Syndróm P(re)CO? II

hiva
3. jún 2009

Tak Vas vsetky vitam v druhom pokracovani nasej diskusie o syndrome PCO....v prvom fore sa podarilo viacerym dievcatam (napriek tejto nie zrovna najprijemnejsej diagnoze) stat sa mamickami. Tak nech taketo uspechy v hojnom pocte pokracuju aj v tejto druhej serii 😉

katkaajurko
12. okt 2010

@hiva inac vtedy ked mi pichli pregnyl tak ja som tiez mala problem identifikovat ovulu - hlien aj vsetko bolo inak ako obvykle... spolahla som sa ale len na teplotu ktora stupla-aj to neviem kedy-uz som ju namerala zvysenu...

timona
12. okt 2010

chcem sa opytat na nazor..snazime sa necely rok otehotniet, v poslednych asi štyroch mesiacoch mam predlžene cykly, gynekolog mi pred mesiacom robil hormonalny profil, ktorý bol v poriadku ale podla ultrazvuku sa vyjadril, ze by som mohla mat PCO, ale nelieči to nijak. Manzel bol na spermiograme a vyšiel mu záver oligoastenozoospermia, motilných spermií mal 7 mil/ml, nemotilných 9 mil/ml, motilita typ a,b (60%), patologia 70%, objem 3 ml a hned mu ponukali umele oplodnenie, spermiogram nechceli ani opakovať, vraj to nema vyznam. Lenze my berieme umele oplodnenia uz ako krajne riešenie, ale neviem mozno sme v krajnej situacii uz teraz. Chcela som od gynekologa či by mi teda aspon nekusil vystimulovat ovulaciu,ale povedal, ze to v podstate nema vyznam, ale citala som tu ze otehotneli ženy aj ked ich partner mal oveľa horsi spermiogram. Neviem co mam robit, ci je ten spermiogram naozaj tak zly, že nam neostava nic ine nez umele oplodnenie...ci by sa to nemalo predsa len skusit najprv stimulaciou ovulacie..

hiva
autor
13. okt 2010

@timona ....ked sa neponahlate, tak kludne skusajte aj prirodzene.....manzelovi nasad lieky, vitaminy a casom sa to moze zlepsit 😉 ....a mozes skusit aj ty stimulaciu na vyvolanie ovulky......zavisi len na tebe.......ale spermie sa aj pri liecbe mozu ale nemusia zlepsit za minimalne 3 mesiace 😉....takze ak umele nechcete, tak to mozete skusit 😉

A inak zavisi, co pod umelym oplodnenim myslis.....pokial IVF (oplodnenie v skumavke), tak jasne....to je posledna moznost....

ale vo vasom pripade by som asi odporucala IUI.....nie je to umele oplodnenie, lebo k oplodneniu prichadza prirodzene.....akurat ale pri IUI odoberu manzelove spermije, precistia ich - vyberu teda len tie najlepsie a najzdravsie...a tie vstreknu priamo do zeny v case ovulacie......v tomto pripade sa ale zenina ovulacia vacsinou stinuluje a planuje liekmi....clostyl a pregnyl 😉

a ked ta gynekolog nechce riesit, chod do centra.....tam su na problemove pripady odbornici 😉 ....a to ze pojdes do centre este neznamena, ze musis ist na umele......aj v centre robia normalne stimulaciu na vyvolanie ovulky 😉....a maju tam viac skusenosti, ako bezny gynnekolog 😉

mili78
13. okt 2010

dobre ranko babulky....dnes posledny den clostil....ale strasne ma z neho zduva, brucho mam nafuknute a strasne ma boli spodok...take hnusne pichanie ☹

katkaajurko
13. okt 2010

@hiva hivus ale oni maju presne tabulky -aky spermiogram je vhodny este pre IUI (lebo to precistenie nie je zas take dokonale) a co uz treba ist na IVF

ak sa na to este necitite-skusajte este doma,skus si vypytat clostyl a urcite nasad manzelovi vitaminy-nam velmi pomohli, mm si ce mal len tu morfologiu ako vy-ostatne dobre - ale tiez nas v kombinacii s mojim "asi" PCO a jeho diagnozou hned poslali do centra-lebo ked uz treba liecit oboch je to tam najjednoduchsie... ale musi na to clovek dozriet... vyskusat ine moznosti....

