Ovariálny hyperstimulačný syndróm - OHSS

kveta
13. máj 2008

Po OPU sa u mňa rozbehol OHSS. Chýbal však hlavný príznak a to zväčšovanie obvodu pásu a tak som rozpoznala OHSS pomerne neskoro. Pre tie, ktoré sú na pochybách, otváram túto tému s popisom ďalších príznakov OHSS. Snáď to niektorej z Vás pomôže rozpoznať OHSS včas.

Príznaky OHSS, teda ovariálneho hyperstimulačného syndrómu sú:
zväčšovanie obvodu pása
pocit plnosti brucha
pocit plynatosti brucha, avšak plyny nikde
pocit kolikovej bolesti čriev avšak hnačka nikde
obmedzenie/až úplná strata močenia v priebehu dňa
pocit tlaku od bránice na pľúca
rýchlejšie dýchanie aj keď žena trebárs len hodiny leží pri televízii
problém zohnúť sa v páse
problém chodiť vystretá - žena chodí v predklone
v krvnom obraze zvýšený počet leukocytov
v krvnom obraze znaky vyššej zrážanlivosti krvi.

OHSS sa môže dramaticky zhoršiť v priebehu 24 hodín a môže skončiť trvalým poškodením orgánov alebo smrťou ženy. Ak máte pri stimulácii IVF alebo po OPU tieto príznaky, obráťte sa urýchlene na lekára alebo nemocnicu. OHSS sa utlmuje infúziami HAES, fyziologickým roztokom a injekciami proti zrážanlivosti krvi /Fraxiparín/, ktoré sa pichajú do brucha. OHSS sa vždy stratí, keď žena dostane menštruáciu. OHSS sa zhoršuje, ak žena otehotnie.

Veľa šťastia všetkým IVFkáčkam prajem.
🙂

derylka
10. júl 2010

@kveta ... myslíš že by to tak malo byť?.. no budem sa musieť na to spýtať... akurát že nechápem.. keď som volala s pani s poisťovne tá mi povedala že moje centrum si stiahlo tolko peňazí ako keby celé ivf prebehlo.. OPU aj ET.. tak teda nechápem už toto.. 😒

bubulka722
10. júl 2010

IVF cyklus je započatý a teda rátaný ako uskutočnený už po výbere liekov z lekárne. Kedysi to bolo až po ET, teraz je to takto. Sama som sa o tom rozprávala s revíznym lekárom VZP. KET nie je uvedený vo výkonoch hradených z zdr. poisťovne, ale je to skôr otázka korektnosti centra. Opakujem vo Ferti sa to neplatí, ale ako je to inde... Všetko by mala obsahovať zmluva.

sakura
21. júl 2010

@katkar6
ahoj. Chcela by som sa ťa opýtať. Ako dlho si mala OHSS? Ja som skrz to skončila v minulý piatok v nemocnici. Už som prepustená, každý deň infuzky, v pondelok mi vybrali 2150 ml vody z brucha 😒 Dnes idem zas na kontrolu.. Ale že by som sa cítila nejako super tak to nemôžem povedať. Brucho mám stále velké, nafučané a strašne zle sa mi dýcha..

kveta
autor
21. júl 2010

@sakura OHSS ak otehotnieš, môžeš mať aj tri mesiace. Ak neotehotnieš, tak VŽDY zanikne pri prídení menštruácie.

sakura
21. júl 2010

@kveta
jeeeeej to si ma nepotešila ☹ . Ja už som z toho k.o teraz ☹ . Áno, podarilo sa nám otehotnieť a už teraz vyzerám ako v piatom mesiaci a pritom som od transferu ani nie 3 týždne...

kenya83
22. júl 2010

Ahojte 🙂
chcem sa Vás opýtať. Od včera som začala pichať injekcie decapeptyl, viete mi poradiť od kedy je potrebné piť veľa vody, aby som predišla OHSS či už teraz alebo až od pichania puregonu??? ďakujem 🙂

kveta
autor
22. júl 2010

@kenya83 Ono je otázne, či pri nekomplikovanom priebehu IVF vôbec piť veľa vody... V mojom CARe to odporúčali, len ak sa zistilo, že úrodička vyzerá na viac ako 15 oocytov... Každopádne pri Decapeptyle netreba iste zvyšovať pitie... Pri puregone je to otázne a na zváženie...

