Ovariálny hyperstimulačný syndróm - OHSS

kveta
13. máj 2008

Po OPU sa u mňa rozbehol OHSS. Chýbal však hlavný príznak a to zväčšovanie obvodu pásu a tak som rozpoznala OHSS pomerne neskoro. Pre tie, ktoré sú na pochybách, otváram túto tému s popisom ďalších príznakov OHSS. Snáď to niektorej z Vás pomôže rozpoznať OHSS včas.

Príznaky OHSS, teda ovariálneho hyperstimulačného syndrómu sú:
zväčšovanie obvodu pása
pocit plnosti brucha
pocit plynatosti brucha, avšak plyny nikde
pocit kolikovej bolesti čriev avšak hnačka nikde
obmedzenie/až úplná strata močenia v priebehu dňa
pocit tlaku od bránice na pľúca
rýchlejšie dýchanie aj keď žena trebárs len hodiny leží pri televízii
problém zohnúť sa v páse
problém chodiť vystretá - žena chodí v predklone
v krvnom obraze zvýšený počet leukocytov
v krvnom obraze znaky vyššej zrážanlivosti krvi.

OHSS sa môže dramaticky zhoršiť v priebehu 24 hodín a môže skončiť trvalým poškodením orgánov alebo smrťou ženy. Ak máte pri stimulácii IVF alebo po OPU tieto príznaky, obráťte sa urýchlene na lekára alebo nemocnicu. OHSS sa utlmuje infúziami HAES, fyziologickým roztokom a injekciami proti zrážanlivosti krvi /Fraxiparín/, ktoré sa pichajú do brucha. OHSS sa vždy stratí, keď žena dostane menštruáciu. OHSS sa zhoršuje, ak žena otehotnie.

Veľa šťastia všetkým IVFkáčkam prajem.
🙂

kveta
autor
5. aug 2008

Samozrejme, niektoré aj na ÁRO. Choď na pohotovosť. Tvoj krvný obraz /zrážanlivosť a leukocyty/ môže byť horší ako Tvoj subjektívny pocit. Radšej zbytočný poplach ako neskorá liečba. Nezabudni si poznamenať, čo sa pri OHSS dáva /viď prvý príspevok/, lebo nie všade majú s liečbou OHSS skúsenosti.

rioko
5. aug 2008

já jsem byla k vůli OHSS na pohotovosti 3x, tolikrát jsem ho měla a pokaždé se mi to tak rozjelo, nakonec jsem byla rád že v nemocnici jsem a pomohli mi, tak je lepší na nic nečekat a jít

kacarina
10. aug 2008

Tak ahojte vospolok, prave som sa po 5 dnoch vratila z nemocnice (hyperstimulak jak vysity) 😖 ... ale uz je dobre, tak sa teraz musim dat dokopy, nech môzeme pokracovat v nasich planoch 🙂

kveta
autor
10. aug 2008

Tak vítaj doma. Som rada, že je Ti už lepšie. 🙂 Bola som Ťa tu pár krát hľadať.

kacarina
11. aug 2008

Dakujem kveta, uz je to lepsie, trosicku ma este sem-tam tlacia vajecniky, ale to je uz pohoda. Snazim sa pit vela tekutin a tuzobne ocakavam menzes, ktory sa uz trosicku ohlasuje znamymi pocitmi v podbrusku, kedze ten by mal zastavit prejavy hyperstimulaku.

dadulik111
12. sep 2008

ahojte baby, mám pocit, že mám jeden z príznakov OHSS, mám nafuknuté brucho, mohlo by to ohroziť babätká ak by som bola náhodou tehotná?

