Paranoidná schizofrenia a možné tehotenstvo

horalka1987
21. júl 2013

MYSLITE SI ZE ZENY S PARANOIDNOU SCHIZOFRENIOU MOZU MAT DETI JE TO ZAUJIMAVA OTAZKA

sissy27
21. júl 2013

@horalka1987 tak otázka hádam na odborníka a nie na ženy, ktoré ak sa s touto chorobou nestretli, ani nemajú tušenie, čo obnáša...

bzzuzka
21. júl 2013

ja si myslim, ze zena s touto diagnozou by vobec nemala uvazovat o planovani baba. Ak uz deti ma, s tym uz nic nenarobi. Ja by som teda nemhola planovat dieta, ked viem co somnou bude a budem pre neho hrozbou. Myslim, ze kazdy vie co schizofrenia obnasa. (kto nie odporucam nadherny film Cista dusa)

kopko
21. júl 2013

jednoznacne nie!!!!

stellamaris
21. júl 2013

@horalka1987 radsej nie,mam skusenosti s touto chorobou,trpi nou moj byvaly manzel,ani on by nemal byt otcom,je to komplikovana choroba,aj s liekmi tazko kontrolovatelna....

maznacik007
21. júl 2013

fyzicky to mozne je ... aspon teda poznam deti, ktore su ponukane do osvojenia a maju v anamneze matky tuto diagnozu ..

osobne si myslim ze tieto zeny by mali byt sterilizovane

karin1234
21. júl 2013

Treba sa opytat na to odborníka, je to velmi individuálna vec a každy človek je iny. u niekoho choroba prepukne, prelieči sa a priznaky sa vytratia, žije plnohodnotny život, lieky neužíva. niekto musi brat lieky cely zivot... tak či tak vzdy sa da hladat riešenie a da sa zit aj s chorobou pokial človek chce s nou bojovat, poctivo uzivat lieky, zalezi to aj od zazemia ake ma v rodine. ak sa ta zena vobec nelieci na chorobu tak tehotenstvo urcite nie lebo moze byt nebezpecna pre dieta a okolie. a ak sa lieci a berie lieky neviem ci moze byt tehotna ci je to mozne, na to by musel odpovedat odbornik.

karin1234
21. júl 2013

@maznacik007 myslis,ze pocas liečby mozu otehotniet?

zasha
21. júl 2013

@maznacik007 ano, dnes zacneme sterilizovat zeny so schizou, zajtra dovolime tie s rakovinou, napozajtra zeny s depkou a nakoniec tie s rysavymi vlasmi a krivym nosom ? uz to tu raz bolo... spominas si?
takze to co si osobne myslis nie je cesta... to by bolo otvorenie pandorinej skrinky

maca_p
21. júl 2013

@maznacik007 aj vsetky hlupane by mali byt sterilizovane..... 😲 potom diabeticky, potom vsetky co maju kardiovaskularne rpoblemy, potom vsetky astmaticky, potom vsetci lakomci, lenivci, nechopaci, emocionani kripli....
a nakoniec slovensko hor sa do boja so sterilizacnymi zalobami podanymi kdesi v hagu 😎

maznacik007
21. júl 2013

@karin1234 ja nie som odbornik... ale ja viem ze ano da sa otehotniet ... samozrejme je to aj o stadiu choroby, o liekovani atd... ale aj tak si myslim ze tam by stala za zvazenie sterilizacia

horalka1987
autor
21. júl 2013

KAZDA ZENA SI ZASLUZI MAT BABATKO A AK JE CHORA TAK MA PRI SEBE RODINU KTORA JEJ JE OPOROU A MILUJUCI MANZEL KTORY JU PODRZI V TAZKYCH CHVYLACH

maznacik007
21. júl 2013

ja za tym vidim tie deti a myslim si ze clovek a ak nie je schopny on tak potom spolocnost ma zvazit ci je spravne aby mohli pocat deti ludia, ktori maju vazne psychiatricke ochorenie prenosne na svojich potomkov.

