Syndróm P(re)CO? II

hiva
3. jún 2009

Tak Vas vsetky vitam v druhom pokracovani nasej diskusie o syndrome PCO....v prvom fore sa podarilo viacerym dievcatam (napriek tejto nie zrovna najprijemnejsej diagnoze) stat sa mamickami. Tak nech taketo uspechy v hojnom pocte pokracuju aj v tejto druhej serii 😉

zirafka82
5. nov 2010

@hiva děkuji, u nás naopak manža má výsledky super, tak doufám, že ta případná léčba, kterou mi pak nasadí, už bude to pravé a budeme těhu 🙂, jinak díky za reakci....

ninan2
5. nov 2010

@katkaajurko no sranda 🙂 Ja som sa k nemu dostala uplne nahodou. Zatial k nemu chodim len raz za rok na preventivku, akurat ale teraz som bola uz po pol roku kvoli vyterom na bakterie (ureaplazma a pod, co moze skomplikovat otehotnenie, aj porod), a chcela som aj skonzultovat tie moje cykly. Je vzdy velmi ochotny, po vysetreni so mnou este 15 minut preberal vsetky veci a otazky ktore som mala. Inak sa s nim da v pohode komunikovat aj cez e-maily, uz som mu 2x pisala a nieco sa pytala, a este v ten den mi odpisal. Pokial ide o vysledky vysetreni, posiela bud sms, alebo v pripade nalezu osobne zavola a vysvetli dalsi postup. Sestricky su tam tiez velmi mile. Dlha je akurat objednavacia lehota, aj 3 tyzdne kym ma volny termin. Ale odbery krvi a recepty vedia davat aj sestricky, staci sa tam zastavit, a to je uz zadarmo. Inak ma vyborne vybavenu ordinaciu, ma tam vsetky mozne UTZ.
Da sa zazmluvnit aj k porodu, ale je velmi drahy, myslim ze aj 20 000 Sk sa mu dava... a to neratam co sa plati nemocnici este. Takze ja neviem ci si ho zazmluvnim, ani ci sa mi chce robit v BA, nepocula som dobre veci na tie porodnice co tu mame. Tusim nejaka porodnica na juhu ma dobre meno, nevies ktora @hiva? Dunajska Streda mozno?

hiva
autor
5. nov 2010

@ninan2 ninus....neviem fakt ktora.....co ja viem, tak ani Zamky nemaju velmi zlu povest 😉 ....takze ja tam zvazujem porod.....Blavu som chcela len kvoli doktorovi.....ked som u neho od zaciatku, tak by som to snim rada aj dokopala do konca a nechce sa mi hladat ineho 😒 😵 ....ved uvidim, ako bude a ako to pojde....ak pride porod nahle, tak Zamky....ak sa bude planovat, tak Blava 🙂

ninan2
5. nov 2010

@hiva hm lenze posledny mesiac uz chodis na prehliadky do porodnice. Takze ja by som mohla byt u Janeka cely cas len v pripade, ze si ho zazmluvnim. Ak nie, tak je uplne jedno ze kam budem chodit. A pri porode, ak je vsetko OK, je doktor akurat na sale na konci. Ale chapem ze je dobre mat k niekomu doveru, najma ked som pocula ze v BA rodia aj cerstvi vystudovani medici a podobne... To by som ale asi vyriesila sukromnou porodnou asistentkou alebo dulou, ktora by pri mne bola od zaciatku (este pocas tehotenstva vlastne) a ktora by presne vedela ze co sa ako riesi a nedovolila by robit zbytocne ukony atd.
Mozno su to Nove Zamky, nieco sa mi mari... tu sa mi nepaci ze je tu vsade naval, a musis sa ist registrovat uz 14+0 na porod, no co im sibe? A ze mozno nedostanes ani nadstandartnu izbu, lebo budu vsetky plne. (a tu ja urcite chcem).

