Syndróm P(re)CO? II

hiva
3. jún 2009

Tak Vas vsetky vitam v druhom pokracovani nasej diskusie o syndrome PCO....v prvom fore sa podarilo viacerym dievcatam (napriek tejto nie zrovna najprijemnejsej diagnoze) stat sa mamickami. Tak nech taketo uspechy v hojnom pocte pokracuju aj v tejto druhej serii 😉

mili78
17. mar 2011

@hiva ...Hivus bola si? ja som bola dnes po vysledky....nastastie som v norme, cize inz.rezistencia sa nepotvrdila 🙂 aspon nieco...aj ked lekarka mi povedala, ze my PCOckarky mame dost velke riziko, ze to u nas prepukne...ze je lepsie si to dat spravit raz za dva roky, preventivne

anksunamonka
17. mar 2011

@hiva @katkaajurko viete mi niekto vysvetlit co znamena toto? ku vsetkemu mi niekto napiste nieco........ dakujem.

vysledky zo spermiogramu:
vzhlad, konzistencia: oplalescenty, v norme
koncentracia sp.: 32 mil/ml.
prestup (do 2 minut): 11 min 39 s
zivostnost: 76%
ph.: 8
taznost: 0 cm
objem: 6 ml
pohyblivost: linearna 7%, pomala linerarna 35%, nelinearna 5%, 53% nehybnych
Invazna pohotovost: 90=nedostatocna
aglutinacia: typ 0; velkost 0; vyskyt : á 0 zorne pole
bunkovost: 0,800 mil./ml.vyvoj stadia sp.: 0,076 mil/ml.
PMN Leu: 0,024 mil/ml
percento defektnych spermii: 96%, z toho patologia hlavicky 60%, krcku 48%, bicika 20%.
prevladajuca patologia: 48% pyriformne az predlzene hlavicky + 12% retencna cytoplazma; 20% DAG + 18% samostatna hlavicka + 14% zhrubnuty stredny diel
fragmentacia DNA: 34% (norma do 30%) ach jaj......
ASA v ejakulate: 0%

no a zaver: astheno-teratozoospermia. zvysene PH. zvysena fragmentacia DNA. Lokalne ASA IgA negat. Prevladajuca patologia = posobenie skodlivin a/alebo stresu a/alebo lokalnej infekcie na spermatogenezu a mozna latentna urogenitalna infekcia. doporucujem mikrobiologicke, hormonalne, andrologicke - klinicke vysetrenie. potom kontrola.

Prosim, napiste, co si o tom myslite.........ja tomu vobec nerozumiem, len doki povedal, ze ked je fragmentacia DNA nad 30% (co moj drahy ma 34%), tak to uz ani na umele oplodnenie nemoze ist..........pane boze, nestaci moje PCO, este aj TOTO! 😢

katkaajurko
17. mar 2011

@anksunamonka fuuha a to kde robili takyto spermiogram?nam v centre robili podrobnejsi ale nie az takto... napisem ti normy podla svetovej zdravotnickej organizacie :

objem ejakulatu: 2-5 ml
pH: 7,2 - 8,0
počet spermií: 20x10 na šiestu na /ml
40x10 na šiestu v celkovom objedeme ejakulátu
motilita(pohyblivosť): pohyb a+b viac ako 25% pohybu - a= proresívny pohyb dopredu
b= pomalsí progresívny pobyb dopredu
b/= pohyb do strán
c=bez progresívneho pohybu,stacionárne,málo pohyblivé
Patológia: min30% normálnych spermií (volá sa to aj morfológia)
Liquifikácia: skvapalnenie ejakulátu do 60 min
čistota: menej ako 1x10 na šiestu na /ml ejakulátu (prítomnosť leukocytov - ak je vyššia značí to pravdepodobne zápal)

nález:astenoozoospermia = problém s pohyblivosťou
teratozoospermia = problém s patológiou

tieto dve veci sa daju riesit - treba doslednu liecbu-pozriet mozny zapal-vyliecit a davat si pozor na dalsi-plus dlhodobo nasadit velmi vysoke davky sirokeho spektra vitaminov - volaju sa "PROFERTIL" - nam pomohli

jedine comu ja nerozumiem je ta vasa DNA .... 4% nad normu sa mi osobne nezda taka katastrofa-kedze sa hovori-ze na IVF staci aj jjedna kvalitna spermia..... mozno treba zvazit geneticke vysetrenie..... urcite to ale treba riesit a zlepsit spermiogram co najviac.....

