Mám 24 rokov a diagnostikovali mi rakovinu tela maternice

pips13
16. jan 2021

Dobrý deň,
mám 24 rokov a mám diagnostikovanú rakovinu maternice. Pred rokom (v Novembri 2019) mi vyberali vajecnik a robili odber a výsledok bol negatívny. Po roku mi už ale diagnostikovali rakovinu maternice (invazívny typ). Lekár mi odporučil okamžitú hysterektómiu. Jeden vaječník mám ale ešte zdravý. Neviem v ktorom štádiu sa nachádzam lebo mi povedali, že to takto nevedia zistiť. Ale predpokladám, že to je v začiatočnom štádiu kedže minulý rok ešte žiadna rakovina maternice nebola. Chcela by som sa spýtať, či si niektorá z Vás niečím podobným prešla? Mala diagnostikovanú rakovinu maternice a odporúčili jej aby si ju dala vybrať aj s ostatnými orgánm? Je tu niekto kto sa dokázal z toho vyliečiť a ponechal si maternicu? Alebo je to vylúčené? Alebo niekto komu to bolo diagnostikované a spravil si dieťatko a až potom si dal vybrať maternicu a je v poriadku? Ja som sa totiž pýtala aj na túto možnosť, že by som si spravila miminko a potom to dala vybrať ale povedal mi lekár, že vraj by som nedokázala ani otehotnieť a aj keby tak by som miminko nedokázala vynosiť alebo už po porode by mi tak prerastla rakovina, že už by mi nevedeli pomôcť. Som zúfala. Velmi sme chceli s partnerom dieťatko. A rakovinu maternice mam potvrdenú na 100%, bola som aj na kyretáži vyšetreniach, BCGA všade kde sa dalo. Píšem sem, lebo som bezmocná a dúfam, že by mi niekto z vás mohol povedať dobré správy, že ste sa vyliečili a maternicu ste si ponechali alebo ste stihli babäťko alebo niečo :( Možno je tu aj nejaký lekár alebo známy lekára a vie mi povedať aj iné informácie. Nechcem si pripustit totiž, že jediná možnosť je len vybrať všetko von :( Žiadne deti nemám, keby som mala aspoň jedno tak by som neváhala a myslela iba na seba aby som bola zdrava ale takto :( Ďakujem za všetky odpovede

bambulienka25
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
taskataska
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
20erika07
16. jan 2021

@pips13 je mi to velmi luto ☹ taka mlada ,plány, budúcnosť, zabehnuty zivot... prepac, neviem ti poradit, ale urcite doveruj lekarom. Onkogynekologovia sa s tym denne stretavaju, vedia co robia, co musia a co treba urobiť 🙏 nechces vynosit babo a potom ta budu doslova zachranovat a nemusis ani prežiť, prepac ze tak narovinu ale je to tak. Chapem urcite tu tuzbu, sama som tuzila po babatku odmala, je to nezastavitelne. Ale v tomto stave je treba si uvedomiť vaznost zdravotného stavu. Tu neplati co ak nahodou to vsetko vyjde. ☹
Ja viem , ze to nie je utecha ked tuzis po vlastnom, ale adopcia maleho bábätka je tiez moznost. Zachranis aj seba a maly bezbranny uzlik ... to je len moznost, mozno po liecbe budes mat ine priority... velmi ti drzim palce aby si sa rozhodla správne a aby si mala po tom vsetkom cim skor a uzivala si krasny a zdravy zivot 🙏😇🍀💚

sisa_s
16. jan 2021

Mozem sa opytat, geneticke vysetrenia si robene mala? Lebo je teda divne a nezvycajne, aby 24r bola po rakovine vajecnika, prsnika a teraz telo maternice, ktore sa vyskytuje po 50tke...(v minulej teme si teda pisala, ze mas histologiu a rak.vajecnika potvrdenu, tu pises, ze negativne, tak neviem teda)

juliet86
16. jan 2021

ak chapem spravne tak jeden vajecnik mas stale funkcny? mozno byt tebou idem do kvalitneho centra reprodukcnej mediciny ja odporucam reprofit brno. tam to s nimi preber ak by si mohla absolvovat mesiac dva stimulacis a odobrat zmrazit si vajicka alebo rovno uz embrya oplodnene spermiamopartnera tak v cesku je moznost ze ti dietatko vynosi ona zena
aj na ukrajine je ta moznost a bude to geneticky vase dietatko. hm? ine riesenie mi nenapada. drzim ti palce koez si zdrava

pips13
autor
16. jan 2021

@bambulienka25 taktiež ma to velmi mrzí. Ak sa môžem spýtať, kedy ti zistili 2 štádiu? A aj predtým ti robili nejaké testy na rakovinu?

