Ovariálny hyperstimulačný syndróm - OHSS

kveta
13. máj 2008

Po OPU sa u mňa rozbehol OHSS. Chýbal však hlavný príznak a to zväčšovanie obvodu pásu a tak som rozpoznala OHSS pomerne neskoro. Pre tie, ktoré sú na pochybách, otváram túto tému s popisom ďalších príznakov OHSS. Snáď to niektorej z Vás pomôže rozpoznať OHSS včas.

Príznaky OHSS, teda ovariálneho hyperstimulačného syndrómu sú:
zväčšovanie obvodu pása
pocit plnosti brucha
pocit plynatosti brucha, avšak plyny nikde
pocit kolikovej bolesti čriev avšak hnačka nikde
obmedzenie/až úplná strata močenia v priebehu dňa
pocit tlaku od bránice na pľúca
rýchlejšie dýchanie aj keď žena trebárs len hodiny leží pri televízii
problém zohnúť sa v páse
problém chodiť vystretá - žena chodí v predklone
v krvnom obraze zvýšený počet leukocytov
v krvnom obraze znaky vyššej zrážanlivosti krvi.

OHSS sa môže dramaticky zhoršiť v priebehu 24 hodín a môže skončiť trvalým poškodením orgánov alebo smrťou ženy. Ak máte pri stimulácii IVF alebo po OPU tieto príznaky, obráťte sa urýchlene na lekára alebo nemocnicu. OHSS sa utlmuje infúziami HAES, fyziologickým roztokom a injekciami proti zrážanlivosti krvi /Fraxiparín/, ktoré sa pichajú do brucha. OHSS sa vždy stratí, keď žena dostane menštruáciu. OHSS sa zhoršuje, ak žena otehotnie.

Veľa šťastia všetkým IVFkáčkam prajem.
🙂

kenya83
28. júl 2010

@sakura áno je to moje prvé IVF. Na počudovanie to zatiaľ zvládam úplne skvelo 🙂 a pichám do bruška a ani to nebolí 🙂 Ty si malá prvé IVF? 🙂

sakura
28. júl 2010

@kenya83
aj ja som bola na IVF prvý krát 🙂 Ja som bola strašný doserko čo sa týka injekcií. A pri prvom pichaní som prepotila od strachu celé pyžamo 😀 😀 😀
No ale teraz som si na injekcie zvykla - stali sa každodennou súčasťou môjho života 😝

kenya83
28. júl 2010

@sakura a prečo každodennou súčasťou? Musíš si stále niečo pichať? 😒

sakura
28. júl 2010

@kenya83
áno. Hneď ako ma drapol OHSS tak musím pichať denne Fraxiparín. Pichali mi ho do pleca ale to som bola samá modrina a vyzerala som ako keby ma drahý týral 😅
Tak som si ich začala pichať do bruška. Tam nemám ani jednu modrinku z toho. Aj sestrička vravela že to mám pichať tam. Že na tom pleci to vyzerá desne 😅

kenya83
28. júl 2010

@sakura a to musíš už pichať celý život, či nie? do bruška sa lepšie pichá ani ja nemám žiadne modrinky 😉 V ktorom týždni si teraz a do akého centra chodíš???

sakura
28. júl 2010

@kenya83
No neviem do kedy. Bolo mi povedané že možno že až do konca tehotenstva. Asi sa uvidí aj podla krvných testov...
No ja som mala vklad 5 júla. Takže nejaký 3 týždeň 🙂 Chodím do Iscare v BA.

kenya83
28. júl 2010

@sakura držím palčeky 🙂 🙂 🙂

sakura
28. júl 2010

@kenya83
ďakujem moc moc moc 🙂 Aj ja ti držím palčeky 😉

drndapetka
24. aug 2010

@kveta Kveti, prosím o radu......Jsem den po punkci, pořád mám pocit jako bych v břichu tahala kámen 😝 Přitom obvod břicha jen o 1cm větší. Hodně piju, až 5 litrů denně, normálně jím ( mám chutě na jídlo ), s močením nemám problém ( na záchodě jsem každou půl hodinu ), stolice taky o.k., plynatost přešla, pobříšek nebolí, jen když vstávám z postele, tak cítím vaječníky.....ale ten pocit těžkého břicha mě znepokojuje 😒 Dýchá se mi dobře, snad jen maličko tlačí žaludek když víc vypiju nebo sním, ale nemám problém sníst i větší sousta jídel.bolí mě bedra, za krkem a lopatky...teplotu nemám, ale hrozně se potím. Hodně brkám a "prdím" 😅 myslíš že to může být mírný OHSS nebo ne?

