Ovariálny hyperstimulačný syndróm - OHSS

kveta
13. máj 2008

Po OPU sa u mňa rozbehol OHSS. Chýbal však hlavný príznak a to zväčšovanie obvodu pásu a tak som rozpoznala OHSS pomerne neskoro. Pre tie, ktoré sú na pochybách, otváram túto tému s popisom ďalších príznakov OHSS. Snáď to niektorej z Vás pomôže rozpoznať OHSS včas.

Príznaky OHSS, teda ovariálneho hyperstimulačného syndrómu sú:
zväčšovanie obvodu pása
pocit plnosti brucha
pocit plynatosti brucha, avšak plyny nikde
pocit kolikovej bolesti čriev avšak hnačka nikde
obmedzenie/až úplná strata močenia v priebehu dňa
pocit tlaku od bránice na pľúca
rýchlejšie dýchanie aj keď žena trebárs len hodiny leží pri televízii
problém zohnúť sa v páse
problém chodiť vystretá - žena chodí v predklone
v krvnom obraze zvýšený počet leukocytov
v krvnom obraze znaky vyššej zrážanlivosti krvi.

OHSS sa môže dramaticky zhoršiť v priebehu 24 hodín a môže skončiť trvalým poškodením orgánov alebo smrťou ženy. Ak máte pri stimulácii IVF alebo po OPU tieto príznaky, obráťte sa urýchlene na lekára alebo nemocnicu. OHSS sa utlmuje infúziami HAES, fyziologickým roztokom a injekciami proti zrážanlivosti krvi /Fraxiparín/, ktoré sa pichajú do brucha. OHSS sa vždy stratí, keď žena dostane menštruáciu. OHSS sa zhoršuje, ak žena otehotnie.

Veľa šťastia všetkým IVFkáčkam prajem.
🙂

tereza207
23. júl 2019

@lj2018 ja som radsej isla lebo som to tusila ze to bude ohss a bala som sa ako sa to zacne stupnovat,kedze mam doma uz 3rocneho syna nechcela som nic podcenit a zanedbat,samozrejme som dobre urobila doma by som to nezvladla

tereza207
23. júl 2019

este k tym liekom som brala gonal zo zaciatku len 112 a potom mi to zvysovali postupne, par dni pred odberom sa k tomu este pridal ovitrel a cetrotide.....teraz sa mam uz fajn,vajecniky mam ale este stale velke takze si musim davat pozor,ziadne prudke pohyby,skakanie tancovanie lebo by sa mi vraj mohli nejako zamotat alebo pretocit.

evak347
3. sep 2019

Ahoj ifv 26.8.2019 vklad mala som pár dni ohss pocit nafúknutého bruska teraz už to prešlo,niekedy mám pocit na menštruáciu myslite že sa uhniezdili..naše prvé ifv Dakujem

nikaaaaa
4. dec 2019

Ahojte prosím mali ste niektorá ohss po vklade ? od 3 dňa chrústikov po PK sa mi rozbehol . Včera som už bola na infuzke mám veľké vaječnícky 9 cm a brucho mám už teraz ako v 5 mesiaci plné vody . Kedy to odznie ? V piatok by mi mali vodu vyberať avšak sa bojím nebolí to moc ? Vyberali niekomu vodu zo spodu ? dnes som 8 den po ET nemôže to ublížiť babetkám/ babetku ? Ďakujem

vivinka105
6. dec 2019

@nikaaaaa ahoj ja som to mala tiež ale po odbere, nie po vklade. Bola som aj hospitalizovaná. Mne pomohli až bielkoviny a odznelo to do týždňa. Tiež som bola ako, keby som pomaly rodila, vaječníky 10cm. Koľko je tam tej vody? Je to nutne ťahať? Ale ja som nebola tehu, takze u mna to bol iný prípad. Neboj sa hlavne, ono to odznie. Ja som sa strašne bála, mala som aj tazkosti s dýchaním, čo mi tlačila voda. Drz sa

nikaaaaa
6. dec 2019

@vivinka105 ahoj jem bielkoviny vajička tuniak , jogurty,mlieko , 2 x denne protein polievka a voda hlavne čaj a materinaduska avšak mi povedali že keďže som tehotná tak sa to bude len zhoršovať tak som chcela vedieť kedy to odznie dnes 10 den po ET po PK mam HCG 200 do nemocnice nechcem isť od dnes už mi pribudli aj injekcie clexane

lj2018
6. dec 2019

@nikaaaaa -nechcem ta strasit, ale pocula som ze az do 3 mesiaca to moze trvat, niektore baby boli aj v nemocnici na infuzkach....pri vklade ti nepovedali, ze mas vodu v panvovej oblasti?podla mna si tu vodu uz musela minimalne v zaciatku mat, inak si neviem vysvetlit ten ohss, ja som mala ohss po stimulacii a zacala mi voda zblnkotat v bruchu ze ani dychat som nemohla a vklad sa nekonal, ak si tehu ohss sa len zhorsuje...

