Ovariálny hyperstimulačný syndróm - OHSS

kveta
13. máj 2008

Po OPU sa u mňa rozbehol OHSS. Chýbal však hlavný príznak a to zväčšovanie obvodu pásu a tak som rozpoznala OHSS pomerne neskoro. Pre tie, ktoré sú na pochybách, otváram túto tému s popisom ďalších príznakov OHSS. Snáď to niektorej z Vás pomôže rozpoznať OHSS včas.

Príznaky OHSS, teda ovariálneho hyperstimulačného syndrómu sú:
zväčšovanie obvodu pása
pocit plnosti brucha
pocit plynatosti brucha, avšak plyny nikde
pocit kolikovej bolesti čriev avšak hnačka nikde
obmedzenie/až úplná strata močenia v priebehu dňa
pocit tlaku od bránice na pľúca
rýchlejšie dýchanie aj keď žena trebárs len hodiny leží pri televízii
problém zohnúť sa v páse
problém chodiť vystretá - žena chodí v predklone
v krvnom obraze zvýšený počet leukocytov
v krvnom obraze znaky vyššej zrážanlivosti krvi.

OHSS sa môže dramaticky zhoršiť v priebehu 24 hodín a môže skončiť trvalým poškodením orgánov alebo smrťou ženy. Ak máte pri stimulácii IVF alebo po OPU tieto príznaky, obráťte sa urýchlene na lekára alebo nemocnicu. OHSS sa utlmuje infúziami HAES, fyziologickým roztokom a injekciami proti zrážanlivosti krvi /Fraxiparín/, ktoré sa pichajú do brucha. OHSS sa vždy stratí, keď žena dostane menštruáciu. OHSS sa zhoršuje, ak žena otehotnie.

Veľa šťastia všetkým IVFkáčkam prajem.
🙂

rikuska21
23. sep 2009

Ahojte, po dlhsom case znova tu,

Wale, hlavu hore, ja som sice v nemocke nebola atie bolesti boli horsie ako pri porode, uz viac stimulka nebude, a ja mam iba troch mrazacikov,

bus stastna ze ich mas tolko

abig
1. okt 2009

Ahoj holky,
málem jsem vás ani nenašla .... poslední záznam 23.září, tedy tady to flákáme.

Tak jak jste holky dopadly ?

Jinak mám holky otázku, vy které vás postihl OHHS, a přesto došlo k ET, za jak dlouho jste mohly jít na další IVF po neúspěchu ? 🙂

petra2505
20. okt 2009

kocky prosim vas otehotnela ste niektora prirodzene?

lenkacar
20. okt 2009

petro tady na tomhle tématu asi ne .. 😉

lenkacar
20. okt 2009

abig a k tvé otázce ,myslíš na celý nový pokus nebo třeba ne Ket ? na Ket mi dali měsíc pauzu, ale na nový pokus se většinou čeká 3měs. kvůli zklidnění vaječníků.ale zase jak ve kterém car ...je tady ywuska a tý nečekali na nic a čeká miminko.

ismail
23. okt 2009

ahoj holky, potrebovala byh od vas, prosim, poradit. Dneska jsem byla na odberu (18 folikulu, z nich 12 vajicek), po probuzeni mi je zle, dostala jsem injekci proti bolesti, ale porad mi hodne boli cele bricho (nemuzu se ani narovnat) a cely spodek, treba i pri curani nebo zakaslani. Bricho mam nafoukle, zhruba stejne jako vcera.
Myslite, te by to mohl byt hyperstimulak? Diky

lenkacar
23. okt 2009

ismail ano myslím ,že máš hyperstimulák..já to měla také ..určitě se hodně zavodni a zítra bych zavolala do car,pokud to do zítra vydržíš

lenkacar
23. okt 2009

pokud bys začla zvracet nebo těžce dýchat určo ještě dnes na pohotovost ..když to podchytíš včas rozeženou to kapačkama a uleví se ti .. 😉

abig
23. okt 2009

Ahoj Lenkacar ... dík za odpověď ... já už stejně vím, že druhého pokusu se dočkám až v lednu 🙂
Ismail: hodně pij, ale fakt hodně, máš stejnou reakci jako já .... bylo to fakt šílené ... ráno si když tak vážně zavolej do Caru, ať tě zkontrolují, kdyby se ti špatně dýchalo a bylo hůř, tak upaluj do nemocnice.

Tfuj tfuj ... přeji hodně štěstí, hlavně ať se mimi krásně zavrtává ...

lenkacar
23. okt 2009

abig tak hezky prožiješ vánoce a oslavíš nový rok a pak šup pro mimíse .. 😉 i já si počkám na příští rok

ismail
23. okt 2009

holky, diky, budu se snazit a zitra radsi do Caru, protoze je mi na zvraceni, nejak nemuzu jist 😒

lenkacar
23. okt 2009

do car určitě ,fakt ti pomůžou .. 😉 tak to přežij a přeju brzké uzdravení

ismail
26. okt 2009

ahoj devcata, dekuji Vam za cenne rady, nakonec mi v patek bylo tak spatne (zvraceni, nemohla jsem curat),ze jsme jeli na pohotovost a hyperstimulak, do dneska jsem byla v nemocnici, do soboty infuze, ale velice rychle se mi ulevilo. V ten patek jsem mela vajecniky 68x52mm a 57x38, v nemocnici rikali, ze to neni tak hrozne a ze zitra by mohl byt transfer, co si o tom myslite vy?rikam si, aspon jedno embryjko, kdyby mi vlozili....