katkaajurko
17. mar 2011

@anksunamonka plus k liečbe a vitamínom zmena životosprávy..zdravá strava,vela pohybu, žiadne cigarety a alkohol len slavnostne....

leeena_4
18. mar 2011

@anksunamonka wow, to je mi líto, že máte špatné spermio, ale nějak se mi nechce věřit, že by tohle nebyo na umělé! Vždyť i když muž nemá žádné spermie, operují ho a berou je z nadvarlat, kde stačí pár zdravých jedinců a dělají IVF. Takže i utvého muže, když má nějaké procento zdravých spermií by mohly něco najít. Jinak od kamarádek vím, že fakt hodně se spermiemi jde udělat doma:
- nekoupat se v horké vodě, nesaunovat se
- nenosit uplé trenky, spíš volné bavlněné
- sporstovat
- nepít, nekouřit
- vitamínovat: selen, zinek, Éčko! Výborná je MACA - peruánská liána v tabletách. Jianak selen a zinek jsou hodně v zelenině a ořeších 😉 Držím palečky.

Holky já včera byla na té průchodnosti a vůbec to nebolelo, fakt! Mám obě strany průchodné a cysta už je poloviční, takže jestli po další mrše zmizí, začínám příší cyklus stimulku na IUI 😵

katka.gzd
18. mar 2011

@leeena_4 nech to citam ako citam, super spravy su tam 🙂 priechodnost uuuzasna.....ze sa mrcha cysta zmensuje je super, ja by som sa nebala ze sa sama nepoberie prec......a tie nizke hladiny hormonov su pri nasej diagnoze normalne a vedia nam ich predsa dodat........takze huraaaaaaaa.....super, tesim sa s tebou.... 😉

katka.gzd
18. mar 2011

@anksunamonka ked citam ten zaver a prevladajucu patologiu, kde pisali, ze cim to moze byt sposobene....rovna sa infekcia, stres atd atd....neznamena to, ze ten stav moze byt len docasne sposobeny nejakou prekonanou infekciou? ako tu baby pisali, spermiam trva kym sa dovyvijaju nejaky cas, ak pocas toho casu tvoj drahy nieco take prekonal, odrazilo sa to na spermiograme....ja si to mojim sedliackym rozumom vysvetlujem tak, ze ked absolvuje tie odporucane vysetrenia a dojde k prelieceniu, spermiogram sa da zlepsit......minimalne na tolko aby bolo mozne IVF........takze nevzdavat sa!!!

hiva
autor
18. mar 2011

@mili78 cau....no bola som a v utorok idem po vysledky 😉... no ale ten "napoj" bol riadny grc 😀 😀 😀

@anksunamonka .... my sme tiez nemali az taky podrobny spermiogram, ako vy.... ale manzel mal na zaver diagnozu asteno oligo terato zoo spermia.... takze my sme mali zle uplne vsetky ukazovatele.....a ako som ti pisala na predchadzajucej strane, vitaminy nam pomohli 😉

@leeena_4 ... no super... to su same dobre spravy 😉 🙂 ... uz len nejak napravit tie hormony a tehu bude na svete 😉 😵

@katkaajurko ...cau Katus.... ako sa dari? 😵

leeena_4
18. mar 2011

@katka.gzd děkuju, taky mám velikou radost 😵

amarena
18. mar 2011

@mili78, takze kazde 2 roky by sme mali chodit na kontrolu? No super, ja som nebola este ani raz. Fajn, ze ti to dopadlo dobre. 😉 Ved nemusis mat vsetko, nie? 😀

@anksunamonka, uz som tu na konikovi citala aj o horsich spg, ale tie vitaminy naozaj cca do pol roka zabrali. Drzim palce.

@leeena_4, super spravy, tak teraz nech len ta cysta ide pekne krasne prec a hura do IUI. 😵

amarena
18. mar 2011

@slivocka, v to pevne verim a dufam aj ja. Este 3 dni do kontroly, v pondelok budem nervozna ako pes, uz to vidim.

