Ovariálny hyperstimulačný syndróm - OHSS

kveta
13. máj 2008

Po OPU sa u mňa rozbehol OHSS. Chýbal však hlavný príznak a to zväčšovanie obvodu pásu a tak som rozpoznala OHSS pomerne neskoro. Pre tie, ktoré sú na pochybách, otváram túto tému s popisom ďalších príznakov OHSS. Snáď to niektorej z Vás pomôže rozpoznať OHSS včas.

Príznaky OHSS, teda ovariálneho hyperstimulačného syndrómu sú:
zväčšovanie obvodu pása
pocit plnosti brucha
pocit plynatosti brucha, avšak plyny nikde
pocit kolikovej bolesti čriev avšak hnačka nikde
obmedzenie/až úplná strata močenia v priebehu dňa
pocit tlaku od bránice na pľúca
rýchlejšie dýchanie aj keď žena trebárs len hodiny leží pri televízii
problém zohnúť sa v páse
problém chodiť vystretá - žena chodí v predklone
v krvnom obraze zvýšený počet leukocytov
v krvnom obraze znaky vyššej zrážanlivosti krvi.

OHSS sa môže dramaticky zhoršiť v priebehu 24 hodín a môže skončiť trvalým poškodením orgánov alebo smrťou ženy. Ak máte pri stimulácii IVF alebo po OPU tieto príznaky, obráťte sa urýchlene na lekára alebo nemocnicu. OHSS sa utlmuje infúziami HAES, fyziologickým roztokom a injekciami proti zrážanlivosti krvi /Fraxiparín/, ktoré sa pichajú do brucha. OHSS sa vždy stratí, keď žena dostane menštruáciu. OHSS sa zhoršuje, ak žena otehotnie.

Veľa šťastia všetkým IVFkáčkam prajem.
🙂

ywushka
19. apr 2009

lenca: me rekla doktroka ze na hospitalizaci.....

peta131
19. apr 2009

Ahojte,
taj aj ja mám prekonaný OHSS...začalo sa mi to už pri stimulke keď som začala pichať Puregon na 4 deň pichania Puregonu ma začali hrozne bolieť vaječníky, tak som išla na kontrolu a vaječníky som mala plné folikulov 😢 tak mi znížili dávky ale aj tak nepomohlo na 8 deň stimulácie mi museli stimulku stopnúť a už sme mohli len dúfať či mi tam za ten krátky čas stihli nejaké vajká dozrieť....punkcia prebehla v poriadku len ako som sa zobudila z narkózy tak som mala neskutočné kŕče v podbrušku, tak ma hneď napichli na infúzku...ale chvalabohu nám našli 12 vajok z čoho 8 bolo použiteľných...lenže prišiel za mnou doktor a povedal mi že transfer mi nemôžu spraviť keďže mám OHSS 😢 že až najskôr o 2 mesiace aby sa mi telo dalo do poriadku...tak máme zamrazených 8 mrazáčikov...lenže 2 dni po punkcii sa mi strašne zväčšilo brucho, vaječníky ma hrozne boleli a už ma začalo pichať na hrudi a nemohla som chodiť ani vystretá...tak sme utekali do nemocnice a hneď si ma tam chceli nechať ale ja som odmietla...mala som strašne zväčšené vaječníky plné zase folikulov ale našťastie som nemala tekutinu v bruchu, tak sme sa dohodli že pokiaľ sa mi stav zhorší hneď musím byť hospitalizovaná a každý deň na kontrolu...dnes som 5-ty deň od punkcii a už cítim že tá bolesť je lepšia a aj bruško už nemám také nafúkle, hádam už to horšie nebude...
Ale tie bolesti čo som si prežila neprajem nikomu ☹

ywushka
19. apr 2009

Ja nemam zadne vyrazne bolesti,jen takovy tlak a ten je spis pri nejakem pohybu,vcera jsem mela problemy se ohnout,ale dnes je to lepsi!!!Me taky stopli stimulku minuly tyden v utery a v patek jsem byla az na punkci,protoze jsem mela vysoke hormony a bolesti!!!Tak ja nevim co mam udelat,jestli mam jen do nemocnice,tam se mi moc nechce!!☹

lenkacar
19. apr 2009

ywus já měla do 5dne od ET břicho jak v 6měsíci hrůza ..