nasadte tie vitaminy,spermiogram zopakujte o tri mesiace-dovtedy sa snazte, ak nic a spg sa trochu zlepsi-vydup si clostyl a skuste tri mesiace s nim.... ak nic - tak si myslim,ze nad tym IVF treba pomalicky uvazovat 😉 a treba to brat ako dar z neba-ze je medicina tam kde je a IVF je tu pre nas ako moznost, a nie ako nieco zle 🙂 😉 co by zeny pred 40rokmi zza to dali 🙂

hiva
autor
13. okt 2010

@katkaajurko ....katus, ved jasne ze maju tabulky ze co IUI a co uz IVF.....ale tak tie vysledky timoninho manzela neboli uplna katastrofa.....ak som to dobre pochopila, stale su tam nejake zive a zdrave.... tak mozno nie je uplne nevyhnutne mysliet hned na IVF, ked oni sa mu brania 😉 ....ak nechcu IVF a ponahlaju, tak je dobre skusit IUI, nie? ....moj muz mal tusim este horsie vysledky, ako jej, a napriek tomu nas tlacili skor do IUI, ze IVF je posledna moznost 😒

ale suhlasim s tym, ze je dobre sa zacat pripravovat aj na moznost, ze bude IVF.....netreba sa tomu nejak velmi branit.....zalezi ale od typu cloveka.... u mna je prvorade mat dieta, a je mi jedno akym sposobom.....ale ak ma niekto nabozenske alebo ine zabrany voci umelemu oplodneniu, tak to plne chapem 🙂

katkaajurko
13. okt 2010

@hiva jasne,ja to tiez plne chapem,ak sa niekto brani...kazdy ma ine pohnutky...

no ja mam v okoli zivy priklad toho-ked zly spermiogram muza zapricinil bezdetnost..preto si myslim,ze fakt vedia ked nieco odporucaju.... vtedy ked to tito riiesili este neexistovala metoda isci a tak sa im nepodarilo oplodnit vajka ani cez umele... 😒

ale urcite treba vyskusat najprv menej narocne pokusy... hlavne k tomu musi kazdy dozriet a na to treba cas.... a dat spermijkam sancu aj tymi vitaminmi-- ja im dost verim-nam sa fakt polepsilo... klop klop klop

chlpacik
13. okt 2010

Želám Vám pekný deň kočeny...

@katkaajurko Katka ak si šla na HP a berieš metformin, užívaš aj tbl ráno? zrejme nie, lebo HP sa berie nalačno, len sa pýtam, aby som vedela. dik za odpoveď 🙂

katkaajurko
13. okt 2010

@chlpacik HP nemusi byt nalacno 🙂 ale ja asi vzdy aj som-lebo mne rano nechuti,takze si urobim odbery a ranajkujem az nasledne a metformin jem az nasledne po jedle...

jaku frajersku babiku si si tam supla 😵 😵 😵

chlpacik
13. okt 2010

@katkaajurko ejha, že ďakujem, som zvedavá kedy ma aminky vystopujú a zrušia, ale ja sa im nedám 😀 😀 😀 ...no mňa sa niekedy pytali, ci som už jedla, tak mne to tak utkvelo, že by som nemala jesť predtým... preto neranajkujem, ak viem že mám ísť. Som zvedavá, či Glucophage niečo upraví na tých hodnotách nešťastných 😀