inak dievcata nech sa paci ja sa tesim takymto nazorom
@maca_p
@zasha
@horalka1987
ze to beriete v pohode deticky matiek schizofreniciek, (s anamnezou schizy aj u inych pribuznych po linii) cakaju na novych rodicov... ja sa len potesim ... lebo veru tejto diagnozy sa hrozne vela ludi boji ... my samy mame chlapceka co ma tuto diagnozu u jedneho z rodicov a veru este ze sme sa to dozvedeli az ked uz bol u nas ... lebo inak by som sa neodvazila... 😉

cairka
21. júl 2013

Keďže sa jedná o chorobu, kde je dosť vysoké percento, že sa prejaví aj u bábätká - teda, keď dorastie do teenagerskeho veku, skôr sa nediagnostikuje, tak súhlasím s tými, čo sú proti. Druhý veľký aspekt pri zvážení biologického rodičovstva je branie liekov počas tehotenstva, ktoré sa tiež môže prejaviť na bábätku....

maca_p
21. júl 2013

@maznacik007 pozri, v kludovom stave kazda zenska postihnuta touto chorobou vie, co by ju cakalo, co by cakalo jej dieta, aky dopad by malo prip. teho na chod rodiny. kazda sa musi rozhodnut sama. liecena schiza sa da zvladat. iste, su tu aj recidivy, ale vcasnym rozpozanim priznakov aj pribuzenstvo vie zasiahnut.
k tehotku - ak nie je zbavena svojpravnosti, nik nema pravo ju sterilizovat, jedine na sama moze poziadat podazakona a v stanovenej lehote o tento operacny zakrok. cize, fyziologicky jej nic nebrani pocat dieta.

inac ja po 3 rokoch dma si tiez myslim, ze mam skvely nabeh na schizu, mozog ako spongia, strata pracovnych a socialnych navykov a kontaktov a atd....

zasha
21. júl 2013

@karin1234 ja asi zalozim otazku : O co "nebezbecnejsia je pre dieta" milujuca matka schizofrenicka s manzelom ktory ju podporuje(na dieta predsa treba dvoch nie) - od napr. matky fetacky?

a za uvahu stoji aj preco nikto nesterilizuje drogovo zavisle zeny? bezdomovkyne ? alkoholicky? romovky ktore si z rodenia spravili zarobkovu cinnost a decka zanedbavaju...
to je ta pandorina skrinka, keby sa zacali... kto vie ako by to skoncilo.

janka743
21. júl 2013

nie. partner ma vediet o tejto chorobe...hlavne ten koho sa choroba tyka sa musi liecit, resp. spolupracovat s lekarom...

maznacik007
21. júl 2013

@maca_p ja som nenapisala ze ju mozu sterilizovat len ze si myslim ze by mali sterilizovat ... viem ako je to u nas ... a viem ze su matky schizofrenicky, ktore maju viac deticiek po domovoch ... takze rodia v pohode ... co uz dalej s detmi ake maju nasledky to je druha vec ... a z nej prameni aj moj nazor...

aj ked som podla teba hlupana ja som podala svoj nazor bez urazania, vychadzajuci z mojej skusenosti a pohladu ... ono je to stale aj o tom ako som pisala vyssie ako je choroba kompenzovana ale aj tak pri liecbe liekmi na schizofreniu a moznom zhorseni psych. stavu, ktore sposobuje tehotenstvo je podla mna bezohladne mat biologicke dieta za kazdu cenu ..

maznacik007
21. júl 2013

@zasha mozno by stacilo keby mali aspon paky ako donutit ist tehotnu zenu na odvykacku ci uz protidrogove ci protialkoholicke...
ono neni jednoduche vidiet novonarodeneho narkomana ci alkoholika na odvykacke 😒

zasha
21. júl 2013

@maznacik007 noooo ale vidis, zijeme vo svete kde take paky nie su 😒 skoda pre tie deti...

maca_p
21. júl 2013

@maznacik007 nepisem, ze si hlupana konkretne ty (precitaj si to v klude), pisem vseobecne. kto sa bude hrat na boha? kto bude urcovat ktora moze pocat a ktora nemoze?
iste chapem ta, ale kolko je dedicnych alebo predispozicnych diagnoz? aj kardiak, diabetik, astmatik je dozivotne na liekoch. aj tym by si nariadila, ze niekto by ich "mal sterilizovat".

