Máme nevhodné krvné skupiny. Čo máme robiť?

ivec79
28. okt 2009

Velmi malo zien ma skusenost s krvnymi skupinami A1 a 0, pri Rh faktore plus, pricom zena je 0+ a muz A1+. Nas problem spociva v tom, ze v tele matky sa uz pocas mojeho prveho tehotenstva vytvorili protilatky na krvnu sk. A1+. Moj syn bol na jednotke intenzivnej starostlivosti o novorodencov skoro 14 dni, pricom mu uz ku koncu hrozila transfuzia krvi. Mala ste niektora taky isty problem ako ja? Ak by som bola tehotna druky krat hrozia nam este vacsie komplikacie a to este v brusku pred narodenim babatka. Pri najhorsom smrt plodu, mentalny ci fyzicky problem, alebo aj "hlupa" zltacka po narodeni - nakolko moje telo nici cervene krvinky plodu, ktore vlastne sluzia aj na okyslicovanie mozgu. Som zufala, som ta, ktora tuzi po dalsom dietatku a ktorej nikto nic blizsie nevie povedat, lekari nemaju skusenost s tymto problemom, kt. sa odborne nazyva - aloimunizacia 0/A
Hladam niekoho kto sa s nami podeli so svojimi skusenostami. Dakujeme!

zuzana76
28. okt 2009

https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...

skus pozriet sem, neviem ci je to tvoj problem, ale riesia nieco podobne

ivec79
autor
28. okt 2009

dakujem, mozete uzavriet temu, ja som mal aodlisny nazov diagnozy - aloimunizaciaA/0, ak by to niekto hladal takto, DAKUJEM 🙂

zuzana76
28. okt 2009

tak je to ta AB0 inkompatibilita? pretoze v tej teme sa pise, ze to nesposobuje az take zavazne problemy, horsia je vraj inkompatibilita Rh faktoru a pri tomto hrozi max. zltacka u novorodenca

renatkas
29. okt 2009

ivec skus navstivit aj ineho lekara ako tvojho... je lepsie si vypocut viac nazorov.

ivec79
autor
29. okt 2009

renatkas, dakujem, len malo teda skoro nikto nepozna dalsie suvislosti s tymto problemom, zhanam si imuno-hematologga, ktory by nam mohol opdovedat na dalsie nase otazky. 😉
zuzana76 - zuzka pri Rh faktroroch dnes moze byt zena zaockovana aj pocas tehotenstva aj bezprostredne po porode. Pri mojej kombinacii krvnych skupin a po potvrdeni tejto diagnozy, hrozi dietatu, kt. zdedi krv. skupinu po manzelovi to co som vyssie uviedla. Povedali nam to aj vtedy pri narodeni Kubka a uz sme sa stretli s jednou pani hematologickou a ta este pritvrdila v slovach co nam hrozi.

barchee
29. okt 2009

to čo opisuješ je asi problém inkompatibility RH faktoru - problém môže nastať ak má matka RH - a otec RH + ... neviem o tom, že by bola inkompatibilita krvných skúpín... 😉

ivec79
autor
30. okt 2009

barchee, sice neviem o tom probleme vela, ale mame inkompatibilitu krvnych skupin...ked budem vediet viac o tomto tak to poviem a urcite oboznamim ludi, ktori maju o to zaujem... 😖

zuzanka7117
7. nov 2009

Ahojte, aj mna by velmi zaujimalo, co treba robit, lebo aj ja mam A1 RH neg. a otec ma A1 RH poz.....rada by som vedela key treba zacat s podavanim protilatok aby to bolo v poriadku.... 😒

nattou
8. nov 2009

Ahoj Zuzanka 7117, nemusis mat strach, pri prvej gravidite je riziko takmer nulove (ak si niekedy uz nepotratila, alebo nebola na interr.) Ja som 0Rh-, manzel 0Rh+, mame uz jedno babo, Rh+...teraz som tiez v 7tt, takze riesime dilemu, co dalej, kedze nase riziko je uz realne. Ak mas zaujem, napis mi do internej posty, ked budem mat pri malom cas, napisem Ti vsetko, co o tom treba vediet...mam vsetku aktualnu literaturu, porodnictvo je moje hobby. Ale este raz opakujem, nemusis sa stresovat. Zatial ahoj. 🙂

