Menštruáciu a tampóny

dada767
13. feb 2024

Ahojteee ...
Mám otázku ohľadne tampónov ...
Čítala som aj o kalíšku a zatiaľ chcem skúsiť tampóny 😊 do teraz som používala iba vložky počas menštruacie aj som chcela používať tampóny no po pravde bála som sa 🙆😂 ... Že by mi ten tampón mohol záisť niekde hlbšie a nevyberiem ho 😂😂😂🤫 alebo že sa mi utrhne šnúrka..
No zistila som že vložky už mi idú hore krkom 😂 a strašne mi začali liezť na nervy tak teraz keď mi začala ms som si šla kúpiť tampóny plus intímky pre istotu si ich dávam spolu z tampónom 😊 zatiaľ je všetko v pohode a cítim sa lepšie istejšie a teraz mi ms už ani tak nevadí ako keď som používala vložky 😊 no počula som o možnom toxickom šoku i keď dodržiavam hygienu bojím sa trošku 😊 a hlavne nechcem sa vracať k vložkam vôbec už ani na noc 🙆🙊 len sa bojím mať tampón v noci keďže neviem koľko hod. Budem spať 😬 ... A tiež otázka ako zistím že ms skončila ? Pretože menzes začal pred 3dnami no dnes som mala už sucho tak som myslela že skončila no po cca 2hodinach som opät začala krvácať takže neviem ako mám zistiť ze ms je preč 🤦🙆

gabika0825
13. feb 2024

@dada767 ja som používala roky rokuce tampony, teraz už len kalisok alebo vlozky. Tampóny mi dlhodobo zhoršovali bolesti počas ms, hlavne mi neskôr už z nich bolo zle. Tak som skúsila na odporúčanie kamošky kalisok a je to super vec. Popripade si dám vložku. Ale tampony nikdy viac

majka3322
13. feb 2024

kalisok je top...este rozmyslam nad snuggs, ale tampony a klasicke vlozky uz vobec

ankare
13. feb 2024

@dada767 vyskúšaj menstr. nohavicky. Ja si ich dám na noc a do rána som kľudná.

bibina32
13. feb 2024

@dada767 Ja používam tampóny 20 rokov. Prvé tri dni ms používam super tampóny a ďalšie 2 dni tampóny normal. A posledné dva dni vložku. Sama si odsleduj aký máš menzes. Tiež som uvažovala nad kališkom.

denithestrange1993
13. feb 2024

@dada767 toxicky sok hrozi aj pri vlozkach. Prostre treba dodrziavat hygienu a nemat dlho tampon zavedeny. Ked ides spat si daj vzdy novy a rano prve co si chod vymenit a bude to vpohode. Toto sa stava aj mne po cca 4 dnoch ze vytahujem skoro suchy tampon a uz uz si myslim ze ms skoncila ale nie. Ja prvych 5 dni pouzivam tampony a potom uz len pre istotu vlozky na posledne dni. Dolezite je zvolit si spravnu velkost tamponu,aj typ ktory ti sadne. Ja pouzivam tampony uz cca 10 rokov a nedam na ne dopustit. Vlozky na silnu menstruaciu nie,menstruacne nohavicky ani kalich mi nepridu prakticke na bezne nosenie v pracovne dni.

tinka2233
13. feb 2024

@majka3322 ja využivam snuggs ale pokukavam ešte po inej značke, ktorá vyzera ešte lepšie a vlastne ta sacia časť je vytvorená z merino vlny a je to česka vyroba (sayu značka). S kališkom skúsenosti nemám a kedze vložky ale aj tampony su bielene chemikaliami tak to nepouživam pretože to nebolo úplne v poriadku. Samozrejme nebielene menstruacne pomocky sú najlepšie 🙂

neferneferuaton
13. feb 2024

Ahojte, spominate tu menstruacne nohavicky ako ich periete? Predsa len su nasiaknute krvou a do prania s pracimi prostriedkami medzi pradlo mi to vhodne nepride . Periete rucne?
@tinka2233
@ankare

neferneferuaton
13. feb 2024

@denithestrange1993 mozem sa opytat ako hrozí toxicky sok pri vlozkach? Popravde pocujem to prvy krat