hiva
autor
5. nov 2010

@ninan2 Mozno su to Zamky....lebo co viem, tak tam sa da zajednat nadstandard a dokonca aj tak, ze tam je tusim manzel s tebou 😉....ale nie som si tym moc ista 😅 ....ale myslim ze na nete to mali niekde pisane 😉

ako porod zatial este moc neriesim....uvidim, ako bude..... mozno nakoniec zmenim gyndosa aj skor, lebo akonahle budem tehotna, idem na PN-ku a budeme byvat uz len v Zamkoch.....a neviem, ako budem zvladat dochadzat na poradnu do Blavy.... to potom este uvidim.....a tiez podla toho ako bude tehu prebiehat a co na to povie Oros a ci mi niekoho v Zamkoch odporuci 😒 ....ako Zamky by mi sedeli, lebo nemocku mame rovno za domom.....3 minutky na peso.....takze keby aj kontrakcie nahle prisli, sa tam hoc aj doplazim 😀 😀 😀

ninan2
5. nov 2010

@hiva prosim ta, u prvorodiciek trvaju tie kontrakcie aj cely den, to sa tam doplazis aj 100x 😀 A inak aj sanitku si mozes zavolat, to je jedno ze byvas blizko. Zda sa mi ze otec dr. Janeka ordinuje v Samorine, tam by si to mozno nemala az tak daleko chodit 🙂

hiva
autor
5. nov 2010

@ninan2 ...no ved uvidime, ako to cele dopadne a ake bude tehotenstvo 😉....ak to budu fakt ze dvojicky, tak budem asi velmi rozmyslat ze co a ako 🙂 ....ale tak ak by som mala niekde dochadzat, tak uz je mi to celkom jedno ci do Blavy, do Samorina alebo hoc aj do Kosic 😉 ...u mna je to bud Blava alebo Zamky... nechcem zbytocne spekulovat a vymyslat 🙂 ...koniec koncom mam minimalne este par mesiacov na rozmyslanie....takze snad to nejak dobre vyspekulujem 😀 😀 😀

ninan2
5. nov 2010

@hiva no jasne, este je kopec casu vsetko dobre premysliet 🙂

erickaa
5. nov 2010

@katkaajurko kati, a ty sa ako cítiš dnes? Nejaké tehu príznaky? 😉 😉 😉

chlpacik
5. nov 2010

@ninan2
@erickaa
@amarena
. . hmmm, zaujímavý poznatok.....a ja si myslím, že ak už raz chlpy sú dosť tmavé a tvrdé, tak nepomôže žiadna sója, ani iný liek. Jedine tak epilácia laserom, a stojím si za tým momentálne, kým mi niekto neukáže opak 😀 😀 😀
.
.a ešte mi nedá, že netehulky už pôrodnicujú tu :D :D :D

erickaa
5. nov 2010

@chlpacik na tie naše chlpy už iba krovinorez, ale aspoň na ovuláciu by to mohlo zabrať..čisto teoreticky 🙂

chlpacik
5. nov 2010

Sójove fytoestrogény narušajú endokrinné funkcie a spôsobujú neplodnosť a rakovinu prsníka u dospelých žien. Sú tiež antityroidným (napádajú štítnu žľazu) činiteľom, spôsobujú hypotyroidizmus a rakovinu štítnej žľazy.
NO PEKNE...

chlpacik
5. nov 2010

@erickaa 😀 😀 😀 jedine tým 😀

erickaa
5. nov 2010

@chlpacik však to hovorím, nič netreba prehánať.. na jednu stranu sóju chvália do nebies a na druhú stranu toto! Tak, kto sa v tom má vysomáriť... 😠

ninan2
5. nov 2010

@chlpacik zda sa mi ze je to jedine ked je tych estrogenov nadbytok. Co pri PCO tak nie je, lebo to by sme mavali pravidelnu skoru ovulku keby ano.

chlpacik
5. nov 2010

@erickaa no asi tak, že sem tam neuškodí, ale nie pravidelne 😉
@katkaajurko ozaj a ktorý deň si ??? od 18dňa začína byť srdiečko 😉
@ninan2 aaa v tom niečo bude. Múdre si Ty dievča, sa nezdáš 😉

katkaajurko
5. nov 2010

ja dnes asi skoro ziadne priznaky... tak sa mi to nejako strieda a hadam to nic zle neznamena..pred vcerom nic,vcera trochu tlacilo brusko a krize, aj dnes rano a teraz asi ani nic necitim.... 😅 iba prsia su naliate a teplota hore-klop klop klop ....