desszi
9. nov 2009

ano existuje aj inkompatibilita krvnych skupin ABO, ked je matka 0 a dietatko zdedi po ockovi A alebo B tak matka moze vytvarat protilatky proti krvnej skupine babatka, ale pri tejto inkompatibilite, ak vznikne, je riziko pre babatko len velmi male.
Horsie je to pri Rh inkompatibilite, kde s poctom tehotenstiev narasta riziko.
Pri prvom dietatku byva riziko male, pretoze protilatky maju velku molekulu a nevedia preniknut placentou, ktora babatko chrani. Pri komplikaciach v tehotenstve, alebo pocas porodu vsak moze male mnozstvo krvi babatka preniknut do krvi matky a vyvolat tvorbu protilatok, ktore su uz male a mohli by prejst placentou alebo ohrozit babo pri dalsich tehotenstvach. Preto sa sleduje hladina protilatok u maminky pocas tehotenstva a maminka, ktora je Rh negativna a ma Rh pozitivne babatko, by mala dostat do 72 hodin po porode (alebo aj po potrate, kyretazi) dostat injekciu (anti-D alebo Rhega), ktora vyrazne znizi riziko tvorby protilatok proti babatku pri dalsich tehotenstvach.
Zuzanka preto sa neboj, ked cakas prve babo, tak ako pise nattou, riziko je minimalne a si sledovana na hladinu protilatok, keby zacali stupat, tak ti uz pocas tehotenstva mozu dat anti-D injekciu.
A nakoniec mozno ani nebude injekcia potrebna, pretoze sa vam narodi babtko s RH negat skupinou (ako to bolo u nas - ja som Rh negat, ocinko Rh pozit a sledovali ma cely cas, ale Davidko ma Rh negat skupinu, takze po porode som nepotrebovala ziadnu injekciu antiD).

nattou
9. nov 2009

Desszi, musim Ta v niecom opravit..ak sa nenahnevas, bude to aj pre Tvoju informaciu 😉 A to, ze pises, ze ak v tehotnosti zacnu stupat protilatky, poda sa anti-D. Nie je to pravda a ak by mi ju niekto za takejto situacie podal, "podala" by som si aj ja jeho, nakolko by mi spravil tatalnu katastrofu a dieta este viac ohrozil. Na vysvetlenie: Rhega (anti D protilatka) sa vyraba z krvi v ludi, ktori su imunizovani, maju hladinu tychto protilatok vysoku, tj su Rh negat a boli v kontakte s Rh pozit krvou, rovnako ako v pripade imunizovanej mamicky. Z toho vyplyva, ze tie protilatky, co si tvori mamicka proti plodu su presne tie iste ako Rhega...takze, ak uz pozitivitu mas, a pichnu Ti Rhegu, hladina sa este navysi ,co ma za nasledok zhosenie stavu plodu. Preto, ak sa dokazu v krvi mamicky protilatky, Rhega uz nema vyznam, je prisne kontraindikovana. Potom uz ostava len pravidelne sonograficke sledovanie babatka, sledovanie hladiny protilatok z matkinej krvi a ak treba, berie sa plodova voda na vysetrenie bilirubinu, co je rozpadovy produkt cervenych krviniek babatka. Ak treba, tehotenstvo sa ukonci a babo patri na JIS (zavisi, v ktorom tyzdni sa narodi, v akom je stave....), dostava fototerapiu, transfuzie, co treba. Bohuzal, na Slovensku je diagnostika aj liecba pozadu, nerobi sa tu ani vysetrenie kordocenteza, ani transfuzia krvi babatku pocas tehotenstva, ani vysetrenie skupiny Rh dietata z krvi matky...to by bolo krasne, vedeli by sme, na com sme a nemuseli sa stresovat celych 9 mesiacov, ci je Rh pozit, ci nie). Zaroven u nas, ani vo svete nepanuje jednotny nazor na profylaxiu Rh negat tehotnych este pred porodom...v Kanade a USA sa rutinne podava spominana Rhega v 28-29.tyzdni za predpokladu, ze protilatky su NEGATIVNE, matka Rh negat, dieta sa predpoklada pozit.,...to by malo este viac znizit riziko imunizacie. Principom je, ze sa zachytia erytrocyty plodu v krvi matky a znicia sa, aby sa imunita matky neaktivovala. Potom sa to zvykne zopakovat v 34.tyzdni a po porode, do 72 hodin (to sa robi aj u nas). Kedze , ako som spominala, ide o rovnaku protilatku, ako tu, co tvori mama, je tu riziko, ze si hemolyzu u plodu vyrobime prave podanim Rhegy...popisuje sa vsak ako nizke a tymto sposobom sa podarilo riziko znizit na 1percento. Otazka je, ci to podstupit a nenechat to na prirodu, kedze ani neviem, ci k imunizacii prirodzene dojde...je to na porazenie, kedze mam obdobnu dilemu a opravnene velky strach....a nikto Vam nevie povedat, co je spravna volba, nakolko, ked sa nieco stane, nemusi zit s pocitom, ze ma poskodene dieta.
Desszi, som za Teba rada, ze mas prve dietatko negativne, druha tehotnost bude menej rizikova ako tato moja...nuz, ale mozno sa na mna usmeje stastie a moja fazulka je tc pre zmenu Rh negat. 😕