rioko
12. sep 2008

dadulik111 nafouklé břicho je typický příznak po trasnferu a stomulaci, to nemusí znamenat OHSS. Ale pokud bys Ti hodně zvětšovalo, bolelo tě a hůř se Ti dýchalo, tak si radši zajdi k doktorce. A OHSS těhotenství neohrožuje, spíš to napomáhá uchycení embrya - i u mě to tak asi bylo, měla jsem OHSS jako vyšité, a jsem ve 12 tádnu 🙂 prý to těhotesntví prospívá ta přemíra hormonů

dadulik111
12. sep 2008

rioko ja som po transfere 11 den

rioko
12. sep 2008

nafouklé břicho jsem měla celé dva první měsíce, prostě to někdy trvá dlouho než se to dá do pořádku. A už jsi testovala? Já jsem měla 10 den po transferu //

dadulik111
12. sep 2008

nie bojim sa ze tam nebudu //

rioko
12. sep 2008

já jsem chtěla vědět na čem jsem, u nás se 12 den po ET chodí na krev, tak jsem chtěla být připravená...je to lepší než nejistota

dadulik111
12. sep 2008

ja mam 1 transfer za sebu tam som si spravila test a bol / tak bojim bojim

dadulik111
12. sep 2008

ak sa mozem spytat ake si mala priznaky tehotenstva

rioko
12. sep 2008

neměla jsem tak brzy žádné příznaky, trochu mě bolely prsa, ale ty mě bolívají i před mrchou...myslela jsem, že to nevyšlo a vidíš... 🙂

dadulik111
12. sep 2008

ani mne nic neni

rioko
12. sep 2008

ale to fakt nic neznamená - testni a uvidíš 😉 strašně moc držím pěsti

dicinka1
18. sep 2008

avojte..moze to byt priznak ohss..ked som nafuknuta..ako balon...a boli ma cely spodok?a nemozem chodit vystreta?

rioko
18. sep 2008

dicinko jo to může být příznak, radši se zeptej doktora

dicinka1
18. sep 2008

dakujem...bozinku,len to nie...

koczurka
19. sep 2008

Ahoj holky!
Měla jsem podezření na OHSS ale už je mi mnohem lépe.Jen to nadmuté,obrovské břicho nechce splasknout,nevíte kdy se začne ztrácet?Jsem 4den po ET. 😨

dicinka1
19. sep 2008

koczurka..aj mne sa dnes potvrdil ten ohss..takze som mala dobre tusenie..ale je to len mierne.,..mam zvacsene vajuchy,.... 😀 😀 😀 ....ale niektore baby su tehulky po et..a este to maju stale..no ja neviem ako to vydzim...rucicka na vahe sa zdvihla..a to ani nic nepapam..a brucjo mam ako v 3-4 mesiaci... 😉

koczurka
19. sep 2008

Dici,to jsi na tom ještě dobře...já jsem jak v pátém. 😀 😀 Nevím kdy mi splaskne,už jsem z toho na nervy. 😠

koczurka
19. sep 2008

Já už mám ten hyperstimulák asi 5den.A břicho jak balón.

koczurka
19. sep 2008

A co ti doporučily Dici?

dadulik111
19. sep 2008

ahoj rioko mám super správičku........som tehu 😀

koczurka
19. sep 2008

Gratuluji!!!! 😵

dicinka1
19. sep 2008

dadulik supeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeer..

koczurka..mne nic nedoporucili..iba tu baby vravia,ze mam vela pit...a boli ta aj brusko?ako ti je?

rioko
19. sep 2008

dadulík super, myslela jsem na Tebe, jak jsi dopadla 🙂 holky OHSS napomáhá otěhotnění, pro mimi je to množství hormonů příznivé, i mě to možná napomohlo - a to jsem měla hyperstimulák jako blázen a během července jsem byla dvakrát v nemocnici, vlastně skoro celý červenec - jo a moc vás nepotěším, mě břicho splasklo asi před týdnem a to jsem ve 13týdnu těhotenství - ale u vás to bude třeba dřív když máte mírnější průběh

koczurka
19. sep 2008

Mně ze začátku bolelo úplně celé břicho,píchalo mně v něm,no prostě šílenství.Ani chodit jsem pořádně nemohla,zvednout nohu jsem nemohla.Teď už je to mnohem lepší.Doufám že už se to nezhorší zase.Strašně moc piju a jím bílkoviny.

koczurka
19. sep 2008

Rioko,to nevím jestla jsem měla mírnější průběh. 😎 Po ET jsem dostala kapačku a od té doby to horší nebylo.Jo a mám ho fakt pořád takové napnuté,ty jsi ho taky měla? 😕