@erickaa, dakujem 🙂

katkaajurko
18. mar 2011

@hiva ajoj ,tak az na obcasne tvrdnutie,hadam fajn 🙂 uvidim na kontrole buduci tyzden

anksunamonka
18. mar 2011

@amarena @hiva @katkaajurko
@leeena_4
@katka.gzd

dakujem vam vsetkym dievcata za rady a utesovanie, ale momentalne som na tom dost zle, necakala som, ze to s mojim drahym bude az TAKTO zle a najhorsie na tom je, ze to ON bol vzdy ten, co sa optimisticky staval ku vsetkym zdravotnym problemom co sme mali, ci uz ja alebo on, ale TERAZ uz je aj on sklesly a na dne. Ten lekar ho tak vystrasil, ze ja som nevedela co s nim vecer robit, trepala som mu, ze sa to zlepsi, poberie vitaminky, znizi stres (i ked viem, ze unho je to kvoli praci nemozne - zivnostnik s klesajucimi ziskami a zakazkami) a o pol roka zopakujeme spermiogram a potom budeme stresovat, az po pol roku najskor!
Mozno zalezi na tom, ako to lekar poda....ake slova pouzije. Ja som tam nebola, ale domov prisiel ako kopka nestastia.... len len ze som sa nerozplakala, ked mi hovoril, co mu lekar povedal.....
do certa so vsetkym!
dnes poobede ide na mikrobiologicke vysetrenie STD a dalsie rozbory na skryte zapaly, mykoplazmy, ureaplazmy ci ako sa to volaju tie veci...tak potom uvidime co bude mat vo vysledkoch.... Som dost na vážkach teraz, lebo neviem co chcem. Ci aby mu radsej nasli nieco a liekmi to vyliecili alebo aby mu nenasli nic.....uz mi sibe a to o tom viem ani nie 1 cely den.....

skusime ale tie vitaminy, budem ho kontrolovat, aby ich poctivo bral. Nemozu mu uskodit v kombinacii s inymi liekmi, keby mu lekar nasadil?????

Odporucte mi teda nejake vitaminy, ale nie formou ze "mohol by brat napriklad toto alebo toto" ale napiste mi tu prosim ROVNO, co mam kupit. Ja to kupim (na peniazoch nezalezi) a bude ich brat.
Nejaky zoznam niekolkych vitaminov, ktore presne by mal podla vas brat. Uz ste si čo-to preskakali a ked nieco pomohlo vam, moze pomoct aj nam.....

Dakujem za kazdu odpoved a drzim vsetkym palce!!!!!!!!!

mili78
18. mar 2011

@hiva ... Hivus akoze moj napoj? co som ti ho ja miesala? mne chutil 😀 ale nie, fakt to bola dobra grcka...ale sak sme nejake bojovnicky 🙂 aj ty si bola u tej mladej lekarky? mila bola, ze? 🙂

@amarena ... Ami no ja som taka zberatelka, OHSS, hemato....tak som sa triasla, ze schytam aj toto...ale nastastie, zatial nie 😀 este ma čakajú Košice, imuno...to sa zase budem triast ako to dopadne...a potom este Praha...ach jaj...ty to uz mas vyhraté, tebe je dobre 😉

amarena
18. mar 2011

@mili78, tak ja to este vobec nemam vyhrate. Bojim sa toho, aby to nebolo mimo maternicove a este vsetkeho mozneho sa bojim, ale nechcem na to radsej ani mysliet.

hiva
autor
18. mar 2011

@mili78 ...ja som nehovorila, ze to bol tvoj napoj 😉.... ale sak neva....hlavne ze sme sa pochopili 😀 😀 😀 .... ako prvy glg bol OK, dalsie som ledva pretrpela...a potom na konci som to musela este vodou doriedit, lebo sestricka to dobre nerozmiesala ☹ .... ale tak ta doktorka vyzerala super 🙂... som zvedava, co mi povie v utorok 😀

@anksunamonka ... ak to chces rovno, tak Profertil 😉... jedna tabletka.... ale su drahe....ak chces lacnejsiu variantu, tak tu mas vypisane, co vsetko obsahuje: http://www.profertil.sk/jednotlive-komponenty.html ... tak si to pokup zvlast 😉

hiva
autor
18. mar 2011

@katkaajurko ....si zatial neviem presne predstavit, co tvrdnutie bruska znamena.... to ti ako normalne stvrdne?... alebo to aj nejak boli? 😅 ... to vies, tak daleko som sa este nedostlaa, aby som to studovala 😀 😀 😀

ale tak asi to je pomerne bezna vec a nic vazne, nie? 🙂... a inak boli ste uz na 3D ultrazvuku???...mas nejake fotecky, alebo DVDcko? 🙂

anksunamonka
18. mar 2011

@hiva dakujem. a bude to stacit len ten jeden uzivat?