timona
13. okt 2010

dakujem za odpovede, aj ja ked som podrobnejsie studovala, ake maju byt spravne vysledky spermiogramu, tak sa mi nezdalo, ze by sme boli upne beznadejni, ale vyznam sa v tom asi tak do miery informacii ku ktorym som sa dostala na nete..., ze mozno keby mi vyvolali ovulaciu, tak nejake spermie by boli schopne oplodnenia...ale v tom CAR-e, kde mm vyhodnocovali spermiogram, mu hned povedali, ze nie su schopne oplodnenia a že ani pri inseminacii by sme nemali uspech, ale dalej v rozhovore povedali ze mozno aj su schopne oplodnenia, ale by to dlho trvalo, takze mam pocit ze sami v tom nemaju jasno...a hovorili, ze vitaminy na spermiogram nemaju vplyv, ani životny štyl ho velmi neovplyvni, čo mi je uplne divne, veď všade sa hovoria ako životny štyl ovplyvňuje kvalitu spermií...a celkovo mam pocit, ze nam davali iba vyhybave odpovede...boli sme v ISCARE .
A v podstate ani moj gynekolog mi nevie odpovedať na ten moj sy "PCO", s menštruačnym cyklom mam problem asi posledny polrok,-to vlastne odstartovalo vsetky tieto vyšetrenia, dovtedy to bolo OK, hormonalny profil mam v norme, a na tu diagnozu prišiel podľa folikulometrie, ktorú mi robil posledny mesiac (neovulujem a mam veľa malych folikulov)tak mi je divne, že ani sa nesnazi o nejaku upravu cyklu a povedal, že veď v tom CAR-e sa mi postaraju aj o vaječniky...takze mam pocit, ze keby nechcem byt teraz tehotna tak by asi bolo podľa neho OK, ze nedostavam vôbec menzes a neovulujem...inak ja mam 28 rokov a mm 32..
a neviem ako to chodi v CAR-och s platenim, za čo sa tam plati a za čo nie...veď upraviť cyklus a dodiagnostikovať čo mi vlastne je by snáď mohol zvladnut aj moj gynekolog...
No a manželovi spermiogram hneď po prvom raze uzavreli ako infertilita a mna gynekolog bez nejakych dlhych vyšetrovani uzavrel ako primarna sterilita a suspektný syndróm PCO...
Ja sa nebranim oplodneniu v skumavke, ale neviem ci nie je unahlene niekomu po desiatich mesiacoch snazenia ponukat hned takuto moznost, ale mozno vedia co robia...
A vobec neviem ako to prebieha v tom CAR-e, ci maju snahu ľudom pomoct najprv nejakymi menej invazivnymi metodami, alebo každemu davaju len tendenčné informacie v snahe dotlačit ľudí k umelym oplodneniam, aj v pripadoch, kde to nie je uplne nutne...

chlpacik
13. okt 2010

@timona Bohužiaľ realita slovenských gynekológov je fakt hrozná 😖 , ale 10mes. ešte nie je pohroma. Skús iného gynekológa, tiež si myslím, že ste v podstate ešte nevyskúšali "iné metódy" a hneď Vás radia do kategórie "umelé oplodnenie" no tak toto je sila... Veľa trpezlivosti a šťastia...

katkaajurko
13. okt 2010

@timona No tak tvoj pripad je presna kopia toho nasho...akurat ten spermiogram sme nemali az taky ale "iba " zlu morfologiu... bohuzial mna tiez nikto nechcel potomto zisteni riesit...zmenila som aj gynekologicku - ale ta ma len poslala na endokrinologiu-lenze tam ked videli spermiogram-tak zhodnotili ze cela neplodnost je vdaka spermiogramu a ja vlastne ani nie som nejaky problem.... 😨 😨 😨 a dost tie doktorky zalamovali nad tym spermiogramom rukami ako nad katastrofou 😒 takze ma supli po roku do centra...tam ma hned poslali na laparku,kde NIC nezistili... (nemali sme ziadneho znameho lekara) tak sme isli do ineho centra a tam ma doslova totalne odsledovali - ukazali mi ultrazvuky a vysvetlili-ze PCO nakoniec mam (nebolo vidno pri laparoskopii 😲 😲 😲 😲 😲 ) ALE medzi tym sme brali poctivo najprv Profertil a potom si manzel vyskladal presne podla jeho zllozenia vitaminy jednotlivo, ZMENIL aj trochu zivotospravu a spermiogram sa zlepsil o 15% !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! cize sme sa z diagnozy Teratozoospermia dostali na NORMOZOSPERMIU - ale viem ze aj nam lekari tvrdili ze je to 50 na 50 - ze polovicke muzov to pomoze,polovicke nepomoze... ale ja hovorim - ze skusit to treba!