abig
26. okt 2009

Ismail ahoj, to jsi hodná holka, že jsi poslechla a jela, nejdůležitější je ta úleva.
Určitě běž do ET, říkává se, že při OHSS je šance na uchycení embryjek vyšší ....
Já měla vaječníky na 10x7cm a druhý 10x9cm .... a naštěstí jsem neskončila v nemocnici, ale vím, jak ti bylo ... já posera jsem jen doma brečela, ať mě manžel něčím bací a zahrabe 😀 😀 😀

Určitě bych šla do ET.

abig
26. okt 2009

Mě bez řečí zavedlli 2 embryjka.

ismail
26. okt 2009

Abig, ja doma taky mezi zvracenim rikala, ze chci umrit, bylo to fakt desny ☹ A to si myslim, ze nejakou bolest vydrzim, tohle byl fakt horor.
Diky, rada bych do ET sla, ale mam strach, co v Caru, ze treba reknou, ze ne.
Tobe se nakonec ET nezadarilo? To me mrzi, mate mrazacky?

ismail
26. okt 2009

ale vsi, co mi prijde zvlastni? ze mi v nemocnii tri doktrori rikali pit jen 2, maximalne 3 litry denne, vic ne, tak ti nevim....

abig
26. okt 2009

Ismal : nezadařilo ... sice nechápou proč, ale asi nás chtěli utěšit 😀 už jsem v pohodě, zrovna dneska jsem byla na kontrole před laparkou na kterou jsem měla jít ve čtvrtek, ale nakonec se nekoná, neodorazila mi ms a oni to dělají až po ms. Takže jsem dostala Agolutin do dupky, pro jistotu dělají test na hCG (šance je 5% ... byla by bžunda, kdyby to po 3 letech vyšlo přirozeně). Takže vím, že pro to děláme všechno a k tomu vím, že v lednu nebo možná už i na přelomu prosince/ledna jdeme do druhého kola a na to se fakt těším ...
Mrazáčky jsme neměly. Nechtěli riskovat zmražení, protože dost embryjek mělo kolem sebe nějaké bublinky a oni si nebyli jisti, jestli to nejsou cysty .... takže jsem měla mám dojem jedno 9buňěčné a jednu morulku zavedenou.

A musím se přiznat, že ta doba čekání na test (ikdyž jsem se ho nedočkala) mi strašně rychle uběhla .... hodně jsem odpočívala a pospávala ....

ismail
26. okt 2009

Abig, hlavne, ze uz jsi v pohode 🙂 A neztracet optimismus, to uz si rikam taky skoro tri roky.
Na laparku jdes kvuli pruchodnosti? Neni lepsi takove vysetreni bez narkozy? (nevim, jak se mu rika)
No, ale byla by to sranda, kdybys byla tehu, ne 😀 Vytrela bys doktorum zrak, navic jsem o par takovyhle pripadech slysela, tak proc ne, kdy se dozvis vysledky krve?
Aha, je lepsi, ze nechteli riskovat zamrazeni, navic pokud vim, tak z cerstvych je sance vetsi. Nam se dneska kultivuji 3 den, uvidim, jakych a kolik jich bude.
Pokud ted tehu nevyjde, alespon uz mas za chvilku dalsi pokus, sice je to porad okola o nejakem cekani, ale aspon se nece deje 😉

abig
26. okt 2009

Ismail: mudr. mi chtěl uděla laparoskopii a hysteroskopii a ještě cosi (ELO?), protože jsme ty dvě embryjka měli tak krásné, že si mysleli že to určitě vyšlo. A já nemám krom hormonálního profilu žádná jiná vyšetření, tak se rozhodli, že se do mě kouknou.

Výsledek z krve se dozvím zítra po 11 hodině. Asi bych si sedla na "prdel" kdybych byla těhotná 😕 😀

ismail
26. okt 2009

Abig, aha, tak to jo, ja mam hysteroskopii za sebou, taky imunologii, prave tam mi nasli problem(mam za sebou zamlkly potrat).
Tak drzim palce, pokud jste oba v poradku, tak proc ne, navic jestli jsi to necekala, tak tim spis by se mohlo zadarit 😉

petra2505
26. okt 2009

kocky neviete je KET mozne aj po prvej menstruacii?ET mi odlozili kvoli "udajnemu"OHSS

lenkacar
27. okt 2009

ket můžeš mít bud se stimulací a to se berou léky v den mrchy a pokračuje se až do nějakého 12tt těhu a nebo pokud máš ovulaci je to ket v nativu,pokud jsi v pořádku je možné že ti to dovolí .. 😉 ono záleží nejvíc na růstu sliznice .. 😉

petra2505
27. okt 2009

tu mam uplne v pohode, bola som na kontrole u svojho gynekologa a povedal, ze som absolutne o.k aj vajecniky mam v normalnej velkosti tak ja skusim zavolat do car aby mi to spravili

lenkacar
27. okt 2009

pak už se jenom dělá utz a hlídá se výška sliznice,tak přeju hodně štěstí 😉

petra2505
27. okt 2009

dakujem 🙂

petra2505
27. okt 2009

takze smola musim pockat dva cykly ake este jedna M a mam si prist pre lieky ☹

lenkacar
27. okt 2009

mě jeden povolili hned a pak jsem taky musela čekat 2cykly ..to ti uteče jak voda ,neboj 😉

ismail
27. okt 2009

abig, jakTi dopadla krev? Me dneska vlozili dve embryjka ve stadiu moruly. Dr. se podival na zpravu z nemocnice a zadny problem nevidel 🙂

abig
27. okt 2009

Ahoj Ismail : zázraky se nedějí ... ☹ NO, ale to jsme přeci čekali, ne ? 🙂

Tak ty máš morulky? Tak to je krásna .... tak hezky pupíčkuj, ať se krásně zavrtají a ty můžeš hlásit za 14dní dvě krásné dálnice, moc ti to přeji ...