kenya83
22. júl 2010

@kveta ďakujem za odpoveď, budem sa o tom informovať v CAR keď pôjdem 2DC na UTZ a odber krvi 🙂

sakura
25. júl 2010

baby chcela by som sa vás opýtať. Keď ste mali ten hyperstimulák, mali ste problémy s dýchaním? Môj si myslím že je už na ústupe, bola mi dva krát braná voda. Bruško sa už zmenšuje a aj obvod pása. Len čo ma trápi je to moje dýchanie. Ráno keď sa zobudím tak lapám po dychu až ma z toho napína.Normálne by som brala kyslíkovú masku. ☹ No trvá dobrých 10 minút kým sa rozdýcham. A je to sprevádzané aj s kašlom ☹ Myslela som si že by som mohla mať zápal plúc alebo čo ale už týždeň užívam Zinnet 500 mg 2 krát denne. Tak si myslím že keby som ten zápal mala tak by mi ho tie antibiotiká vyliečili, nie? A aj keď sa pre niečo zohnem tak cítim strašný tlak na plúca ☹
Neviem či sa mám obávať že by mi tá voda nejako mohla poškodiť plúca alebo to mám brať tak že to tak pri hyperstimuláku má byť 😠

rebeca_1
25. júl 2010

@sakura ano, pri OHSS byva casto problem s dychanim. Zalievaju sa pluca vodou. Ja by som vyhladala lekara na tvojom mieste.

Ja som s vysokym stupnom OHSS lezala v septembri v nemocnici, viem o com hovorim.

Blahozelam k miminku )))))

rebeca_1
25. júl 2010

@kenya83 doporucuje sa od OPU po ET. Je to vsak individualne. Lekari vacsinou vidia nabeh OHSS ultrazvukom.
Vacsinou pacientky varuju uz popredu....

sakura
25. júl 2010

@rebeca_1
Ďakujem za odpoveď a aj za blahoželanie 🙂
No ja som práveže skončila v nemocnici, teraz chodím už len na infúzky skoro každý druhý deň a aj na kontrolu a aj vodu mi už brali dva krát. Prvý krát 2150 ml a druhý krát vyše litra. No a v utorok idem zas....
Už mám vlastne ten OHSS vyše týždňa a užila som si peklo....Len tolko že bruško sa už zmenšuje ale tie plúca a ten kašel a hlavne to zlé dýchanie ma znepokojujú ☹ Fakt som si už myslela že mám nejaký zápal plúc alebo priedušiek 😠

rebeca_1
25. júl 2010

@sakura ja sa len cudujem, ze ta v takomto stave pustili domov.
Mna pustili domov z nemocnice v 100% zdravotnom stave.

No nic, drz sa!!!!

kenya83
25. júl 2010

@rebeca_1 ďakujem za odpoveď 🙂

kveta
autor
26. júl 2010

@sakura Mala som problémy s dýchaním pri OHSS, ale iného rázu: po ránu to bolo zlé, ale zároveň som cítila bublanie v ústach... proste som si jasne uvedomovala, že tam mám vodu /nie len nejaký tlak/ a musela som po zobudení kašlať... Tiež som šokovaná, že v tomto stave Ťa nechávajú mimo nemocnice... Ono to vyťahovanie vody z tela je pre telo dosť veľká záťaž...

kveta
autor
26. júl 2010

@sakura Oprava: ale zároveň som cítila bublanie v pľúcach... nie v ústach...

sakura
26. júl 2010

Noo je to CAR kde robia tieto zákroky ambulantne a nedá sa tam ležať. Tak asi preto tam chodím každý druhý deň...
No ja dúfam že to nebude trvať večne a jedného dňa sa zobudím bez toho kašlového záchvatu....
Baby a nemôže ten OHSS nejako ublížiť bábätku? Ja som z tej vody v bruchu chytila aj zápal a užívam antibiotiká ☹ Teda myslím že to bolo z tej vody, veď z čoho iného.... Hranica toho zápalu bola 5 a ja som mala až 11 😨
A ešte pichám aj Fraxiparin do brucha...