kazdy den testujem a porovnavam ciarku a dnes ma nasrali v lekarni-lebo nemaju mamatesty len rapishity a tie ukazuju slabsiu palicku aj ked naraz otestujete jednym aj druhym-takze dnes neuvidim rozdiel vrrrrr . ale inak vcera bola pekne vyrazna - len cakam kedy bude silnejsia ako kontrolna 😀 😅

katkaajurko
5. nov 2010

@chlpacik 18dna po com? teraz beyi cca 15den po ovulaci

erickaa
5. nov 2010

Tak baby, prajem vám pekný víkend, užite si ešte teplo a slniečko 🙂
Aspoň že je vonku slnečno, lebo veru ja v duši slnečno nemám...stále nejaká depka ma drží a som podráždená jak hovado 😖 😖 😖 Cítim sa nejako zbytočná na tomto svete...ufff, no ale s týmto vás zaťažovať nebudem.. 😀

chlpacik
5. nov 2010

@katkaajurko že v 6tt začína biť srdiečko babatka😉
.
.zo srandy som si dnes chcela kupit test, no a nezabudla som??? 😠 no takže si obmedzujem metformin na 2xdenne, pre môj kľudný spánok 😅 a v pondelok kupujem testik. Lebo by nebolo dobré brať lieky, ak by som že náááhodou nooo...

chlpacik
5. nov 2010

@erickaa ale prestaň Erika,noo také nesmieš ani len si myslieť, nieto ešte napísať!!! 😠 ...
Aj Tebe peknučký víkendik, hlavne v pohodičke 😉

hiva
autor
5. nov 2010

tak som si volala za vysledky.....od dnes zvysujem davku o polovicu a dalsiu kontrolu mam v nedelu rano 😒 .... takze zda sa, ze prituhuje 😅 ....alebo sa pripadne blyska na lepsie casy 😀 😀 😀 . ...osobne to vidim na odber v utorok 🙂

aj ja prajem pekny vikend 😉

@erickaa ...hlavu hore 😉....nesmut..... ved mozno si uz tehulka a take depky babatku neprospievaju 😉 😵

@chlpacik .....ty nas tu teda pekne natahujes s tym testikom 😠 ... v kosiciach nie su lekarne otvorene aj v sobotu??? 😉 😀 😀 😀

@katkaajurko ...prijemny oddychovy vikend 😉....Praha to sice nie je, ale urcite si uzijete vela romantikus 😉 ...pekne oddychuj a staraj sa o spendlicka 😉....a jurko nech sa zas pekne stara o teba 😉

ja asi zacnem rychlo umyvta okna, lebo ked budem tehu o 3 tyzdne, uz bude na to neskoro 😀 😀 😀 pekny vikend vsetkym 😉

katkaajurko
5. nov 2010

@hiva hivus sa aj tebe pekny 🙂

hiva
autor
5. nov 2010

@katkaajurko ... ze Ď 🙂

ninan2
5. nov 2010

tiez pekny vikend vsetkym!

chlpacik
5. nov 2010

@hiva jaaj no ja bývam od KE kúsok, aj by sa tu našla nejaká lekáreň, ale tie rečičky, no neriskujem tutok 😀... a inej osobe kúpiť nedám, by sa ma pýtala a tak. ja si počkám a pondelok kupim, utorok ráno testikujem 😀 😀 😀 ...mňa by ani nenapadlo, s tým testom, šak ja a menzes nič nové, že nedošiel, ale keďže Katka je tehu s metforminom, čo ak 😵 😵 😵 ....
xixixixixixixixi a ja už mám okná umyté, a vôbec sa mi nechcelo, veru veru nezávidím 😝 😀 😀 ...

PEKNÝ VÍKEND BAMBUĽKY...

nienna
6. nov 2010

ahojte 🙂 vidím že vás je tu veľa a chcela by som sa poradiť, tiež mám podozrenie že mám PCO, no neviem ako to zistiť, odjakživa mám nepravidelnú MS, v 18 som s tým prvýkrát šla ku gynde a tá ma vyšetrila a nič zlé nenašla, no horm.profil mi nerobila. poslala ma k endokrinologičke či to nieje štítna žľaza, ked som tam prišla, tak tá si zaznamenala že mám nadváhu ( pri výške 167cm mám 75kg 😅 ), nadmerné ochlpenie, akné a amenoreu.....ani sa so mnou nebavila, žiadne vyšetrenia, nič a ma poslala do Ľubochne že tam ma vyšetria....no predtým ma ešte poslala ku gynde nech mi pichne vyvolávačku, lebo vraj do Ľubochne musím ísť ked dostanem MS. tak ked som ju dostala, som volala do lubochne, tam sa chytali za hlavu že to mi nemali pichnúť, že mi nebudú vedieť zisiť hormóny či čo......tak som bola z toho znechutená a vykašlala sa na celú endokrinologiu, ked tam majú takú odborníčku a šla som ku svojej gynde nech mi napíše HA aby som mala aspoň pravidelnú MS.....brala som ju rok, po roku som vysadila že skúsim či to nepôjde aj bez nej kedže je to svinstvo, no MS síce chodila ale nepravidelne a zhoršila sa mi hrozne pleť tak som si ju po ročnej prestávke dala napísať znova.....teraz ju beriem 7.mesiac a už nechcem, konečne chcem vedieť diagnózu, čo mi vlastne je 😔 len neviem aké vyšetrenia mám žiadať, sono mi robí gynda pravidelne ale nič nenašla.....tak neviem fakt.......myslíte že to môže byť PCO ????????????????? prosím poradte mi ako mám postupovať, mám 22, priateľ 29 a chceme bábo 🙂

