Nezhubné nádory v prsníkoch

angie666
12. jún 2017

Dobrý deň,chcela by s sa opýtať že aký je postup pri nájdení nádorov v obidvoch prsníkoch.Pred 4 mesiacmi som bola na sono a našli mi hrčku v pravom prsníku o veľkosti 1 cm.Po 4 mesiacoch som išla znova a ten v pravom sa zväčšil a v ľavom praníku mi našli ďalšie dva tiež o veľkosti 1 cm..Ako sa s tým ďalej postupuje?Mám si to dať odstrániť?
Ďakujem za rady

ragulca
12. jún 2017

@angie666 ako vieš, že sú nezhubné? Brali ti z nich vzorky?

angie666
autor
12. jún 2017

Nebrali..vraj to pekne vidno už na sone

ragulca
12. jún 2017

@angie666 nenechala by som sa týmto odbiť, minimálne by som žiadala odobratie vzorky a choď sa poradiť s lekárom

angie666
autor
12. jún 2017

Keď mne len lekár povedal že to budeme sledovať,že mám príst o pol roka

ragulca
12. jún 2017

@angie666 tak ok, veď rozhodnutie je na tebe...

sissik
12. jún 2017

zalezi od toho, aky typ nalezu to je. Ak je to jednoznacne cysta, tak tie sa zvyknu vstrebat aj same. Popytaj sa lekara, aj na odstranenie. Tu ti tazko niekto fundovane odpovie, ked nie je lekar a nepozna nalezy.
Ak je potencial, ze by sa mohli do buducnosti zvrhnut, tak ti bude sam lekar odporucat, ze radsej odstranit

anniera
12. jún 2017

Určite by som žiadnu hrčku nepodceňovala a trvala by som na odobratí vzorky a následnom patologickom vyšetrení. Viem o čom hovorím. Tiež som mala len 1cm hrčku, ktorá vyzerala neškodne a teraz beriem už tretiu dávku chemoterapie, pretože to bol zhubný nádor.

dena623
12. jún 2017

Ja som mala tiez hrcku 1cm.A ked som ju tam mala aj po par (3-4 )mesiacoch stale lekarka ma hned odporucila na odbornejsie vysetrenie.Objednala som sa do Banskej Bystrice - Mamacentrum ,odobrali mi vzorku .Vzorka bola nastastie ok,ale aj tak som podstupila operaciu,dala som si vybrat tu hrcku,lebo v buducnosti by sa ti to mohlo zvrhnut ako mi vysvetloval odbornik z toho centra.Takze ja byt tebou,necakam a pytam sa na odborne vysetrenie.

angie666
autor
12. jún 2017

@dena623 mne moja "úžasná" doktorka povedala že teraz to je neškodné a neskôr z toho môže byť rakovina a mám prísť v októbri na kontrolu či sa to zväčsuje alebo hrčky pribúdajú...mám sa podľa vás objednať do tej BB?potrebujem aby ma tam doktorka poslala alebo sa tam môžem aj sama objednať?

sissik
12. jún 2017

@angie666 no pokial to ma potencial zvrhnut sa, tak urcite sa pytaj na dalsie vysetrenia a operaciu. Ja som napr. mojmu gynekologovi povedala, ze to chcem vybrat a uz mi aj pisal listok k dalsim lekarom. Akoze pozorovat co sa deje a potom povedat sorry, zvrhlo sa vam to? To si v ziadnom pripade nenechaj, sa cudujem lekarke, ze u mladej baby to chce len tak pozorovat 😲

angie666
autor
12. jún 2017

Chcela by som sa pýtať na operáciu,ale neviem či mi to tá doktorka podpíse keď je takáto

zupap
12. jún 2017

@angie666 necakat,riesit! Bola si na magnete alebo na mamografe? Akomoze zo sona hned zarucit nezhubnost???? Trvat na svojom,ist k inemu lekarovi, trvat minimalne na biopsii. Taketo veci sa nepodcenuju. Viem co pisem,sama som prave v liecbe rakoviny prsnika. Mam kopec spolupacientiek ,ktore mali prist az o pol roka na kpntrolu ;( tym ta nechcem strasit, kludne to mozu byt cysty alebo fibroadenom.

angie666
autor
12. jún 2017

@zupap prosím vas a co je tá biopsia?

dena623
12. jún 2017

@angie666 chod za svojim gynekologom a ten ti da listok na dalsie odbornejsie vysetrenie.Ja som mala na vyber, ist bud do BA alebo do BB.Tak som si vybrala,zavolala tam a objednali ma na vysetrenie,potom nasledovala biopsia a atd.V tom centre su zamerani hlavne na prsniky a uplne inak sa k tomu nalezu vstavaju ako bezny lekari na sone.Ale ja byt tebou uz nebudem cakat na dalsie mesiace ci sa nieco upravý.

dena623
12. jún 2017

@angie666 biopsia je vyber vzorky uplne tenulinkou ihlou,vobec to nie je citit

angie666
autor
12. jún 2017

Ale do tej BA alebo BB má musí poslať doktorka?