hiva
autor
18. mar 2011

@anksunamonka ... za pokus to stoji 😉... ja to overene nemam.....my sme si kupili vitaminy samostatne, a tie nam pomohli 😉 ....tkaze aj takto v kope by mali pomoct 😉

leeena_4
18. mar 2011

@anksunamonka já chápu, že jse na dně, ale vám nic jiného, než bojovat stejně nezbývá, pokud chcete miminko 😉 Tak zvedněte hlavy a jděte do boje, půjde to líp 😉 Máte jeden druhého a to je nejdůležitější. Já koupila selezin +éčko a k tomu MACA. Už za 3 měsíce se to dá zlepšit. Kompletní obnova mužských spermií probíhá každých 72 dní 😉 A fakt doporučuju změnit i stravování, olivový olej, hodně čerstvé zeleniny, papriky a oříšky 😉

leeena_4
18. mar 2011

@mili78 gratuluju, že se rezistence nepotvrdila 😉

mili78
18. mar 2011

@amarena .... Ami veru nemysli na hluposti, urcite to vsetko dobre dopadne...drzim palceky 🙂

@hiva ... Hivus hahaha...ja mam asi vidiny, ja som to precitala, ze: ten tvoj napoj 😀 no tak drzim palce, aby si to aj ty mala negativne 😉 a ozaj...netestovala si? 🙂

@leeena_4 ...dakujem 😉 aspon nieco ma obislo uf uf

hiva
autor
18. mar 2011

@mili78 zbytocne by som testovala 🙂... uz sa mi mrcha rozbieha 😵 😀 😀 😀

mne by vlastne ani nevadilo, keby sa ta IR potvrdila 😀

katkaajurko
18. mar 2011

@anksunamonka vitaminy sa volaju PROFERTIL a obsahuju presne vsetko v potrebnych davkach - to je pre chlapa najjednoduchsie,a iny komplexny pripravok sa nevyraba - ale je drahsi -ale pomaha

toto jeono

http://www.profertil.sk/

katkaajurko
18. mar 2011

@leeena_4 salezin a ecko je MALO pri velmi zlom spermiograme a este je aj gramas vysoka nutna

mili78
18. mar 2011

@hiva ....to je svina ta mrcha 😀 a preco by ti to nevadilo? ze ty chces metformin?! 😀

anksunamonka
18. mar 2011

@hiva hivuš a ked si kupovala tie vitaminy osobitne, ako si vedel, kolko z ktoreho uzivat? myslim tie miligramy a tak....

katkaajurko
18. mar 2011

@hiva ano maternica stvrdnebohu uplne napevno na par sekund ale neboli ma to chvalabohu klo klop klop,pokial je to do 10 denne a nemy vplyv na krcok,je to ok,pokial ma vplyv na krcok-je to zle

na 3D sa chodi od 24-28 ,este sme neboli

katkaajurko
18. mar 2011

@anksunamonka moj muz si to po polroku vyskladal- v pribalovom letaku profertilu je kolko mg ktoreho pripravku treba denne a poobjednaval (ale tusim jednu zlozku vobec nikde nezohnal) ma asi aj zoznam-mozem sa ho vecer spytat - ALE vyzaduje to riadnu disciplinu-lebo tych tabliet bolo tolko -ze si musel kupit taky ten box co stary ludia pouzivaju-tam si raz tyzdenne nadavkoval na jednotlive dni a bral temer hrst vitaminov.. inak neverim-ze bez toho nejaky chlap si ustriehne aby denne bral jednotlivo to co treba..ale zabralo.... ale poctivo dohromady 3/4 roka...

anksunamonka
18. mar 2011

@katkaajurko no ved presne toho sa bojim, ze ten 1 liek sice stoji na 3 mesiace 124 eur (najlacnejsi co som na nete v online lekarni nasla), ale stale vezme len 1 tabletku a nemoze to popliesť ......
tak ked mozes, pozri mi to zlozenie, kolko coho a potom sa podla toho zariadim, ci kupim jednotlivo alebo len ten jeden komplexny..... diki

@hiva a ty si ako poskladala tie jednotlive vitaminky?