tinka2233
13. feb 2024

@neferneferuaton nie, pranie ručne je podľa mňa minimalne u mňa nedostatočné. Periem to so spodnou bieliznou na vysokej teplote. Nebojte sa ta krv nič nekontaminuje ale pokiaľ vám to príde “nechutné” nechajte to kludne odlezat vo vode a hodte do pračky

slavka1988
13. feb 2024

@dada767 tampón je fajn ale na noc by som ho nedávala a vydrzala o klasickej vložke ,cez deň ho je fajn meniť každé 4 hodiny ja osobne menim každé 2,5 zruba 🙂 šnúrka sa mi nikdy neodtrhla skôr som ju nožničkami odcvikla len potom aa horšie vyberal a ako zistis že ms skončila ? No prestaneš krvácať ja mám krvácanie dva sní potom pol deň akoby nič a potom jeden deň slabé na piaty deň nosím len intímnu už tampón netreba vždy je to pár kvapiek

denithestrange1993
13. feb 2024

@neferneferuaton
The majority of cases of TSS occur in women during menstruation, mostly associated with tampon use. There is no evidence that tampons directly cause TSS – the bacteria Staphylococcus aureus are the cause of the illness – not the tampon. This explains why women using pads, men and children can get TSS.

Can you get TSS from pads?
Can sanitary pads cause toxic shock syndrome? Yes, you can still get toxic shock syndrome if you wear pads. It's less common, but it can happen. This is because bacteria cause the condition — not the tampon.

Skopirovane z ClevelandClinic

neferneferuaton
13. feb 2024
deedol
13. feb 2024

nohavicky su uplne top, mam merino znacky modibodi.
operiem vzdy po pouziti studenou vodou v rukach a po menstruacii ich hodim do pracky s prostriedkom na vlnu a dezinfekciou. neperiem ich s nicim inym.

neferneferuaton
13. feb 2024

@deedol len samotne nohavicky? Este otazka ako vies , ze uz im konci zivotnost

deedol
13. feb 2024

@neferneferuaton hej, len samotne, program na vlnu alebo rychly, ak nestiham.
zatial im nekonci, takze neviem, ale tipujem, ze sa zacne rozpadat sitie alebo co 🙂

ankare
13. feb 2024

@neferneferuaton najprv ich preperiem v studenej vode v rukách a potom periem na 40 bez aviváže s tmavým pradlom. Tak kážu vyrobcovia. Niektoré kočky pridávajú aj dezinfekciu.

zuzulka558
14. feb 2024

Používam dlhé roky len tampony okrem toho keď som doma to si dám vložky,, toxický šok som mala iba raz no mojou chybou ze som už mala koniec MS a nechala som si ho cely deň 🥴

marcellka32
14. feb 2024

Používam tampóny 15 rokov, základ je hygiena a výmena po Max 3 hodinách, nosím ich len 3 dni v mesiaci...kalisok ani nohavičky mi nepasuju každé z iného hľadiska

kiki68
14. feb 2024

@dada767 pouzivam roky a teraz aj kalisok, nema sa kde co stratit. Keby zatlacis v podrepe, tak to vyjde samo von. Ako myslim tak ako keby rodis zatlacit. A treba to menit a cistit kazdych par hodin. Tak sa vyhnes rizikam ako toxicky sok. Za roky sa mi nestalo, ze by tampon stratil snurku, rozpadol sa atd. A to som mala rozne znacky.

lalu_sk111
14. feb 2024

@dada767 ked si clocek zvykne na kalisok, je to na nezaplatenie. Treba ho na zaciatku vyvarit ale potom je to fajn. Tampon mi pride neprijemny, drzi tam krv a v tom sa mozu mnozit bakterie. Kalisok by mal krv hromadit v sebe, je to vlastne o dost cistejsie a aj menej hrozi, ze sa pretecie ale nosim intimku alebo nieco. Mozno by bolo fajn kombinovat aj s tymi nohavickami. A jedna podstatna vec, velmi mi vadilo, kolko odpadu z tamponov a vloziek vznika. Pri kalisko to clovek vyleje, umyje a nemusi hadzat do kosa zakrvavene pomocky.

marcellka32
14. feb 2024

@lalu_sk111 stále som nenašla dôvod používať kalisok a to pre toto: si v práci, potrebuješ to riešiť ísť vyliať na wc, ako to umyjes keď mám prístup k umývadlu za dverami mimo wc v práci?? Väčšinou prídu naraz 2 osoby a čakajú...toto jednoducho nejde, a s fľaškou vody ja na wc chodiť nebudem, vyzerá to divne

marcellka32
14. feb 2024

@kiki68 mať hodiny v sebe kalisok mi nepríde vhodné, napriek tomu že viem že krv sa zbiera do neho ...