kveta
autor
26. júl 2010

@sakura Neviem o tom, že by OHSS poškodzovalo bábätko... Fraxiparín tiež nie... Viem, že v extrémnom prípade OHSS /keď už ide vyslovene o život ženy/, sa robí interupcia, aby sa OHSS pribrzdilo.. ale to je naozaj veľmi zriedkavé... za tie roky som počula len o jednom jedinom takom prípade a Ty ani z ďaleka nie si v tej fáze...

Ten zápal, ak vznikol po vyťahovaní vody z tela, mohol byť napríklad z infekcie z ihly...

fiallinka
26. júl 2010

@sakura taky jsem měla ohss, tak jen k té délce - opravdu to většinou, pokud otěhotníš, trvá až cca do 12. týdne, trochu nafouklé břicho budeš mít pořád, ale u naprosté většiny lidí, co znám, to bylo nejhorší tak dva týdny a pak se to výrazně zlepšovalo - zůstalo to břicho a trochu funění, ale většinou ostatní problémy ustoupily, tož neboj 🙂.

sakura
27. júl 2010

ďakujem baby 🙂
Dnes som bola zase v CAR a zas vytiahli vodu. Už po 3 krát... A dr mi povedala že to nie je dobré takto keď sa stále tvorí voda. Že vraj už je riziko že by som mohla o bábo aj prísť 😔
Ja nechápem prečo sa stále tvorí. Veď chodím na infuzky, dávajú mi aj bielkoviny.. Vraj bola chyba v tom že som pila Lucku - minerálku a nie Magnesiu, džúsy a čaje.. Že mám piť to. Lebo tá Lucka je voda bez minerálov.. Pekne, to sa dozviem až teraz ☹
Zajtra idem zas na infuzky a v piatok do CAR. Dúfam že už nebude voda lebo ma picne 😔

kenya83
28. júl 2010

@sakura ahoj 🙂 chcem sa Ťa opýtať čo je potrebné piť aby sa predišlo OHSS. Píšeš, že sa musí piť minerálka magnesia, džúsy a čaje? A čo čistá voda z vodovodu? Je vhodná alebo nie? ďakujem za odpoveď 🙂

sakura
28. júl 2010

@kenya83
ahoj. No mne teraz kázali hlavne Magnéziu, džúsy, čaje - nejaké pre tehotné - ale to budem musieť ísť zrejme pozriet do lekárne,polievky a papať jedlo bohaté na bielkoviny...
No ale čo sa má piť aby sa OHSS predišlo tak to neviem. No asi skús tiež piť čo musím ja teraz... Neviem vodu z vodovodu nespomínala že mám piť....
No a asi závisí aj od toho že či máš nábeh na OHSS. U mňa bolo riziko že ho lapnem.. Ale po týždni po transfere som myslela že som sa mu vyhla 😒
Ja som chytila OHSS na 12 deň po transfere 😒 Vraj oneskorený OHSS 😒

kenya83
28. júl 2010

@sakura jasné rozumiem uvidíme aký to bude mať priebeh a podľa toho sa budem informovať. Ale dúfam, že sa tomu vyhnem. A koľko si mala vajíčok keď si chytila OHSS? A už je dobre? Pozerám, že čakáš mimi tak gratulujem 🙂

kveta
autor
28. júl 2010

@sakura Toto je moment, keď by som sa už obrátila na bežnú nemocnicu, či majú skúsenosti s OHSS a dala sa hospitalizovať... Toto mi nepríde ako normálne vyťahovať ambulantne vodu stále dookola... To je vážne pomerne vážny zásah do vnútorného prostredia... Neviem, či si z Blavy, ale viem, že na Antolskej s tým majú skúsenosti...

