Ovariálny hyperstimulačný syndróm - OHSS

kveta
13. máj 2008

Po OPU sa u mňa rozbehol OHSS. Chýbal však hlavný príznak a to zväčšovanie obvodu pásu a tak som rozpoznala OHSS pomerne neskoro. Pre tie, ktoré sú na pochybách, otváram túto tému s popisom ďalších príznakov OHSS. Snáď to niektorej z Vás pomôže rozpoznať OHSS včas.

Príznaky OHSS, teda ovariálneho hyperstimulačného syndrómu sú:
zväčšovanie obvodu pása
pocit plnosti brucha
pocit plynatosti brucha, avšak plyny nikde
pocit kolikovej bolesti čriev avšak hnačka nikde
obmedzenie/až úplná strata močenia v priebehu dňa
pocit tlaku od bránice na pľúca
rýchlejšie dýchanie aj keď žena trebárs len hodiny leží pri televízii
problém zohnúť sa v páse
problém chodiť vystretá - žena chodí v predklone
v krvnom obraze zvýšený počet leukocytov
v krvnom obraze znaky vyššej zrážanlivosti krvi.

OHSS sa môže dramaticky zhoršiť v priebehu 24 hodín a môže skončiť trvalým poškodením orgánov alebo smrťou ženy. Ak máte pri stimulácii IVF alebo po OPU tieto príznaky, obráťte sa urýchlene na lekára alebo nemocnicu. OHSS sa utlmuje infúziami HAES, fyziologickým roztokom a injekciami proti zrážanlivosti krvi /Fraxiparín/, ktoré sa pichajú do brucha. OHSS sa vždy stratí, keď žena dostane menštruáciu. OHSS sa zhoršuje, ak žena otehotnie.

Veľa šťastia všetkým IVFkáčkam prajem.
🙂

kveta
autor
31. máj 2008

Adianam, nechápem v čom si odporujem. Však to, že som neumrela, neznamená, že sa na to nedá umrieť. Mimochodom v Ostrave jedna baba na to umrela, v Brne jedna dostala vďaka tomu mozgovú porážku.

Uvedomila som si, že mám OHSS až keď sa u mňa naplno rozvinul a konečné rozvinutie príznakov od neurčitého tlaku v bruchu po neschopnosť poriadne dýchať trval jeden a pol hodiny.. O pol jedenástej v noci som si po siedmich dňoch obmedzeného močenia uvedomila, že mám OHSS, o pol noci ma už pre silné bolesti manžel viezol do nemocnice a odtiaľ som musela ráno odísť až po podpise reverzu, lebo krvný obraz som mala tak zlý /zvýšená zrážanlivosť krvi a vysoká úroveň leukocytov/, že ma nemohli podľa ich predpisov prepustiť z nemocnice oni, ale musela som ísť na reverz ja. Šla som na reverz, lebo o deviatej ráno som mala ET. A potom som bola týždeň na infúzkach a 10 dní na Fraxyparíne.

To, pred čím som varovala, je, že OHSS môže viesť k úmrtiu je popísané tu /mimochodom táto stránka mi pomohla zistiť, že mám OHSS/: http://www.doktori.sk/index.php?go=medicinsky-o...

alicka27
31. máj 2008

Chcela by som sa spýtať, či máte niektorá aj takúto skúsenosť: pri stimulácii Diphereline+Gonal zvýšený tlak, za normálnych okolností 110/65, teraz pri stimulácii 135/82 až 142/90 a bolesti hlavy+tŕpnutie končekov prstov?

kveta
autor
31. máj 2008

Alicka27, močíš normálne objemy moču? Ak nie, zvýšený tlak môže byť tým, že máš v tele viac tekutín alebo viac vápnika než zvyčajne a to Ti zvyšuje tlak. Ale inak som sa s takýmto problémom zvýšeného tlaku nestretla.

alicka27
1. jún 2008

Kvetka, na WC som podľa môjho drahého stále 😀 , myslím si, že to je OK. Fľaša vody, WC a ja - to je taká svatá 3 😀 .
Ale čítala som leták z Diphereline, a jeden z nežiadúcich príznakov je napísaný aj zvýšený tlak. Uvidím, zajtra sa opýtam v CARe. Dík za konzultáciu. Pekný deň 🙂 🙂 🙂

kuspitka
1. jún 2008

Ahojte.ako sa mate?

alicka27
1. jún 2008

Ahoj Kuspitka, už máš po odbere? Tuším včera si mala termín 😉
Napíš ako to prebiehalo, a ako sa citiš 😀

kuspitka
1. jún 2008

tak predbiehalo to dobre mam sa celkom dobre len mam bolesti a som unavena

alicka27
1. jún 2008

Tak veľmi Ti držím palčeky, aby všetko dopadlo nad Tvoje očakávanie! Aká bola úroda?