kajuska111
9. nov 2009

ahojte,
ja by som len chcela pridat svoju skusenost...a sice mam 0- , manzel A+, nasa dcerka ma 0+, spominanu Rhegu mi po porode nepichli...pravdepodobne sa na to zabudlo, uz som sa skusala na to informovat, nikde v zaznamoch nemam udaj, ze by mi tato injekkcia bola podana, a ja takisto viem, ze nie, lebo po porode mi okrem odberu krvi nerobili nic...ale moj gynekolog ma ubezbecil, ze pri pripadnom druhom tehu to zvladneme, pretoze pred niekolkymi rokmi tuto injekciu zenam nepodavali a rodili ako jablone...tak mi zostava len dufat, ze mal pravdu...inu moznost uz totiz nemam...

lea132
10. nov 2009

Ahoj, ja mam 0+ manzel A+, dcera bola skoro 3 tyzdne na Jiske a nakoniec jej menili krv..A nikto mi nikdy nepovedal, ze moze nastat taka situacia 🙄

tinka349
28. dec 2009

ahojte, mozem sa opytat ako spolu reaguju krvne skupiny 0 pozitiv? ja som nula pozitiv a takisto aj manzel a som v 12.tyzdni tehotenstva. Mam sa niecoho obavat, ci je tato krvna skupina ok? dakujem za rady

garonka
28. dec 2009

tinka aj ja mam 0 pozitív a myslím že i môj manžo hoci si nieje isty či ma 0 pozitív alebo negatív, ale obe rovnake skupiny vraj je to oki, ine by bolo ak by si bola negatívna, po pôrode by ti pichli injekciu regu myslím, že tak sa vola.

tinka349
28. dec 2009

dakujem garonka 😉 lebo sestricka mi dnes pri dalsom odbere krvi spominala, ze budem potrebovat protilatky, a v sprave to mala zvyraznene kriklavou fixou 😒 tak preto sa o to zaujimam, ani sa ma nepytala na manzelovu skupinu

edita84
28. dec 2009

Ahojte ja mám 0 RH - a mm A RH + a ked sa narodila naša malá tak som dostala nejakú inekciu len sa bojím ked budeme mať druhé či nemôžu byť nejaké komplikácie malá má po otcovi skupinu a hovorili keby ju mala po mne tak by bol problém.

garonka
28. dec 2009

editka ak si dostala tu Rhegu tak pri druhom babu niesu problemy veď preto sa podava negatívnym matkam ta injekcia, neboj sa 😉

edita84
28. dec 2009

garonka dakujem pekne za odpoved veľmi som sa ukludnila

garonka
28. dec 2009

neboj aj ja som sa bala tak som sa popytala našho znameho primara na gynekolog. nech mi to s tymi krvnymi skupinami vysvetli ako to je a tak ma ukľudnil hoci ja mam 0 +
držkam ti prstíky 😉

juliagregor
28. dec 2009

Ahoj, aj ja som bola pozitívna, po prvom synovi som dostala rhegu a mám tri zdravé detičky. všetko bude v poriadku 🙂

zuzana110
8. okt 2010

@nattou ahoj,prave som nasla tuto temu a chcem sa ta opytat ako to vlastne je s tym RH. Ja som O RH pozitiv a manzel tiez. Sme obidvaja zdravi,chodime do centra ale stale sa nedari.Teraz sme po KET. Moze ta spolocna krv robit problemy?

desszi
8. okt 2010

@nattou nie, nie, vobec sa nehnevam, to je v poho, ja som rada a diky za vysvetlenie 🙂 no veru to bolo stastie, ze drobec je rh negat, dufam, ze aj druhy, ak bude, bude mat ks po maminke 🙂

nattou
9. okt 2010

@zuzana110 ahoj, ja už som aj zabudla, že som kedysi sem do tejto témy prispela, ale zmeny na modrom koníku sú fajn, teraz ma to upozorní "kto ma spomína"...prispievala som sem, keď som bola tehotná s druhým synčekom (už má tri mesiace) a chvalabohu, aj keď je zas Rh pozit a ja Rh negat, ani pri tejto tehotnosti sa mi protilátky netvorili a je zdravý, chvalabohu...ale k veci...Tvoj problém určite nesúvisí s Rh faktorom, ani s krvnými skupinami. Je to povera, že rovnaká krv rodičov je zlá kombinácia a rodia sa debilné deti, pardón za výraz. Každopádne to treba skôr považovať za výhodu, v tehotnosti sa nemusíš báť tvorby protilátok proti Rh faktoru ani proti krvnej skupine. A nedarí sa z iného dôvodu. Držím palce, určite sa to podarí. 😎
Všetko som to rozpísala vyššie, až sa sama čudujem, koľko času som tomu obetovala...teraz mám čas len po nociach a to už nevládzem 😀