kiki68
14. feb 2024

@marcellka32 ved to mozes kazde dve hodky oplachnut . Aspon ja to tak robim. Neviem si predstavit to mat hodiny v sebe, okrem teda noci.

marcellka32
14. feb 2024

@kiki68 čítaj vyššie... KDE to mám opláchnuť v práci keď je umývadlo na CHODBICKE pred wc?

yoxinka
14. feb 2024

Ja som v 39 rokoch začala používať tampóny, lebo po troch pôrodoch sa mi trochu, povedzme, zmenili anatomické pomery a vložky mi boli maximálne nepríjemné, plus, zmenilo sa mi aj krvácanie. Tak mi to celé liezlo na nervy, že som sa rozhodla pre tampóny. Kalíšok som používala tiež, to je fajn, ale za mňa, iba pokiaľ máš bezpečné a hygienické prostredie, kde ho vieš vyliať a opláchnuť (wc s umývadlom). Riešenia, že ísť na WC s fľašou vody a tam to riešiť ja považujem za zbytočné komplikovanie situácie, ale asi sú ženy, ktoré sú s tým ok a riešia to tak. Tampóny mením po 2-3 hodinách prvé dni a keď viem, že sa mi to nebude dať dlhšie, dávam si k tampónu aj vložku, keby niečo. Prvel dni mám krvácanie dosť intenzívne, tak preto. Potom ku koncu používam iba mini tampóny, nejakú vložku pre slabšiu menštruáciu alebo len intímku, mne to stačí. Celkovo ku koncu sa snažím používať vložky, nie tampóny, presne preto, aby som ho tam nezabudla. A na noc vždy nočná vložka, nikdy si na nic nedávam tampón. Mne to príde príliš dlho.

simca06022011
14. feb 2024

od mlada pouzivam vylucne tampony, den /noc, nemam s nimi problem, kalisok (chcela som byt eko :DD) bolo pre mna utrpenie napriklad, aj ked uz som 2x znovu skusila, ale proste nie.. mna z toho strasne boli vsetko, vyberanie otras aj ked technologiu som sa naucila raz dva aj tak sprtat sa niekde a vybera to... tampon je oproti tomu ved o mnoho jednoduchsia.
Treba si poskusat.
Pouzivam tampon v noci, idem spat, dam tampon rano vstanem vymenim. Nestopujem si cas ani nic, ak mam silnu ms tak aj tak ma to zobudi, vymenim, ak slabsiu nic sa nedeje... ako zistim ze je koniec? no tak viem ze mavam ms 4dni, ked menim tampon v pravidelnych intervaloch tak vidim ci este treba alebo nie, ked netreba nedavam... absolitne nenosim k tamponom vlozky ani intimky, ved ak mam silnu ms kupim si velke tampony, potom to vymenim za slabsie. silnu ms mi vydzi tak 2hodky (ale ja mam extremy) a iank kludne aj 4-5-6hodin, to skor menim podla toho ako idem na wc. A nikdy som na tampon nezabudla.. nerozumiem celkom ako sa to da :DDD

lalu_sk111
14. feb 2024

@marcellka32 ty mozno s flaskou vody na wc nepojdes ale ja ked som cely den chodila v bielom bola som za kalisok velmi rada lebo bol istejsi ako tampon. Aj keby som musela mat niekde flasu. Je to uz na kazdom ake ma moznosti a ale kalisok ma vacsiu kapacitu, aj je bezpecnejsi dlhsi cas ako tampon

marcellka32
15. feb 2024

@lalu_sk111 príde mi to rovnaké, či chces povedať že mať kalisok 5 hodín s krvou v tele je lepšie ako vymeniť tampón po 2 hodinách? Za mňa nie ...
A nosím prevažne svetle veci, no aj tak nebudem chodiť na wc s fľašou vody

lalu_sk111
15. feb 2024

@marcellka32 myslim, ze to je lepsie..treba precitat nejake studie ake casy su v poriadku. Presne si to nepamatam. Ale kazdy nech si pouziva predsa co chce, podla svojich schopnosti a moznosti