chlpacik
6. nov 2010

@nienna ahoj, áno myslím si, že ide o PCOS. Menštruacia je taká aj u mňa, ochlpenie, jedine co nemám je akné. Predpokladám, že zo sono u endošky vyšlo, že nemáš štítnu žľazu, čo? Zrejme máš USG malej panvy v poriadku, ak Ti nič nenaša gyndoška(ako aj ja). No v prvom rade vysadiť HAK, ak chceš bábo. Myslím si, že zatiaľ nebudú veľmi riešiť Tvoj problém, mali by ste sa snažiť nejakú dobu, a ak by to bolo bez výsledku, tak ísť rovno do centra asist.reprodukcie. Inak HP sa robí stále pri takýchto príznakoch(určite to bude rozhádzane 😖 )...
Endokrinológ to veľmi nerieši. Mne pri diagnóze sek.amenorea a hirzutizmus hneď povedala, že riešenie je len buď HAK, al. metformin(ak sa nebránim babatku). Inak ani sama nemám potvrdenú diagnózu PCOS, sú to len príznaky, na zaklade kt. sa predpoklada PCOS.
Takže moja rada je vysadiť HAK, urobiť HP, a postupovať podľa rady lekára. Buď zvolí lieky na vyvolanie ovulky, al. niečo iné. Sa čudujem, že si asi prvá, ktorá nebrala duphaston na úpravu menzesu 😅 ...chválabohu 😉
Pekný deň

nienna
6. nov 2010

@chlpacik joj veľká vdaka, aj ked by som nemala byť potešená že mám PCO, je dobré vedieť čo mi je....ja som sa bála že by sme sa s partnerom ani nemali pokúšať o mimi lebo ak mám nejaký nedostatok dačoho, že by mohlo byť postihnuté alebo dačo. o tej štítnej žľaze mi gynda nepovedala nič, to sa malo riešiť v tej Lubochni ale kedže som tam nešla tak sa to nejak nechalo tak. a možno keby som gynde povedala že chcem bábo tak by mi aj ten duphaston napísala 🙂 to len ja som si nakázala tú HA lebo ma už nebavilo že som nikdy nevedela kedy mi príde MS, proste stále nosiť so sebou vložku, kontrolovať a tak. Takže budem musieť asi pritlačiť na doktorku nech dačo rieši. Inak dá sa vôbec s PCO otehotnieť prirodzene, bez liečby?

chlpacik
6. nov 2010

@nienna no sú tu odomňa iné macherky na Tvoj problém, ale víkendujú, musís sa uskromniť somnou 😀 😀 😀 ...
alebo počkať do pondelka, ak vykuknú 😉 😉 😉
Ak si bola na endokrinol. neurobila Ti USG štítnej žľazy??? Ani odber Ti nerobila na testosteron, cukor, príp.FSH,LH,PROL.? No každopádne si tomu dala, že postihnuté, no pekne...😀 😀 😀
Ja osobne s duphastonom nemám dobré skúsenosti, brala som ho len na úpravu cyklu(3 roky), ale bez neho som menzes sama nikdy nedostala...navyše u mňa neprebiehala ovulácia, čo som ani nevedela, preto som nemala šancu otehotnieť 😖 ... Ja som teraz na metformine, ale holky tu Ti poradia, čo by bolo dobré vyskúšať. Každopádne sa snažte-žiadny HAK už . . .boli tu aj baby,ktoré skúšali aj bylinky. Každá žena reaguje inak...
Takže trvaj na HP, povedz že chceš bábo a určite Ti nasadí niečo na ovulku.
APROPO: jo jo, dá sa otehotniet, ale len maličké percento otehotnie bez liečby. 😒
Niektoré otehoneli po laparke, niektoré po IUI, metforminom, a samozrejme stále je tu IVF, keby to inak nešlo
😉 Pekný zvyšok víkendu 😉