kuspitka
1. jún 2008

tak mi 10 oplodnili

ella1111
4. jún 2008

ahoj holky dnes mam 2den po OPU a mam akoby zastavene etry boli ma zaludok dufam ze to neni OHSS

kveta
autor
4. jún 2008

Ella1111, tak takto to u mňa začalo. Navrhujem zajtra kontaktovať CAR a ak sa to dnes v noci náhodou zhorší na nevydržanie, tak samozrejme v noci na príjem do nemocnice - podľa krvného obrazu a sona brucha by to mohli diagnostikovať.

ella1111
5. jún 2008

bola som dnes na infuziu a ako sa mi ulavilo,vsetky krce presli.Kvetka ako dlho ti to trvalo?az do menstruacie?

kveta
autor
5. jún 2008

Sedem dní po OPU sa mi to rozvíjalo bez toho, aby som spoznala, že je to OHSS. Po začatí každodenných infúzií a Fraxiparínu sa to ešte asi štyri dni zhoršovalo a potom to prudko ustupovalo každým dňom a asi po troch dňoch ustupovania to bolo preč. Menštruáciu som dostala až po odoznení OHSS. Ale mala som ešte asi mesiac po OHSS príznaky zhoršenej funkcie pečene /kruhy pod očami, rýchla únava, potreba škrabať štekliacu pokožku/. Som rada, že sa cítiš už lepšie. Len veľa pi a sleduj sa, lebo ak otehotnieš, tak sa zvyšuje riziko, že sa Ti to vráti.

iveb
6. jún 2008

A ak sa hypertismulák začne prejavovať ešte pred prenosom embryí / mierne zväčšený vaječník a trochu tekutiny/ a ak sa nevyvinie je to znamenie , že sa embryo neuchytilo? Lebo všade som čítala , že ak sa hyperstimulák rozvinie po ET je to jednoznačné znamenie , že je tam gravidita a často viacplodová.

kveta
autor
6. jún 2008

Iveb, môžem Ti povedať podľa seba: u mňa sa hyperstimulák vyvinul pred vložením embrií, pár dní po ET po podávaní transfúzií úplne odoznel aj napriek tomu, že som bola tehotná. Takže u mňa to bolo tak, že príchod hyperstimuláku neznamenal, že som tehotná /prišiel ešte pred ET/ a odchod hyperstimuláku nebol znamením, že sa embrio neuchytilo.

Vo všeobecnosti mi lekári hovorili, že OHSS zvyšuje šance na otehotnenie a zhoršuje sa s tehotenstvom. U mňa to tak nebolo.

iveb
6. jún 2008

Ja sa to pýtam , len preto , že či mám očakávať nejaké búrlivé reakcie, nakoľko zatiaľ mám relatívny kľud. Predchádzajúci hyperstimulák sa mi objavil na 10 deň od ET a to bolo zaručené tehotenstvo.Teraz pred prenosom embrií som mala ľavý vaječník zväčšený a trochu tekutiny a aj napriek tomu mi boli vložené 2 embryá. Doki povedal , že by to nemalo mať nejaký hrozný priebeh. Pri tom prvom som si užila svoje. Teraz beriem aj Metfromin , ktorý vraj potláča OHSS , a beriem aj na riedenie krvi VESSEL. No a samozrejme sa nalievam vodou .

ella1111
6. jún 2008

no mne ET zrusili kvoli OHSS,bali sa ze by sa to mohlo este zhorsit

fiallinka
7. jún 2008

milafe: určitě už máš skoro po stimulaci, ale chci tě povzbudit - ohhs nastane asi jen ve 2% případů a naprostá většina jsou slabší formy, které nevyžadují hospitalizaci, nejde o to se tu strašit, spíš jde o to, poznat to, protože při včasném zachycení problému to není nic, co by se nedalo vydržet...

a holky, když hyperst. pomine, neznamená, že embryo se neuchytilo, to je spíš tak, že v některých případech je takzvaná pozdní reakce, a ta vzniká až po uchycení embryí, ale spolu to moc nesouvisí.

kveta
autor
7. jún 2008

Ella1111, tak to mi je ľúto, že Ti zrušili ET kvôli OHSS, ale vedia čo robia. Aspoň budeš nabudúce pri KET vo väčšej fyzickej pohode. Dúfam, že máš mrazáčiky...

marione74
10. jún 2008

ahojte, som dnes po odbere folikov a doki mi povedal ze mam OHSS. Je to stale horsie a horsie hoci pijem hrozne vela. Mam vydrzat alebo mam ist na pohotovost? Este stale chodim na WCko ale mam vsetky priznaky... Da sa to vydrzat este, chvilami ked som v klude tak nic neboli, ale ked sa postavim tak mi trva minutu kym to ako tak rozchodim.. Poradte prosim... dycham stale normalne, necitim tlak na pluca.