nikaaaaa
6. dec 2019

@lj2018 nie nik mi nič nepovedal citila som sa dobre ono to začalo od 3 dna po vklade

vivinka105
6. dec 2019

@nikaaaaa neboj sa, ja som veľa o tom čítala. Presne takto pred 2 rokmi som tam ležala, áno tehotné ženy to zvyknú mat dlhodobo, ja by som asi išla do nemocnice, aby som bola pod dohľadom. Pretože už nie si sama, ale rastie ti fazulka v brušku ☺️Nič sa nemusí stať, to je len tak pre istotu a lepší pocit. Ja viem že doma je najlepšie, ale keď sa ti zhorsi stav a bude sa ti ťažko dýchať chod. Držím ti palce.

tereza207
9. dec 2019

@nikaaaaa ahoj.Ja som mala tiež silný ohss a bola som tehu,keďže som počas stymulacie otehotnela prirodzene.....ja som teda ležala aj v nemocnici,denne som dostávala infuzky,plazmu a ešte nejaké bielkoviny tiež v infuzkach....vodu mi odpustili 3x,ale nie zo spodu ale cez brucho.....brušnú stenu prepichli dlhou ihlou a nechali vytekať....neskutočná úľava,ale? U mňa len na krátko.....po prvom raze som na druhý deň bola taká istá....po tom treťom odpustení som bola už za 4hodiny znovu zaliata....myslela som že sa zbláznim.....keďže vodu mi chceli odpúšťať minimálne s dvojdnovimi rozostupmi musela som vydržať.....a potom to zacalo ustupovať....strašne mi opuchli nohy a zadok....voda začala asi tam prestupovať....no začala som to všetko vylučovať močom....ja som ležala skoro 3tyzdne v nemocke....ale tiez mi vraveli že to môžu byť aj 3mesiace....aj som mala sestričku ktorá si tým prešla a jej to tak dlho trvalo.....mne trvalo tie 4mesiace nez sa mi vaječníky ešte dali do normálnej veľkosti....ale ťažkosti všetky tak do mesiaca vymyzli....držím palceky nech je ti rýchlo dobre a bábätká to všetko vydržia 😊 my už sme zacali 7.mesiac,tak prajem aj vám úspešný koniec

sandrasofia
13. feb 2020

Ahojte dievčatá,neviem kde napísať tak pisem do tejto témy. Ja som v inej pozícii,ale asi ma čaká to isté čo vás,rozhodla som sa darovať svoje vajíčka a takýmto spôsobom pomôcť žienkam ktoré ich potrebujú. Ale čím viac čítam,viac sa bojim toho OHSS,keďže mám doma tri deti,aj kvôli nim. Myslíte že aj pri darovani,teda odoberanie vajíčok hrozí tento syndróm? Nestretli ste sa s tým niektorá? Ďakujem za akúkoľvek rekaciu

juliet86
13. feb 2020

@sandrasofia ja som mala mierny. odide to s najblizsimi kramami. ono je to problematicke skor vtedy ak vlozia oplodnene vajicko spat a vtedy ked sa rozbehne. statisticky bez vkladu vazne dosledky su v radovo malo percentach

sandrasofia
13. feb 2020

@juliet86 ďakujem za reakciu,ty si bola na odber vajíčok alebo aj vklad? A bola si aj v nemocnici kvôli tomu syndrómu? Ďakujem

juliet86
13. feb 2020

@sandrasofia bola som na odbere. vela zalezi aj od toho kolko vajicok sa ti spravi. ci 6 ci 30. na to mas ale kontrolne ultrazvuky a na kazdej dobrej klinike ked vidia ze ich rastie vela tak zmenia nadavkovanie hormonov plus upravia cas odberu a stimulacie. nebola som v nemocnici ani nebrala lieky. len som mala par dni nafuknute brucho z dovodu zvacsenych vajecnikov atekutiny v brusnej dutine. po kramoch som sa vratila do normym zhruba do tyzdna to bolo. tam je naozaj problem len vtedy ak ti rovno spravia vklad a ty aj otehotnies a ohss sa rozbehne potom. lebo tehotenstvo ohss zhorsuje.