pips13
autor
16. jan 2021

@taskataska Ďakujem ti velmi pekne. Určite si najdem niekoho lebo už je to celkovo veľa na mňa ale ďakujem za pekne slová.

pips13
autor
16. jan 2021

@20erika07 Ďakujem veľmi krásne

majamat
16. jan 2021

@pips13 je mi to luto,a le suhlasim s babami.
pri rrakovine maternice neviem, ale teda pri postihnuti pohlavnych organov byvaju nadory aj hormonalne aktivne. ak ked sa jedna skor o vajecniky. cize reaguju na hormony, preto neviem ci je idealne dat sa nadopovat hormonmi. no nie som odbornik. a to je asi aj jeden z dovodov, preco musi ist vajecnik prec.
a co sa tyka maternice, ak ju napr, nador pretrasta, tak potom ti musia odstranit postihnutu cast a maternica, z ktorej by cast zobrali, by uz tehotenstvo urcite nezvladla.

pips13
autor
16. jan 2021

@sisa_s ahoj, Jasné, kľudne sa môžeš spýtať. Áno genetické vyšetrenie som robené mala a vyšlo mi, že nemám žiadne dedičné základy. Rakovinu vaječníka som mala a vybrali mi ho a bola som už z toho vonku. Mala som to potvrdené aj vybrané laparoskopicky (druhý vaječník mi zostal). To pred rokom, som myslela tak, že ako mi vyberali vaječník tak mi zobrali aj vzorky a rakovinu maternice som nemala. A teraz po roku už ju zrazu mám. Rakovinu prsnikov som nemala. Bola som na biopsií a mam tam iba pocetne fybroadenómy. O pár mesiacov idem s tým zas na vysetrenie. Možno som sa zle vyjadrila. Mne je tiež zvláštne, že mi diagnostikovali rakovinu maternice ked mám len 24 rokov. Takže pokiaľ más s tým nejaké skusesnoti alebo poznatky tak ti môžem aj pofotit veci alebo ti porozprávať a mozno mi poradíš. :(

pips13
autor
16. jan 2021

@juliet86 áno ďakujem pekne. V pondelok mám stretnutie v reprodukčnom centre v BA na Antolskej. Premýšlam nad všetkými možnosťami aj zahraničím.

bambulienka25
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
bambulienka25
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
pips13
autor
16. jan 2021

@majamat Ďakujem pekne za reakciu. A keby nahodou neprerastala cez maternicu, nedá sa zachrániť ešte? Prepáč za takúto otázku

20erika07
16. jan 2021

@pips13 este az mozem, nevyjadrili sa ci to nema suvis s tou predoslou rak.vajecnika? Je cudne ze za rok si uz v takomto stave:-/ ja som mala len karcinom na krcku maternice ale mala som 21rokov, tiez ojedinele, ale stacila konizacia, podarilo sa im naraz vsetko odstrániť a 2roky potom som otehotnela. Inak moja starka chodila so mnou na onkologiu ,pravidelné kontroly ( mala uz raz rakovinu krcka a davali jej 3tyzdne zivota,prezila dalsich 23rokov) no a zacala mat problemy ako bolesti pri vyprazdnovani, pachnuci ruzovy vytok, stale jej onkolog vravel, ze to ma vzrasty po predoslych ozarovaniach. Lenze ona uz mala nador a dost velky a prerastal jej do mechura a konecnika. Nezachranili ju ani pravidelne kontroly. Ona to rok predtym ako jej to potvrdili stale vravela ze ona to citi ze ma opäť rakovinu a my ju hresili aby si to nenahovarala a neprivolavala...
Mozno si to nemala ani vtedy ok uz, bohvie. Nevies ani aky typ nadoru mas? Ci je agresivny alebo ?

pips13
autor
16. jan 2021

@bambulienka25 a ak môžem ešte otázku, zmrazovali ti vajíčka? Doktor hovoril, že mi nedoporucuje liecbu ani hormonálnu stimuláciu lebo vo väcsine pripadov to nedopadne dobre .

