Má mutácia MTHFR C677T heterozygot vplyv na ďalšie riziká v tehotenstve?

Zodpovedané
13. dec 2020

Dobrý deň,

krvným vyšetrením mi bola zistená mutácia heterozygot MTHFR C677T. Som tehotná v 13. týždni a užívam Active Folic 2 tablety denne (namiesto klasickej kyseliny listovej).

Mám v užívaní pokračovať aj naďalej počas celého tehotenstva?

Má táto mutácia vplyv na ďalšie riziká v tehotenstve?

Nie je potrebné užívať aj iné lieky alebo injekcie?

Moja gynekologička s tým nemá skúsenosti.

Ďakujem

Dobrý deň,

najčastejšie sa v spojitosti s touto mutáciou hovorí o zvýšenom riziku porúch neurálnej trubice (v prvom trimestri, z dôvodu, že ľudia, ktorí majú MTHFR mutáciu môžu mať problém so spracovávaním kyseliny listovej) a taktiež v spojitosti so zvýšeným rizikom trombózy ale to musí byť v spojitosti so zvýšeným množstvom homocysteínu.

Nedávne štúdie však preukázali, že nevieme potvrdiť toto tvrdenie, že by naozaj len genetické varianty v géne MTHFR samy o sebe boli rizikovým faktorom, dokonca nie je odporúčaný ani ich skríning. Takže na základe najnovších informácií je vysoko pravdepodobné, že riziko problémov v tehotenstve nie je touto mutáciou ovplyvnené a nie je potrebné ani užívanie žiadnych iných liekov. Treba však určite konzultovať s Vašou gynekologičkou, ktorá dôkladne pozná Váš zdravotný stav.

Užívanie kyseliny listovej je odporúčané počas prvého trimestra a aj pri snažení sa otehotnieť, následne sa však názory odlišujú.

Napríklad v tejto randomizovanej štúdii bolo preukázané, že deti matiek, ktoré užívali kyselinu listovú po 14. týždni mali lepšie rozumové schopnosti ako deti, ktorých mamy prestali brať kyselinu listovú v 14. týždni a dostávali následne do konca tehotenstva len placebo.

Prajem pekný večer.

MSc. Dominika Valent Raffajová
Tel: +421 908 160 067
Mail: dominika@genotipo.net
Web: https://www.genotipo.net
Instagram: genotipoSK
Facebook: genotipo Slovensko