nasledne mi nasadili cclostyl a urobilo sa IUI - neuspesne... druhy cyklus uz nenarastli foliky ako mali...ale ovulacia bola 18 ty den - ale bez vysledku.... takze mam metformin a IVF nam su ochotni urobit najskor v januari - takze nesuhlasim s nazorom- ze v centre ta HNED nanutia do IVF - lebo keby bolo na mne - tak uz ideme do IVF aj teraz hned - ale doktor mi vysvetlil-ze treba metforminu dat cas na to - aby pomohol lepsie tym mojim vajecnikom fungovat a aj IVF je potom uspesnejsie...keby im to bolo jedno -necakaju a hned mi ho urobia...

Takze suma sumarum - mne jediny kto sa bol ochotny venovat co sa problemu s otehotnenim tyka - boli len v centre... a samozrejme -zacali sa snazit skusat aj ine metody az vtedy-ked sa zlepsil spermiogram,takze ja ssi myslim,ze oni sa riadia faktami a podla toho volia tu najprijatelnejsiu metodu....

k obycajnemu gyndosovi by som uz nesla - oni sa zaoberaju hlavne preventivnymi prehliadkami a predpisovanim antikoncepcie a vela krat o dolezitych detailoch plodnosti nemaju bohuzial ani paru...aspon z mojej skusenosti...... 😒

chlpacik
13. okt 2010

@katkaajurko fuha to aj také sa stáva, že nevidno na laparke PCO? uff, tak to si zbytočne bola ☹ ...

katkaajurko
13. okt 2010

@chlpacik no asi sa stava - tiez mi to doteraz nejde do hlavy... bud ju odflakli alebo vajecniky nevyzeraju az tak zle..len zle vaja produkuju alebo co 😲 😲 😲 😲 😲 😲 😲 aspon viem vdaka nej ze mam vajcovody priechodne a cistu maternicu bez endometriozy alebo zrastov a tak..tak uplne zbytocne to nebolo 😉

chlpacik
14. okt 2010

@katkaajurko možno skutočne všetko malo svoj význam. Obdivuhodné koľko toho žena znesie 😉
a pekné ránko all...

katkaajurko
14. okt 2010

@chlpacik no zeny casto musia vydrzat neuveritelne veci...keby som ti napisala pribeh nasej rodiny-neveris mi... je to na niekolkodielny roman...ale to je ina kapitola...uci ma to byt silnou..musim,nic ine mi nezostava 🙂

hiva
autor
14. okt 2010

@timona ...moj manzel mal tiez otrasny spermiogram....morfologiu tiez uplne na hranici 70% defektnych....plus na hranici bolo aj mnozstvo, koncetracia a pohyb ....oficialna diagnoza: oligoasthenoteratozoospermia hypospermia

ako diagnoza nie je priazniva a dokonca bola dostacujuca na to, aby nam schvalili IVF, ale zaroven nam ja povedali, ze to nie je az taka katastrofa a odporucili nam niekolko cyklov IUI.....my sme boli v GynFive 😉

inak v centrach normalne neplatis nic.....vysetrenia, odbery, ultrazvuk, vsetko je normalne cez poistovnu....plati sa iba za samotne zakroky...za iUI sme my platili 35 Eur, za IVF sa plati tiez, ale tam je trosku vacsia palka 😉

takze ak si nebola spokojna v jednom centre, kludne mozte prejst do ineho.....za vysetrenie spermiogramu sa v Gynfive plati tusim 8 Eur....staci sa objednat a spravia Vam ho.... uvidis, co by ti potom povedali na tie vysledky.....mozno ste len trafili na doktora pesimistu 😉