kukulik30
10. jún 2008

Marione a co ti povedal doki? nevravel, kedy mas ist na pohotovost? ja by som sla, aspon si ta tam pozru a uvidis, co ti povedia...pre istotu 😉 drzim palce

kveta
autor
10. jún 2008

Ja by som išla na pohotovosť, lebo moja skúsenosť bola taká, že od začiatku takých bolestí ako popisuješ až po stav, že som nevedela ako sa polohovať, aby bolesť prešla, trvalo asi jeden a pol hodiny, takže ja by som preventívne išla. Nezabudni si zo sebou informáciu, že treba pozrieť krvný obraz na zvýšený objem leukocytov a zrážanlivosť krvi a lieči sa to infúziami fyziologického roztoku a HAES a Fraxiparínom. Pripomínam to preto, lebo v našej nemocnici OHSS nepoznali, takže ja som ich musela učiť, čo to je a čo pri tom treba pacientke podať.

marione74
11. jún 2008

a Kveti dakujem za infosku co mam povedat doktorom na pohotovosti 😉 Nastastie to nebolo treba, ked som sa napchala analgetikami tak to spolovice preslo aj dokymu som volala on ze mam vydrzat, ze to je z tych dopichanych vajecnikov po OPU... tak dufam ze sa OHSS vyhnem 😠

mirka.m
15. júl 2008

ahote babulky,
kveta dakujem ti za informacie - priznaky, podla nich som zistila ze ho mam aj ja. taktiez az par dni po transfere.
lezala som vyse 2 tyzdnov v nemocnici. Malo to aj pozitivu spravu- cakam 2 mimi. Bolesti uz nemam, ale brusko nafuknute je stale a tekutiny tam mam stale dost. Musim pit denne aj 5 litrov.

jvo
15. júl 2008

mirka v prvom rade gratulujem k dvojickam, chcem sa opytat ci mas PCO lebo ma caka tiez IVF a lekar hovoril ze kedze mam PCO tak je vyskoka pravdepodobnost ze OHSS budem mat, a ktory stupen si mala asi vysoky ked si bola tak dlho v nemocke ze?Prajem vela zdravicka

kveta
autor
15. júl 2008

Mirka.m, gratuľujem k bábätkám. Pekne sa všetci traja opatrujte a vydržte spolu pokope celých 40 týždňov. 🙂

mirka.m
16. júl 2008

dakujem, este sa bojim velmi tesit.
jvo nemala som PCO, a mala som na pohotovosti na kramaroch pocit ze ani poriadne nevedeli co ten hyperstimulak znamena. aky stupen neviem, to ma nik neracil oboznamit.Len v car mi povedali ze tekutina v dutine brusnej nas bude trapit este dlho, ale podtatne je ze som tehulka.

saxo
18. júl 2008

caute babeny, chcem vas trochu povzbudit. ja som po embryotransfere dostala ohss a to som tiez nevedela, ze je to ohss. potom moj dr. na sone, ze mate ohss ako hovado. ale nic mi na to nedali, brucho som mala ako svet, ale velmi pomalinky to ustupovalo. no a vysledok z celeho ohss je, ze som v 3. mes. s dvojickami 🙂 takze hyperstimulak je aj na nieco dobry 🙂 🙂 🙂

rioko
18. júl 2008

ahoj já jsem se dnes vrátila z nemocnice, měla jsem už druhý OHSS - první před dvěma měsíci při stimulaci na IUI a te´d po IVF po transferu. Výsledky ještě nevím, v pondělí jdu na krev, tak snad OHSS neublížilo ale pomohlo

kacarina
5. aug 2008

Ahojte vospolok, ktore mate skusenosti s OHSS.
Vcera som bola na OPU, hned som dostala aj infuzku kvôli OHSS a zajtra mam prist do GF, ale s najväcsou pravdepodobnostou sa ET odlozi o mesiac. Bohuzial sa mi dnes zacali priznaky OHSS zhorsovat, krce, nafucane brucho, dycham ako krmna hus, picha ma az pri pravom ramene :( ... teraz ma zacalo fest pichat uz aj v krizoch a nemohla som sa ani pohnut od bolesti... Od 15 som sa pokusala dovolat na recepciu GF, nehrozi :( .. nakoniec som sa do ambulancie dovolala, sestricka otrasny odprďák, ale nastastie Dr. Behunova bola celkom mila, ze ak sa to nezlepsi, mam ist do najblizsej nemocnice na gyn.pohotovost. A zajtra uvidime.
Zda sa mi, ze sa mi trosku ulavilo teraz... tak neviem ... si pripadam ako hlupak, co robi zbytocny poplach ☹
Dohnalo vas to niektoru az na pohotovost?