ollski
12. jún 2017

@angie666 ja mam cysty v oboch prsnikoch- sleduju na sone tod vse, v 17r som si nahmatala hrcku v pravom prsniku, hned mi to vyberali a robili cytologiu- bol to nezhubny nador, nevechavala by som to len tak...

dena623
12. jún 2017

ty si od svojho gynekologa vypitas sprievodny listok na dalsie vysetrenie a vsetky nalezy zo sona prsnikov a potom si zavolas do niektoreho toho centra.Neviem mozno ti tvoj gynekolog povie kde mozes ist.Ale mne moja gyn.dala na vyber bud centrum BA alebo Mamacentrum Banska Bystrica

simculllka
12. jún 2017

@angie666 ahoj, ja som mala v oboch prsníkoch fibroadenóm, tj. nezhubný nádor. V mojom prípade to bolo tak, že som mala hrčku len v jednom prsníku, ktorá sa však rýchlo zväčšovala. Za pol roka mi to narástlo v dvoch smeroch o nejaký cm a reálne som mala pri operácii ten nádor veľký 4x5x4cm. U mňa to lekár pozoroval toež na začiatku, ale keď videl, že sa to zväčšuje, poslal ma na onkológiu do BA a tam mi to vyoperovali. Robili mi aj punkciu, tj.brali z toho vzorku, kde sa vylúčilo zhubnú ochorenie. Čo sa týka samotnej operácie, celkom ma do toho tlačili v tom zmysle, že čím skôr si to dám odstrániť, tým menšiu budem mať jazvu, keďže mne to nekontrolovateľne a pomerne rýchlo rástlo. Teraz mám jazvu cca 6 cm. Operácia bola v pohode, nič strašné, zotavila som sa rýchlo, lekári aj personál boli super a dá sa povedať, že ja som tam bola najľahší prípad. Určite si to nechaj sledovať a ak by sa to zväčšilo ešte, tak by som išla na operáciu. Ja mám ešte jeden takýto fibro v druhom prsníku, ktorý sa ale nezväčšuje, už niekoľko rokov je stále rovnaký, teda okolo 1cm. Operáciu som absolvovala pred piatimi rokmi, medzičasom sa mi narodili 2 deti, tretie je na ceste, obe deti boli plne kojené, žiadny problém som s tým nikdy nemala 🙂

angie666
autor
12. jún 2017

@dena623 mna moja nikam asi nechce poslať keď povedala žw mam príst o polroka..neviem či ma tým pádom pošle niekde inde

angie666
autor
12. jún 2017

@simculllka ja by som to najradšej len kontrolami riešila,ale keď za 4 mesicae sa mi 1 hrčka zväčšila a dalsie 2 pribudli bojim sa aby to tak nepokračovalo ďalej...alebo aby z toho naozaj niečo vážnejšie nebolo

dena623
12. jún 2017

a to ti ktora lekarka povedala ,gynekologicka alebo lekarka zo sona?

angie666
autor
12. jún 2017

Moja gynekologička...lekár zo sona povedal že by to malo ísť ale že to musím prediakutovať s gyndou a ona ma niekam pošle ak to bude podľa jej názoru

dena623
12. jún 2017

@angie666 tak treba si vyziadat o gyn.sprievodny listok a ostatne nalezy a jednoducho sa ist dat vysetrit na odborne odd.,a lekar zo sona -on ma predsa zvazit co videl na sone.Netreba sa nechat odbit,pytaj si sprievodny listok

angie666
autor
12. jún 2017

Pôjdem popýtať.Dakujem pekne za rady 🙂

elizita
12. jún 2017

@angie666 ahoj, ja mam hrcku uz asi 7 rokov, nezmizla ani po kojeni.Najprv mala oznacene birads1, potom birads2, potom birads3 a opat birads2. Tu ma chceli uz rezat, objednala som sa do ba do onkologickeho sv.alzbety a tam mi primarka povedala,ze to vobec nie je na rezanie, ze je to bezny a casty nalez. Odber mi nikdy z toho nerobili. Velkost moze zavisiet aj od cyklu, ze je najvhodnejsie ist na sono medzi 4 a 9 dnom cyklu.

dadka1005
12. jún 2017

Ja mám hrčky v prdnikoch od 16tich. Jeden fibroaden vyberali. Stále sa mi tam kadečo tvorí,ale sme v stave sledovania. Chodím do Ružomberka do vojenskej nemocnice na prsnikovu poradňu. Sú tam odborníci, poradia a odporučia čo ďalej. Nemusíš sa objednávať. Robia iba pondelky.

hricka
12. jún 2017

@dena623 bola si u doktorky Marcely neviem akej? Ja som bola tiez minuly tyzden tiez som si nahmatala hrcku na pravom a povedala ze je to nezaujimavy lipom, povedala ze si nemam davat robit ziadne zasahy...

dena623
13. jún 2017

@hricka nie mna vysetroval doktor