sandrasofia
13. feb 2020

@juliet86 aha jasné,chodím do Gyncare v KE tak snáď všetko prebehne v poriadku. Ono sa to potom sleduje aj po odbere? Lebo toto som sa zabudla opýtať a koordinátorka nič nespomínala.

juliet86
13. feb 2020

@sandrasofia to si nie som ista. a je to asi aj v roznych centrach rozne. byt tebou tak este sa popytam uplne vsetkk co potrebujes priamo ich pre tvoj vlastny pokoj. drzim palceky. pre mna bol samotny odber ok. narkoza bola funny. a nic manebolelo

cilimata
21. feb 2020

@juliet86 ahoj som po vybere vajíčok, vybrali 19 a doma má neskutočne boli brucho, zaliata ledva sa vystrem nafúknutá. Na transfer nejdem. Mrazime. Prosím ta mám ísť do nemocnice alebo myslíš že to prejde .. veľa pijem snažím sa.

juliet86
21. feb 2020

@cilimata byt tebou ozvem sa do centra kde ti robili odber a poradim sa. znie to ze mas ohss. to uz len oni ultrazvukom vedia vyhodnotit ci ho mas mierny stredny alebo tazky. mierny odoznie sam ked pride menstruacia. pri strednom sa favaju myslim uz lieky pri tazkom si na pozorovani v nemocke. kazdopadne to ja cez net posudit neviem. ale radsej nic nepodcen ;) prejdi aj na proteinovu stravu (maso vajcia orechy syry) vynechaj sacharidy vsetky. to ti ulavi trochu tiez. a zevraj zabera aj velmi silny vyvar domaci miesto vody. v amerike maju napr. uplne iny protokol. tam napr. vodu zakazuju pit a pijes len kokosovu stavu lebo ta ma v sebe elektrolyty. tazko povedat. ak by si mala akekolvek pochybnosti zbehni na gynekologicku pohotovost. plus si meraj obvod bruska a vaz sa a zapisuj si tom tam uvidis ci ten obvod este rastie alebo uz nie. drz sa a daj vediet

cilimata
22. feb 2020

@juliet86 dr mi o tom nič nepovedla dokonca ani na brucho sa mi nepozrel. Neviem sa vystrieť zakaslat .. kychnut. Som išla na toaletu (myslím to druhé, lebo cik chodím každú chvíľu) a som myslela že má roztrhne. Idem tam volať .. snáď mi urobia sono

juliet86
22. feb 2020

@cilimata chod isto na sono ak je to taketo

cilimata
23. feb 2020

@juliet86 tak som predsa v centre. Infuzka a fraxiparine .. 🙄

juliet86
23. feb 2020

@cilimata och. hlavne ze ta maju pod kontrolou. ako sa citis po liecbe ? ktore centrum? som rada ze si isla!

juliet86
24. feb 2020

@cilimata ahoj ako sa vyvija tvoj stav? myslim na teba

evak347
4. apr 2020

@nikaaaaa Ahoj ja som bola v stredu na vklad,Vlozili mi 6dnove blastocysty ,pi vklade trosku mi brusko nafukllo myslite ze je to Normalne?

nikaaaaa
4. apr 2020

@evak347 nič ťa nebolí ? mňa bolel vklad ale myslím tým iba brucho ako pritlačili sondu
bohužiaľ u mna už vtedy bol ohss len mi to nepovedali do 3 mesiaca to bolo hrozné

evak347
7. apr 2020

@nikaaaaa mna pri vklade nic nebolelo ale pár dni po vklade mám dost veľké brucho nafúklo ma...

evak347
9. apr 2020

@nikaaaaa a spavala si dobre?mne sa veľmi zle leží..

nikaaaaa
10. apr 2020

@evak347 tažko povedať mala som velke brucho nakolko som mala vodu a 10 cm vajecniky

evak347
10. apr 2020

@nikaaaaa aj ja mám vélke brucho,včera som isla k lekárovi brali mi krv,pozeral mám veľké vaječníky a vodu ..dostala som injekcie raz do dňa pichat do brucha..v stredu na kontrolu...ale podarilo sa🙏🤰
Čo tebe pomohlo na to zavodnene bruško?

nikaaaaa
10. apr 2020

@evak347 bielkoviny vela protejnového nápoja, bielky, ryby ale hlavne tvaroch. To bude dlho trvať ja som tak mala do 3- mesiaca a 1 aj vyberali vodu v centre a každý týžden infuzka. Vaječníky mam ešte aj teraz troška zväčšené a to som už v 5 mesiaci