libawet
8. feb 2017

@ivec79 ja som sa, bohužiaľ, dostala k tejto téme až teraz, uznávam neskoro, vzhľadom k dátumu kedy bola založená, no veľmi rada by som sa s Tebou podelila o skúsenosti, ak teda ešte na MK si. Mala som presne tento problém, ako popisuješ. Ja mám krv. skupinu 0+ a manžel A1+. Problémy nastali hneď ako som otehotnela a tehotenstvo mi bolo potvrdené. Zistili mi krv. skupinu 0+, hneď volali manžela, akú krv. skupinu má on. Keď zistili A1+, tak mi bolo povedané, že to je zle, že najlepšie by bolo, keby mal moju krv. skupinu, lebo moja krv si bude voči plodu vytvárať protilátky, čo však nenastalo. Každé 3 mesiace som chodila na kontroly, protilátky som si nevytvárala, negatívne. Tehotenstvo bolo všetko OK. Prišiel čas pôrodu, ktorý bol bezproblémový, syn sa narodil riadne donosený s váhou 3,25 kg a dĺžkou 50 cm. Ihneď bol sledovaný, pretože asi dve hodiny po pôrode veľmi ožltol - novorod. žltačka. Hneď za mnou prišla lekárka, že syn je sledovaný, lebo mu môže stúpať bilirubín, čo je pečeňové farbivo a ak by mu jeho hodnoty vystúpali nad únosnú mieru, začali by mu odumierať mozg. bunky. Samozrejme, ja som na ňu pozerala ako blázon, toto mi dovtedy nikto nepovedal, nevysvetlil, čo môže nastať. Pre mňa doslova šok, takmer som sa tam zosypala, dovtedy som predsa mala všetko OK, kontroly na protilátky negatívne. A až pri pôrode tie protilátky tam boli - v pupočníkovej krvi a tak sa dostali do syna, nazývam to tak laicky. Lekárka mi všetko vysvetlila, čo budú ďalej robiť, pretože, áno, tie hodnoty bilirubínu mu stúpali a už vedeli, že to bude zle. Menili mu teda krv, čo u neho prebehlo cez ten kýpeť, čo zostáva po pupočníku. Syn zdedil krv otca, teda A1+ a menili mu ju na 0+. Výmena prebehla v poriadku, o všetkom ma informovali. Syna som bola pozrieť, bol OK, ležal pod tzv. " modrým svetlom ". Stále bol sledovaný na JIS-ke, kde som ho chodila aj kojiť. Bol tam 4 dni od pôrodu, potom na piaty deň mi ho sestrička priniesla, bol to môj druhý najkrajší deň po pôrode. Syn bol v poriadku, všetky hodnoty boli v norme, už žltý nebol. V pôrodnici sme zostali ešte ďalšie 4 dni, všetko bolo v poriadku. Pustili nás domov, no každý mesiac sme chodili na kontroly, asi na druhej mu zistili, že má zvýšený cholesterol, tak sme na dva týždne šli ešte ležať na Kramáre, kde mu stále robili odbery a kontroly. Po všetkých možných vyšetreniach zistili, že syn je v úplnom poriadku, že to má z môjho mlieka, kt. mám veľmi silné ( áno, syn bol ako " otesánek " len z môjho mlieka ), že máme na to všetko zabudnúť. Rodila som v trnavskej nemocnici, všetko toto sa udialo pred 22 rokmi, bola som tam ešte s jednou pani, kt. porodila v tej dobe dievčatko ( môj syn sa narodil 2.1.1995 a jej dcérka myslím na druhý deň ) a mala presne tento istý problém a tiež dopadli dobre ( ak by tu na MK bola a ozvala sa mi, bola by som jej vďačná, veľmi rada by som aj touto cestou chcela vedieť, či ešte mali druhé dieťa, lebo ja už nie, zľakla som sa, pretože mi primár vtedy na novorodeneckom povedal, že budeme mať presne to isté ). Lekárom a celému personálu v pôrodnici v Trnave v roku 1995 ( ak tam ešte niekto z nich je ) veľmi ďakujem a obzvlášť tej milej a mladej lekárke, kt. meno si už, bohužiaľ, nepamätám, pretože mi zachránili syna.

sukienka777
11. mar 2017

@nattou

prosim ťa ozvi sa mi!