bianca
21. júl 2013

@maca_p akoze predposledny komentar tvoj ma donutil vstat zo sedacky.Prd vies co je schizofrenia ked napises taku sprostost ako v poslednej vete

co ma dieta z matky s touto dg?Teda okrem predispozicie ze bude mat podobny zivot?Nikto nikdy nebude vediet kedy alebo ci vobec pride liekova ci poliekova kriza a co vsetko v takej chvilke spravy.Zivot v strachu a nevedomosti.No fakt ze nadhera.Prirovnavat toto ochorenie k astme a pod je ani neviem uz aka blbost

maca_p
21. júl 2013

@bianca iste mas pravdu. tieto choroby z hladiska starostlivosti o dieta su neporovnatelne. ale co taka astmaticka so silnou astmou? dokaze sa adekvatne postarat o dieta? co kardiacka? obe diagnozy potrebuju v zhorsenom stave pomoc blizkeho, alebo caste hospitalizacie.

lenze precitaj si otazku. moze? no, moze...
nemala by, ale nik jej nerozkaze/nezakaze...
potom co?
interupcia?
baby z protiinterupcnej ligy by ju tu za to rozdupali.
alebo dame tiche povolenie zenam so schizofreniou podstupovat UPT?

bianca
21. júl 2013

@maca_p silna astmaticky nevytihane noz zo suflika a nerozstvrti decko kusok po kusku ani ho nevyhodi z okna ci ho nebude preventivne skrtit 3x denne po 20 minut .
co je podla teba mensie zlo?Sterilizacia alebo interupcia?

mapa
21. júl 2013

@zasha @maca_p mam vo svojom okoli kardiakov, diabetikov, astmatikov a bohuzial aj schizofrenika... porovnavat napr.tieto 3 diagnozy (hoc aj spolu a navzajom nasobene a kombinovane) so schizofreniou je ako porovnavat vevericku a vesmirnu lod.... ved je to skoro to iste, vsak? 😉
@bianca a @maznacik007 to vystihli paradne... len ten, kto zazil cloveka s touto diagnozou pochopi... vsetky ostatne tu napisane moralisticke klise su totalne mimo... schizofrenici (zeny a rovnako muzi) by v ziadnom pripade nemali mat biologicke deti a pisem to len preto, lebo zial velmi dobre viem, aka je to choroba... 😔

maca_p
21. júl 2013

@bianca neprehanaj. kolko sa stalo takychto pripadov?
a kolko pripadov sa stalo, ze zdravy rodic na smrt utyral svoje dieta? alebo dieta svojho partnera? alebo cudzie dieta? sterilizuje niekto pedofila? vraha?

ako v globale ja nie som proti sterilizacii na vlastnu ziadost, len mi vadi, ked niekto nekompetentny rozhoduje, co by iny clovek podstupit mal alebo nemal.

maca_p
21. júl 2013

@mapa na to snad mame kompetentne urady, predbezne opatrenia, rodina, susedia, policia aby sa nemusela stat dajme tomu tragedia...

mapa
21. júl 2013

@maca_p ho*no mame, tak ti poviem 😉 kto nezazil, nepochopi... to nie je tragedia hroziaca v detstve, to je tragedia na cely zivot a pre cele okolie choreho... 😔

maca_p
21. júl 2013

@mapa mam kamosku s touto dg. vie rozpoznat, kedy to na nu lezie. trvalo jej to dlhsie, ale ked nabehla na lieky tak sa s nou v pohode da, pracuje, chodi na jazyky...
iste,nemam ju doma 24/7, nemozem za nu nic garantovat.

stellamaris
21. júl 2013

@mapa presne tak,ta choroba je tragedia.....mojmu byvalemu urcili diagnozu po rokoch!!!! co za tie vsetko narobil,kolkokrat bol na psychiatrii,ani nehovorim....na to,ze by nemal mat deti,ma upozornili prave doktori na psychiatrii....

monika15
21. júl 2013

@maca_p ty porovnavas diabeticky, potom vsetky co maju kardiovaskularne rpoblemy, potom vsetky astmaticky

s

Paranoidná schizofrenia ????

och u kidding???? to len zo srandy si pisala vsak? =)