MTHFR - heterozygot. Čo to znamená?

cucuska
27. júl 2006

Včera som bola na genetike pre svoje výsledky. V krvi mi našli toto : MTHFR - heterozygot. Vie mi niekto poradiť čo by to mohlo znamenať a čo to znamená pre mňa. Vyšetrenie mi bolo robené, kvôli dvom potratom, kt. som prekonala v prvom trimestri.

feketka
24. mar 2021

baby, ja mam tiez MTHFR-heterozygot a ked som bola u hemato aj gyndy tak povedali, ze pokial nie som tehotna, tak sa nemusi nic riesit... ale kedze sa nam nedari uz 2.rok otehotniet a citam tieto vase komenty, tak vo mne vystava otazka- moze to byt sposobene touto poruchou? moze to sposobovat neschopnost otehotneniet? a co s tym potom?

domig1
24. mar 2021

@feketka no to je otázka, ktorej sa v našej mysli asi nezbavíme...ja tiež dva vklady neúspešne, ktovie či nie kvôli tomuto..

jakubrianka
24. mar 2021

Baby čo máte trombofilnú poruchu mám na vás otázku... aký máte tep? Ja mám kľudový 85- 90. Je to veľmi veľa a bolo mi povedané, že to môže byť dôsledok trombofilnej poruchy (gynekológom).

katkaba1
25. mar 2021

@feketka priamo to vraj nespôsobuje nemožnosť otehotnieť. Ale moja hematologička to skúsila a našťastie to u mňa (asi) pomohlo. Záruka ale nie je nikdy. Niekomu môže pomôcť, inému nemusí.
Držim Vám dievčatá veľmi palce❤

dejna_
22. apr 2021

@katkaba1

Ahojte dievčatá som trošku v šoku.
Ja som absolvovala odber z hematologie v čase keď som bola tehotná vtedy mi zistili GP IIIa heterozygot a PAI-1 heterozygot. Do pár dní som potratila a keď som išla pre výsledky o mesiac, že v ďalšom tehotenstve budem brať anopyrin a posledný trimester až do šestonedelia pichať injekcie.
Potom mi robili znovu odber podarilo sa mi dostať k Mudr. Drakulovej a okrem týchto mutácií mi nič nezistili a doktorka povedala že to nie sú závažné mutácie že keby som bola tehotna nasadia liečbu heparinom do 16 tt eventuálne podľa potreby dlhšie. Že ešte potrebuje výsledky z reprodukčnej imunológie a potom stanoví liečbu zatiaľ dala takýto plán.

No ja som.teraz v pomykove lebo jedna lekárka povedala že pri týchto mutáciách mám byť sledovaná a druhá že je to bežná mutácia a každá mi povedala inú liečbu 🤦. Babo raď ..aj sa bojím otehotniet 😪
@feketka

feketka
23. apr 2021

@dejna_ to je pravda. kazdy lekar tvrdi nieco ine. Mne to dala vysetrit lekarka kvoli tomu, ze to mame vrodene. Sestra takto prisla o babo v 6.mesiaci a pri druhom tehotenstve sa jej zacali tie iste komplikacie, ale mala nastastie takeho mudreho lekara, ktory to dal vysetrit a zistila sa tato mutacia u nej, tak si pichala injekcie kazdy den a potom uz bolo vsetko v pohode. Ale bola kvoli tomu na rizikovom. Ten lekar jej vtedy povedal, ze tato mutacia sa vysetruje az po 4-5 potrate,nie skor, tak vdaka Bohu on ju poslal hned. Ale bez tych injekcii by babo opat zomrelo, takze urcite to netreba podcenovat... Inak moja gynekologicka mi to dala tiez hned vysetrit aj ked som este nebola tehotna a zdedila som to aj ja. Ale ked som s tym bola u hematologicky, tak ta to zlahcovala..takze naozaj je kazdy doktor iny :/

dejna_
23. apr 2021

@feketka no veď toto každý lekár povie insie a človek aby veril v zázrak ...ja som chcela si dať vyšetriť Syndrom lepivych doštičiek ako samoplatca ale aj v medirexe aj v aplhamedical mi povedali že to robia len na základe hematológa lebo že to je specicke vyšetrenie a musí sa robiť po určitom režime asi sa nesmi brať lieky alebo niečo ..neviem ...ale čítala som jeden článok a tam bolo že sa to robí po potrate v krátkom čase nakoľko aby sa ten syndróm prejavil tak fakt neviem keď hovoríš že ti to vyšetrili aj bez tehotenstva. A chcem sa opýtať ona brala injekcie a v pohode. Potom donosila ? Lebo väčšinou dávajú anopyrin ale videla som uz aj diskusiu kde bolo žeala injekcie a v pohode donosila ...mne na hematologii vyšli nejaké hraničné hodnoty na imunológii a v utorok idem.na reprodukčnú a povedala že uvidíme. Aký bude výsledok že poprípade aj buď.pixhat celé tehotenstvo 🙈 čo by mi vôbec nevadilo 🙏 hlavne nech už je to všetko v poriadku

feketka
23. apr 2021

@dejna_ sestra si pichala kazdy den tusim fraxiparin, proti zrazaniu krvy, a vdaka tomu donosila zdrave dieta. Bez toho by nemala sancu...ale neviem ci ta diagnoza,ktoru si pisala ty je ta ista ako ten MTHFR heterozygot co mam aj ja. Ja som bola totiz na odporucanie gyndy na genetickom vysetreni a potom po potvrdeni diagnozy aj u hematologicky. Ta mi vsak povedala, ze pokial nie som tehotna,tak je zbytocne brat krv,lebo to nepomoze, ale moja gynda to chcela, neviem preco... ale tak, ak otehotniem tak musi ist na hemato aby mi z krvy pozreli ci bude potrebne mi pichat nejaky fraxiparin alebo nie.

dejna_
23. apr 2021

@feketka no MTHFR je iná mutácia tam sa väčšinou dávajú výške dávky kyseliny listovej lebo sa nevie stretávať tuším ale možno dávajú preventívne aj injekcie ale každopádne je to super že vieš dopredu tieto informácie 😊

butterfly333
24. apr 2021

@dejna_ presne ja mám tiež trombofiliu MTHFR homozygot a ďalšie čiže od 2dc beriem aspirin a od vkladu fraxík 0,4 dúfam že sa to podarí. Inak ja už dve deti z prvého manželstva mala som síce rizikové tehu koli tomu že som mala 6x MA a 1x v 22tt som rodila mŕtve no vtedy ma nikto na hematologiu neposlal čiže som nevedela ze mám trombofiliu a vynosila domové deti bez liekov či inj. No teraz sa už vyše 3r nedarí tak dúfam že vklad druhý bude už úspešný.

ninah1486
9. feb 2022

ja som nemala dobre hodnoty homocysteinu

beahavala
10. feb 2022

ja som nan mala vitaminy

jazminn
27. júl 2023

@butterfly333 a prosím Vás odkedy sa začína s pichaním toho fraxiparínu, hned od začiatku tehotenstva?

butterfly333
27. júl 2023

@jazminn no keď je to prirodzené tehu tak hneď v prípade ivf pred vkladom aspoň ja to tak mam.

jazminn
27. júl 2023

@butterfly333 dakujem...