kveta
autor
24. aug 2010

@drndapetka Neviem. Jediné, čo na to ukazuje, je to tlačenie žalúdku a ťažoba brucha... to, že cítiš vaječníky, môže ale nemusí byť z OHSS... ale OHSS môže byť dokonca úplne bezpríznakové... Jediná istota pri diagnostike je ultrazvuk brucha a krvný obraz /vždy sú zvýšené biele krvinky a zvýšená zrážanlivosť krvi/. Takže by som poradila buď ísť zajtra na Unicu alebo si nechať urobiť krvný obraz u obvoďáka.

drndapetka
24. aug 2010

@kveta no netlačí to ani v podbříšku, ani v oblasti pupku, ale až nad pupkem, takže v oblasti kde je žaludek 😕 ale bolesti nejsou

drndapetka
24. aug 2010

@kveta a ještě jsem zapoměla napsat, že cítím tlak na konečník, když sedím 😝

kveta
autor
24. aug 2010

@drndapetka Ten pocit tlaku nad pupkom som mala, na konečník nie... Naozaj neviem, či je to OHSS... Tvoje včerajšie príznaky, čo si mala, boli kompletne ako OHSS, dnes ako keby si mala malé príznaky OHSS a veľké príznaky nejakého problému so zažívaním... /čo sa občas po narkóze stáva..../

drndapetka
24. aug 2010

@kveta mohl tedy OHSS najíždět těsně po OPU a pak se zklidnit?zažívací potíže jsem mívala i normálně, tak uvidíme jak mi bude ráno 😉

drndapetka
24. aug 2010

@kveta vzpomínám si, že když jsem byla po laparoskopii měla jsem stejné problémy krom toho tlaku nad pupkom, třeba to je jen rozházený metabolismus po narkoze.....doufám

nancy123
24. aug 2010

Nepríjemný syndróm OHSS som zažila na vlastnej koži ale u mňa sa prejavil naplno a dokonca v tej ťažšej forme. Po 3 týždňoch som už konečne doma z nemocnice. Ja som z Nitry a odber vajíčok mi robili v ISCARE v nedelu a kedze sa nedalo skontaktovat s mojim lekarom z ISCARE bola som nutena nastupit do nemocnice v NR. Musím povedať že tunajší gynekológovia s tým nemajú žiadne skúsenosti možno mali nejaký mierny OHSS. Sakura ak sa ti ťažko dýcha a lapáš po dychu vodu máš aj v pľúcach daj si spraviť sono pľúc a vodu je možné dostať z tela aj diuretikamiu čím je manitol. U mňa sa voda nehromadila v podbrusku ale hned v plucach. mala som bolesti v podbrusku ktore rozhonali infuzkami a potom sa mi OHSS naplno prejavilo tym ze som mala 2 litre vody v plucach. Doktori tiez zvazovali punkciu a nakoniec zvolili diuretika takze som tu vodu nakoniec vycikala. Dostavala som 3x 500 ml Glukosy, Albumin, Manitol, NaCl, Antibiotika koli zapalu, Fraxiparin. Musim este napisat ze nakoniec som skoncila na JISKE kedze na gynekologii vobec netusili co som nou maju robit len skusali, dostala som nakoniec zapal do zili kedze kanilu som mala viac ako 8 dni v jednom mieste, sestricky uplne neschopne odobrat krv, lekari stale som mala ineho a ani jeden nevedel co somnou. Nakoniec ma dali dokopy na JISKE kde mi nastavili liecbu a zacalo sa to zlepsovat a ked sa dostavila menstr. tak to zacalo ustupovat. Mne sa OHSS vyvinul hned po odbere takze KET ma este len caka.

nancy123
24. aug 2010

Este jedna poznamka, baby ak sa u vas prejavi OHSS nerieste to v ziadnej inej nemocnici chodte priamo na Antolsku v Bratislave jedine tam s tym maju skusenosti. Keby som to bola vedela nevahala by som. Nemocnicu v NR nikomu neodporucam co sa tyka gynekologicko-porodnickeho oddelenia!!!!!

monstri
24. aug 2010

Ahoj, tak já mám čerstvou vzpomínku na hyperstimulák ☹ u mě s teda projevil až týden po embryotransferu ale taky jsem měla bolení břicha hlavě kolem žaludku a v noci takové křeče jako když je střevní chřipka ale bez průjmu ale jít na velkou byl porod jak ty křeče bolely... pak taky to obří břicho, to bylo děsný, vypadala jsem, že už půjdu rovnou rodit a otočit se nebo předklonit bylo pro mě utrpení, 3 dny jsem doma trpěla, protože mě nenapadlo, že to může být toto... pak jsem jezdila 14 dní na kapačky, naštěstí ambulantně do Gennetu a ne do nemocnice. i když jsem měla nakázáno honě pít, tak to ze začátku byl problém , protože jsem každou skleničku cítila, jak to tlačí na žaludek, to bylo způsobeno tím, že jsem měla tekutinu i pod játry...
Jen pro doplnění vypuklo to u mě později, protože se uchytilo těhotenství a hned dvojnásobné ;) a nyní jsem 7+2tt 🙂