lenkacar
19. apr 2009

začlo mi to asi 2den po OPU ,no já už ho měla při stimulce ,bolesti jak blázen ,ale pak hrozně jako žaludek a podbřišek ,ale chválabohu mi dali kapačku a jelo se domu a ET byl,sice jak řekl doktor mi to v těhu nepomohlo ..prý je ywus velká šance na těhu ..ale zase když si tě chtěj ohlídat tak se neper .. 😉

lenkacar
19. apr 2009

ale jednio vám holky řenu že se budu bát další stimulky ,jestli nějakou dam ,protože jsem si přes týden nosila bolavé břicho v náručí ..

hypo
19. apr 2009

ahojky, me hrozilo celou stimulaci OHSS, stale mi snizovali davky Puregonu z puvodnich 150 UI na 75 UI pri opu jsem mela 22 folikulu z toho bylo pak 17 vajicek, bolely vajecniky ale nic hroziveho
celou dobu jsme poctive pila pri ET mi zjistili ze mam jeden vajecnik 7cm a druhy 8cm ale zadnou volnou tekutinu tak mi dali 2 embrya a vyfasovala jsem Fraxiparin injekce na redeni krve
samozrejme bolest hned ustoupila a ja prestala pit takze od cca 7 dne po ET me v noci budili sileny krece
sla jsem na utz a zjistili ze mam vajecniky 10cm ale zadna volna tekutina a krev dopadla taky dobre, tak jsem dostala zas prikaz hodne pit a byt v klidu, na infuze jsem chodit nemusela, protoze krevni obraz byl OK
dnes jsem konecne prvni noc preckala bez bolesti 🙂 tak doufam ze to brzy prejde a vajecniky splaskou
jinak jsem tehu, OHSS se rozjela prave proto ze se mi zacal zvysovat HCG v krvi 🙂 tak snad vse dopadne dobre

lenkacar
19. apr 2009

jé hypo tak to moc gratuluji a když to má aspon takový výsledek tak je to dobrý ..ale trpět a ještě z toho prd ,to je blbý ☹

ywushka
19. apr 2009

No ja jedine co proste mam je to napnute ALE NEZVECUJICI se bricho!!Mam prijet pokud se k tomu jeste neco prida....hodne piju i normalne,ted jeste vic!!!Tak snad to preckam doma....nemocnici uplne nenavidim a uz jsem si zjistovala,jestli neni volny nejaky maly pokoj,bohuzel maji vsechno plne,takze bych musela na pokoj s dalsima 3holkama a jeste k tomu se spolecnyma toaletama na chodbe...!!!Pokoj 2x2 metry oblozeny az po strop kachlickama,proste hnus!!!!Takze uvidime co to udela....

lenkacar
19. apr 2009

ywus nejhorší je když víš dočeho lezeš 😀 ,mě taky řekli at okamžitě přijdu když se to zhorší ,ale mě se docela ulevilo ,ikdyž při ET jsem měla furt tu tekutinu,ale břicho po ET jak těhula ..bylo mi nepříjemníé chodit ven ,aby se lidi neptali ..kdy to čekam ..

lenkacar
19. apr 2009

ywus pořádně to vyplav..a kdy se půjde do další akce?

emka1
19. apr 2009

skusim v skratke tiez opisat nas porod... wild horses - mali sme to dost podobne 🙂