sakura
28. júl 2010

@kenya83
no uvidíš aj podla dávok. Ja som brala Gonal 150 a potom mi ju museli znížiť na 112,5. Myslím že by ťa aj dr na to upozornil. Kam chodíš?
Ja som mala 12 vajok a z toho sa mi 8 oplodnilo. 1 sme vložili a máme ešte 7 mrazáčikov. Akurát mi včera embryologička vravela že dobre že sme nevložili 2. Mala by som ten OHSS dvojnásobný. A to by ma myslím si už dorazilo 😝
A ďakujem za mimi 🙂 Dúfam že bude bojovať keď je v takýchto podmienkach ☹

@kveta
nie som z BA. Máme to 2 hodiny autom. A už sa chystám ak to nebude v piatok dobré navrhnúť doktorke že by som sa nechala hospitalizovať v Ružinove. Lebo aj tak na budúci týždeň ide priatel na služobku na týždeň a sama tam autom dochádzať nebudem.....
A rozmýšlam že by som si to už nedala vytiahnuť. Počula som že sa to aj lieči tak že je baba na infúzkach a nechávajú to vstrebať. Už ma po tom včerajšom vpichu aj bolí spodok bruška a mala som aj taky hnedkastý výtok včera. Dnes je to už našťastie ok.
A to z čoho sa tam vlastne stále tvorí tá voda? To sa ešte akože tvoria folíky a praskajú? Lebo ako si myslím že už by sa nemali tvoriť...Som z toho jeleň 😠

kveta
autor
28. júl 2010

@sakura Tebe nedávajú infúzie a len vyťahujú vodu???? Čo si pokusný králik na nové, neštandardné postupy???? Choď do nemocnice. Tam sa dávajú infúzie HAES a fyziologického roztoku, lieky na riedenie krvi a voda sa vyťahuje len v stave núdze, lebo je to vážny zásah do tela...

V cievach v Tvojom tele sa tvoria malé dierky a cez ne uniká voda z krvného obehu mimo krvného obehu, teda do dutín tela a podobne. Zároveň sa tak zahusťuje krv /voda odchádza, väčšie častice ostávajú/. Tieto dierky v cievach sa zaceľujú bielkovinami...

kenya83
28. júl 2010

@sakura zatiaľ ešte pichám len decapeptyl. Dnes, zajtra, pozajtra by mala doraziť mrcha a potom 2DC na krv a sono a potom začínam pichať puregon. A chodím do Heliosu do Martina. 🙂 A počuj to doktor vidí na UTZ kedy hrozí OHSS???

sakura
28. júl 2010

@kveta
no dávajú mi infúzky ale nie každý deň.. Včera mi dali v centre a na dnes som si vypýtala domov a dala som si pichnúť u nás v nemocnici.. Dávajú mi NaCL a Albumín. No a pichám každý deň Fraxiparín a ešte aj antibiotiká Zinnet. A ked je stav núdze? Prvý krát mi vybrali 2155, a 4 dni 1150 a včera - to bolo po dvoch dňoch zas 1150 😔
Ale už aspon prestávam cítiť tie tlaky a aj do ráno som konečne mohla spať na boku. Len mám pocit že mám trošku rozfercovaný ten spodok. Ma to pobolieva 😒
Jeej a ďakujem ti za vysvetlenie. Takže si myslím že ani nebola taká velká chyba v tej vode ako v tom že mi chýbajú bielkoviny 😠 Mala som ich aj znížené. Taks a teraz napchávam syrmi, jogurtami, mäsom a rybkami. Dúfam že to pomôže....

@kenya83
No myslím že to určite vidí. On ti aj podla ultrazvuku potom upravuje dávku 🙂 A čo máš predpísané, ake lieky? Ty máš dlhý protokol?

kenya83
28. júl 2010

@sakura áno mám dlhý protokol. Najprv som brala od 16DC proveru, teraz pichám decapeptyl a ešte budem pichať puregon 🙂

sakura
28. júl 2010

@kenya83
ja som mala krátky. Pichala som od druhého dňa Gonal a potom sa mi k tomu pridal Cetrotide. Mala som kúpený aj Menopur ale ten som nakoniec nepotrebovala tak som ho predala 🙂
Je to tvoje prvé IVF? Ako zvládaš injekcie? Picháš do brucha?