Ale pokud si nejseš jistá a máš problém, tak si rozhodně dojdi k doktorovi, u mě to zjistil hned z utrazvuku...

sakura
25. aug 2010

@nancy123
ahpojky. Noo Boože tak si si vytrpela tak ako ja. Ja tiež patrím do Iscare. A skončila som najskôr v svojej nemocnici ale tam nevedeli čo so mnou. Skončila som tam v piatok - cestu do BA by som asi neprežila,už do svojej nemocnice som prišla s fialovými ústami. V sobotu som volala svojej dr do Iscare a tá mi kázala podpísať papier a hneď v pondelok som šla do BA a vyberali mi 2150 ml vody z brucha... U nás by to presne tak ako u teba riešili len infúzkami a trvalo by to neviem kolko 😠 Ale nemôžem sa zas nad tým jedovať lebo samozrejme nie každý dr má skúsenosti z OHSS.
Ja mám taký blbý pocit že sa mi z tej vody v bruchu čo som mala urobil nejaký záplal. Ja stále bojujem s vysokým CRP - zápal v krvi, a neviem z čoho. MOč mám v poriadku, pošva je ok, našli mi niečo na plúcach - nejakého bacila či čo. Ale mňa práve nebolí ani hrdlo, ani horúčky nemám. Ja neviem čo to je. Ja som už využívala 3 antibiotiká a CRP stále nekleslo. Normálne by malo byť od 1 do 5. A ja pekne - 11,23,25,30 a teraz sa to zastavilo na 18 😝
V piatok idem zas na kontrolu tak som zvedavá. NO malinký si toho užil chudák. Najskôr som skoro o neho prišla pri OHSS - lebo mi brali vodu až 3 krát a to nie je dobre, to už bolo otázne či sa udrží a teraz som ho dopovala atb 😝
Ináč ja som strašne rada že máme mrazáčiky lebo ja neviem či by som po takýchto zážitkoch do toho znova šla 😔

sakura
25. aug 2010

@nancy123
a ku komu patríš v Iscare? Ja som mala nakázané volať keď budem mať príznaky OHSS. Dostala som dokonca od mojej dr aj 2 telefónne čísla.

nancy123
25. aug 2010

Ja chodim k Valkymu. Dostala som aj ja tel. cislo dokonca aj mobil, ze mozem volat aj vecer len jednoducho nedvihal pan doc. telefon. A to som sa mu pokusala 4 krat dovolat.

nancy123
25. aug 2010

Sakura aj ty si si uz presla vselicim v suvislosti s OHSS. Je to hrozne, ze ako sa to u nas prejavilo ine nemaju skoro ziadne tazkosti. Ale co sa da robit sme ine 😉 Mala si stastie ze mas doktorku predpokladam ze asi Durechovu. Mne doki vobec nenvrhol aby som odisla z nemocnice a sla k nemu ked som sa mu konecne na druhy den dovolala. Povedala som mu, ze co mi davaju a tym to skoncilo.Potom som s nim este volala lebo mi dali aj krvnu plazmu co ma sokovalo, ale ani vtedy nepovedal ze nech idem k nemu, zrejme preto lebo uz vtedy sa vedelo ze mam na plucach vodu a on vie v centre odobrat vodu len z brucha. Inak ja som v bruchu skoro ziadnu vodu nemala iba minim. mnozstvo.

sakura
25. aug 2010

@nancy123
No u mňa sa prejavil že tzv neskorý OHSS. Ale že to na základe toho že sa embryjko ujalo. Celý čas mi nič nebolo, len vo štvrtok som sa trošku cítila unavená a v piatok som šla sem k obvodnej na sono. Mala som pozitívny testík tak som sa šla dať pozrieť. NO už v to ráno mi nebolo dobre, na odpadnutie, malátna, no des. Skoro som u nej skolabovala a hneď chcela volať záchranku. No ale nejako som sa dopotácala ešte domov, pobalila veci a šla do nemocnice...Tam samozrejme laknutý lebo nevedeli čo so mnou 😝
Ja chodím k Petrovej - a som straaašne spokojná. Je velmi dôsledná 🙂 Ako fakt pani doktorka 🙂
Hneď sa trošku rozčúlila že prečo som nevolala jej že veď čo tam v tej našej nemocnici so mnou budú robiť. Tak som podpísala papier a v pondelok ráno som už bola o 7 hod u nej nastúpená.
Ja som mala vela vody. Dokopy sa mi vytvorilo a mi vytiahli 4,5 litra vody z brucha 😝