inak aj gynekolog asi nestoji za vela....ak by si chcela vymenit, ja chodim k jednemu, ktory sa venuje aj "neplodnosti" a ma skusenosti s liecenim PCO.....dokonca robi aj sam IUI a aj operuje......ale je to sukromnik, takze mu platis v hotovosti na ruku 😉.... ja som s nim maximalne spokojna....a hned ako otehotniem v centre, bezim k nemu naspat 😉....tak ak by si chcela, vrelo ti ho mozem odporucit 😉

a tiez si myslim, ze je blbost, ze sa spermiogram nemoze zlepsit.....podla mna sa to da.....moj manzel tiez teraz uz 3-ti mesiac berie vitaminy....neviem, ci to nieco pomohlo.....uvidim buduci stvrtok, ked idem opat do centra.....tak sa ich skusim popytat, ake mal teraz pred IUI vysledky 😉

inak baby, moj graf sa nejak divne vyvija......ta zvysena teplota asi nie je z choroby....inak by nebola rovnaka 3 dni za sebou......takze mam 2 moznosti....bud utrogestan zvysil teplotu a ja som dostala ovulku az teraz na 20 DC.....alebo sa mi na 5 DPO zahniezdilo vajko a som tehula 😀 😀 😀 http://www.fertilityfriend.com/home/226b42

chlpacik
14. okt 2010

@katkaajurko že trilógia? 😀
@hiva kiež by to bola tá druhá možnosť 😉

hiva
autor
14. okt 2010

@chlpacik ...no jo.....velke nadeje si nerobim 😀 😀 😀 ...i ked 😕

hiva
autor
14. okt 2010

uz asi 2 dni ma pobolievaju prsia....a vcera som uz citila steklenie v podbrusku 😅 ....ale tak je to blbost....takto skoro 😀 😀 😀 ....ta ludska psychika je neskutocna 😀 😀 😀

katkaajurko
14. okt 2010

@chlpacik jojo trilogia 🙂

@hiva tak testni 😉

bambi9
14. okt 2010

@hiva ak uz bolo uhniezdenie 3dni dozadu, tak uz mozes citit sa inak.... poznam baby kt. to mali tak isto 😉 zajtra pozajtra testni, ved co sa moze stat 😅

hiva
autor
14. okt 2010

@bambi9
@katkaajurko

ukecali ste ma 😀 😀 😀 ....dne sidem nakupit testov do zasoby 😀 😀 😀 ...a urcite budem mat 2 palice jak vysite....lebo sak pregnyl stale ucinkuje, nie? 😅 😀

no mne sa len zda trosku skoro, aby bolo uhniezdenie na 5 DPO 😒

erickaa
14. okt 2010

čaute .. no už mi volali z Iscare. Ako som predpokladala, výsledok negatívny. Ale ja som to predpokladala, takže si z toho ťažkú hlavu nerobím. A ideme na ďalší cyklus 🙂

hiva
autor
14. okt 2010

@erickaa ....neboj.....raz to musi vyjst 😉 ...teraz uz len pockat na mrchu a sup papat colstyl 🙂

erickaa
14. okt 2010

@hiva už sa neviem dočkať clostíku 🙂 😉
A ty vyzeráš ozaj nádejne, tak zajtra ocikávaj ako šialenááááá 😉 tfuj tfuj tfuj

bambi9
14. okt 2010

@hiva drzim palce 😉 inak uhniezdenie moze prebiehat aj teraz 😎

nela00
14. okt 2010

ahojte 🙂
hivuš neviem či si ma pamatas ale každopádne držím palce nech to je to druhé 😉 grafík je na jednotku 🙂 kde ti robili iui?

katkaajurko
14. okt 2010

@hiva jaaaj kurnik-na ten pregnyl som zabudla ... no nefim-este asi budes zbytocne testovat...resp. ked budu palickky-budes pochybovat koli pregnylu...treba vyckat asi tych 10 dni-skoda uz som bola aj navnadena