Takze - rano v sobotu pred 5 mi zacali kontrakcie, o 3 poobede sme dosli do porodneho domu, to uz boli po 5 minutach. Midwife bola fajn, chcela nas poslat domov, lebo som podla nej bola prilis v pohode na to, aby som rodila 😀 ale ostali sme tam, dostali sme peknu porodnu salu s balonom, vanou zachodom, roznymi pomockami (pisem to preto, lebo na Slovensku by toto bol tazky nadstandard), pustili sme si hudbu, tancovala som brusne tance, predychavala kontrakcie, midwife nam uvarila caj (mala som specialny na kojenie este z domu) a priebezne nam nosila novy a toasty a lekvar 😀 potom mi napustila vanu, vliezla som si do nej a bola to prijemna ulava (kontrakcie som mala strasne bolestive - pomahalo mi ich predychavat a pri vydychu robit hlboky zvuk "vuuuuu". A este mi velmi pomahalo, ze ma manzel stale masiroval - mali sme to nacvicene z predporodneho kurzu, takze vedel presne, co ma robit, bol uzasny.). Ozaj, jest neodporucam - ja som si len hryzla z mueslitycinky a hned som sa z toho povracala. 😖 Ale pila som stale a vela. Potom, ked som tie bolesti uz nevedela vydrzat, poprosila som midwife, ci uz mozem ist do bazena a ona, ze este asi nie som dost otvorena, ale skontrolovala ma a zistila, ze uz som na 6 cm, tak hura do bazena 😀 no a tam to bolelo este viac, neskor mi ponukla ten entonox, tak som ho skusila a bolo to super 😀 som z toho bola uplne sfetovana 😀 no hej a mala som fakt ten orgasmic birth, takze je to pravda, da sa to. (midwife bola dost prekvapena z toho, ako rychlo sa otvaram a ako dobre predychavam kontrakcie, mala som zo seba velmi dobry pocit, som jej vysvetlila, ze robim jogu 😉 ) Potom akurat nastal problem, ze babatko akosi nechcelo ist von, kedze bolo asi take obrovske. Medzitym sa vymenili midwife a to bolo super, lebo ta druha midwife bola uplne uzasna a uz sme ju poznali - ona ma prijimala. Najprv ma len pozorovala, radila mi, co mam robit a ked to neslo, vyhlasila, ze ideme z bazena von, tak sme sli na stolicku, tam sa mi podarilo nieco vytlacit, ale babatko to nebolo 😅 (midwife ma velmi pochvalila a slo sa dalej), potom sme sli na postel a tlacila som v polosede, jednu nohu som mala zapretu do manzela a druhu do midwife. No a takto som tlacila asi 3 hodiny, lebo Zoranko asi cely cas spinkal 😀 . Myslela som si, ze umriem, ze ho nevytlacim, ze budem musiet mat cisarsky, nastrih, zvon a neviem co este, no a nakoniec sa nam to podarilo 😀 bol to ten najkrajsi pocit na svete, ked som pocitila, ze uz konecne ide von a potom, ked som ho uvidela - bol nadherny, najkrajsi na svete 😀 . Manzel si musel sadnut, lebo toho bolo nanho trochu moc (videl viac ako ja 😀 . Hned mi Zoranka polozili na brusko a prikryli nasim cervenym uterakom a tak sme tam nejaku dobu ostali a tesili sme sa. Potom mi pomohli prejst na stolicku, kde som vytlacila placentu (bez syntocinonu), midwife ju skontrolovala, ukazala nam ju (Zoranka medzitym drzal dojaty ocko). Potom som presla na postel, midwife ma skontrolovala, mala som male natrhnutie, ktore zasila (dala mi entonox a umrtvovaciu injekciu - vobec to nebolelo a bolo to hned). Potom mi prilozili Zoranka na prsia, ale cuckat sa mu nechcelo, tak sme sa len tak vytesovali. Potom som zaspala.
Idem kojit - dokoncim neskor 😉

lenkacar
19. apr 2009

emka ahoj taky dobrej příběh ,ale s dobrým koncem ..držim pěstičky ..a jak to dopadlo s tou doktoří prognozou ,,kdo mám OHSS tak je velká šance otěhu,,?

emka1
19. apr 2009

lenka - mne robili test na HCG tu v nemocke na 5.den po ET a mala som len 3,6, potom mi robili na 8. po ET a bol este nizsi ... takze tehu nie som ☹ .... mne OHSS nepomohol, ale v inych pripadoch vraj ano .... pri tehotenstve sa OHSS este zhorsuje

lenkacar
19. apr 2009

mě taky doktor říkal jak budu jasná těhule a nic .. ☹ ,ale aspon se mi zmenšilo den ze dne břicho teda asi 9den ET ,ale na původní stav ,tak to je dobře ,špatně se mi dýchalo a nemohla jsem moc jíst

emka1
19. apr 2009

este 2 hodiny pred prichodom na pohotovost do nemocnice som si nasla tuto temu a precitala som si vsetky priznaky, z nich som mala asi 80 % ... takze ked som prisla do nemocky, hned som im povedala svoju diagnozu 😅

emka1
19. apr 2009

lenka, u Teba to malo zlepsovanie stavu velmi rychly priebeh, u mna to islo velmi pomaly ... mozno tym, ze embrijka sa snazili este uchytit, ale nakoniec to vzdali .... 😒 😒