bambulienka25
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
pips13
autor
16. jan 2021

@20erika07 vraveli, že vraj to súvisí s predošlou rakovinou vaječníka. Lebo, že teda pôvodca tej predošlej je rakovina maternice, Len nechápem potom, že ked minulý rok pri operácií brali vzorku prečo už vtedy nebola rakovina maternice potvrdena? Ze vraj je to invazívny typ nádoru. Mimochdom ak je to len začiatocné stadium myslís, že by nestacila konizácia? Starkej mi je veľmi ľuto. Ale človek to asi podvedome vždy nejak cíti o to hroznejšie to je, že ked to príde nevie tomu zabrániť a vycita si ze nic nespravil. :(

bambulienka25
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
bambulienka25
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
pips13
autor
16. jan 2021

@bambulienka25 a to si krvacala zhruba kolko mesiacov? alebo ako dlho? Ak sa môžem spýtať. Lebo ja celu dobu som krvacala iba jeden mesiac mimo cyklu. Aj to bolo iba par dni pred menstruáciou.

bambulienka25
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
renatka100
16. jan 2021

@pips13 robili ti pet ct vysetrenie? Kde vsade sa ten nador nachadza? Alebo aspon nejake ct? Mas vysledok histologie? O aky typ nadoru sa jedna?

pips13
autor
16. jan 2021

@renatka100 nie nerobili mi ho. A na CT ma poslali 21.1. Na histológií je napísane Mikroútržok nenápadnej endocervikálnej sliznice bez dysplázie a histomorfologicky kolerát atypickej hyperplázie endometria/EIN so segmentálnym obrazom včasného dobre diferencovaného endometroidného adenokarcinómu

renatka100
16. jan 2021

@pips13 a aky nador si mala ked ti vyoperovali vajecnik? Pozries aj tu histologiu? Bol to tiez adenokarcinom?

joannita
16. jan 2021

@pips13 je mi to luto, avsak neriskuj vlastne zdravie a zivot. V prvom rade sa vyliec a dieta si mozes adoptovat.....aj ja mam adoptovane dieta a beriem ho ako vlastne....Tiez nemozem mat vlastne dieta, ako tisicky dalsich zien..... 😉 Maj na pamati, ze je tu stale aj tato moznost.

renatka100
16. jan 2021

@pips13 zalezi co bude na ct ale urcite!!! By som si dala urobit aj PET CT kde vsade sa to uz nachadza - aj keby si si ho mala zaplati!!! potom by som vysledky dala posudit lekarom na diagnose.me
U nas chcu lekari len vyrezat a operovat a aj ked nevedia co tam je presne...ide o tvoj zivot a buducnost, obdivujem aj tvoju chladnu hlavu v tomto pripade.

joannita
16. jan 2021

@pips13 a inak, hormonalnu liecbu co ti tu radia baby, myslim na neplodnost ti ziadny dr. Neodsuhlasi. Onkologicki pacienti by nemali brat taketo hormony.
Jedine co ma napada je odobrat tvoje vajicka a muzove spermie a v zahranici si najst nahradnu matku.

pips13
autor
16. jan 2021

@renatka100 ono to s tým vajecnikom bolo tak, ze mi nasli cystu, ktorá bola na vajecniku a z nej potom zistili ze tam je endometrodiný karcinóm s fokálnou skvamóznou diferenciáciou G1, ziadny iný popis tam nieje. Ďakujem za tú chladnú hlavu ale nieje to ľahke ale povedala som si , že sa pokusim najst nejaku sancu hocijaku a ze sa budem snazit mysliet pozitivne a nestresovat aj ked je to velmi nárocne ale chladnu hlavu nemam celu dobu, Strieda sa to. Každopadne ten PET/CT určite si dam spravit

pips13
autor
16. jan 2021

@joannita ja už sama som zmeténá. Ja som skôr myslela, že či by mi hormóny nepomohli napravit maternicu nejako. Aj ked sama neviem ako. Neviem nie som lekár a ani sa v tom nevyznám. Lebo zatial plodná som no len lekár povedal, ze by som nebola schopná vynosit dieta ked mam rakovinu maternice . Ale citala som clanok kde pisali, že vraj tehotenstvo napráva hormony a spomaluje rakovinu ale asi to bol len taký klam na internete .