikulometria potvrdila, že mi vaječníky začali pekne pracovať sami bez ďalších liekov. Len sme vtedy netušili manželovu diagnózu. Začali sme bábo riešiť z druhého konca čiže odomňa aj keď dôvod nato bol. Mala som silné bolesti preto som sa sama rozhodla pre laparku a dobre že som nabrala odvahu. Bola by som už asi bez vaječníkov kvôli cystám.

maybee
9. okt 2013

Tak to držím palce a veľa síl prajem 🙂 čochvíľa budeš chodiť s bruškom 🙂
Ja som bolesti nemávala žiadne, ani pri menštruácií, pri tej zo mňa vypadávajú ohromné kúsky krvných zrazenín - asi kvôli endo, teraz trošku cítim tlak. Tiež neviem čo bude, môj manžel má ukážkový spermiogram, ale momentálne sa o to bábätko ani nesnažíme, hoci máme nechránený styk, ale hocikedy 🙂 Tak stále nejako verím, že to pôjde 🙂

monculka89
9. okt 2013

Ahojte slecny, dlho som sa neozvala z dovodu, ze po kontrolnej laparke budem tip top zdrava a vsetko co sa tyka endosky uplne z hlavy vymazem,ale...cert nikdy nespi a aj ked vysledky dopadli dobre, nastal iny problem...poslednu injekciu zoladexu som mala v juni, takze cakam na menzes skoro 5 mesiac....absolvovala som niekolko vyvolavaciek, nekrvacala som ani po laparke, vyuzivala cely blister antikoncepcie, lebo chuda doktorka uz nevie co so mnou, na sone je stale menzes v nedohladne...skusala som cervene vino a horuce kupele a nic, a to nejdem spominat, ako trpi psychika, citim sa strasne, neviem co mam cakat....prosim o prieskum kedy ste sa vy dockali tej mrsky po injekciach a ci niekto cakal tak dlho ako ja, lebo v archive prispevkov vidim max. 2 mesiace, uff.....mam kamosku v lekarni a po zoladexe jedna pani prisla o menzes navzdy, mam sa bat? Ak nepride vobec, ako je to s otehotnenim ? Dakujem za kazdu radu...pekny dnik!

babatenko77
10. okt 2013

@jaja9891 my tiež nemáme peniaze navyše, ale začali sme šetriť. žiadosť na poisťovňu si chcem podať už niekedy teraz. od schválenia máš rok na to, aby si IVF podstúpila. my sme si povedali, že do pol roka ak sa nezadarí, tak pôjdeme do toho a za ten čas našetríme nejaké prašule na zákrok :(