lenkacar
19. apr 2009

no já volala doktorům do caru s tim ,že se chci zeptat,myslela jsem že musí bolet jen podbřišek a ne nad žaludkem třeba ..takhle jsem doma trpěla 2dny ,myslela jsem že jsem něco špatného snědla ..a ten hned at přijedem ,ale manžel byl pry a jelo se tam druhý den ráno ,krev a utz a byla jsem půl hodky na kapačce a to jak píše to samý ,já pila doma jak blázen i 4,5litru a furt na wc a stejně se mi to nevyhlo ,měla jsem 30vajec,ale zase si říkam ,že jsem možná díky tomu měla jen 1stupně a i to mi stačilo ..co krok to hrozná bolest ,vaječníky okolo 9cm a vodu v malé pánvi

lenkacar
19. apr 2009

to jo bolesti pak docela ustupovaly ,ale břicho se mi zvětšilo ..ale to už jsem nijak neřešila ..jo máš pravdu embrijka se ani nenamáhaly

emka1
19. apr 2009

ja som bolesti vajecnikov vobec nemala, dokonca mi chutilo aj jest, len som mala naliate brucho az pod plucami a nemohla som ani lezat poriadne, najlepsie mi bolo ked som sedela ... tazko sa mi dychalo, fucala som ako lokomotiva. A pri chodeni som mala bolesti - kazdym krok som citila otrasy v bruchu.

lenkacar
19. apr 2009

ale jsem ráda ,že jsem to zvládla doma ,v nemocnici bych ten neůspěch zvládala asi hůře ..

emka1
19. apr 2009

ano, aj mne prisli oznamit, ze druhy test na HCG je negativny ... tak som to tu jeden vecer preplakala, ale uz to preslo, ideme dalej, bolo to nase 1.IVF, druhy pokus skusime na konci leta.

Inak tu v nemocke je super pristup, nemozem si na nic stazovat, doktori sa snazia, sestricky su super prijemne, Takze som si urobila taky nuteny tyzdnovy pobyt v nemocke, ale zvladla som to bez nasledkov.
Rada sa sem vratim - ale uz len do porodnice 😀

lenkacar
19. apr 2009

emka tak to je dobře ,že to tak bereš ,já si taky docela rychle zvyknu ,ale tak nevim jak bych brala ten verdikt ,,nejste těhotná ,,přeci jen je to vše záhul na nervy a ty pracujou at chceme nebo ne ,taky to bylo naše 1ivf a půjdu co nejdřív do mrazáčku na KET,MOŽNÁ JEŠTĚ V KVĚTNU POKUD JE V BŘIŠE VŠE o.k.

emka1
19. apr 2009

my nemame mrazacikov, nezostali nam na mrazenie ☹ a to som mala 13 vajok, vkladali mi 2 embrijka (8-bunkove) musime ist od zaciatku 😖

lenkacar
19. apr 2009

mě taky dávali 8buněčné ,asi je to moc přešlechtěný ,měli by to dávat dřív ..

lenkacar
19. apr 2009

emka tak to se nemáš holka ,já už bych se stimulky docela bála ☹ ,ale jsme ženské a ty vydrží všechno vid ..

emka1
19. apr 2009

v CARe chcu praveze vkladat len tie najsilnejsie embrijka, takze keby som mala viac embijok a lepsie by sa vyvijali, urcite by mi vkladali blastocysty (ta sa vyvinie tusim po 5 dnoch od odberu vajok) a tie uz aj mrazia ... ale nase embrijka predlzenu kultivaciu neprezili 😖

emka1
19. apr 2009

lenka, nemam na vyber, musim ist od zaciatku, len na ten hypestimulak si musim dat pozor, doktor ked bude vidiet co so mnou urobila prva stimulka, tak bude postupovat inak, aby som sa OHSS vyhla ...

lenkacar
19. apr 2009

aha ,mě řekli že mi dali 8buněčné blastocysty tak já jsem z toho blázen ,měla jsem 5dní PK ,měla jsem 30vajec ,22 se oplodnilo a 10zbylo po PK ,takže mám 8v mrazáku ,ale z mražených je ještě menší šance ,tak tomu moc nevěřim

lenkacar
19. apr 2009

jo? asi menší dávky že ? já měla 225j. a pak 150j.