sakura
25. aug 2010

@nancy123
a Durechová už v Iscare nie je. A ja som potom chodila do BA ako na hodiny klavíra. Každý druhý deň. Brali mi krv, chodila som na infúzky a pichala som si až do minulého týždňa Fraxiparín. Som strašne zvedavá ake budem mať v piatok výsledky.
A kedy sa chystáš na KET? Kolko máš mrazáčikov?

nancy123
25. aug 2010

@sakura Tak ty si tiez pochodila, ale aspon ze si uz tehotna.Gratulujem a drzim palceky nech vsetko dobre dopadne 🙂
Ja mam v mrazaku 13 embryi, ale este neviem kedy sa odhodlam na KET po tomto vsetkom. Brala som aj silne antibitioka a este aj stale beriem 2 druhy. Tiez sa chystam na kontrolu ci uz voda z pluc uplne odisla a znova mi budu pozerat cievy ci nie je tromboza, aj echo srdca a tiez krvne testy. Zatial to vyzera na dlhsiu PN-ku. Verim ze vsetko dobre dopadne, moc ti drzim palceky 🙂

sakura
25. aug 2010

@nancy123
no to áno, užili sme si 😝 Dr povedala že ešte dobre že sme dali len jedno embryjko. Keby som dala dve tak to mám dvojnásobne. No a to si neviem ani predstaviť 😝 A Ďakujeeeem 🙂 Na to všetko ešte stále tomu nemôžem uveriť že sa to podarilo na prvý krát. Je to pre mňa ako zázrak. A že sa ešte po tomto všetkom tak statočne drží. Som strašne šťastná 🙂
NO tak to máte krásnu zásobu 😀 A úplne ťa chápem. Mňa toto všetko tak vyčerpalo, tolko síl mi to zobralo že ani ja neviem kedy by som sa odhodlala ísť do toho znova 😔
A ty si si nepichala Fraxiparín? No ja som už tiež využívala toho dosť. Najskôr 15 dní Zinnat - ten podla výšky CRP nezabral, potom Summamed a nakoniec Unasyn. A zápalik je stále na 18. Tak ja neviem 😔 Ale už žiadne antibiotikum teraz nechcem ani vidieť - pokial to nebude ozaj ale ozaj nevyhnutné 😔
No nikdy by som nepovedala že OHSS vie narobiť až takéto problémy 😕 Držím ti palčeky aby všetko dobre dopadlo a mala si výborné výsledky, oddýchla si a potom šup šup na KET 😉

darca100
25. aug 2010

caute baby!

som tu prvykrat a prvykrat aj stimulujem - zacala som s Gonalom, potom Merional a Cetrotide a dnes o 21.00 mam ist na injekciu Diphereline a potom v piatok na odber. Doktor povedal, ze mam hyperstimulku, chcem sa preto spytat, ci jej diphereline ok a ci s tym mate skusenosti. A drzte mi palce prosim, hroooozne sa toho celeho bojim Dakujem!

sakura
25. aug 2010

@darca100
ahojky. Tak ty stimulujes tak ako ja 🙂 Myslím tak že sme mali skoro rovnaké lieky. Ja som mala Gonal a Cetrotide 🙂 No mne večer o 21 hod pichali Pregnyl. Ten Diphereline nepoznám ale už som o ňom niekde počula. Ale väčšinou baby pred odberom pichajú Pregnyl. Kam chodíš do centra?
Neboj sa dopredu, psychika robí svoje..... Pi vela vody, mne dobre pomohli Magnézie a tehotenské čaje. A mäsko, alebo teda jedlo bohaté na bielkoviny 🙂 NO ale keď už dr vie že máš hyperstimulák tak si ťa postráži. Myslím že ti bude dávať infúzky 🙂

darca100
25. aug 2010

@sakura ahojkyyyy, tesim sa, ze ty si uz mamina! 🙂 takze IVF bolo uspesne? a bolo to na prvykrat? tiez si mala hyperstimulku????

sakura
25. aug 2010

@darca100
🙂 🙂 🙂 🙂 Noo mamina som ešte neni ale ak bude všetko v poriadku tak v marci sa ňou stanem 🙂 Áno, boli sme na IVF a podarilo sa nám hneď prvé 🙂 No a hneď som k tomu dostala aj ako darček hyperstimulák 😝
Ty si na IVF prvý krát?